Lékárníkům pomůže degresivní marže na léky

Takzvaná degresivní marže na léky, která se s rostoucí cenou přípravku snižuje, by měla v Česku platit od srpna. Dohodu o klesající obchodní přirážce podepsali s představiteli majitelů a provozovatelů lékáren ministři financí a zdravotnictví Bohuslav Sobotka a David Rath. Zástupci majitelů lékáren považují výsledek jednání za kompromisní řešení, které by ale mělo být jen přechodné.

David Rath (vlevo) s Bohuslavem Sobotkou, foto: ČTK
Od ledna letošního roku se snížila marže na léky z 32 na 29 procent. Od srpna by tomu mělo být jinak - přirážka se bude s cenou léků snižovat. Znamená to, že u levných léků bude nejvyšší, u drahých naopak nízká. Léky budou rozděleny podle ceny do sedmi pásem. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha navazuje tento kompromis na to, co už bylo předjednáno, jen s menšími změnami: "Ta marže 33 procent bude jen u léků do 150 korun, v tom minulém jednání to bylo do 300 korun. Půjde tady skutečně jen o nejlacinější léky. U těch nejdražších, tedy nemocničních léku je ta přirážka dohodnuta na deseti procentech."

Ani velké lékárny v nemocnicích se ale podle ministra financí Bohuslava Sobotky nového systému nemusejí obávat: "Pokud jde o tzv. nemocniční lékárny, tak se domnívám, že ten dopad by neměl znamenat nějakou dramatickou škodu pro tyto lékárny. Koneckonců oni také prodávají i léky v těch levnějších kategoriích, to znamená, že tam dojde k určité kompenzaci i pro tyto lékárny."

Ministr Sobotka zdůraznil, že zdražení levných léků pocítí pacienti jen nepatrně, v haléřích nebo v korunách. Nový systém by měl pomoci hlavně menším lékárnám, které se kvůli lednovému plošnému snížení marží na 29 procent dostaly do finančních potíží. Levné léky vydávají nejčastěji právě ony, a po zvýšení jejich ceny se jim poněkud zvýší příjmy. Dušan Holečko z Grémia majitelů lékáren tuto dohodu přivítal. Jak řekl, nařízený pokles marží mu v lednu způsobil ztráty a dokonce musel propouštět zaměstnance: "Takhle se snažíme kompenzovat ty negativní dopady, protože skutečně 29 procent je nejenom pro malé lékárny, ale i pro střední lékárny katastrofou a snižuje to jejich příjmy. Pokud by to takto mělo trvat dál, naprostá většina těch lékáren se dostane během roku do ekonomických problémů. Bude pak otázkou, jestli budou dál fungovat nebo nebudou dál fungovat."

Schůzky na ministerstvu financí se zúčastnili zástupci Grémia majitelů lékáren a Asociace provozovatelů lékáren. Chyběli představitelé České lékárnické komory, která Rathova rozhodnutí delší dobu kritizuje. Nesouhlasila například s lednovým tříprocentním snížením marže. Tento krok podle ní ohrožuje až čtvrtinu z 2200 lékáren. Výsledek nynějšího jednání je jen výchozí pozice. Návrh by měli dostat k posouzení odboráři, zaměstnavatelé i zdravotní pojišťovny. Po připomínkách by měl ministr financí vydat cenový výměr, který marži stanoví.