Miroslav Vojtíšek recitoval v londýnských katakombách

Kurátor Petr Ingerle a umělec S. d. Ch. na vernisáži výstavy S.d.Ch. Orbis Varlén a nic

Zaujmout anglické publikum se vydal dvojnásobný držitel ceny Alfréda Radoka Miroslav Vojtíšek, který tvoří pod pseudonymem S.D.Ch. Britové zažili křest nového vydání jeho knihy Nouzové Imitatio Christi, poetické toulky hřbitovem a čeká je i originální nastudování divadelní hry Duchovní smrt v Benátkách.

České centrum Londýn přiváží dalšího pozoruhodného umělce. Miroslav Vojtíšek pracoval víc než 25 let jako hrobník na plný úvazek. Za dramata Zátiší ve Slovanu a Duchovní smrt v Benátkách získal cenu Alfréda Radoka. Londýn jeho díla vidí poprvé. S.d.Ch. vytvořil i několik koláží přímo pro londýnskou výstavu.

Pohřebnická minulost S.d.Ch. je pro alternativní britskou scénu zajímavá, a tak vznikl nápad hřbitovní literární procházky. Básník Steven Fowler vybral prostředí starého londýnského hřbitova Kensal Green a zároveň několik anglických umělců a básníků, kteří během procházky spolu s S.d.Ch. četli a přednášeli v katakombách jednoho z utajených neogotických skvostů Londýna.

Jak přeložit do angličtiny "extrabuřt"?

Nový anglický překlad jeho knihy Nouzové Imitatio Christy nastudovala Eva Daníčková: "Měla jsem velkou chuť vidět tuto hru na jevišti. Největším oříškem bylo, jak přeložit celkovou poezii hry, její hravost, tempo a ironii do angličtiny tak, aby neztratila žádné z těchto charakteristických vlastností. S úsměvem vzpomínám na překlad krásného českého výrazu ,extrabuřtʻ, o kterém jsme s autorem vedli dlouhé e-mailové debaty..."

Duchovní smrt v Benátkách, za které získal S.d.Ch. cenu Alfréda Radoka v roce 2013, zhlédnou londýnští milovníci divadla 1. dubna 2015 v legendární galerii Horse Hospital. Je to příběh o znuděném benátském baronetovi, který se rozhodl po všech svých excesech prožít duchovní smrt. Je to hra pro čtyři britské herce s živou hudbou a animací.

S.D.Ch. se stal fenoménem české kulturní scény

Miloslav Vojtíšek se za posledních pět let stal fenoménem české kulturní scény. Jeho virtuózně psané hry, kritické poznámky v médiích a jednoaktovky ze života v umění těžko nacházejí konkurenci. S.d.Ch. se proslavil také jako kolážista, autor komiksů a leader kapely Ruce naší Dory.

Vytvořil stovky koláží, desítky dramatických a literárních textů, například vesnický román Studená vlna. "Celá kniha se odehraje během dost krátkého časového úseku. Hlavní hrdina vyjde z chalupy, přejde dvorek, vyjde z vrátek a zastaví se pod štítem bývalé hospody. Tam se odehraje největší část. No a potom se zase vrací zpátky. Celý text popisuje myšlenky, které mu za tu dobu stihnou projet hlavou," řekl Miroslav Vojtíšek v rozhovoru pro Literární noviny.

Jak uvedla Tereza Porybná, ředitelka Českého centra Londýn, k tvorbě S.D.Ch. se dostala díky nakladatelství Divus. Líbila se mi kromě jiného inteligence, ostrost, vtip a propojení textu s výtvarným vyjádřením.