Někteří čeští politici varují před nestabilitou v Sýrii a vlnou uprchlíků

Pád režimu Bašára Asada v Sýrii neznamená pro Evropu nic dobrého, míní europoslankyně ODS Veronika Vrecionová. Dá se podle ní jen těžko odhadovat, zda v zemi nevypukne další občanská válka, což by znamenalo další výraznou uprchlickou vlnu do Evropy. Také předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer (nez.) varuje, že pokud s nadcházející zimou nenastane solidarita se Sýrií, může se zvednout tak velká vlna uprchlíků, která nebude mít srovnání s těmi minulými. Asadův pád však označil za historický okamžik. "Je to historická chvíle i proto, že Írán už nebude mít tak snadný přístup po pevnině k bojovníkům Hizballáhu v Libanonu jako dosud," řekl ČTK senátor Fischer. "Nesmíme ale zapomínat na všechny potřebné. Humanitární potřeby jsou v rozbitém regionu obrovské. Skupiny bojovníků si vyřizují účty, hospodářství nefunguje. Přichází zima," varoval. Není přitom podle něj pochyb, že mezi uprchlíky bude mnoho skupin, které představují vážné bezpečnostní riziko i z hlediska šíření terorismu.

Podle místopředsedy ANO a bývalého předsedy Sněmovny Radka Vondráčka je dobrou zprávou relativně klidné předání moci. "Asadova vláda byla autokratická, ale sekulární. Naše zkušenost nám ale říká, že jaké režimy vládly a jakým způsobem po svržení Saddáma Hussaina v Iráku nebo Muamara Kaddáfího v Libyii, nebylo lepší," podotkl. "Část rebelů je asociovaná s hnutím Al-Káida a to samo o sobě může znamenat velkou nestabilitu, další ohrožení Izraele a uprchlickou vlnu, například křesťanů a kurdů ze Sýrie," dodal. Poukázal na to, že Asadův pád slaví například radikální islamistické hnutí Tálibán.

Syrští povstalci v neděli ráno v televizním prohlášení oznámili, že osvobodili Damašek, svrhli režim prezidenta Bašára Asada a propustili vězně. Armáda naopak podle tiskových agentur tvrdí, že pokračuje v akcích proti teroristům.