Nobelovu cenu pro profesora Heyrovského připomíná výstava Příběh kapky

heyrovsky_nobelovka1.jpg

Před padesáti lety byla Nobelova cena za udělena prvnímu Čechovi - chemiku Jaroslavu Heyrovskému, zakladateli polarografie. Metody, která umožňuje zjistit složení roztoků a která našla své využití např. v chemii, farmacii, potravinářství nebo metalurgii. Příběh kapky, který až do prosince připomíná stejnojmenná putovní výstava, začal v roce 1922 a Nobelovou cenou byl o 37 let později jen korunován, ale ne zakončen.

Jaroslav Heyrovský
První zastavení výstavy bylo v Pardubicích, její organizátoři ji ale představili už v září v Praze, přítomen byl i syn Jaroslava Heyrovského Michael, který pro Radio Praha zavzpomínal na svého otce. "Tatínek, pokud byl doma, tak se nám dětem věnoval, vždycky s ním byla veliká legrace. On když si například šel po obědě odpočinout, tak my děti jsme hned lehli vedle něj a prohlíželi jsme si časopisy. Ke každému obrázku, který nás zajímal, tatínek formuloval nějakou větu a my jsme museli říct na ni nějaký rým. S tatínkem byla opravdu legrace a tatínek byl výjimečný nejen ve vědě, ale i jako člověk."

Jedním z autorů výstavy je profesor Robert Kalvoda, žák Jaroslava Heyrovského, který připomněl ještě další činnost prvního českého nositele Nobelovy ceny "Pan Profesor založil časopis (Collection of Czechoslovak Chemical Communications) s profesorem Votočkem, který měl propagovat československou chemii v zahraničí a tedy také polarografii. No a on založil tzv. cenu Collection, kde se mladým lidem udělovala cena za nejlepší polarogram nebo za nějakou zajímavost ve výzkumu v polarografii."

Více se polarografii a především o jejím objeviteli mohou dozvědět návštěvníci Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně a v prosinci pak bude expozice přemístěna do pražského Karolina.