ODS představila dva nové ministry - Bendla a Filipiovou

Foto: ČTK

Grémium vládní ODS potvrdilo nástupce za odvolané ministry za ODS. Ministra dopravy Aleše Řebíčka nahradí bývalý středočeský hejtman Petr Bendl a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka senátorka Daniela Filipiová.

Daniela Filipiová,  foto: ČTK
Premiér Mirek Topolánek oběma končícím ministrům poděkoval za práci. Zdůraznil, že Julínek je "bez pár dnů" nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví po roce 1989. "Neodchází proto, že by pracoval špatně, odchod je dán spíše jeho malou schopností prezentace dosavadních kroků,"řekl premiér. Julínek měl podle něho před sebou obrovský úkol, který z velké části zvládl. Filipiová na jeho práci naváže.

"Zdravotnictví není její hlavní obor, nicméně ta funkce je výsostně politická. Je hodně o komunikaci a je o tom, jaký tým tu komunikaci zvládne. V současnosti je ta práce směřována ani ne tak dovnitř rezortu, jako ke koaličním partnerům, k parlamentu..."

Představitelé ODS na tiskové konferenci po grémiu ODS 15. ledna,  foto: ČTK
Sama Filipiová řekla, že reformy zdravotnictví považuje i ona za svůj cíl:

"Já pevně věřím, že budou, že se podaří prosadit maximum z toho, co tam pan ministr Julínek připravil. Kdybych tomu nevěřila, tak bych do toho nešla."

Aleše Řebíčka nahradí ve funkci ministra dopravy Petr Bendl. Topolánek ho označil za Řebíčkova přirozeného nástupce. Bendl uvedl, že hodlá využít zkušeností z vedení kraje.

Petr Bendl,  foto: ČTK
"Chci využít zkušeností z funkce krajského hejtmana, kterou jsem zastával osm let, a správa a údržba silnic, zajišťování základní dopravní obslužnosti jak autobusové, tak železniční, to jsou všechno spojené nádoby i s tou celostátní úrovní."

Premiér plánuje oživit kabinet změnou v čele čtyř ministerstev. Ministrem pro lidská práva by se měl za Zelené stát hudebník Michael Kocáb, lidovecké ministerstvo pro místní rozvoj bude řídit dosavadní ministr bez portfeje Cyril Svoboda. Na jeho místo byl povolán diplomat Pavel Svoboda. Topolánek ve čtvrtek veřejně prohlásil, že návrhy koaličních partnerů respektuje:

"Ano, respektuji nominace svých koaliččních partnerů."

Opozice vyzvala vládu, aby v nové sestavě požádala o důvěru poslaneckou sněmovnu. To ale premiér odmítá:

"Já nemám pocit, že bychom jakkoli měnili formát programového prohlášení a nemyslím, že se v této chvíli necháme vyprovokovat k něčemu takovému."

Topolánek už podepsal dopis pro prezidenta Václava Klause se jmény nových ministrů a jejich jmenování by mohlo proběhnout 23. ledna.