Na Colours of Ostrava přišlo 32 tisíc lidí a zahrálo 150 kapel

Foto: ČTK

Ostrava má za sebou hudební vrchol tohoto léta. V průmyslovém areálu Dolní oblasti Vítkovice skončil 11. ročník festivalu Colours of Ostrava, který si letos připsal rekordní návštěvnost.

Foto: ČTK
Během 4 dnů si pod vysoké pece našlo cestu bezmála 32 tisíc lidí, říká za pořadatele Jiří Sedlák:

"Reakce na koncerty třeba ZAZ nebo Antony and The Johnsons s Janáčkovou filharmonií byly skvělé a nadšené. Kapacitu areálu jsme stanovili na 35 tisíc návštěvníků, takže téměř 32 tisíc návštěvníků je úspěch."

Během 4 festivalových dní se v Ostravě vystřídalo více než 150 kapel včetně největších hvězd světové hudební scény. Ředitelka Zlata Holušová opět vsadila na maximální žánrovou rozmanitost. Poprvé také došlo ke spojení kultury a industriálního prostředí v areálu bývalého dolu a hutí.

Bobby McFerrin,  foto: ČTK
"Tento areál se vlastně narodil a má tedy svoje nedostatky. Já chápu všechny, kteří jsou totálně znaveni z toho štěrkového povrchu a myslím si, že určitě to bude jedna z věcí, na které budeme příští rok pracovat, jinak si myslím, že se ten areál absolutně osvědčil."

Do Ostravy se vydal Michael Rozsypal, aby jeho návštěvníkům položil otázku, jestli se vítkovický areál pro festival skutečně osvědčil a které kapely mezi diváky bodovaly. Colours of Ostrava je unikátní výbornou dramaturgií, kdy mají návštěvníci možnost vidět nejen známé hvězdy, ale také výjimečné a zatím třeba ne zcela objevené hudební klenoty. Pestrost hudebních žánrů je zcela jedinečná. Kteří umělci podle návštěvníků festivalu patřili mezi největší lákadla?

„Tak určitě Bob McFerrin."

„Jatzenjammer."

„Parov Stelar."

„ZAZ. A Petr Váša."

„Bobby McFerrin a Alanis Morissette."

„Kronos Quartet."

„Tak já myslím, že jasnou volbou je Bobby McFerrin.

„Mogwai."

Foto: ČTK
Letošní novinkou byl přesun festivalu z areálu v okolí ostravské Černé louky a slezskoostravského hradu do industriálního prostředí dolní oblasti Vítkovic. Rozlehlý areál bývalých vysokých pecí, který pojal okolo třiceti tisíc návštěvníků, nabídl milovníkům hudby jedinečnou kulisu. Podia a stánky byly rozprostřeny v prostředí, které připomínalo romány Julese Verna. Některé hudební produkce se uskutečnily například i v bývalém plynojemu. Jak se návštěvníkům nový areál líbil?

„Hrad mi přišel prostornější na rozdíl od této oblasti, ale na druhou stranu ty doly dělají svou vlastní atmosféru, která tam předtím nebyla."

„Já se osobně domnívám, že na Černé louce to bylo lepší."

„Nový areál je neskutečně ostravský a strašně se mi líbí."

„Tož je to nezvyk. Je to tady moc pěkné, ale je tady málo trávy na ležení a už jsem si málem dvakrát zvrtla kotník."

„Mně se to líbilo u té řeky v přírodě trochu víc než tady v tom drsném průmyslovém prostředí."

„Myslím si, že i přes to, že má nějaké své nevýhody, je to posun dopředu, protože to, co tady je, to industriálno k Ostravě patří."

Francouzská zpěvačka a písničkářka ZAZ,  foto: ČTK
Mezi hudební vrcholy jedenáctého ročníku Colours of Ostrava patřila bezesporu sobotní vystoupení dvou zpěvaček, mladé francouzské šansoniérky ZAZ a kanadské hvězdy Alanis Morissette. A co je podle návštěvníků pestrého festivalu typické pro tento hudební svátek?

„Tak například letos jsme byli na Rock for People a třeba organizace se nám zdá tady mnohem lepší."

„Každý, kdo sem přijde, vidí, že to je ostravský festival. Jsou tady ostravské prvky, je tady hodně lidí a to vyžití je tady neskutečně velké, je to super."

„To místo je skvělé."

„ Sejde se tady spousta lidí z celého světa a spousta interpretů z celého světa."

Čtyři dny plné hudby a umění včera v Ostravě skončily. Jedenáctý ročník hudebního festivalu Colours of Ostrava je tedy minulostí.