Vánoce v podání sportovců přináší smutek, atmosféru trhů i cestu ve vichřici

Mnoho sportovců se nezastaví ani o Vánocích. Díky tomu vám však nyní můžeme nabídnout výběr vánočních zážitků našich reprezentantů mimo republiku.

Jakub Janda
Se smutkem v hlase vzpomíná na Štědrý den ve švýcarském Saint Moritz vítěz SP i Turné 4 můstků, skokan na lyžích Jakub Janda.

"Je to asi 8 let, odjeli jsme do St. Moritz, kde se každý rok koná tradiční kontinentální pohár. Je to hrozné, když večer usínáte, rodina slaví doma Vánoce a člověk je někde 1000 km daleko. Co k tomu dodat, je to dost smutné. Na večeři jsme dostali špagety a šlo se spát."

V daleko lepší psychické kondici prožíval tyto svátky někdejší volejbalový nahrávač a nyní reprezentační trenér Zdeněk Haník. Během svého desetiletého rakouského angažmá si užil Vánoc mimo domovinu více než dost.

"Většina obyvatel měst ve kterých jsem působil, tedy Vídni, Linci a Innsbrucku, trávila vánoční čas na ulici, na vánočních trzích. To už se tady také chytlo. Tam se to scházelo především na punch. Osobní zážitek mám z Insbrucku, kdy jedna stanice, tuším RTL vysílala 24 hodin vážný hudby - nejlepších světových kusů. Vzpomínám si, že jsem tehdy dokonale zlikvidoval vánoční náladu, protože jsem to celé poslouchal a nahrával si to."

Jak za chvíli uslyšíte v podání reprezentačního kouče našich cyklokrosařů Petra Kloučka lze Vánoce také strávit na silnici.

"Na to nikdy nezapomenu. Před devíti lety jsme odjížděli do francouzského Pont Chateau na Štědrý den ráno z Prahy. Sněžilo a už předem to vypadalo špatně. Jel jsem sám dospělý se šesti dorostenci a juniory. Na cestě dlouhé 1700 km nás potkala vichřice, ve Francii to trhalo střechy, mávalo "Eiffelovkou" atd. Dojeli jsme až k hotelu, kde byla mimochodem také stržená střecha, nicméně během cesty volali ze strachu asi desetkrát rodiče. Na tyto Vánoce asi nezapomenu."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio