Zprávy Radia Praha
Vládní krize pokračuje. Unionosté pravděpodobně ztratí některá křesla ve vládě
Unie svobody-DEU si nakonec zřejmě zachová své zastoupení v koaliční vládě Vladimíra Špidly (ČSSD). V kabinetu, kde má dosud tři ministry, ovšem o jedno či dvě křesla přijde, řekl to v neděli místopředseda Unie svobody-DEU Robert Kolář. Ve vládě unionisty zastupuje vicepremiér Petr Mareš, ministr pro místní rozvoj Pavel Němec a ministr bez portfeje Vladimír Mlynář. Lidovci mají také tři ministry, sociální demokraté po volbách obsadili zbylých 11 křesel.
Předsedové koaličních stran se na tomto postupu dohodli dopoledne na schůzce v Kramářově vile. Další jednání začne dnes ve 20:00, které má přinést již definitivní dohodu. Lidovci zrušili odpolední jednání všech svých stranických orgánů, oznámil mluvčí lidovců Ondřej Jakob.
"Zúčastněné strany mají zájem, aby vládní koalice pokračovala dál, i když za jiných podmínek," uvedl Kolář. Přesun sil ve vládě v neprospěch Unie svobody se odvíjí od toho, že tato strana již nemůže křehké vládní koalici garantovat jako dosud deset hlasů ve sněmovně, ale jen devět, dodal.
Proti vládě se totiž již několikrát postavila bývalá šéfka této strany Hana Marvanová. Po jejím pátečním nesouhlasu s vládním návrhem daňových změn ztratili sociální demokraté trpělivost a začali jednat o rekonstrukci vlády.
Původně se počítalo s tím, že Unie svobody-DEU úplně vypadne z vlády a vznikne menšinová vláda sociálních a křesťanských demokratů.
Devět projektů sanace následků těžby získá 1,5 miliardy korun
Meziresortní komise vybrala devět projektů na obnovu těžbou poškozené krajiny severozápadních Čech v celkové hodnotě 1,5 miliardy korun. Dalších 13 projektů zatím neuspělo. Na sanaci důlní činnosti v Ústeckém a Karlovarském kraji vláda schválila vyčlenit 15 miliard korun. Český rozhlas o tom informoval Jiří Holý z kanceláře vládního zmocněnce pro severozápadní Čechy.
Na sanaci krajiny podle vybraných projektů vyhlásí Fond národního majetku do jednoho měsíce veřejnou obchodní soutěž. Konečná cena může být proto podle Holého v rámci nabídek ve výběrovém řízení i nižší.
Z úspěšných projektů je největší akcí sanace lomu Ležáky na Mostecku, s jehož zatopením se počítá od roku 2005 až 2006. Na utěsnění dna budoucího jezera, úpravu břehových linií a monitoring vody v průběhu zatápění vyčlení vláda pro dceřinou firmu Mostecké uhelné společnosti a.s. Důl Kohinoor 449,5 miliónu korun.
Další termín pro odevzdání projektů je 31. říjen, komise bude znovu posuzovat i 13 projektů, které v prvním kole neprošly. Novelu zákona o Fondu národního majetku, která umožní financování zahlazování následků těžby v severozápadních Čechách a na severní Moravě, vláda schválila. Sněmovna o ní bude jednat v říjnu.
"Fond národního majetku uvolnil v příštím roce pro severozápadní Čechy zhruba dvě miliardy korun. Zatím však není jasné, kolik prostředků z fondu bude nutné rezervovat na likvidaci škod po srpnových ničivých záplavách," řekl poslanec Oldřich Vojíř.
Účast v misi na Balkáně stála již několik českých vojáků život
Působení českých vojenských jednotek v mnohonárodních silách na Balkáně s sebou dosud přineslo vedle řady úspěchů také několik nešťastných událostí. V sobotu tuto bilanci rozšířili dva čeští vojáci, kteří zahynuli při dopravní nehodě za dosud nejasných okolností poblíž obce Šajkovac v Kosovu.
Výběr nehod českých vojáků v misích na Balkáně:
Duben 1993 - První tragická událost u společného česko- slovenského praporu, který byl součástí sil UNPROFOR působících na území Chorvatska, Bosny a Hercegoviny a Makedonie. Při dělostřelecké přestřelce mezi chorvatskou a srbskou stranou byl zabit jeden slovenský voják a jeden příslušník AČR byl zraněn.
