Zprávy Radia Praha
Jedovaté látky v okolí Spolany prokázal Český rozhlas a Česká televize
V okolí neratovické Spolany prokázal průzkum zadaný Českým rozhlasem a Českou televizí zvýšené množství jedovatých dioxinů. Z továrny uniklo velké množství chemikálií při povodních, okolí je zamořeno i v důsledku chemické výroby trvající desítky let. Odborníci odebrali u Spolany čtyři vzorky, tři z nich nevykazovaly výrazné znečištění oproti normálu. V sedimentu říčky odvádějící vodu ze Spolany však našli až trojnásobek rakovinotvorných dioxinů ve srovnání s normou pro zemědělskou půdu, informovaly dnes Radiožurnál a Česká televize.
Nejhorší je podle analýzy situace u strouhy tekoucí ze Spolany podél Libiše. Analýzy tam prokázaly hodnoty 165 pikogramů na gram usazeniny. "To už je z hlediska běžného znečištění prostředí v České republice poměrně vysoká hodnota," řekl Radiožurnálu specialista Libor Jech s tím, že například pro velice citlivou zemědělskou půdu v Nizozemsku platí nejpřísnější limit deset pikogramů na gram zeminy.
Proti interpretaci výsledků se ohradil mluvčí Spolany Jan Martínek. Údaj je podle něj třeba porovnat s limitem, který odpovídá odebranému vzorku. "Sedimentu z břehu meliorační strouhy odpovídá například limit pro kaly čistíren odpadních vod, které se používají na hnojení. Německo pro tento limit navrhuje 100 pikogramů na gram zeminy, Nizozemsko 190 pikogramů na gram," uvedl Martínek v tiskové zprávě. Ředitel České inspekce životního prostředí Petr Soukup řekl, že výsledky nesignalizují extrémní znečištění. Naměřená hodnota podle něj spadá do pásma, které znamená varování. Inspekce bude mít tento týden výsledky vlastních vzorků.
Hodnoty dioxinů ve Větrušicích u paty Štěpánského mostu a v zahrádkářské kolonii v Libiši mírně překročily průměrné množství, uvedl Český rozhlas. Spolana podle Martínka nechce problém dioxinů bagatelizovat, zároveň nechce vyvolávat zbytečné obavy z dopadů povodní na okolí podniku. Zvýšené množství dioxinů v meliorační strouze je podle něj pravděpodobné.
České akcie ztrácí
Tuzemské akciové fondy ztratily od 11. září loňského roku čtvrtinu hodnoty přesto, že české akcie v tomto období zaznamenaly výrazný růst. Důvodem je fakt, že naprostá většina českých akciových fondů investuje do zahraničních akcií, na nichž se podepisuje pád tamních trhů a pohyby kursu koruny, řekl analytik serveru Peníze.cz Tomáš Prouza.
Jediným českým fondem investujícím výhradně do českých akcií je CitiEquity Czech Fund firmy Citicorp, který vydělal za poslední rok 24,7 procenta. Druhý fond s podobnou strategií, ISČS Sporotrend, který ovšem část portfólia investuje i do polských a maďarských akcií, ztratil necelá tři procenta, upozornil Prouza. Z akciových fondů Unie investičních společností ČR je však Sporotrend nejúspěšnější.
Všechny české akciové fondy v průměru ztratily 24,7 procenta. Smíšené fondy, které do akcií vkládají jen část peněz investorů, jsou však v ročním horizontu na nule. "To je ovšem dáno tím, že řada fondů, které UNIS vykazuje jako balancované, má téměř celé portfólio v dluhopisech," vysvětlil Prouza.
Podobný vývoj podle analytiků vydrží zřejmě i ve zbytku roku. "Momentálně nás čeká neradostné výročí 11. září, a proto se dá pro nejbližší období očekávat minimálně nervózní vývoj na všech světových trzích," uvedl makléř BBG Finance Michal Znojil. I po zbytek roku se podle něj dá předpokládat pozitivní vývoj na tuzemském kapitálovém trhu, a tím i poměrně úspěšný rok pro české otevřené podílové fondy.
Lidé přijmou úspory po povodních zřejmě bez odporu
Většinou bez protestů a částečně i s pochopením zřejmě přijme veřejnost úsporná opatření, která chystá vláda kvůli odstraňování povodňových škod. Politologové a analytici veřejného mínění soudí, že jako nutné zlo lidé vnímají zvyšování cen cigaret, alkoholu a benzínu. Tradičně velkou podporu má podle nich ve společnosti zvyšování daní pro bohaté a zmrazení platů ústavních činitelů. Celkem bez odporu lidé pochopí i to, že státním zaměstnancům vzrostou platy méně, než se předpokládalo před živelní pohromou.
Zatímco někteří odborníci si myslí, že vláda situaci po povodních zneužila pro prosazení svých cílů, jiní považují její reakci za rozumnou a přirozenou. "Obecně je přijímáno, že daně by měli platit především ti, kteří na to mají, a čím jsou bohatší, tím větší," řekl Jaroslav Huk z agentury STEM. Část úprav, například zvýšení cen cigaret a alkoholu, budou podle něj lidé vnímat jako nutnou daň na zaplacení obrovských škod po záplavách. "Vláda může těžit i z toho, že během povodní podle průzkumů veřejného mínění obstála, počínala si rozumně, profesionálně a dostatečně energicky," řekl.
Také politolog Zdeněk Zbořil z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy soudí, že atmosféra v zemi je po povodních stále natolik rozjitřená, že úsporná opatření budou lidé vnímat jako nezbytný krok k rychlé rekonstrukci země. Koaličnímu kabinetu pomůže i příklon společnosti k levici a jejím hodnotám, který podle Zbořila dokázaly nedávné volby do sněmovny.
Stát podle Rudolfa Kučery z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy začíná ve jménu povodňových ztrát zasahovat do všech oblastí a překračuje přitom hranici, která je nutná pro krytí škod. Vláda podle něj porušila programové prohlášení, v němž slíbila, že nebude zvyšovat daňové zatížení. "Hlavně jde o to, že to nejsou opatření dočasná," řekl již dříve. Zklamání svým voličům přinesly podle politologů hlavně strany Koalice, které šly do voleb s heslem snižování daní. Nepřekonatelné dilema čeká podle nich zejména liberální Unii svobody, která definitivně ztrácí svou programovou a ideovou věrohodnost. Na druhou stranu chápou zájem unionistů udržet se ve vládě, protože jako malá opoziční strana by byla definitivně odsouzena k bezvýznamnosti.
Nezaměstnanost v ČR stále stoupá
V České republice bylo ke konci srpna bez práce a současně v evidenci úřadů práce 488.309 osob, což je o 9068 lidí více než v červenci. Počet nezaměstnaných se zvyšuje již tři měsíce a pravděpodobně stoupne i v září, kdy se na úřady budou po prázdninách hlásit letošní absolventi škol. Jak oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí, ke konci srpna dosáhla míra nezaměstnanosti 9,4 procenta, zatímco o měsíc dříve činila 9,2 procenta.
Za neutěšeným stavem domácího trhu práce podle analytiků oslovených ČTK stojí především slabý ekonomický růst, který dusí nízká zahraniční poptávka a silná koruna. Podle hlavního ekonoma HVB Bank Pavla Sobíška byl srpnový přírůstek počtu nezaměstnaných nejvyšší od roku 1998, kdy bylo ještě v plném proudu odstraňování umělé přezaměstnanosti. "Uvedená srovnání ukazují na vzrůstající napětí na trhu práce, daného ekonomickým zpomalením v důsledku silné koruny a stagnace v Evropě," řekl Sobíšek.
