Nejmenší město v Evropě
Asi 40 kilometrů severozápadně od Plzně, v jednom z nejhezčích a nejromantičtějších koutů západních Čech, leží obec, jejíž domky se krčí ve svazích strmého ostrohu nad řekou Střelou. Ale pozor, není to jen tak ledajaká obec! Je to bezesporu nejmenší město v Česku a v Evropě a snad i na světě.
Asi 40 kilometrů severozápadně od Plzně, v jednom z nejhezčích a nejromantičtějších koutů západních Čech, leží obec, jejíž domky se krčí ve svazích strmého ostrohu nad řekou Střelou. Ale pozor, není to jen tak ledajaká obec! Je to bezesporu nejmenší město v Česku a v Evropě a snad i na světě. Rabštejn nad Střelou byl přitom povýšen na město už v roce 1337! Jak vlastně takové město funguje? Na to jsem se zeptal Pavla Suka, starosty nedalekého Manětína.
"Rabštejn nad Střelou je historicky skutečně brán jako nejmenší město v Evropě. Jinak správu nad ním vykonává od roku 1980 město Manětín. Žije tam dvacet stálých obyvatel, ostatní jsou chataři a chalupáři. Potřeby místních obyvatel samozřejmě zajišťujeme my z prostředků města Manětín."
Samotné městečko tvoří prakticky jedna ulice, rozšiřující se v malé náměstí. Má ale řadu turisticky atraktivních staveb, které by mu mohla závidět mnohem větší městská sídla.
"Rabštejn se od Manětína lišil jazykově. Manětín bylo ryze české město, Rabštejn ryze německé město. Mezi oběma městy probíhala jazyková hranice. I ta lidová architektura, která je v Rabštejně, má dodnes typicky německý charakter. V městě jsou ještě části původního městského opevnění. Jinak je tam jeden z nejstarších kamenných mostů v Čechách, který je starší než Karlův most. Byl postaven krátce po postavení Juditina mostu, předchůdce Karlova mostu. Je to gotický most. Je proslulý i mezi vodáky, protože Rabštejnem protéká řeka Střela. Jinak jsou tady u Rabštejna zachována opevnění, která se stavěla v třicátých letech minulého století proti agresi fašistického Německa a bohužel koncem války ho pak využívali Němci, když byla naše vlast osvobozována."
Já jsem se dočetl, že v Rabštejně je také starý židovský hřbitov.
"Je tam židovský i katolický hřbitov, bohužel židovská obec se o ten hřbitov nestará."
Pamětihodností je ale v Rabštejně více. Za zmínku určitě stojí gotický hrad ze 14. století, z něhož se dochovaly zříceniny dvou kulatých věží, na základech hradu pak vznikl renesanční, později barokní zámek. V budově bývalého kláštera servitů poblíž zámku je dnes stylový hotel U mnicha. Pozoruhodně zachovalé přírodní partie najdeme v údolí Střely od Rabštejna k soutoku s Manětínským potokem. Údolí kaňonovitého rázu v délce asi pět kilometrů je přírodní rezervací. A pak je tu opodál samozřejmě dnešní "správce" nejmenšího města Evropy - Manětín.
"Máme statut města, i když v samotném městě žije jen asi 800 obyvatel. Město má ale celkem 15 částí a dohromady máme rozlohu 85 čtverečních kilometrů. Donedávna jsme byli rozlohou větší než Plzeň. Se všemi částmi máme asi 1260 obyvatel. Manětínsko je vyhlášenou turistickou přírodní oblastí. Samotný Manětín je někdy nazýván barokní perlou západních Čech. Je zde barokní zámek, sedm obrazů od Petra Brandla, po Praze je zde nejvíce Brandlových obrazů ve dvou manětínských kostelech. Je zde také přes 80 barokních soch a sousoší."