13. ledna 1994 - Desátník Václav Martínek zahynul při dopravní nehodě u chorvatského města Udbina. Při nehodě byl lehce zraněn i Martínkův spolujezdec rotmistr Petr Myška.
27. března 1994 - Poranění patní kosti a hlezenního kloubu způsobila četaři Milanovi Hrachovcovi mina, která explodovala poblíž strážního stanoviště v prostoru Teslingrad - Lički Osik.
Duben 1994 - Četař P. K. pobodal rotmistra F. P. po předchozí hádce a potyčce v ubytovacím prostoru české jednotky v Korenici.
21. března 1995 - Při havárii na území Chorvatska severozápadně od Korenice zahynul řidič obrněného transportéru OT-64 četař Petr Hos a rotný Vladimír Lavička byl lehce raněn.
25. března 1995 - V prostoru Podlapač v Republice Srbská Krajina zastřelil nadrotmistr českého praporu Jiří Máca kapitána Jozefa Palova.
Květen 1995 - Při bojových akcích v zóně separace sektoru jih mise OSN, mezi jednotkami Chorvatska a tzv. Republiky srbská Krajina, byl výstřelem lehce zraněn příslušník českého praporu.
Srpen 1995 - Při chorvatském ostřelování pozorovacího stanoviště OSN bylo zraněno pět českých vojáků, z nichž dva - Luděk Zeman a Petr Valeš - svým zraněním podlehli.
16. června 1996 - Při manipulaci s výbušninou na pracovišti byl v Bosně vážně zraněn příslušník české mise IFOR nadporučík Jaromír Dupal.
Listopad 1996 - Životy desítek českých i kanadských vojáků ohrozil náhodně vypálenou řízenou protitankovou střelou příslušník české mise IFOR v Bosně. Voják byl z mise krátce po nehodě repatriován a obviněn z trestného činu obecného ohrožení.
8. ledna 1998 - Český armádní vrtulník se krátce po startu zřítil u základny praporu SFOR v Bosanské Krupě. Z 21 vojáků, kteří byli na palubě (20 českých a jeden britský), bylo pět osob zraněno těžce, čtyři středně těžce a ostatní lehce. Příčinou pádu byla porucha náhonu ocasní vrtule.
25. října 1998 - Vrtulník Mi-17 českého kontingentu se zřítil nedaleko hercegovinského města Tomislavgrad při zpátečním letu z bosenského města Gornji Vakuf do chorvatského Splitu. V jeho troskách zahynula celá tříčlenná posádka.
4. února 2000 - Tři čeští vojáci mise SFOR byli zraněni při dopravní nehodě na zledovatělé vozovce v Bosně.
10. června 2001 - Na velitelství mnohonárodnostní divize v Banja Luce se čtyřmi ranami nešťastnou náhodou postřelil český voják v misi SFOR.
13. července 2001 - Na následky zranění na základně českého kontingentu v Bosanské Krupě v Bosně zemřel příslušník ženijní roty pátého mechanizovaného praporu v misi SFOR. Třiadvacetiletý praporčík byl zraněn výbuchem granátu při zneškodňování munice zajištěné místními obyvateli.
14. září 2002 - Při dopravní nehodě obrněného transportéru OT-64 nedaleko základny 1. česko-slovenského praporu KFOR poblíž obce Šajkovac přišli o život dva čeští příslušníci mezinárodních sil v Kosovu (KFOR) a další tři byli lehce zraněni.
V boji s rakovinou jsou na prvním místě prevence a skrínink
Bez ohledu na nové objevy budou skrínink a prevence hrát v boji s rakovinou vždy podstatnou roli. "Čím dříve se nádor zachytí, tím je léčba méně finančně náročná, méně pacienta zatěžuje a je větší úspěšnost," řekla vedoucí lékařka ambulantního onkologického centra Všeobecné fakultní nemocnice Eva Helmichová k nedávnému objevu britských vědců, že za šíření rakovinných buněk v těle je zodpovědná molekula SRC.
Od experimentálních zjištění po objev nového léku a uvedení do praxe uběhne deset až dvacet let, pacienti by proto podle ní neměli zanedbávat prevenci. Podpora prevence je i jedním z bodů programu ministryně zdravotnictví Marie Součkové.
Zaměřují se na ni rovněž zdravotní pojišťovny, které hradí od loňska lidem nad 50 let preventivní vyšetření na rakovinu tlustého střeva a konečníku a od tohoto měsíce hradí ženám nad 45 let preventivní vyšetření prsou na mamografu. Podle Jiřího Suttnera vydala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) loni na testy rakoviny tlustého střeva a konečníku 1,8 miliónu korun.
Přístup žen k prevenci se podle Helmichové lepší. "Dříve přicházelo v neléčitelném stádiu rakoviny prsu 40 procent žen, nyní mírně přibývá nálezů v počátečních stádiích," řekla. Na preventivní vyšetření na mamografu nebudou ženy zvány, to by ale podle Helmichové neměl být problém. "Myslím, že deset let se mluví o tom, jaká jsou rizika a co je třeba dělat," řekla. Ženy si mohou vyšetřovat prsa i samy, návody jsou v řadě brožur, nebo jim poradí lékař. "Přesto často přijdou ženy s pokročilým nádorem, kdy už mají i zvětšené uzliny," poznamenala lékařka.
O své zdraví podle ní nedbá hlavně mladší generace. Dokladem je fakt, že mezi mladými dívkami je mnoho kuřaček. Podle výkonného ředitele Mezinárodní asociace farmaceutických společností Pavla Mazana jsou v republice léky na rakovinu dostupné a léčba je na dobré úrovni. "Zaostáváme v prevenci. Nedoceněna je doprovodná léčba bolesti a duše," řekl Mazan . Uvedl, že v Evropě dbají lidé na prevenci, protože si spočítají, že je pro ně finančně výhodnější být nemocný krátce a brzy se vrátit do práce.
Náklady na léčení rakoviny jdou do miliard: jen VZP vydala za léky na rakovinu v roce 1999 celkem 924 miliónů, v roce 2000 už 1,013 miliardy a loni 1,259 miliardy korun.
Mrtvola ženy v rybníce
Mrtvou starší ženu objevili lidé v sobotu vpodvečer v rybníku za vlakovým nádražím ve Šternberku na Olomoucku. Policisté nezjistili cizí zavinění a nařídili zdravotní pitvu. "Šestačtyřicetiletá žena pocházela ze Šternberka. Lékař uvedl, že zemřela již před 48 hodinami," řekla v neděli olomoucká policejní mluvčí Marta Vlachová. Ženu, která ležela z části na břehu, pomohli policistům z vody vytáhnout olomoučtí hasiči s člunem.
Tata Bojs a další zazpívají na podporu zatopeného Divadla Archa
Několik desítek českých hudebníků a skupin zahraje 29. září na benefičním koncertu pro Divadlo Archa, které bylo zničeno srpnovou povodní. Festival, který má název Archa pluje!, se uskuteční na louce za Jízdárnou Pražského hradu. Českému rozhlasu to v neděli sdělil mluvčí divadla Jiří Sedlák. Výtěžek z koncertu bude věnován na rekonstrukci a znovuobnovení provozu divadla, které v neděli hostuje v žižkovském divadle Ponec.
"Na koncertu vystoupí bez nároku na honorář skupiny a hudebníci, kteří mají k divadlu blízký vztah a sami nabídli svoji pomoc," řekl Sedlák. K hvězdám benefiční akce bude patřit skupina Tata Bojs, která letos už dvakrát Archu vyprodala. Na louce za Pražským hradem vystoupí i hudební formace The Plastic People of the Universe, Už jsme doma, November 2nd a MCH Band. Na podporu Archy zazpívá i Monika Načeva a Filip Topol se svou skupinou Psí vojáci.
Zároveň budou mít návštěvníci akce možnost slyšet a vidět další umělce, kteří v Divadle Archa vystupují. Z představení barokně-čínské opery Marné tázání nebes například vystoupí zpěvačka pekingské opery a východoasijských lidových písní Feng- Jün Song. Benefiční koncert začne v 15:00. Vstupenky za 200 korun jsou k dostání v Divadle Archa a síti Ticketpro. Zájemci budou moci podpořit Archu i zakoupením dražších lístků nebo koupí speciálních povodňových triček.
V Divadle Archa vystoupila v srpnu voda do výšky asi čtyř metrů. Velké množství divadelní techniky se podařilo zachránit, ale velký i malý sál, bar a spodní foyer divadla byly zcela zničeny. Oprava divadla přijde na desítky miliónů korun a bude trvat měsíce, uvedl Sedlák. Na znovuobnovení divadla vzniklo i povodňové konto s číslem 576745523/0300, variabilní symbol 2002.