Povodně se zatím v srpnové nezaměstnanosti neprojevily. V dalších měsících však zřejmě v regionech zasažených záplavami počet lidí bez práce poroste. V hlavním městě Praze, které tradičně vykazuje jednu z nejnižších krajských měr nezaměstnanosti, stoupla v srpnu míra nezaměstnanosti na 3,7 z červencových 3,6 procenta. Nižší nezaměstnanost vykázaly v tuzemsku pouze tři okresy ve Středočeském kraji, a to Benešov (3,5 procenta), Praha-východ (3,5 procenta) a Praha-západ (2,5 procenta). V celém Středočeském kraji však nezaměstnanost vzrostla o 0,2 bodu na sedm procent. Nárůst očekávají úřady práce i v září, a to především u absolventů škol a učilišť. Nejvyšší nezaměstnanost je tradičně na Mostecku, kde v srpnu činila 21,5 procenta, což představuje více než 14.000 lidí bez práce. Úřad v rámci pomoci po srpnových ničivých povodních zřídil nová pracovní místa pro likvidaci škod v postižených obcích.
Meziměsíční nárůst nezaměstnaných zaznamenalo 72 tuzemských úřadů práce z celkových 77, nejvíce v Pelhřimově, Jihlavě a Jičíně. Nezaměstnanost se snížila pouze ve čtyřech okresech, a sice v Lounech, Prachaticích, Sokolově a Břeclavi. V olomouckém okrese nezaměstnanost stagnovala. Například v některých valašských regionech vystoupila nezaměstnanost na více než 12 procent a v ženské populaci na 17 procent. Největší nárůst počtu nezaměstnaných ve Zlínském kraji je podle vedoucí odboru trhu práce zlínského pracovního úřadu Miriam Majdyšové překvapivě na Zlínsku. "V minulosti se vždy tento okres honosil nižší nezaměstnaností. Nyní je tam míra nezaměstnanosti 9,14 procenta, což je historické maximum," uvedla. Nezaměstnaným nabízely úřady práce v srpnu celkem 50.933 volných pracovních míst, což je sice o 693 míst více než v červenci, ale o 12.643 míst méně než loni v srpnu.
Podvody během povodní
Dva povodňové podvody zatím eviduje policejní prezidium. Policie podezírá dva penzisty, že v Kladně vybírali od lidí peníze na postižené povodněmi, a neznámého pachatele, který na falešný občanský průkaz vyzvedl sociální dávky určené občanu postiženému povodněmi v Litoměřicích. Řekla to Ludmila Livancová z policejního prezidia. Upřesnila, že důchodci tímto způsobem získali 4370 korun, které si ponechali. Nedokázala však zatím odpovědět na otázku, zda již byli penzisté obviněni.
Podle vedoucího litoměřické pořádkové policie Herberta Muscheho si neznámý pachatel vyzvedl 29. srpna na Městském úřadě v Litoměřicích sociální dávky ve výši 25.000 korun, které byly určeny občanovi postiženému povodní. "Uvedl v omyl pokladní městského úřadu, když jí předložil občanský průkaz na cizí jméno," řekl Musche.
Pražská policie dále šetří případ falešného povodňového konta, které si jeho majitel zřídil u banky v Praze 1. "Zatím se zjišťuje, zda šlo o špatně provedený dobrý úmysl, či úmyslný trestný čin," řekl před časem Jan Holub z pražské policejní správy. Policie zatím nechce odpovědět na otázku, zda byl majitel konta obviněn. "K tomu se nechci vyjadřovat," řekl dnes Holub.
Policie zatím zaznamenala 51 případů rabování, z nich zatím dva skončily u soudu. Podle náměstka policejního prezidenta Miroslava Antla byl ve dvaatřiceti případech rabování dopaden pachatel. První odsouzenou za rabování byla šestačtyřicetiletá žena ze Slovenska, kterou soud poslal na čtyři měsíce za mříže a na pět let jí zakázal pobyt v České republice. Policie ji dopadla, když se pokoušela vniknout do evakuovaných prostor firmy na Rašínově nábřeží v Praze 2. Druhým odsouzeným je mladík, který kradl v Bílkově ulici na Starém Městě v Praze 1. Soud ho potrestal 400 hodinami obecně prospěšných prací. Třiadvacetiletý mladík chtěl majiteli místní restaurace odnést batoh s botami a lahví alkoholu asi za 2500 korun. Restauratér věci položil na chodník poté, co začal s úklidem restaurace, kterou musel na několik dní opustit. Pražská policie dosud zaznamenala přes deset případů rabování. Většina pachatelů však byla zatím dopadena.
Pirátské kopie zlikvidovala 6000 videokazet, CD a DVD
Česká protipirátská unie (ČPU) dnes nechala ekologicky zlikvidovat zhruba 6000 nelegálně nahraných videokazet, kompaktních desek a nosičů DVD, které poškodila voda v zatopeném Karlíně. Pirátské nahrávky skončily ve spalovně v Praze 9; nejprve se rozdrtily a poté spálily, řekla výkonná ředitelka unie Markéta Prchalová. Upřesnila, že zničený materiál vážil 934 kilogramů. Nelegální kopie s filmy, hudbou i počítačovými programy podle ní zaplnily 38 stolitrových pytlů. Pirátské zboží by se před povodní na černém trhu dalo prodat za dva a čtvrt miliónu korun.
Likvidované nosiče se podle Prchalové nejprve drtí a poté nasypou do násypky. "Z násypky padají už rozdrcené na pás, který je dopraví do kontejneru. Po převozu kontejneru do jiné místnosti se jeho obsah vysype do spalovny," popsala způsob likvidace. Srpnové povodně poškodily skladovací prostory ČPU, voda a bahno zničily i administrativní archív unie. Povodeň se však nedotkla aktuálních dokumentů a několika tisícovek pirátských nosičů, které unie na žádost policie nyní odborně zkoumá.
"Radovat se tedy nemohou piráti z okolí Znojma, kterým bylo zajištěno přes sedm set pirátských CD, pirát z Prahy, v jehož případě se zkoumá na šest set CD-ROM, či další pachatelé z Aše, Pardubic a Liberce," uvedla Prchalová. Kvůli povodním by neměli uniknout spravedlnosti ani ti piráti, jejichž vyšetřování unie dosud neuzavřela a nepředala podklady policii. ČPU v nejbližší době připravuje ekologickou likvidaci dalších nelegálních nosičů, kterých se povodně nedotkly, a jejichž hodnota na černém trhu přesahuje deset miliónů korun. Mají být demonstrativně zničeny v říjnu při doprovodné akci mezinárodního veletrhu informačních a komunikačních technologií Invex v Brně.
Na mimosoudním vyrovnání se dohodly matka a doktorka, odpovědná za smrt
Dvaačtyřicetiletá dětská lékařka ze Zlína, která podle policie loni v prosinci zavinila smrt jedenáctiměsíčního děvčátka, se s jeho matkou při projednávání případu na zlínském státním zastupitelství dohodla na mimosoudním finančním vyrovnání.
"Pětadvacetiletá, v současnosti znovu těhotná matka, jejíž první syn žije v dětském domově, ani státní zastupitelství nechtějí výši částky zveřejnit," řekl mluvčí zlínské policie Ivo Mitáček.
Vyšetřovatel ve spisu předaném státnímu zastupitelství navrhl obžalobu lékařky z dětské pohotovosti, protože nevyjela k dítěti s plicní chorobou, přestože o to byla matkou telefonicky žádána. Nařízená soudní pitva vyloučila cizí zavinění smrti.
"Půl roku jsme čekali na posudek pražského Kriminalistického ústavu," uvedl mluvčí. Experti konstatovali, že dítě zemřelo na virovou plicní chorobu, ale pokud by mu byla včas poskytnuta odborná péče, "mohl být jeho život nejspíš zachován".
"Pokud by byla lékařka souzena za ublížení na zdraví z nedbalosti, mohla by být potrestána až pěti lety vězení, včetně zákazu činnosti na delší dobu," dodal Mitáček.
Zavražděného našel turista procházející se po lese
V lese nedaleko obce Srní na Českolipsku našel v sobotu turista mrtvého muže. "Totožnost mrtvého se podařilo velmi rychle zjistit, nyní případ převzal krajský úřad vyšetřování, který zjišťuje, zda se muž nestal obětí násilného trestného činu," řekla to českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.
Úřad vyšetřování uvalil na případ informační embargo. Podle dobře informovaného zdroje, který si nepřál být jmenován, byl zhruba pětačtyřicetiletý muž střelen do hlavy, a to zřejmě z bezprostřední blízkosti. S největší pravděpodobností nebyl zabit na místě, kde ho turista našel, ale někdo ho tam dopravil.
Kvůli možnému narušení vyšetřování tyto informace mluvčí ani nepotvrdila ani nevyvrátila. "Pouze mohu říci, že byla nařízena soudní pitva, která by měla objasnit, jak muž zemřel," konstatovala mluvčí.
Německá pomoc pro ČR
Po katastrofálních záplavách Německo přislíbilo České republice finanční pomoc při obnově dvou měřicích stanic na Labi a Vltavě. V Berlíně o tom dnes informoval ministr životního prostředí Jürgen Trittin s tím, že německá strana je připravena hradit "podstatnou část".
Podle údajů českého ministerstva životního prostředí se náklady na obnovu měřicích stanic v Obříství (Labe) a Želčíně (Vltava) a ústřední laboratoře v Praze pohybují kolem 1,4 miliónu eur (přes 40 miliónů Kč), uvedlo německé ministerstvo. Výši německého příspěvku a další detaily pomoci má brzy stanovit dohoda mezi ministerstvy obou zemí.
Zničená zařízení jsou součástí měřicího a kontrolního programu Mezinárodní komise pro ochranu Labe (MKOL), v níž působí Česká republika, Německo a Evropská unie. Jejich obnova má proto i pro německou stranu značný význam, konstatoval Trittin.
Děti půjdou před soud
Delikvencí dětí, mladistvých a takzvaných mladých dospělých do 21 let by se podle návrhu, jenž má ve středu projednávat vláda, měly zabývat zvláštní soudní senáty. Předkládaný návrh nepočítá se snížením věkové hranice pod nynějších 15 let, ale se zřízením takzvaných soudů mládeže.
Vyplývá to z návrhu zákona o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže. Návrh zveřejnilo na své internetové stránce ministerstvo spravedlnosti. Smyslem právní úpravy je mimo jiné jasně vymezit ucelenou škálu možných reakcí na trestnou činnost mládeže.
Pokud se třeba dítě, tedy osoba mladší 15 let, dopustí jednání, které je jinak trestné, podle návrhu zákona by s ním soud mládeže na návrh státního zástupce zahájil občanské soudní řízení. Soudce by pak přistoupil k určitým opatřením - výchovným, dozorovým, nebo by ve výjimečných případech mohl uložit i ochrannou výchovu. Důvodová zpráva také konstatuje, že v 90. letech nastal v sankční politice uplatňované vůči mladistvým pozitivní posun ve prospěch opatření nespojených s odnětím svobody. Poté, co soud mladistvé podmíněně odsoudil, respektive upustil od jejich potrestání, se s nimi však dále "nic nedělo".
Recidiva pak mohla být u těchto mladistvých naprosto logickým důsledkem absence jakéhokoliv výchovného vedení, kontroly, dohledu a pomoci po vynesení odsuzujícího rozsudku, míní autoři návrhu. Jedním z cílů navrhované reformy trestního práva mládeže a souvisejících institucionálních změn je tyto nedostatky dosavadní úpravy odstranit.
