Kožíškův pád zhatil sny o medaili

Martin Koukal, foto: ČTK

V desátém dnu 21. ZOH ve Vancouveru Češi díru do světa neudělali. Velké ambice měla především běžkařská sprinterská dvojice Koukal, Kožíšek, ale zlomená hůl a také pád druhého jmenovaného veškeré medailové sny zničily. Z lehkého nadprůměru nevybředli ani skokané v soutěži družstev.

Jakub Janda,  foto: ČTK
Skokanský závod mohl být tentokrát směle vypsán jako boj pouze o stříbrnou a bronzovou medaili. Kvarteto Rakušanů totiž z nejvyššího stupínku mohl sestřelit jedině syndrom zvaný Masahiko Harada. Že nevíte o čem mluvím? Před 16 lety na olympiádě v Lillehameru vedli Japonci před závěrečným skokem doslova o parník. Jenomže Masahiko Harada se na nájezdové věži psychicky rozklepal a sotva devadesátimetrový skok odstřelil Japonce z tutového zlata jen ke stříbrné medaili. A zklamaný Harada pak neměl daleko ke spáchání harakiri. Rakušané ovšem žádné skokanské harakiri nespáchali. Naopak nejcennější kov pečetil nejdelším skokem olympijských soutěží - 146 a půl metru - Gregor Schlierenzauer. Faktem je, že naši jižní sousedé měli štěstí, že Švýcaři mají Simona Amanna pouze jednoho a tak družstvo vůbec nesestavili. Češi šli do boje s blonďatými přelivy na hlavách, což z gymnazisty Romana Koudelky udělalo člověka, který bude mít pravděpodobně na zpáteční cestě vzhledem k fotografii v pasu problém projít celní kontrolou.

Antonín Hájek,  foto: ČTK
"Měl jsem to obarvené na černo, teď jsme do toho dvakrát dali blonďatou, ale moc se to nechytlo. Je to takové černo-žluto-oranžové, takže se asi půjdu ostříhat dohola."

Právě Koudelka dal zapomenout na nevýrazné výkony během sezóny. Zvláště ve druhém kole, kdy dolétl do vzdálenosti 135,5 m. Však také pod můstkem zářil spokojeností.

"S oběma skoky jsem spokojený. Tréninky se mi nepozdávaly, ale 1. kolo slušný skok a 2. kolo nádherný skok. Jsem rád, že jsem se rozloučil fantastickým skokem."

Martin Koukal,  foto: ČTK
Bohužel jeho parťáci Janda s Hájkem předvedli jen průměrné skoky a Hlava s melírem na hlavě vyloženě zklamal. A tak z toho bylo pouze celkové 7. místo. O příčku lépe skončilo běžecké sprinterské duo dvou K, tedy Koukal, Kožíšek. Prvně jmenovaný měl ke spokojenosti daleko.

"Šťastný určitě nejsem. 6. místo je na olympiádě dobrý výsledek, ale bylo na víc."

Naše dvojice přitom suverénně vyhrála semifinálovou jízdu, ale ve finále Dušan Kožíšek na prvním úseku zlomil hůlku a na druhém dokonce upadl, čímž výrazně ztratil. Martin Koukal k celé situaci poznamenal:

Dušan Kožíšek,  foto: ČTK
"Když se to s..., tak se to s... Ten pád stal Dušana hodně sil, v posledním kole potom odvlál a přijel se ztrátou. Jeho pády stály hodně sil i mě, protože místo abych šetřil síly na závěr, jak to dělali ti nejlepší, tak jsem musel na startu každého kola zabrat, abych to dojel."

Ani Kožíšek nebyl po dojezdu do cíle dvakrát nadšený, ale snažil se alespoň naoko na konečné 6. pozici hledat pozitiva.

"Martin je asi hodně zklamaný. Pro mě je 6. místo průměr. Nejsem zklamaný, ani kdovíjak nadšený, ale samozřejmě jsem si přál medaili."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio