Nepřístupné památky otevírají brány

V České republice je mnoho historických památek, do kterých se návštěvník běžně nedostane. přitom i ony v sobě ukrývají kousek jedinečné historie naší země, regionu, stopu lidského osídlení našimi předky. Stálo by tedy za to nahlédnout, alespoň koutkem, škvírou ve dveřích. Do 17. září nemusí návštěvník napínat oči přes plot. V rámci Dnů evropského dědictví se mnohé z nich otevírají oficiálně.

Dům u Halánků
Dny evropského dědictví začaly v České republice v sobotu 8. září a potrvají konce týdne. Ve třech stovkách obcí a měst se otevřelo více než tisíc památek. Některé památky budou zpřístupněny poprvé, některé zadarmo nebo se sníženým vstupným a některé budou doplněny o doprovodné akce. Takové jsou podmínky.

Při Dnech evropského dědictví bývají tradičně zpřístupněny nejen oficiálně prohlášené kulturní památky, ale i desítky soukromých a veřejných budov. Konkrétně? Hovoří Květa Vitvarová ze Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska.

Vojta Náprstek
"Já bych mohla vyzvednout například některé objekty z Prahy 1, protože tyto objekty jsou zařazeny nejen proto, že jsou veřejnosti běžně nepřístupné, ale i z toho důvodu, že přesně naplňují národní téma letošních Dnů evropského dědictví: Otisk slavných jmen - historické objekty, v nichž žili slavní lidé. Dům u francouzské koruny je měšťanský renesanční dům, který vznikl spojením dvou původně středověkých domů, a v letech 1607 - 1612 zde bydlel astronom Johannes Kepler. Náprstkovo muzeum neboli Dům U Halánků, v tomto areálu se dochoval i interiér původní knihovny Vojty Náprstka, kde se v 2. polovině scházeli nejvýznačnější čeští vlastenci, literáti a vědci. Tato knihovna bude přístupná."

A podívejme se i do regionů. V Jičíně byly letošní české dny evropského dědictví zahájeny a zde se lidé budou moct podívat do jinak nepřístupné Jezuitské koleje nebo například bývalé židovské školy. Zámek Sychrov výjimečně vodí návštěvníky i do nerekonstruovaného 2. patra, které sloužilo k ubytovávání šlechtických návštěv.

"Chtěli jsme návštěvníkům dokázat, že v tom 2. patře se nacházejí velice zajímavé prostory se zajímavou historií, které určitě budou stát za prohlídku, ale protože zatím probíhají restaurátorské práce a nebylo možné klasicky ty místnosti ještě zpřístupnit, tak jsme se je snažili zpřístupnit alespoň touto formou. A je to podle mého názoru forma pro návštěvníky velice atraktivní, jelikož mají možnost vidět místnosti, které buďto na opravu teprve čekají nebo tou opravou v současnosti procházejí,"říká průvodce Vladimír Trégl.

A jaký je hlubší význam Dnů evropského dědictví? Vysvětlila Květa Vitvarová.

"Hlavním cílem Dnů evropského dědictví je otevřít památky široké veřejnosti, ukázat jim i věci, které jinak nevidí, a tím vlastně rozšiřovat povědomí o národním kulturním dědictví."

Historicky první "Dny otevřených dveří památek" se konaly již v roce 1984 z podnětu Francie. Česká republika se akci připojuje pravidelně od roku 1991.