Na motoskijöring prý chodí diváci kvůli pádům

Motoskijöring, foto: ČTK

Disciplínou, která zahájí motoristickou sezonu 2005 v Česku, bude takzvaný motoskijöring. V závodech měří síly motocyklový jezdec a lyžař, které spojuje lano. Dvojice dosahují rychlosti až 70 kilometrů za hodinu a souboje často provázejí i pády.

Motoskijöring,  foto: ČTK
Několik závodů by měl na lyžích odjet stejně jako v minulé sezoně také zpěvák a muzikálová hvězda Janek Ledecký. Podle svých slov má víc zkušeností než loni a doufá v dobré sportovní výsledky. Pojede ale hlavně kvůli zážitku z jízdy a ze závodění:

"Opravdu se nechystáme sundat z bedny kluky, kteří trénují celý rok, protože by to chtělo trochu jiný přístup."

Motoskijöring patří nepochybně k adrenalinovým sportům a podle Ledeckého se diváci často chodí dívat právě na pády závodníků. Sám se za motorkou několikrát bál:

"Bál jsem se, když jsme přijeli na první závod, předtím nebyl sníh, já jsem měl koncerty, divadlo a nevyzkoušeli jsme si to. Hned potom, co jsem přijel, jsem šel do rozjížďky. Když jsem jel první tři kola, úplně jsem zezelenal, všichni se mě ptali, co mi je."

Ledecký je zkušený lyžař, ale některé finty je možné naučit se jenom za motorkou:

Janek Ledecký,  foto: ČTK
"K opravdovému trénování s Janem Froňkem jsme se dostali po sezoně, ve Špindlerově Mlýně jsme ještě začátkem března trénovali. Musel jsem se naučit spoustu grifů, které samozřejmě kluci, co jezdí v první desítce, ovládají: třeba v zatáčce podržet jezdce a ručkovat po laně. "

Ledecký dodává, že motoskijöring je divácky velmi atraktivní sport:

"Padají tam úplně všichni, jezdci, lyžaři, to lidi chtějí vidět, co si budem povídat...."

Bývalý motokrosový závodník Jan Froněk a Ledeckého sportovní partner, který s ním ve dvojici motoskijöringové závody jezdí, o zpěvákovi tvrdí:

"Janek lyžuje výborně, protože má tu výhodu, že žije celou zemi na horách a že je to s ním úžasné. Velké ambice nemáme. Chceme se bavit a chceme bavit hlavně lidi, loni nás potěšil zájem diváků a lidi nám fandějí. Povedlo se nám vyhrát poslední rozjížďku, takže cítíme nějakou zodpovědnost k tomu."

Jakého největšího úspěchu jste spolu dosáhli?

"Nám se nepovelo dosáhnout ani jednou na body, ale jeli jsme jenom čtyři závody bez tréninku. Pak jsme se dokázali probojovat do semifinále a vyhráli jsem jednu z těch základních jízd v závodě."

V čem si musí dva sportovní partneři vyhovovat?

"Nesmí si lézt na nervy. Ob jsme individualisti, na motorce je člověk sám a Janek je také sólový zpěvák... každý si děláme věci podle svého. Chceme to dělat hlavně pro radost divákům."

Podle Jana Špačka, otce českého motoskijöringu a bývalého závodníka, mají o tento sport pořadatelé stále větší zájem:

"Jedeme letos deset závodů, aspoň je máme v kalendáři, záleží na počasí. Asi budeme uvažovat o tom, abychom měli dvě trati: Vrchlabí a ještě něco, kde bude umělý sníh. Předpokládaná účast dvajic na mistrovství je až padesát. Dvacet pět až třicet budou skalní, co pojedou o body a o mistra."

V osmém ročníku českého šampionátu bude o třetí titul za sebou a pátý celkově usilovat motocyklista Bohuslav Svatoš s lyžařem Radimem Novákem. Šampionát by měl začít 8. ledna v Nové Pace a vyvrcholit na konci února v Horním Městě u Rýmařova.