Mladí čeští designéři vystavují ve Vídni

České centrum ve Vídni představuje práce mladých českých designérů v rámci přehlídky Nový (z)boží

České centrum ve Vídni představuje práce mladých českých designérů. Objevila se tu například unikátní kniha Zlín nebo mobilní aplikace jízdních řádů. Výstava do 22. května nabízí oceněné práce z loňského ročníku Národní ceny za studentský design. Ten se věnoval vizuální komunikaci a grafickému designu.

Slavnostniho večera se zúčastnil i vítěz soutěže z roku 2013 Pavel Coufalík, který představil knihu Zlín. Pracoval na ní víc než rok. Dospělým může připomínat dobu, kdy v dětství četli leporelové pohádkové knížky. Místo draků tu ze stránek vystupuje zlínský mrakodrap, typický žlutý baťovský střevíček, letadlo, ve kterém se zřítil Tomáš Baťa, nebo obchodní dům Prior. Všechno navíc v téměř dokonalé kopii původní podoby ze 30. let, kterou znají už jen pamětníci.

Vítězem roku 2014 se stala aplikace jízdních řádů

Motem ročníku 2014 se stala vizuální komunikace a grafický design. Své práce ve Vídni vystavují studenti středních a vysokých škol. Vítězem se stala Mobilní aplikace jízdních řádů Sentence Tomáše Procházky (UPRUM). Vznikla jako diplomová práce. Aplikace vám například sdělí: "Doma budete za 25 minut tramvají 17, která jede za 2 minuty a 15 vteřin."

K dalším objektům, které jsou představeny ve Vídni patří mimo jiné Kniha pro nevidomé Tráva roste Alžběty Suré, Komiksový projekt Absurdita s písmem Agomen Kristíny Jandové nebo Grafický materiál pro seniory, pomůcka pro reminiscenční terapii Martiny Podoláčkové.

Designéři v Milaně řešili otázku přežití

Čeští designéři vystavovali i v Českém centru v Miláně. Tématem expozice studentů Katedry designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně z Ústí nad Labem byla otázka přežití v případě možné budoucí katastrofy.

Výstava předložila jedinečný soubor designových předmětů, které nevyžadují připojení k elektrickému proudu, uvedla ředitelka Českého centra Milán Radka Neumannová.

Na výstavu byly vybrány nejen praktické předměty, ale i věci, které zprostředkovávají vzpomínky (dózičky na vzpomínky, urny na mazlíčky atd.) nebo předměty k zábavě (stolní hry, razítka, houpačka a další). Své zvláštní místo měly také předměty, které si můžeme vyrobit vlastními silami, jako například inkubátor na rostliny.