Novoroční předsevzetí si dává 80 procent lidí. Více než polovina ho nedodrží
Zhubnu, změním stravování, budu chodit dřív spát. Novoroční předsevzetí si dává podle průzkumu 80 procent Čechů. Nejčastější jsou zdravotní plány, například pravidelně sportovat. Spíše vzácností jsou předsevzetí týkající se duševního zdraví.
"Hubnutí v předsevzetích vede ve všech věkových kategoriích. Podíl se ale zvyšuje s vyšším věkem," uvedla k výsledkům průzkumu agentury Ipsos Tereza Knířová ze společnosti Pluxee, která se zabývá zaměstaneckými benefity. Častěji je nižší hmotnost cílem žen (33,2 pct) než mužů (25,6 pct).
Pevnější tělo je častěji cílem mladých, v kategorii 25 až 34 let by si ho přálo přes 28 procent respondentů, mezi lidmi nad 55 let jen 12 procent.
Je vidět, že řada lidí si uvědomuje, že by měla zhubnout. Obézní bude podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2030 více než třetina Čechů. Před pěti lety byl jejich podíl asi 26 procent žen a necelá třetina mužů.
Odborníci doporučují pohyb minimálně 30 minut pětkrát týdně.Podle průzkumu dokáže takto cvičit zhruba čtvrtina dotázaných. Zhruba stejný podíl populace ale přiznává, že sportuje méně než jednou týdně. Nejčastěji si lidé vybírají aktivity, jako je procházka či výlet, běhání, cyklistika nebo jóga nebo jiné cvičení doma.
Umíme si poručit, horší je poslechnout se
Zhruba pětina lidí v průzkumu přiznala, že se většinou zdravě nestravuje. Častěji se v průzkumu k prohřeškům v oblasti zdravé stravy přiznávali muži, ženy naopak častěji tvrdily, že si na zdravé stravě dávají záležet. Třetina respondentů přiznává, že si dá pivo či víno jednou nebo dvakrát týdně. Odborníci odhadují, že problém s alkoholem má v ČR milion lidí.
O vánočních svátcích a kolem silvestra často podle průzkumu lidé sáhnou po sklence častěji. "Alkohol ve formě přípitků nebo speciálních sezonních nápojů (jako třeba vaječný koňak) je nedílnou součástí vánočních tradic a je pro mnoho z nás obtížné jej vynechat. Stejně jako s vánočním stravováním je to však málokdy opravdu do sytosti jako spíše mnohem častěji přes míru," uvedl v expert Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity Albert Kšiňan.
Více relaxace či wellness by si přálo v následujícím roce do svého života zařadit 15 procent lidí, dvě procenta respondentů má předsevzetí chodit na terapii nebo koučink. Duševních potíží přitom v ČR v posledních letech přibývá, roste počet hospitalizací kvůli nim i četnost předepisování antidepresiv.
Jak se říká, mnozí lidé si umí poručit, ale neumí se poslechnout. Mezi nejčastějšími důvody pro nedodržení předsevzetí lidé v průzkumu uváděli nedostatek času (41 pct), energie (40,5 pct), přílišné pracovní vytížení (28 pct) nebo nedostatek peněz (20,7 pct). Ještěže si nedáváme novoroční předsevzetí veřejně. To prý dělali staří Římané, například úředníci.