Přehled tisku

Stránky dnešních novin se vesměs vracejí k chování lidí během ničivých povodní. Kromě ocenění jejich solidarity věnují pozornost nekončícím diskusím o hledání největších viníků a všímají si i postihů navrhovaných pro ty, kteří během záplavové vlny nedbali pokynů záchranářů nebo projevovali jinou neposlušnost.

Stránky dnešních novin se vesměs vracejí k chování lidí během ničivých povodní. Kromě ocenění jejich solidarity věnují pozornost nekončícím diskusím o hledání největších viníků a všímají si i postihů navrhovaných pro ty, kteří během záplavové vlny nedbali pokynů záchranářů nebo projevovali jinou neposlušnost.


Vedení neratovické Spolany nemělo zřejmě vůbec přehled o množství látek, které se během záplav vyskytovaly v areálu chemičky. S odvoláním na vyjádření policejního prezidenta Miroslava Antla o tom informují Hospodářské noviny (HN). Policie začala vyšetřovat, zda Spolana postupovala správně při ekologických haváriích a při zabezpečení jedovatých látek v době povodní. "My teď budeme zjišťovat, kdo za celou věc odpovídá. Předpokládáme, že z šetření vzejde minimálně jedna osoba, která by měla být stíhána. Myslím však, že se to bude týkat spíše více lidí," uvedl Antl. Z prasklého potrubí u zásobníku ve starém skladu v areálu Spolany uniklo během záplav v předchozích dnech až tisíc kilogramů chlóru.


Specializovaný policejní tým, který zkoumá možnou trestní odpovědnost za zaplavení pražského metra, už začal s prvními výslechy. Předvolal generálního ředitele dopravního podniku Milana Houfka a několik dalších pracovníků. Kromě toho odvezl z budovy podniku některé důležité dokumenty, které mohou mít souvislost s havárií, informuje Mladá fronta Dnes (MfD). Kvůli špatnému stavu podzemní dráhy po záplavách se objevily spekulace, že město udržovalo provoz metra do poslední chvíle a že tlakové uzávěry nebyly uzavřeny včas. Tím, že se vypnul proud v evakuovaných stanicích, pak přestala jít čerpadla. Odhady škod se pohybují kolem dvou miliard korun. Houfek podle listu ve čtvrtek poprvé připustil, že podzemí dráha mohla být uzavřena pozdě.


Řekami, které se před nedávnem vylily z břehů a vyřadily z provozu většinu čistíren odpadních vod, nyní protéká stejně znečištěná voda jako na sklonku totalitního režimu před 12 lety. S odvoláním na vyjádření Václava Berouška z České inspekce životního prostředí o tom informují Lidové noviny. Beroušek nicméně uklidnil, že s obnovou čistících zařízení se bude situace postupně zlepšovat. Náprava podle něj může trvat dny až měsíce, podle závažnosti poškození jednotlivých čističek. Záplavy vyřadily z provozu většinu čistíren na celém toku Vltavy, Berounky a Labe. Lidé by proto měli do kanalizace pouštět jen to nejnutnější. Podle odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí hrozí nebezpečí bakteriologického znečištění.


Generální ředitel České televize (ČT) Jiří Balvín čelí kritice za to, že kvůli záplavám nepřerušil svou dovolenou v Chorvatsku. Podle některých členů televizní rady tak měl učinit a vrátit se na pracoviště, píše Mladá fronta Dnes (MfD). "Pokládám to za otázku svědomí a etiky: kapitán má být v takových situacích na můstku," řekl listu jeden z radních, ředitel Národní galerie Milan Knížák. Podle jeho kolegyně Lenky Weissové i předsedy rady Jana Mrzeny je přítomnost v televizi v krizových okamžicích otázkou svědomí, píše Mladá fronta Dnes.


Škody, které v České republice napáchaly ničivé záplavy, nemohou v žádném případě ohrozit termín profesionalizace armády. Dnešním Lidovým novinám (LN) to řekl náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Právě kvůli povodňovému nebezpečí, hrozícímu i v budoucnu, je podle něj třeba naopak armádu zprofesionalizovat co nejdříve. "Spíš si myslíme, že je potřeba profesionalizaci urychlit, zejména profesionalizaci záchranných a výcvikových základen, které vytvářejí určité kapacity na řešení takových krizových situací, jako jsou povodně," řekl listu Šedivý. O tom, že ekonomické potíže, s nimiž se bude armáda v souvislosti s povodňovými škodami potýkat, neohrozí termín její profesionalizace, ujistil před nedávnem v tisku také ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD).


Škody po rozsáhlých povodních ještě nejsou vyčísleny, ale již nyní je zřejmé, že se s jejich vypořádáváním budou obce a města potýkat několik let. Jak informuje dnešní Mladá fronta Dnes, přestože jim přislíbil pomoc stát, budou se muset obce víc zadlužit nebo podstatně omezit plánované investice na rozvoj. Odhady škod se již nyní odhadují v řádu stovek miliónů korun až po miliardy korun především v případě velkých měst s historickým jádrem. Podle analytika Czech Rating Agency Tomáše Lněničky přispějí škody na dopravní i technické infrastruktuře a nemovitostech k nárůstu nejen státního, ale i obecního dluhu. Ke konci loňského roku dlužily obce téměř 48 miliard korun.