Česko pomáhá rozšiřovat obytné buňky v syrském uprchlickém táboře

Uprchlický tábor Azrak v Jordánsku, foto: Štěpán Macháček

Pokusy přesídlit syrské a irácké rodiny do České republiky skončily v minulosti nezdarem. Část rodin se vrátila se do Iráku, část odešla do Německa. Česká pomoc se proto soustřeďuje přímo do oblasti krize. Například jen za letošek pomohla Česká republika zlepšit podmínky třiceti tisícům syrských běženců. V uprchlickém táboře v Jordánsku pomáhá například s rozšiřováním ubytovacích buněk.

Uprchlický tábor Azrak v Jordánsku,  foto: Štěpán Macháček
Uprchlický tábor navštívil Štěpán Macháček, který před dvěma lety natáčel i odlet původně přesídlených rodin.

"Děláme krok k novému životu, utíkáme před násilím, abychom začali znovu nový život, a doufáme, že budeme v Česku šťastni. Chtěli bychom se zařadit do české společnosti, a žít stejně, jako žijí čeští občané,"říkal Syřan Abdassalám v odletové hale ammánského vojenského letiště Marka." Takto začínala reportáž v jordánském Ammánu před dvěma lety, přesně 27. října 2015. Žádný další speciál se syrskými azylanty už neodletěl, a česká vláda projekt zastavila.

Osmimetrová kuchyň zvětší obytnou plochu o třetinu

Paní Hafída v plechové buňce,  v níž žije se svou rodinou,  foto: Štěpán Macháček
Česká pomoc Syřanům postiženým válkou však neskončila. Paní Hafída zve dál do čisté a uklizené plechové buňky. „Je to tu teď krásně veliké, zaplať pánbůh za to. Předtím tu bylo strašně málo místa." Paní Hafída se raduje z relativní maličkosti. Ukazuje nově přistavěnou kuchyň dvakrát čtyři metry. Pro ni a další tři lidi v domácnosti to znamená rozšíření plochy o celou třetinu.

„Žiju tu s rodinou svého bratra. Předtím jsme se všichni v jedné místnosti převlékali, umývali i vařili. Bylo to pro všechny těsné. Jsme vám za to vděční,"říká na adresu České republiky a nabízí tureckou kávu z džezvy.

Obytné plechové buňky se tu rozšiřují o kuchyňské části, aby rodina na ploše šest krát čtyři metry nemusela spát i vařit v jednom místě. Nejdřív se udělá betonová podlaha, aby se dala udržovat čistota. Pak se svařují trubkové konstrukce, na které se šroubují plechy, a montují se kuchyně. Pracují tu výhradně obyvatelé tábora, kteří tak mají zajištěnou práci.

Uprchlický tábor Azrak v Jordánsku,  foto: Štěpán Macháček
Česko letos na projekt poskytlo 40 miliónů korun, stejnou částkou přispěla německá strana. Peníze tu přinesly obrovský užitek. Přestože se situace na mnoha místech Sýrie uklidňuje, uprchlíci se domů zatím vrátit bojí. Projekty jako je ten současný česko-německý jim ulehčí život a částečně i zabrání snahám vydat se do jiných zemí.

Česko platí stipendium patnácti Syřanům

Česko pomáhá i se zajištěním základní zdravotní péče, zdroji obživy i se vzděláváním. Jak napsal deník Právo, vynaložilo asi 8 miliónů korun na studia osmnácti syrských studentů z řad uprchlíků. Program s názvem Nové elity pro Sýrii začal v roce 2015, a potrvá ještě 5 let.

Lubomír Zaorálek,  foto: ČT24
Tři Česko opustili. V programu tak pokračuje 15 Syřanů, dvanáct z nich už bylo přijato na vysoké školy. Podle vedení poděbradské jazykové přípravky se relativně dobře začlenili mezi studenty i českou komunitu. Stipendium je 14 tisíc korun měsíčně. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek považuje stipendijní program za velmi úspěšný. Případy předčasného ukončení se nevymykají obvyklé míře ani v jiných pravidelnějších stipendijních programech.