Ministerstvo práce chce posílit prevenci v rodinách, dětské domovy ale rušit nechce
Na pobyt dětí v dětských domovech by v budoucnu mělo plynout méně peněž. Rušit se však nebudou. Řekla to ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která chce, aby péče o ohrožené děti spadala pod její rezort. Ministerstvo chce také posílit služby pro rodiny.
Michaela Marksová zdůraznila, že změna by neznamenala rušení dětských domovů a propouštění odborníků. Zařízení by se jen přeměnila a místo pobytu by začala poskytovat služby. Podle ministryně mají i v jiných evropských zemích problematiku ohrožených dětí na starosti ministerstva sociálních věcí:
"Každoročně vydáváme na péči o ohrožené děti okolo 8,2 miliard korun. Polovina z této částky jde do péče ústavní. Méně než deset procent je určeno na preventivní péči, to znamená práci s rodinou. Abychom jim byli schopni poskytnout sociální zázemí i bydlení, to je jeden z cílů této transformace. Část peněz z poloprázdných dětských domovů, které se vyprazdňují samovolně, by se mohla přelít do preventivních služeb, abychom nemuseli už nikdy odebírat žádné dítě jen ze sociálních důvodů."
Dítětem, které bylo odebráno ze sociálních důvodů a vyrostlo v dětském domově je Michal Ďorď. Dnes je předsedou spolku Vteřina po té, který sdružuje děti z ústavů. Podle něj jen 13% z nich potřebuje ústavní péči, protože jsou oběťmi domácího násilí, nebo sirotky. Tvrdí, že je málo terénních pracovníků, kteří by mohli rodinu opakovaně kontrolovat, a tak je jednoduší umístit dítě do ústavu:"Sám jsem případ dítěte, které bylo odebrané z bytových důvodů. Máma údajně neměla nějakou dečku a dostatek jídla doma. To byl důvod, proč mě odebrali a umístili do dětského domova. Přitom stačilo, aby jí ta sociální pracovnice někde sehnala nějakou deku a jídlo. Takhle jednoduše se některé věci dají řešit."
Péči o děti mělo sjednotit memorandum, k podpisu zatím nedošlo
Sjednotit péči o ohrožené děti mělo tento týden memorandum. Ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD ale schůzku zrušila. Ještě čeká na dohodu s kraji, které jsou často zřizovateli dětských domovů.
Předseda Asociace náhradní výchovy Miloš Picek ale nesouhlasí s tím, aby všechna zařízení spadala pod jedno ministerstvo:
"Já vítám, že se sjednotí pravidla, otázky kompetencí a koordinace. To je naprosto v pořádku. Ale nikdy v minulosti úkol vlády nezněl sjednotit vše pod ministerstvo práce a sociálních věcí."Podle vedení asociace Dítě a rodina je Česko poslední zemí v Evropě, v níž je možné do dětských domovů posílat děti do tří let. Na konci loňska jich v ústavech bylo 1213. Jejich počet ale postupně klesá. V dětských domovech pro děti nad tři roky je nyní zhruba 5000 lůžek, v zařízeních pobývá 4300 dětí.
Ministryně přesvědčila poslance, že by služby měly dostat hlavně rodiny
Proti změnám v ústavní péči se už dříve stavěli někteří experti, poslanci, i bývalý prezident Václav Klaus. Kritizovali třeba posilování profesionální pěstounské péče, chválili naopak kvalitu českých kojeneckých ústavů a dětských domovů a odbornost personálu. Studie ale prokázaly, že pobyt v ústavech má na děti nepříznivý dopad.
Emoce provázely i jednání ministryně Marksové s poslanci sociálního výboru. Ministryně se je snažila přesvědčit o tom, že služby by měly dostat hlavně rodiny, aby se z nich děti nemusely odebírat. Na tom se s ní nakonec členové výboru shodli.Debata byla poměrně ostrá. Podle komunisty Miroslava Opálky ústavy nejsou "žádné sirotčince z první republiky" a systém by se prý neměl měnit pod nátlakem EU a neziskových organizací. Naproti tomu poslankyně ČSSD Zuzana Kailová nechápe, proč se Česko tak odmítá trendy a poznatky v péči o děti řídit.