Na plzeňském festivalu hrají divadlo i bývalé prostitutky a bezdomovci

Rakouský divadelní soubor Irwisch v Plzni (Foto: ČTK)

V Plzni v těchto dnech probíhá snad největší mezinárodní divadelní festival v České republice. Letošní je už dvanáctý. Během předcházejících ročníků se na festivalu vystřídalo bezmála devět desítek souborů z šestnácti zemí světa. Na místě je kolega Vilém Faltýnek. Viléme, jaké zajímavosti přinesl letošní ročník tohoto divadelního festivalu?

Rakouský divadelní soubor Irwisch v Plzni  (Foto: ČTK)
"V rámci festivalu je rozhodně zajímavý doprovodný projekt sociálního divadla Sami mezi námi. Festival chce představit tvorbu lidí ze sociálně slabších skupin. Například soubor Ježek a Čížek je souborem bezdomovců nebo soubor Rozkoš bez rizika je složen z bývalých prostitutek. Vystoupí i Bohnická divadelní společnost, dnes už známá a proslavená. Zároveň i představení profesionálních souborů se dotýkají problému outsiderů v rámci uměleckých výpovědí. "

Jaká představení jsi zatím stačil navštívit? Které tě nejvíce potěšilo?

"Měl jsem možnost vidět všechna čtvrteční představení a musím říci, že všechna představení, která jsem viděl, byla zajímavým zážitkem. Co je ale zajímavé: letos má v Plzni premiéru projekt Nachové plachty. To je projekt divadla bratří Formanů a francouzského Teatre Cabaret Dromesco. Právě toto divadlo několik let dozadu probíhalo a odehrávalo se na lodi. Tato suchozemská verze se nyní poprvé divákům představuje ve stanu na nádvoří plzeňského pivovaru."

Rakouský divadelní soubor Irwisch v Plzni  (Foto: ČTK)
Navštívil jsi i nějaký zahraniční soubor?

"Ze zahraničních souborů vystoupilo ve čtvrtek v Plzni Ruské alexandrijské divadlo z Petrohradu, které v režii Valerie Fokyna předvedlo spíše historicky zajímavou inscenaci Gogolova Revizora, pokusem o reprodukci Vseveloda Mejercholda, slavné inscenace z roku 1926 o rekonstrukci biomechaniky - hereckého postupu, který tehdy Mejerchold aplikoval. Musím říci, že čeští diváci v Plzni, přestože se toto představení honosí řadou cen, zaznamenali únavu. Ta inscenace byla snad až příliš pietní."

Divadelní festival v Plzni je mimo jiné proslavený i pouličními představeními. Navštívil jsi tam už nějaký pouliční happening?

Rakouský divadelní soubor Irwisch v Plzni  (Foto: ČTK)
"Na to zatím nebyl čas, ale rozhodně se chystám. Ta linie pouličního, plenérového divadla rok od roku posiluje. Letos se sem sjela celá řada jak domácích, tak zahraničních souborů."

Jaká tedy panuje na festivalu atmosféra a jaké publikum představení navštěvuje?

"Publikum je naprosto smíšené. Festival pokrývá divadlo v celé tématické, stylové i žánrové škále. Jak jsem hovořil s některými návštěvníky festivalu Divadla evropských regionů v červnu v Hradci Králové, tak zdá se, že ten hradecký festival má přece jenom, snad i díky tomu času umístění do června, na začátek prázdnin, vřelejší atmosféru v tom, že město více s festivalem žije. Ale to rozhodně neznamená, že by v Plzni bylo mrtvo."