Zprávy středa, 5. listopadu 1997

Vazeni posluchaci, zpravy Radia Praha pro vas dnes pripravila Eva Petrzilkova.

A nyni podrobneji:

Zdravotni stav prezidenta CR

Pocinajici priznivy trend nemoci zaznamenalo v utery lekarske konzilium pecujici o prezidenta Vaclava Havla, ktery se od nedele leci ze zapalu plic v Ustredni vojenske nemocnici. Jak uvedl namestek ministra zdravotnictvi Miroslav Cerbak, konzilium povazuje za nutne, aby intenzivni lecba pokracovala v nemocnici.

Vaclav Havel prerusi hospitalizaci a v sobotu jmenuje nove ministry

Prezident Vaclav Havel prerusi v sobotu na kratkou dobu svuj pobyt v nemocnici a na Prazskem hrade jmenuje ve 14:00 nove ministry. Informoval o tom prezidentuv mluvci Ladislav Spacek s tim, ze toto rozhodnuti by mohlo zvratit pouze zhorseni prezidentova zdravotniho stavu.

Probiha shromazdeni Generalniho stabu armady CR

Velitelske shromazdeni Generalniho stabu armady Ceske republiky zacalo v utery v Praze. Po uvodnim slovu prezidenta republiky, ktere prednesl vedouci jeho kancelare Ivan Medek a po projevu premiera Vaclava Klause promluvil na shromazdeni ministr obrany Miloslav Vyborny. Ten uvedl, ze se armada v demokratickem state nesmi stat prostredkem soupereni s jakymkoli politickym podtextem. Jako prioritu nasi republiky a armady v pristim roce uvedl splneni vsech ukolu, ktere souviseji se zaclenovanim do NATO.

Pote na shromazdeni vystoupil sef opozicnich socialnich demokratu a predseda Poslanecke snemovny Milos Zeman. Pripomnel, ze CSSD pri debatach o statnim rozpoctu nezpochybnila pozadavek na zvysovani armadnich vydaju a na zvyseni bojeschopnosti ceske armady. Opozice, ktera chce zvitezit ve volbach, si ve svem zajmu nemuze dovolit nepodporovat armadu sveho statu, rekl Milos Zeman.

Upevnovat sebevedomi ceske armady je podle predsedy Senatu Petra Pitharta prednim ukolem a odpovednosti ceskych politiku. Pithart na shromazdeni dale prohlasil, ze politici museji zvysovat sebevedomi vojaku ceske armady vsude tam, kde si to zaslouzi a posteskl si nad tim, ze ceska armada ma u verejnosti dosud malou prestiz. Podle nej je to zpusobeno tim, ze na ceskem uzemi nemela armada dlouhou dobu moznost podavat vykony, ktere by mohly imponovat.

Zasedala Poslanecka snemovna

Po desetidenni prestavce pokracovala v utery 15. schuze Poslanecke snemovny. Mezi nejdulezitejsi predlohy, jimiz se poslanci zabyvali, patril vladni navrh ustavniho zakona o bezpecnosti Ceske republiky. Opozicni poslanci v rozprave varovali pred nebezpecim zneuziti tohoto zakona vladou proti odborarskym stavkam nebo projevum nespokojenosti obcanu a pozadovali zamitnuti ci prepracovani vladni predlohy. Poslanci zakon po projednani nakonec postoupili k posouzeni jednotlivym vyborum. Snemovna se v opetovnem druhem cteni zabyvala i vladnim navrhem novely zakona o bankach, ktera by mela mimo jine umoznit vyplaceni vkladu klientu zkrachovale Ceske banky, a to az do vyse ctyr milionu korun.

Ministr Pilip na 15. zofinskem foru

O statnim rozpoctu, verejnych financich a privatizaci bank diskutoval v utery na 15. zofinskem foru ministr financi Ivan Pilip s vyznamnymi manazery, bankeri a predstaviteli zajmovych organizaci, statni spravy a vysokych skol. Ministerstvo financi navrhlo vlade, aby privatizaci statnich podilu na trech klicovych tuzemskych peneznich domech nastartovala soucasne. V projektu doporucuje prodat jedinemu investorovi majoritni podil Ceskoslovenske obchodni banky, v niz stat dosud kontroluje vice nez 65 procent akcii. V Komercni bance a Ceske sporitelne by mela vlada nabidnout novemu strategickemu partnerovi jen blokacni minoritu 34 procent a zbyvajici akcie prodat podle poptavky.

Ministerstvo financi odhaduje, ze rust hrubeho domaciho produktu Ceske republiky v roce 1998 nepresahne 2,0 - 2,5 procenta, a to diky dobihajicim restrikcim fiskalni a monetarni politiky. Na 15. zofinskem foru to v utery rekl ministr financi Ivan Pilip. Podle nej rust HDP v roce 1999 nepresahne 4,0 procenta a v roce 2000 pet procent. Podle ministra Pilipa je nutne udrzet inflaci v pristim roce jednocifernou navzdory pokracujici deregulaci cen a najmu.

Kroky ceske vlady funguji, ekonomika zustava krehka

Kroky ceske vlady v reakci na makroekonomicke nerovnovahy uvedly ekonomiku na "cestu adaptace", jeji situace vsak zustava krehka. Vyplyva to z rijnove zpravy mise Mezinarodniho menoveho fondu (MMF), kterou obdrzela agentura Reuters. Mise ve zprave pro vladu a centralni banku z minuleho tydne privitala plan zmrazit mzdy verejneho sektoru a svazat rust mezd statnich podniku s produktivitou. MMF rovnez ocenil menovou a rozpoctovou politiku, navrzenou k reseni nerovnovah, ktere letos vyustily v utok na korunu. Mise vsak vyjadrila obavy z nedosazitelnosti cile v oblasti inflace, celkoveho rustu mezd a deficitu bezneho uctu i za predpokladu, ze planovane kroky budou uskutecneny. Inflace bude podle MMF pristi rok vzhledem k planum zvysit regulovane ceny a neprime dane ponekud vyssi nez vladou planovanych devet procent, u 12mesicniho prumeru je rozumnejsi cekat 10,5 procenta. Rovnez u rozpoctu, kde vlada planuje vyrovnanost, MMF ceka deficit 15 az 17 miliard korun. Ten vyplyne z nutnosti zvysit duchody v dusledku rustu inflace jiz v cervnu misto predpokladaneho listopadu, rozpoctove skrty pritom budou jiz obtizne uskutecnitelne. Za relativne slaby oznacil MMF bankovni system, naklady na jeho podporu a restrukturalizaci se pritom ukazuji vyssi, nez se puvodne cekalo. Potrebne jsou nadale rozsahle strukturalni reformy, zvlaste privatizace strategickych podniku a statem kontrolovanych bank.

Predseda Senatu prijal byvaleho sefa ceske diplomacie

Predseda Senatu Petr Pithart prijal v utery byvaleho sefa ceske diplomacie a mistopredsedu ODS Josefa Zieleniece, aby se spolu formalne jako politici rozloucili. Josef Zieleniec pak pres radu novinarskych dotazu ke sve pripadne budouci senatni kandidature uvedl, ze budoucnost politika zavisi na volicich. Ke spekulacim o moznosti kandidatury prezidentske rekl, ze tuto debatu povazuje za absolutne nemistnou a nevhodnou ve chvili, kdy je pan prezident v nemocnici.

ODS nechce pokracovat v medialnich prestrelkach s lidovci

ODS uz udajne nechce pokracovat v medialnich prestrelkach s lidovci. Mluvci ODS Vaclav Musilek po uternim jednani gremia prohlasil, ze nejsilnejsi vladni strana se uz nehodla vyjadrovat k pozadavku KDU-CSL na vypracovani noveho programoveho prohlaseni vlady spojenem s hlasovanim o duvere. Proto se ani nebude vracet k poslednim vyrokum predsedy lidovcu Josefa Luxe na adresu premiera Vaclava Klause. Ten v sobotnim rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, ze pokud se nezmeni styl prace vlady a premiera, bude zmenena vlada a zmeni se premier.

Ministr Lux jednal s rumunskym ministrem pro evropskou integraci

O rozsireni Evropske unie a priprave kandidatskych statu na vstup do EU jednal v utery mistopredseda vlady a ministr zemedelstvi Josef Lux a ministr bez portfeje pro evropskou integraci Rumunske republiky Alexandru Herlea. Podle rumunskeho predstavitele je prioritou Rumunska clenstvi v NATO a v EU, zaroven vsak vyjadril obavu z toho, aby Rumunsko nezustalo za hranicemi Evropy. Ministr Lux prislibil pomoc pri zaclenovani Rumunska do evropskych struktur a soucasne konstatoval, ze CR je pripravena predat zkusenosti ze vsech oblasti. Lux take upozornil, ze urcity cas pripravy znamena pro kandidatskou zemi i jistou ochranu, protoze vstoupit nepripraveny do evropskych struktur by mohlo byt pro danou zemi kontraproduktivni.

Namestek italskeho ministra zahranici na pracovni navsteve Prahy

Namestek italskeho ministra zahranici Pier Fassino v utery v Praze shodl se svym ceskym protejskem Karlem Kovandou na nutnosti otevrenosti NATO i po prijeti prvnich novych clenu, mezi nimiz ma byt Ceska republika. Podle Fassina skonci prvni rozsirovaci vlna NATO az po prijeti Slovinska a Rumunska.

Spolecne s ceskym namestkem ministra prumyslu a obchodu Pavlem Dvorakem pote podepsal italsky diplomat Dohodu o hospodarske spolupraci mezi CR a Italii. Ta klade zvlastni duraz na spolupraci v energetice a pri ochrane zivotniho prostredi. Dokument vychazi z asociacni dohody mezi nasi republikou a Evropskou unii a je zameren na vytvareni optimalnich podminek pri rozvijeni vzajemne spoluprace, vyrobni kooperace, zakladani spolecnych podniku, priprave spolecnych projektu a vymenach odborniku, konzultantu a stipendistu.

Italsky namestek ministra zahranici Piero Fassino se take sesel se sefem Poslanecke snemovny Milos Zemanem. Oba se dohodli na spolupraci brannych a bezpecnostnich vyboru ceskeho a italskeho parlamentu v boji proti organizovanemu zlocinu a na spolupraci jejich hospodarskych vyboru. Milos Zeman po setkani rekl, ze obchodni bilance s Italii neni pro Ceskou republiku prizniva, a je treba ucinit kroky, aby se postupne vyrovnala. Hospodarske vybory parlamentu obou zemi by proto mely podle nej pomoci vhodnejsimu prerozdelovani italskeho kapitalu plynouciho do Ceske republiky.

Namestek ruskeho ministra zahranici na konzultacni navsteve CR

Pravidelne konzultace s ceskou stranou o bezpecnostnich a dalsich otazkach vedl v Praze prvni namestek ruskeho ministra zahranicnich veci Nikolaj Afanasjevskij. Ten v utery polozil kytici v kapli Mohyly miru nad obci Prace (okres Brno-venkov) a seznamil s pripravami vzpominkovych akci ke 192. vyroci slavkovske bitvy vojsk tri cisaru. Afanasjevskij se zastavil na Mohyle miru pri ceste do Vidne. Vzpominkove akce bitvy tri cisaru se uskutecni od 28.do 30.listopadu. Zastitu nad nimi prevzal predseda Poslanecke snemovny a Ceske strany socialne demokraticke Milos Zeman.

Ministr Pavel Bratinka jedna ve Velke Britanii o Romech

Ministr bez portfeje Pavel Bratinka zahajil v utery dvoudenni pracovni navstevu ve Velke Britanii. Na programu ma predevsim jednani s britskymi predstaviteli i s francouzskym velvyslancem o situaci ceskych Romu usilujicich o politicky azyl v Britanii a Francii. Predstavitel britskeho ministerstva vnitra Mike O'Brien naznacil, ze Britanie v soucasne dobe neuvazuje o bezprostrednim zavedeni viz vuci Ceske republice. Pavel Bratinka vsak uvedl, ze dlouhodobe se to neda zarucit. Podle jeho slov si je britska strana vsak vedoma skutecnosti, ze obnoveni viz by neprospelo cesko-britskym vztahum. O'Brien, ktery ma na starosti imigracni zalezitosti, rekl, ze situace kolem prilivu ceskych Romu se v uplynulych dnech zlepsila.

Francie k zadostem o azyl

Francie neprijima zadne zadatele o azyl, ktere odmitla Velka Britanie. Potvrdila to ceska vicekonzulka v Parizi Alexandra Krusova. Podle ni jde o provizorni rozhodnuti uradu v Calais a definitivne ma rozhodnout francouzske ministerstvo vnitra.

