České hvězdy by už nejraději trhly olympijskou oponou

Foto: ČTK

Olympijská horečka pomalu dosahuje svého vrcholu. K zapálení ohně 21. zimních her už schází jen několik hodin. A tak se pochopitelně musíme vydat do tábora našich sportovců, kterých do Vancouveru dorazilo či ještě dorazí rekordních 92. Reálně se také kalkuluje s rekordní sbírkou cenných kovů.

Lukáš Bauer,  foto: ČTK
Asi největší pozornost se bude soustředit na dvojnásobného šampiona z Tour de Ski a držitele celkového prvenství ve SP, běžkaře Lukáše Bauera. Ten si ovšem obrovský tlak na svou osobu příliš nepřipouští.

"Tomu tlaku, který na mě byl před loňským MS v Liberci a hlavně během něho se už asi nic nevyrovná."

Ve výborné aktuální formě se nachází i Martin Koukal, který na whistlerských olympijských tratích dokonce týmového parťáka Bauera porazil v kontrolním závodu. Mistr světa z Val di Fiemme má největší naděje ve sprintu dvojic volným stylem. Takto vidí svého štafetového partnera Dušana Kožíška, se kterým v této disciplíně již vybojoval bronz na MS v japonském Sapporu.

"Dušan byl od začátku výborný parťák. U nás je to hlavně o technice, skate je styl, který oba umíme. Dušan dozrál, má zkušenosti, už umí něco vymyslet, nebojí se na trati něco udělat a klidně jet z prvního místa. Teď je to o tom zůstat zdraví a min. udržet výkonnost nebo jí ještě vylepšit."

Jakub Janda,  foto: ČTK
V české výpravě samozřejmě nechybí ani vítěz Turné 4 můstků a zároveň i SP, skokan Jakub Janda. Ten nezvládl pozici favorita na poslední zimní olympiádě v Turínu a bezprostředně poté si "vychutnal" zvýšenou pozornost fanoušků.

"U nás jsou dva druhy fanoušků - věrní a pak ti, co fandí jenom když se daří. Poznal jsem to na vlastní kůži, přišlo mi pár nehezkých mailů, ale bohužel tak to je a člověk se s tím musí smířit."

Naštěstí pro Jakuba, Vancouver je pro většinu českých fanoušků docela z ruky. Ostře sledovaný bude hokejový turnaj, vždyť Kanada je kolébkou tohoto sportu. A v českém týmu bude nejvíce očí sledovat jediného olympijského šampiona v celé české výpravě - Jaromíra Jágra. Hokejistka s pověstnou 68 na dresu bude startovat již na svých čtvrtých hrách a dostalo se mu cti nést vlajku při slavnostním zahájení.

Jaromír Jágr,  foto: ČTK
"Každá olympiáda je jiná. Je to ohromný tlak na všechny hráče. Na druhou stranu je to obrovsky sledované, v kanadském Vancouveru určitě bude výborné zázemí. Hlavně hokejoví fanoušci jsou obrovský nadšenci a tak udělají všechno pro to, aby to byla po hokejové stránce nejlepší olympiáda."

Ani velké množství reprezentačních startů i úspěchů Jágrovu motivaci nesnižuje.

"Každý hráč chce na olympiádě předvést co nejlepší výkon a já nejsem výjimkou. Nevím co se mnou udělala přestávka, kdy jsem mimo NHL. Jsem o dva roky starší, dlouho jsem nehrál na malém kluzišti. V ruské lize se v porovnání s NHL hraje bezkontaktní hokej, takže i to bude ohromný rozdíl."

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje ve čtvrtek 18. února federálním derby se Slovenskem. Ovšem 21. zimní hry začínají už v pátek kvalifikačním závodem skokanů na středním můstku.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio