Přehled tisku
Povodňové zravodajství zůstává nadále stěžejním tématem všech celostátních deníků. Kromě tohoto listy komentují i červnová statistická data o vývoji maloobchodních tržeb. Podle nich se meziročně propadly o půl procenta.
Lidové noviny připomínají, že jde už o druhý měsíc, kdy útrata českých domácností spadla i pod nejčernější očekávání, navíc v době, kdy nízká inflace a příjemné úrokové sazby přímo vyzývají k rozhazování peněz. Jejich komentátor to přičítá nezaměstnanosti. "Letos je totiž ve srovnání s loňským rokem o čtyřicet tisíc lidí bez práce více. A věřit, že se situace v brzké době zlepší, může jen velmi naivní člověk," píše a upozorňuje, že očekávaný pokles růstu reálných mezd navíc pravděpodobně novou nákupní horečku nespustí. Optimisté doufají, že rozsáhlé majetkové škody, které způsobila záplavová vlna, přimějí v příštích měsících postižené k vlně nákupů. A to především zboží dlouhodobé spotřeby. Zvýhodněné bankovní úvěry pro postižené by tomu měly jen pomoci. Jenže. Vzít si úvěr je jedna věc a splácet ho druhá. Navíc kdo si půjčku bere, dobře zvažuje, zda ji zvládne ze svého platu pokrýt. Mzdy rozhodně o překot neporostou a postižené firmy hrozí propouštěním. A že by se tuzemské banky předháněly v nabídce úvěrů pro nezaměstnané, to se rozhodně říci nedá. Domácí poptávka je tedy zřejmě u konce s dechem, naznačují Lidové noviny.
Čekací doba na vydání dokladů se kvůli povodním může prodloužit. S odvoláním na Jiřího Hájka z tiskového odboru ministerstva vnitra to píšou Hospodářské noviny (HN). "Zákonnou lhůtu třiceti dnů pro výdej dokladů ale rozhodně nepřekročíme," řekl listu Hájek. Státní tiskárnu cenin v Praze-Holešovicích zaplavila minulý týden voda. Provozovna, která jako jediná v zemi dokumenty tiskne, musela od 13. do 20. srpna přerušit provoz. Doba vydávání občanských průkazů a cestovních pasů se kvůli výpadku proti běžným lhůtám prodloužila o tři až čtyři pracovní dny. V blízké budoucnosti se však může situace zhoršit, protože s žádostmi o nové doklady budou kromě běžných případů přicházet i lidé, kteří o ně přišli, nebo se jim poškodily při povodních.
Rekonstrukce pražského metra po povodni bude stát pět až sedm miliard korun. S odvoláním na stavební rozpočtáře, podle kterých lze škody vcelku přesně odhadnout už nyní, to píše Právo. "Například rekonstrukce stanice Malostranská provedená ještě před povodní stála 270 miliónů. Cena opravy zatopené přestupní stanice Můstek bude zhruba dvojnásobná. Zaplaveno bylo 17 stanic. Prostý odhad škod jen na zaplavených stanicích činí již zhruba pět miliard korun," cituje deník jednoho z nich. Představitelé města se k výši škod podle listu zatím odmítají vyjádřit. Možnou trestní odpovědnost za zaplavení metra zkoumá policie, šetřit zatopení metra bude i zvláštní komise odborníků vybraných magistrátem.
Nenávratný státní příspěvek 150.000 korun dostanou lidé, kteří při povodni přišli o dům či o byt, i bez občanského průkazu. Deíku Právo to potvrdil tiskový tajemník ministra pro místní rozvoj Petr Dimun. Formuláře pro podání žádosti o příspěvek jsou podle něj už na všech obecních úřadech v postižených oblastech. Ke kladnému vyřízení je třeba prokázání trvalého bydliště v bytu nebo domě zničeném povodní, rozhodnutí stavebního úřadu, že obydlí bylo nenávratně zničeno v důsledku povodní a výpis z katastru nemovitostí či nájemní smlouva. Rozhodnutí stavebních úřadů i případné vyjádření statika by mělo být podle Dimuna bezplatné nebo jen za minimální poplatek. Příspěvek by lidé měli začít dostávat do jednoho měsíce. Píše deník Právo.
Třiatřicetiletý Martin Vostárek označovaný jako balíkový vrah půjde definitivně na 14 let do vězení. Vrchní soud v Praze potvrdil před několika dny rozsudek pražského městského soudu, který v dubnu Vostárka poslal na 14 let za mříže za to, že loni v létě ze žárlivosti zavraždil svou stejně starou družku Naďu Novákovou, rozřezal její tělo a některé části rozeslal v balících poštou. Píše to Večerník Praha. Tělo rozřezal pilou, končetiny zabalil do dvou balíků a poslal poštou na smyšlené adresy. Trup pohodil do křoví, hlavu uložil do mrazáku. Po několika dnech ji vlakem odvezl na chatu, kde ji na zahradě zakopal. Patologům se vzhledem k vysokému stupni rozkladu jednotlivých částí těla nepodařilo zjistit přesnou příčinu smrti.