Na náměstí v Sedlčanech přišlo 686 lidí s rybou

Nejvíc lidí s vánoční ozdobou na jednom místě bylo v Sedlčanech, foto: Agentura Dobrý den

Ozdoby, ryby nebo betlém. To vše neoddělitelně patří k Vánocům. A vybízí i k rekordům. Víte například, kolik lidí s rybou se může sejít na jednom místě? A jak je veliká největší vánoční ozdoba?

Nejvíc lidí s vánoční ozdobou na jednom místě bylo v Sedlčanech, foto: Agentura Dobrý den
Vánoční rekordy souvisí s tradicemi, které k Vánocům patří. Na štědrovečerní stůl patří ryba a proto v Sedlčanech vytvořili zajímavý rekord - největší počet lidí s rybou. Byl u toho i Miroslav Marek z agentury Dobrý den, která rekordy eviduje.

"V Sedlčanech se rozhodli vyzvat svoje spoluobčany, kamarády a známé, aby se všichni sešli na náměstí. Podmínkou bylo, aby měli v ruce cokoliv, co lze nazvat rybou. Kupodivu ta možnost zapsat se do české knihy rekordů s těmi lidmi udělala úplné divy. V jednu chvíli se jich tam sešlo 686 a každý měl rybu. Někdo keramickou, jiný dřevěnou, byly tam ryby odrátované, porcelánové, perníkové, plyšové, skleněné i paličkované. Lidé přinesli i formy na pečení vánočního cukroví ve tvaru ryby. Byly i ryby živé. Jednak akvarijní, ale byli tam i kapři a dokonce jeden úhoř. Nejmenší rybička měla deset milimetrů, největší 1,5 metru."

K Vánocům patří i betlémy. V Pelhřimově v Muzeu rekordů a kuriozit mají betlém dokonce v lahvi.

"Je to rarita. Autorem je Emanuel Hoda, který už vyrobil přes 800 všech možných modelů v lahvích. Uprostřed pětilitrové lahve ztvárnil tradiční jesličky se svatou rodinou. Před tím jsou koledníci, trubači, nějaká zvířátka v zasněžené krajině. On si model vytvoří nejdřív venku, ale ten nejde dát do lahve. Proto ho musí rozřezat a potom ho uvnitř lahve za pomoci různých pinzet, držáků a všelijakých udělátek zase dává dohromady. Když se na to laik podívá, tak by nikdy nerozeznal, že je to takto rozložené a potom teprve spojené. Uvnitř to dotváří i barvami, takže je to neuvěřitelně piplavá práce."

Máte také rekordy mezi ozdobami na stromeček?

"Máme tradiční vánoční ozdobu spletenou ze slámy. Říkávalo se jí vrkoč. Je to taková slzička, ale obřích rozměrů. Autor Jaroslav Vajbar vytvořil ozdobu, která má 1,8 metrů. Stromeček by musel být asi patnáctimetrový, aby mohl být ozdoben takovouto ozdobou a bylo to ve správném poměru. Padlo na to 1,75 kilometru slámy,"

dodal v rozhovoru pro Radio Praha Miroslav Marek. V Pelhřimově se k rekordům přidala i místní pekárna Adélka. Tady upekli pro návštěvníky předvánoční akce obří vánočku. Měří 360 centimetrů a na její výrobu bylo použito 33 kilogramů těsta. Od mísení přes kynutí, pletení a pečení trvá výroba asi pět a půl hodiny. Na výrobu obří vánočky je potřeba sedmi lidí. V minulých letech už v Adélce vyrobili také rekordní pětimetrovou vánočku, která ozdobila předvánoční trh na pražském Staroměstském náměstí.