Belgicti Romove nevitaji "bratry" s otevrenou naruci

V souvislosti s exodem do Britanie se v Belgii objevilo nekolik desitek Romu z Ceske republiky. Jak rekl Toon Machils z vlamskeho uradu pro kocovne obyvatelstvo se sidlem v Lovani, Romove byli vesmes vyzvani, aby opustili belgicke uzemi, nacez "zmizeli v podrostu". Nemame zatim tuseni, zda v Belgii zustali a jak velka skupina to je, uvedl Machils, ktery se neobava masovejsiho prichodu techto lidi, protoze od mistnich Romu nemohou cekat zadnou pomoc nebo pristresi.

Cerveny kriz jiz rozdelil 164 milionu z povodnoveho konta

Uz vice nez 164 milionu korun putovalo z Fondu humanity Ceskeho cerveneho krize na primou financni pomoc starym lidem a rodinam s detmi, ktere se po cervencovych zaplavach ocitly v tizive socialni situaci. Reditel Uradu CCK Jiri Prochazka v utery uvedl, ze vetsina prostredku sla na primou financni pomoc, dalsi penize dostanou lide na obnovu bydleni. Ve fondu se do konce rijna seslo vice nez 337 milionu korun.

V Praze stanovena maximalni cena taxi za jeden kilometr

Prazsti radni s definitivni platnosti schvalili vyhlasku o taxisluzbe. Podle ni bude maximalni cena taxi za jeden kilometr 17 korun. Vyhlaska zacne platit od 1.prosince za predpokladu, ze Poslanecka snemovna schvali novely zivnostenskeho a silnicniho zakona se zmenami, s nimiz je poslancum vratil Senat. Jednorazova sazba za nastup do taxiku bude 25 korun, cena za minutu cekani muze byt nejvyse ctyri koruny.

Rijnovy pruzkum Institutu pro vyzkum verejneho mineni

Duvera k prezidentovi Vaclavu Havlovi za posledni mesic nadale mirne klesla. I tak mu ale lide duveruji daleko vice nez vlade, Poslanecke snemovne a Senatu. Vyplyva to z vysledku rijnoveho pruzkumu Institutu pro vyzkum verejneho mineni. Hlave statu veri nyni 62 procent lidi, vlade jen 33 procent a jen kolem 2O procent Cechu duveruje Snemovne a Senatu.

Poslancum hrozi nebezpeci zloutenky

Temer presne po dvou letech se mezi ceske poslance vratilo nebezpeci zloutenky, jehoz epicentrem se, stejne jako na podzim roku 1995, nyni opet staly rady koalicnich politiku. Zatimco pred dvema lety ohrozoval poslance tehdejsi ministr prumyslu a obchodu Vladimir Dlouhy (ODA), nyni pochazi nebezpeci nakazy od asistenta mistopredsedy snemovniho zahranicniho vyboru za ODS Michala Lobkowicze. Poslancuv stranicky kolega Jan Vidim neskryval mirne obavy z toho, ze pokud by nekdo z dotcenych poslancu nemel dostatek obrannych latek, vztahovala by se na ne padesatidenni karantena. "To si dost dobre pri situaci ve snemovne neumim predstavit, " poznamenal Vidim. Priznal tez, ze okruh lidi, jichz se nebezpeci tyka, je v podstate neomezeny.

Sport

Stoprocentne uspesni jsou cesti teniste na turnaji v Moskve, kde po Danielu Vackovi a Martinu Dammovi postoupil do druheho kola i Bohdan Ulihrach. Ten si po tuhem boji poradil s Nemcem Alexandrem Radulescem 6:4, 3:6 a 6:3.

Na tenisovem turnaji v Santiagu postoupil do druheho kola nas Radomir Vasek, ktery porazil Argentince Cabella 6:4, 7:6. V Chicagu zvitezily v prvnim kole Helena Sukova a jeji deblova partnerka Ruska Lichovcevova, kdyz ve ctyrhre vyradily americko-slovinskou dvojici McNeilova/Muricova 5:7, 6:2, 6:4.

Jake je dnes v Ceske republice pocasi

Prevazne oblacno az polojasno, ojedinele s mrholenim nebo slabym destem. Nejvyssi denni teploty se pohybuji mezi 6 az 10 stupni Celsia.

Tolik zpravy Radia Praha.