Kostra z mladší doby kamenné
Archeologové našli při záchranném průzkumu v Chotěšově na Plzeňsku zachovalou dětskou kostru z mladší doby kamenné. Považují to za unikátní nález, protože kosti z tohoto období se nacházejí velmi zřídka, řekla Alena Králová z katedry archeologie Západočeské univerzity.
"V mladší době kamenné byly totiž obvyklé žárové hroby. Kosti se tedy většinou nezachovaly. Unikátní v tomto případě je také to, že jde o dětské kosti. Ty mají totiž málo vápníku a dříve se rozkládají," vysvětlila Králová.
Katedra archeologie provádí od července záchranný archeologický výzkum před výstavbou nových výrobních areálů v Chotěšově. Průzkum dokončí za týden. Již zjišťovací výzkum v červnu prokázal, že celý prostor byl hustě osídlen v době před více než 7000 lety.
Záchranný výzkum přinesl cenné poznatky o způsobu života nejstarších zemědělců v dosud archeologicky málo zmapované části Čech. Odkryvy poskytují především pozůstatky zaniklého sídliště - takzvané sídlištní jámy rozličných funkcí a stopy staveb, a množství keramiky a kamenných nástrojů, dodala Králová.
Lupič si odnesl 180 tis. korun
Trezor s finanční hotovostí a dalšími cennostmi vyloupil v noci na neděli neznámý zloděj z kanceláře čerpací stanice u mezinárodní silnice I/6 u Sokolova. V prodejně navíc odcizil nabízené zboží. Celkem si odnesl věci a peníze v hodnotě 180.000 korun, informovala mluvčí západočeské policie Jolana Číhová.
Pachatel nejdříve přetrhal telefonní kabely a ze střechy stanice odstranil maják se sirénou od zabezpečovacího zařízení. Pak slezl dolů, rozbil okno prodejny a ukradl z ní CD nosiče, potraviny, alkohol, cigarety a autodoplňky.
"Poté pravděpodobně přinesenou rozbrušovačkou vyřízl otvor do trezorové skříně, ze které odcizil finanční hotovost a dobíjecí kupóny k mobilním telefonům," uvedla mluvčí. Další věci chtěl odcizit i z vedlejší místnosti. Po vykopnutí dveří kancelář prohledal, ale nenašel v ní žádné cenné věci. Následně benzínovou stanici opustil. Po pachateli krádeže nyní pátrá sokolovská policie.
Cvičení v elektrárné Dukovany
Zaměstnanci jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku procvičí v úterý dopoledne likvidaci hypotetické havárie, při níž uniknou do okolí radioaktivní látky. "Na rozdíl od původních představ cvičení neopustí areál elektrárny," řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka.
Původně se cvičení měli zúčastnit i čeští a rakouští vojáci a hasiči z kraje Vysočina. "Měla se evakuovat základní škola v Rouchovanech, armáda měla dát do provozu dekontaminační linku," dodal Spilka. Čeští i rakouští vojáci však ve svých zemích pomáhají s likvidací následků povodní, proto se cvičení uskuteční bez jejich účasti.
Podle scénáře cvičení praskne v elektrárně trubka parogenerátoru, otevřou a zaseknou se pojistné ventily a následně uniknou do okolí jaderné elektrárny radioaktivní látky. Cílem akce je podle Spilky procvičení schopnosti krizového štábu elektrárny reagovat na vznik mimořádné události, která se rozvine až do třetího stupně radiační havárie.
Muž, který kradl, vyskočil z okna
Státní zástupkyně Andrea Ulvrová dala pokyn inspekci ministra vnitra, aby opětovně prošetřila červnovou tragickou smrt Vladimíra Pechy na jednom z brněnských policejních oddělení. Podle spisu zemřel muž předvedený kvůli krádežím poté, co vyskočil z okna. "Inspekce kauzu prošetřila, neshledala ničí pochybení a případ uzavřela. Učinila tak příliš předčasně," řekla Ulvrová. Výsledky vyšetřování očekává za měsíc.