Zprávy pondělí, 2. června 1997
Vazeni posluchaci, pri poslechu zprav Radia Praha vas vita Eva Petrzilkova.
A nyni podrobneji:
Premier Klaus bude iniciovat hlasovani o duvere vlady
Na nejblizsi schuzi Poslanecke snemovny bude premier Vaclav Klaus iniciovat hlasovani o duvere vlady, pokud tak neucini socialni demokrate. Vaclav Klaus v patek prohlasil, ze hodla svest na pude parlamentu boj o zachovani nynejsi vlady a nehodla podat demisi ani pres tvrde utoky, ktere jsou proti nemu osobne vedeny. Jeho vyroku predchazelo usneseni predsednictva Ceske strany socialne demokraticke, ktere rozhodlo navrhnout svemu poslaneckemu klubu, aby predlozilo na nejblizsi zasedani Poslanecke snemovny navrh zaradit na jednani schuze hlasovani o neduvere vlade.
Reakce na rozhodnuti premiera
Rozhodnuti premiera Vaclava Klause pozadat Poslaneckou snemovnu o vysloveni duvery vlade privital prezident Vaclav Havel. Za priznivejsi povazuje, bude-li parlament hlasovat o duvere vlade, nez aby hlasoval o neduvere, jak navrhuje socialni demokracie. Prezident se domniva, ze by vlada mela spojila hlasovani o duvere se zpravou o sve cinnosti, kterou musi parlamentu predlozit na cervencove schuzi. Zprava ma totiz obsahovat dlouhodobe cile a take duvody, proc maji nyni lide prijmout usporna opatreni.
Take predseda KDU-CSL a vicepremier Josef Lux rozhodnuti premiera Vaclava Klause podporil. Podle nej by vladni kabinet nemel cekat na navrh socialnich demokratu, ale o duveru sam pozadat.
Premierovo rozhodnuti privital i predseda poslaneckeho klubu CSSD Stanislav Gross. Domniva se, ze za teto situace je to ustavne nejcistsi reseni, jak zjistit, jestli tato vlada ma i nadale duveru v Poslanecke snemovne.
Predseda Senatu Petr Pithart ocenil v nedelnim poradu televize Nova 7 cili Sedm dni sobotni oznameni premiera Vaclava Klause. Dodal, ze predstoupeni vlady pred poslance je pro nej mnohem dulezitejsi nez zmeny na ministerskych kreslech. Podle nej se vsak musi zmenit styl politiky.
Premiera podporil take predseda poslaneckeho klubu ODA Ivan Masek. Soucasne ujistil, ze ODA, vcetne poslancu prave frakce, vladu rozhodne podpori.
Vaclav Havel se sesel s byvalymi politickymi vezni
S byvalymi politickymi vezni z padesatych let se v sobotu setkal v Jachymove na Karlovarsku v doprovodu ministra vnitra Jana Rumla prezident Vaclav Havel. Vyslovil jim uznani za statecnost v boji proti komunisticke zvuli a teroru. Vaclav Havel uvedl, ze to byli prave politicti vezni, kteri po roce 1948 nastupujici politickou zvuli otevrene odmitli. Jak pripomnel, byli za to potrestani otrockou praci, znicenym zdravim, tyranim a pronasledovanim svych rodin.
Hovory v Lanech s ceskym prezidentem
Prezident Vaclav Havel vyzval v nedelnim poradu Ceskeho rozhlasu Hovorech v Lanech spoluobcany, aby zachovali klid a nepropadali panice, nebot nynejsi situace podle neho neopravnuje k pocitu beznadeje nebo ke strachu o uspory. Zivot v Ceske republice je podle prezidenta prilis prepolitizovany, mnoho veci se precenuje a prestrelky mezi politiky, kterych si vetsina obcanu ve stabilizovane demokracii ani nepovsimne, se stavaji cimsi obecne sledovanym a velmi dulezitym. Prezident se domniva, ze soucasne deni v hospodarske sfere neni tak vazne, aby opravnovalo k pocitu beznadeje ci ke strachu o vysledky sve prace nebo o vlastni uspory.
Ve stejnem poradu prezident uvital novou rozhodnost premiera Vaclava Klause, protoze tato vlastnost podle neho dosud ceske vlade chybela. Znovu se vsak vyhnul odpovedi na otazku, zda jeho podpora premierovi je bezvyhradna a odmitl tez tvrzeni, ze ho sefove koalice presvedcili o tom, ze navrzena rekonstrukce vlady je jedinou moznou cestou.
Dale prezident vyslovil nazor, ze existuji "elegantnejsi zpusoby" jak zjistit, zda se vlada tesi duvere, nez je hlasovani o neduvere, ktere navrhuje vedeni socialni demokracie. Uvedl to s tim, ze blize se k teto veci vyjadri mozna v pondeli pote, co jmenuje nove ministry.
