Na mistrovství světa pojede pět skokanů, jedničkou je Janda

Pětice skokanů na lyžích odjede na mistrovství světa v klasickém lyžování do německého Oberstdorfu, které začne 17. února. Společně s domácí jedničkou Jakubem Jandou splnili nominační kritéria Jan Matura, Jan Mazoch a Antonín Hájek, náhradníkem se pravděpodobně stane Lukáš Hlava. Nominaci musí ve čtvrtek schválit výkonný výbor lyžařského svazu.

Janda s Maturou splnili první podmínku nominace pro světový šampionát, když bodovali ve Světovém poháru. Janda je v prestižním seriálu dokonce druhý a svou životní sezonu v neděli vyšperkoval vítězstvím v Německu. Mazoch s Hájkem se nominovali na základě umístění do třetího místa v Kontinentálním poháru. "Z toho vyplývá, že máme čtyři nominované," řekl reprezentační trenér Vasja Bajc.

Místo náhradníka asi zaplní Lukáš Hlava, který v úterý skončil pátý na mistrovství republiky za elitní čtveřicí. Uvažovalo se o tom, že by náhradník na MS necestoval, ale nakonec do Německa odjede. "Na základě reglementů FIS platí, že čím víc závodníků na mistrovství světa, tím víc peněz. Mají na to tabulku a pořád se musíme dívat na finance," prohlásil Bajc.

Nejnovější zprávy

 • Černý se na Giru postaral o první českou výhru po osmi letech

  23.10.2020

  Cyklista Josef Černý vybojoval na Giru d'Italia první české etapové vítězství po osmi letech. Jezdec stáje CCC vyhrál po samostatném úniku zkrácenou 19. etapu, která byla po protestech závodníků kvůli nepříznivému počasí upravena na délku 124,5 kilometru. Do cíle v Asti dojel Černý s náskokem 18 sekund před Belgičanem Victorem Campenaertsem. Hlavní peloton se všemi favority dorazil s odstupem téměř dvanácti minut. Růžový dres uhájil Wilco Kelderman z Nizozemska. Před Australanem Jaiem Hindleyem dál vede o 12 sekund.

 • Brno začne na výstavišti stavět záložní nemocnici

  23.10.2020

  Brno kvůli šíření nemoci covid-19 začne od pondělí chystat záložní nemocnici na brněnském výstavišti, primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) už vydala ke stavbě pokyn. V nemocnici bude 300 lůžek, postavená bude za týden, zcela hotová pak za 14 dní. Primátorka to řekla ČTK. V kraji denně přibývají stovky potvrzených případů covidu-19, za posledních 24 hodin jich bylo 1150. V desítkách přibývají i hospitalizovaní, kterých je přes 630.

  Polní nemocnice pro lidi s covidem-19 vyrůstá v pražských Letňanech, bude mít kapacitu 500 lůžek. Plně funkční by měla být v neděli.

 • Babiš: Maďarsko poskytne Česku 150 plicních ventilátorů

  23.10.2020

  Maďarsko dodá České republice 150 plicních ventilátorů. Hasiči je převezou do skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR), odkud budou podle potřeb rozvezeny do nemocnic. Na twitteru to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ve čtvrtek také kvůli vývoji koronavirové epidemie přislíbila Česku 30 ventilátorů Evropská komise a podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) by dnes měla Severoatlantická aliance (NATO) schválit dodání 60 plicních ventilátorů z aliančních zásob do ČR.

  V Česku je podle posledních dat v nemocnicích 1941 plicních ventilátorů, kvůli epidemii covidu-19 se denně sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, aktuálně je obsazeno 51,4 procenta.

 • Sněmovna schválila úpravy insolvencí a exekucí kvůli covidu-19

  23.10.2020

  Sněmovna schválila úpravy exekucí. Například podnikatelé a firmy v přechodných hospodářských potížích na sebe nebudou muset podat až do konce června příštího roku insolvenční návrh. Do konce ledna by měly být podle předlohy pozastaveny až na výjimky exekuce movitých i nemovitých věcí.

