NKÚ: Počet dětí v ústavech se zásadně nesnížil, pěstounská péče roste zvolna
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) spolu s ministerstvy školství a zdravotnictví ani po 16 letech a vynaložení stovek milionů korun nedokončily transformaci systému péče o ohrožené děti, se kterou začaly v roce 2009. Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Přestože rozsah pěstounské péče postupně roste, počet dětí v ústavní péči se zásadně nesnížil. Ministerstvo práce se závěry NKÚ nesouhlasí, systém péče o ohrožené děti se výrazně zmodernizoval a počet pěstounů roste, uvedlo.
Úřady podle kontrolorů nesjednotily systém péče pod jeden resort, nebyl přijat ani mnoho let plánovaný zákon o ochraně dětí. MPSV také pro pracovníky sociálně-právní ochrany dětí nezajistilo zákonem požadovaný informační systém, což jim znesnadňuje práci, sdělil NKÚ. V porovnání let 2015 a 2023 klesl podle úřadu počet dětí v ústavní péči z 8434 na 7341, tedy o 1093. Počet dětí u pěstounů se zvýšil o 2050 z 10.923 na 12.973.
Počet dětí v pěstounské péči a náklady státu na příslušné dávky, které uvádí NKÚ, neodpovídají realitě, reagovalo ministerstvo. Úřad totiž podle něj vyčíslil pouze počty dětí v pěstounské péči a opomenul děti v osobní péči poručníka nebo jiné osoby, takzvané svěřenectví. "Celkový počet dětí v náhradní rodinné péči (vyjma osvojení) například ke konci loňského roku činil 21.150, oproti tomu počet dětí v ústavní péči asi 7300," sdělilo ministerstvo.