Lidovecké vládní dilema

Jiří Čunek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Užší vedení vládní KDU-ČSL v úterý podpořilo předsedu strany Jiřího Čunka a doporučilo, aby z vlády místo něj odešel lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek. To pochopitelně nenechalo klidným premiéra Mirka Topolánka, který by raději ve vládě postrádal šéfa lidovců než strážce státní kasy, na jehož práci nedá dopustit.

Jiří Čunek,  foto: ČTK
V reakci na rozhodnutí vedení lidovců premiér Topolánek potvrdil, že navrhl odvolání jejich šéfa, vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka z vlády. Zároveň potvrdil své rozhodnutí ponechat ministra Kalouska ve vládě:

"Pokud mám vést tuto vládu, přepřahat nemíním a bude to jistě znamenat velký střet, ale já to nemíním předjímat. O Miroslava Kalouska jako ministra stojím. V dané chvíli bych ho byl ochoten nahradit člověkem, kterého si vyberu sám. Ale já vůbec nevidím žádný důvod, aby ministr, který zvládá svůj problém, je schopen ty kroky vysvětlovat a dokonce je schopen je prosazovat, plní všechna kritéria úspěšnosti, odcházel."

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Nejužší vedení lidovců rozhodlo o případném odvolání ministra Kalouska jen těsně, poměrem hlasů 5:4. Důvody, proč by měl kabinet opustit právě Miroslav Kalousek, chce předseda strany Jiří Čunek sdělit až po pátečním jednání celostátního výboru a konference KDU-ČSL, které budou o tom jednat. O osobní spor s Miroslavem Kalouskem se ale podle Jiřího Čunka nejedná:

"To není spor dvou lidí v sousedské půtce, kdy se pak spolu nebaví, to je záležitost skutečně politického rozhodnutí. A já si myslím, že byť to naše vztahy nezlepšuje, ale určitě to nevede z mé strany, a myslím, že ani z jeho strany, k totálnímu odmítání toho druhého či nekomunikace s tím druhým."

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Miroslava Kalouska rozhodnutí předsednictva své strany nepřekvapilo. Výtky části lidovců, že se odklonil od lidovecké politiky ale odmítá:

"Jsem schopen prokázat, že ministr financí nedělá nikdy nic jiného než to, co bylo koaličně dohodnuto. A upřímně řečeno, finanční reforma, která získala i svá zahraniční ocenění, má velmi blízko k programu KDU-ČSL, za který jsme byli zvoleni. Na ministerstvu financí pracuji tak, abych mohl kdykoliv odejít, a ta práce mohla běžet dál. Já teď tak pracuji, protože máme opravdu hodně práce v souvislosti s krizí a se zreálněním rozpočtu. A odmítám se věnovat zástupným argumentům některých spolustraníků."

Pokud má mít vláda dynamiku, musí tomu podle premiéra Topolánka odpovídat i její složení. Připomněl rovněž, že konečné slovo o složení kabinetu má podle ústavy premiér:

"Pravdou je, a to jsem potvrdil teprve poté, co mediálně nechali lidovci tyto informace uniknout, že můj návrh na rekonstrukci lidoveckých ministrů padl v tom rozsahu odchodu Jiřího Čunka z vlády. A já nemíním tuto informaci nějakým jiným způsobem rozšiřovat. Já s domnívám, že z ministrů KDU-ČSL, kteří ve vládě jsou, to byl návrh opodstatněný."

Za Miroslava Kalouska se postavil i prezident Václav Klaus. Odvolávat ministra financí, který dosáhl nejnižšího schodku za posledních několik let, nepovažuje za rozumné.