  Sociální demokratka Kateřina Valachová prosadila prodloužení období, v němž dlužník dostává vyšší jednorázovou výplatu z jeho obstaveného účtu. Čtyřnásobek životního minima místo obvyklého dvojnásobku se bude vyplácet do konce února příštího roku místo konce letošního prosince. Podnikatelé a firmy v dočasných potížích způsobených opatřeními k omezení šíření koronaviru dostanou novelou možnost nadále žádat insolvenční soud o mimořádné moratorium ke své ochraně před věřiteli.

 • Feri: Do 14 dnů by měl vzniknout srozumitelný web s opatřeními

  23.10.2020

  Do dvou týdnů by měly vzniknout vládní webové stránky, kde budou srozumitelně shrnuta veškerá opatření vyhlášená kvůli koronavirové epidemii. Po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vládním zmocněncem pro informační technologie a digitalizaci Vladimírem Dzurillou to novinářům řekl poslanec opoziční TOP 09 Dominik Feri. Schůzka se uskutečnila den poté, co předseda vlády podpořil při sněmovních interpelacích Feriho námět, aby vláda vysvětlovala opatření k omezení šíření covidu-19 srozumitelnou formou.

  Babiš ve čtvrtek připustil, že komunikace záležitostí kolem nového typu koronaviru je slabá stránka vlády, spěje však podle něho k lepšímu. Feri o nových mimořádných opatřeních vyhlašovaných vládou i dalších tématech týkajících se koronaviru pravidelně informuje na svém instagramovém účtu. Opozice vládu kvůli způsobu komunikace ohledně koronaviru kritizuje delší dobu.

 • Čínská ambasáda se ohradila proti Prymulovu výroku o původu viru

  23.10.2020

  Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) by jako odborník měl vědět, že výzkum původu koronaviru je složitou vědeckou otázkou a zatím neexistuje jednoznačná odpověď. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedl mluvčí čínského velvyslanectví v ČR v reakci na Prymulova čtvrteční slova ve Sněmovně, že je téměř jisté, že koronavirus unikl z laboratoře v Číně. Ministr zdůraznil, že virus určitě nebyl vyroben uměle.

  "Je téměř jisté, že ten virus přišel z laboratoře v Číně. Ne že by tam byl uměle vyroben, nicméně unikl, protože tam se běžně prováděly různé výzkumy, které vycházely z přírodních rezervoárů, to znamená z různých netopýrů a podobně. Na modelovém zvířeti se ten virus zřejmě dostal ven, dostal se na trh a začala celosvětová katastrofa," uvedl ve čtvrtek Prymula. "Není to uměle vytvořený virus. Pro to svědčí skutečně řada důkazů. Ten virus je velmi komplikovaný," podotkl ministr. Spekulace o tom, že nový typ koronaviru pochází z čínské laboratoře, se objevily na jaře po vypuknutí pandemie.

 • Jediný šlechtitelský chov hus v ČR čeká kvůli viru méně zákazníků

  23.10.2020

  Jediný šlechtitelský chov hus v Česku, v jihočeském Byňově, čeká kvůli koronaviru pokles objednávek. Některé restaurace snižují domluvený odběr. V Byňově teď prodávají přes okénko jednotlivcům. Odbyt se zastavil i Rybářství Nové Hrady, pod nějž chov spadá. Kdyby platila přísná opatření i na Vánoce, některé rybníky by rybáři letos nelovili.

  Na svatomartinská menu v restauracích dodají z chovu v Byňově u Nových Hradů každý rok asi 2000 hus, z toho kolem stovky odebírá pivovar Budvar. "Zatím prodáváme jen přes okénko, ale některé restaurace neví, čekají, některé už odvolávají, ponižují objednávky. Běží ale drobný prodej, tak se to zatím vyrovnává. Husy, které neprodáme na Martina, by se mohly prodat na vánoční trh, když budou mírnější opatření," řekl ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař.