K personalnim zmenam ve vlade Vaclav Havel mimo jine uvedl, ze privital dalsi pusobeni Jana Rumla ve funkci ministra vnitra a ocenil jeho praci.
Vaclav Klaus ke skrtum ve statnim rozpoctu
Castku, o kterou bude muset ceska vlada seskrtat statni rozpocet, aby vyrovnala jeho tricetimiliardovy deficit, zatim premier Vaclav Klaus nezna. Nepotvrdil ani odhady nekterych ekonomickych expertu o tom, ze bude vlada muset ze statniho rozpoctu zrejme skrtnout 60 az 70 miliard korun. Koalice se ve stredu shodla na ozdravnem ekonomickem programu, v nemz figuruje dalsi razantni snizovani vydaju statniho rozpoctu. Dosud se vsak uvazovalo o maximalne 45 miliardach korun.
ODS ma dalsi kandidaty na funkci ministra vnitra
Na funkci ministra vnitra ma podle Vaclava Klause ODS dalsi kandidaty, nevidi vsak zatim duvod zverejnovat jejich jmena. Uvedl to v reakci k odstoupeni Petra Necase od kandidatury na urad ministra vnitra. Prezident Vaclav Havel pote rozhodl na zaklade svych ustavnich pravomoci ponechat ve funkci Jana Rumla. Ten zadosti prezidenta vyhovel a setrva ve funkci az do doby, nez bude navrzen jiny kandidat.
Premier ke kandidature Ivana Pilipa na kreslo ministra financi
Premier se take vyjadril ke kandidature Ivana Pilipa na kreslo ministra financi, ktere opustil Ivan Kocarnik. Uvedl, ze vlada uz davno uvazovala o presunu ministra skolstvi Ivana Pilipa na ekonomicky resort. Podle premierova nazoru je Pilip zretelnym ekonomem, ktery se vzdy intenzivne zucastnoval porad ekonomickych ministru.
Karel Kuhnl ke vstupu do ODA
Dosavadni velvyslanec Ceske republiky ve Velke Britanii a nestranik Karel Kuhnl, jenz ma byt jmenovan novym ministrem prumyslu a obchodu za Obcanskou demokratickou alianci, se chce v nejblizsi dobe stat clenem aliance. Jak rekl novinarum, opacny postup by pak vnimal jako "polovicni utek od odpovednosti".
Josef Lux svalil vinu na ODS
Predseda KDU-CSL a mistopredseda vlady Josef Lux v nedelnim poradu Ceske televize Debata poprve od prijeti koalicniho stabilizacniho programu otevrene ostre kritizoval Obcanskou demokratickou stranu a svalil na ni vetsinu odpovednosti za nynejsi politickou a hospodarskou situaci. ODS podle neho nebyla schopna prijimat kritiku a postradala schopnost komunikace. Proti tomu zive protestoval designovany ministr skolstvi a dosavadni velvyslanec CR v Nemecku Jiri Grusa. Varoval, ze podobne debaty o vine a odpovednosti nejsou na miste ve chvili, kdy je treba spolecne pracovat na vychodisku ze slozite situace.
Vsechny ekonomicke problemy, ktere v Ceske republice existuji, jsou resitelne. Rekl dale ve stejnem poradu Josef Lux s tim, ze prioritou je stabilizace meny a hlavnich ekonomickych problemu a soucasne vstup CR do NATO. Podle Luxe je treba co nejdrive nastartovat programy k oziveni domaci nabidky a zamerit se predevsim na podporu exportu. V kratkem obdobi budou provedeny tvrde restriktivni kroky a v dlouhodobem horizontu se musi zmenit hospodarska politika, rekl dale ministr.
Ministr zemedelstvi jednal s komisarem EU pro zemedelstvi
S komisarem Evropske unie pro zemedelstvi Franzem Fischlerem se sesel v sobotu mistopredseda vlady a ministr zemedelstvi Josef Lux. Jednali predevsim o zavedeni dovoznich depozit a dalsich pripravovanych opatrenich ceske vlady. Oba politici se pritom dohodli na zpusobu projednavani techto problemu. Evropska unie vyslovila k zavedeni dovoznich depozit uz drive jiste vyhrady s tim, ze nejsou zcela v souladu s asociacni dohodou mezi Unii a Ceskou republikou.
Ministryne spravedlnosti ke mzdam statnich zastupcu
Ministryne spravedlnosti Vlasta Parkanova neprimo vyloucila moznost, ze by se restrikce v rozpoctu jejiho resortu projevily na mzdach statnich zastupcu. Zduraznila, ze v ramci stabilizacniho programu vlady bude jeji urad hledat uspory pouze v investicni oblasti. Parkanova tak reagovala na sobotni dopis vedoucich pracovniku statnich zastupitelstvi. Ti vyslovili obavu, ze pripadne snizeni jejich odmen ohrozi funkcnost nekterych statnich zastupitelstvi.
Novy navrh ustavniho zakona o zrizeni 13 vyssich uzemnich samospravnych celku
Navrh ustavniho zakona o zrizeni 13 vyssich uzemnich samospravnych celku predlozila vlade ministryne spravedlnosti Vlasta Parkanova spolecne s ministrem vnitra Janem Rumlem. Jak rekla novinarum, ministr Ruml ve svem puvodnim navrhu pocital s vytvorenim deviti celku, zatimco ministerstvo spravedlnosti navrhovalo zridit 13 kraju.
Zpristupneni svazku byvale Statni bezpecnosti
Obcane mohou od nedele zadat na ministerstvu vnitra informace ze svazku, ktere o nich vedla byvala Statni bezpecnost. Zakon o zpristupneni svazku sice plati od lonskeho prosince, o informace vsak zajemci mohou zadat az nyni. Vztahuje se na lidi, kteri meli v letech 1948-1989 ceskoslovenske statni obcanstvi. Obcan se dozvi jmeno pracovnika kontrarozvedky, ktery ho sledoval, na pozadani bude rozsifrovano i kryci jmeno agenta, pokud ve svazku figuruje. Jmena tretich osob budou zacernena. Zadosti budou vyrizovany nejprve pisemne, a to do 90-ti dnu. Do samotnych svazku bude mozne osobne nahlednout.
"Prazske jaro" se chyli ke konci
Predposledni den 52. rocniku mezinarodniho festivalu Prazske jaro nabidl v nedeli programy od jazzove pres komorni a operni az po folklorni hudbu: Statni opera Praha uvedla prvni ze tri koncertnich predstaveni zapomenute opery Sarlatan od Pavla Haase, brnenskeho skladatele, ktery zahynul v roce 1944 v Osvetimi. V Rudolfinu mel hrat pianista Ivo Pogorelic, ten vsak opetovne odrekl ucast pro nahle onemocneni. Ve Smetanove sini hral Originalni prazsky synkopicky orchestr a v kostele sv. Simona a Judy zazpivali Ensemble Singers. Zatimco na Bertramce vystoupili laureati lonske interpretacni souteze Prazskeho jara, v barokni Valdstejnske zahrade to byly domaci folklorni soubory.
Dnes je na programu zaverecny koncert, ktery se uskutecni ve Smetanove sini Obecniho domu. Ceska filharmonie pod taktovkou brnenskeho rodaka Zdenka Macala uvede v prvni polovine koncertu Husovu Hudbu pro Prahu 1968. Geneze tohoto dila je spojena s tragickymi udalostmi v byvale CSSR v srpnu 1968. Zaver slavnostniho koncertu bude jiz tradicne patrit Beethovenove Devate. Jejimi solisty budou sopranistka Minako Shioda, mezzosopranistka Dagmar Peckova, tenorista Stefan Margita a basista Hakan Hagegard. Poprve v historii Prazskeho jara nebude spoluucinkovat Prazsky filharmonicky sbor, ale Cesky filharmonicky sbor Brno.
Informace ze sportu
Sparta Praha ziskala svuj treti titul mistra Ceske republiky, spolu s temi ve federalni soutezi jich na svem konte ma jiz dvaadvacet. Rozhodla o tom branka v 90. minute, kterou vsitil Horst Siegl do site Sigmy Olomouc a rozhodl o vitezstvi sveho tymu 2:1. Protoze Slavia prohrala 0:1 v Jablonci, Sparta se ctyrbodovym naskokem jiz na prvnim miste nemuze byt predstizena. Dalsi vysledky 29. kola: Viktoria Zizkov - Viktoria Plzen 2:1, Opava - Bohemians Praha 4:0, Hradec Kralove - Banik Ostrava 2:0, Ceske Budejovice - Drnovice 2:1, Karvina - Liberec 1:1 a Teplice - Brno 1:2. O ucasti v poharu UEFA se rozhodne mezi tretim Jabloncem a ctvrtym Brnem. Sestupujici Bohemians doplni nekdo ze ctverice Karvina, Zizkov, Teplice a Hradec Kralove.
Predpoved pocasi
Dnes je v Ceske republice prevazne polojasno az oblacno. Nejvyssi denni teploty se pohybuji mezi 15ti az 18ti stupni Celsia.
Tolik zpravy Radia Praha.