  Novohradské rybářství patří v Česku k průkopníkům velkochovu hus a kachen. Dnes je jediný svého druhu v Česku. Z líhně ročně vzejde 60.000 housat a stejný počet kachňat.

 • Platnost zbrojních průkazů pravděpodobně zůstane desetiletá

  23.10.2020

  Platnost zbrojních průkazů pravděpodobně zůstane desetiletá. Nezkrátí se na polovinu, jak navrhovala vláda v novele zbraňového zákona. Právo mít zbraň bude zákonem výslovně zaručeno. Schválila to Sněmovna. Novelu, která zavede do českého práva kvůli sporné zbraňové směrnici EU nové kategorie zbraní, nyní dostane k projednání Senát. Poslanci do novely vložili ustanovení, podle něhož "právo nabývat držet a nosit zbraň je zaručeno za podmínek stanovených tímto zákonem". Ustanovení je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU.

  Nová pravidla mají na rozdíl od původního vládního návrhu umožnit používat tlumiče hluku výstřelu a zaměřovače pro noční vidění, které nyní patří mezi zakázané doplňky zbraní. Poslanci také zjednodušili způsob likvidace zbraní nebo jejich prezentaci při výstavních či prodejních akcích. Norma má umožnit vystavování a přepravování zbraní při kulturně-historických akcích, například při ukázkách historických zbraní během průvodů nebo rekonstrukcí bitev. Novela má také jednoznačně umožnit biatlonistům a biatlonistkám viditelné nošení jejich zbraní během jejich závodů. Zákon má také zavést požadavky na střelnice. Úřady, do nichž je vstup se zbraní zakázán, by musely mít trezory pro jejich uložení.

  Dosavadní kategorie zbraní se podle vládního návrhu rozšíří o dvě nové. Budou do nich spadat legálně vlastněné zbraně, u nichž například majitelé dosud neměli ohlašovací povinnost, a nemusely tak být zaregistrovány. Týká se to například historických, znehodnocených nebo plynových zbraní, které budou nově spadat do přísnější kategorie. Kolik takových zbraní budou muset jejich majitelé nově zaregistrovat, podle podkladů není jasné. Jejich počty se odhadují na desetitisíce až statisíce.

 • Studenti v New Yorku zahrají Janáčka, koncert bude online

  23.10.2020

  V New Yorku se dnes (v sobotu po půlnoci SELČ) uskuteční koncert studentů a pedagogů prestižní americké hudební akademie věnovaný českému skladateli Leoši Janáčkovi. Projekt, který iniciovalo České centrum New York, je součástí každoroční přehlídky vážné hudby Mannes Sounds. Kvůli pandemii covidu-19 bude letošní koncert, jindy tradičně připravený pro Českou národní budovu v New Yorku, pouze online. Janáčkova díla zahrají studenti a pedagogové hudební akademie Mannes School of Music univerzity The New School. Skladby budou prokládány verši Janáčkových současníků Jaroslava Vrchlického a Otokara Březiny. Zahájení akce je plánované na 19:00 místního času (01:00 SELČ).

  "Vzdáme společně poctu skvělému českému skladateli Leoši Janáčkovi, oslavíme jeho život skrze jeho hudbu. Zatímco jsme všichni doufali, že vás budeme opět moci přivítat v historické České národní budově na Manhattanu, jsme i takto rádi, že budeme moci koncert předvést online," uvedla umělecká ředitelka Mannes Sound Festival Pavlina Dokovska. Ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina koncert označil za vyvrcholení programového roku, který byl věnován Janáčkovi.

 • NATO chce chránit družice, země schválily vznik vesmírného centra

  23.10.2020

  Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

  Podle českého velvyslance při alianci Jakuba Landovského by v budoucím aliančním centru vesmírných operací mohli najít uplatnění i čeští experti. "Na to, že je Česká republika zemí střední velikosti, tak je schopna dát dohromady dost nadstandardní expertízu v oblasti vesmíru," řekl českým novinářům ambasador, podle něhož například české vojenské zpravodajství dokáže od letoška vyhodnocovat satelitní snímky.