Při odstraňování následků povodní pomáhá nyní méně vojáků
Česká armáda ode dneška snižuje počet svých příslušníků, kteří se podílejí na odstraňování následků ničivých povodní z letošního srpna. Český rozhlas o tom informovala Jana Růžičková z tiskového oddělení armádního generálního štábu.
V rámci armádní operace Obnova tak bude do 30. listopadu pracovat 2000 vojáků a občanských zaměstnanců armády se 141 kusem speciální a přepravní techniky. Počátkem měsíce se na podobných pracích podílelo okolo 6000 vojáků. Ti například stavěli nové mosty v jižních Čechách v místech, kde velká voda zničila ty dosavadní.
Vojáci zatím nevyčíslili škody a náklady, které jim povodně způsobily. První čísla by měla být k dispozici příští týden. Do konce října bude také asi 300 vojáků s technikou pomáhat policii při ochraně a hlídání například poškozených objektů a oblastí.
Pithart: Nový prezident by měl zlepšit vztahy se sousedy
Především o zlepšení vztahů se sousedními zeměmi by se měl zasadit nový prezident České republiky, míní předseda Senátu Petr Pithart, kterého na nejvyšší státní funkci tento týden nominovalo vedení KDU-ČSL. "Udělalo se v tom hodně, ale myslím, že ne úplně všechno," řekl Pithart v neděli novinářům v Rychnově nad Kněžnou.
Poukázal na vztahy s Rakouskem, přičemž česko-rakouský dialog označil z české strany za zanedbaný. Pokud by ČR s Rakouskem diskutovala, nemohla by být podle Pitharta zaskočena náladami, které nyní v Rakousku vedou k tamní vládní krizi.
Prezident by měl také posílit národní sebevědomí Čechů, míní Pithart s tím, že by hlava státu neměla představovat zvláštní politickou sílu. Ohledně milostí, které u současného prezidenta Václava Havla vyvolávaly řadu diskusí, by Pithart souhlasil s jejich kontrasignacemi od jiných ústavních činitelů.
Nynější úřad prezidenta označil za "trůn", který by chtěl zcivilnit a zbavit nadbytečné okázalosti. Pozastavil se nad tím, že portrét prezidenta visí v každé školní třídě. "Jestli si někdo myslí, že to je tak všude ve světě, není tomu tak," řekl. KDU-ČSL je druhou parlamentní stranou která oznámila svého kandidáta na prezidenta. Již dříve oznámila ODA oficiální nominaci senátorky Jaroslavy Moserové. V ČSSD se objevila v souvislosti s volbou hlavy státu jména Miloše Zemana, ombudsmana Otakara Motejla, rektora Ivana Wilhelma, lékaře Zdeňka Dienstbiera a exministra spravedlnosti Jaroslava Bureše.
Nova: Plzeňský soud propustil z vazby polského drogového bosse
Plzeňský krajský soud propustil z vazby polského drogového bosse Jacka Dragona, ačkoli byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Uvedla to televize Nova. Polského obchodníka s drogami zadrželi loni v září policisté z národní protidrogové centrály spolu se 14 dalšími muži převážně ze zemí z bývalé Jugoslávie.
Policisté se podle televize snaží Poláka najít, obávají se ale, že už není na českém území. O propuštění podle Novy rozhodl soudce Eduard Wipplinger, který už před deseti měsíci propustil z vyšetřovací vazby pět občanů z bývalé Jugoslávie, kteří jsou podezřelí z obchodu s drogami. Uvedl tehdy, že orgány přípravného řízení nebyly schopny ani po téměř osmi týdnech od vzetí podezřelých mužů do vazby předložit žádné procesní důkazy.
Loni v září policisté a celníci při akci Kaffara zajistili policisté a celníci efedrin, kokain, heroin, milión korun a nelegálně držené zbraně. Odhalili také velkou laboratoř na výrobnu pervitinu na Domažlicku a v pražském bytě jednoho z podezřelých zajistili lis na úpravu zásilek drog.
Na Pražském podzimu hrála Pražská komorní filharmonie s Rakušany
Na mezinárodním hudebním festivalu Pražský podzim v neděli hrála Pražská komorní filharmonie se dvěma Rakušany - klavíristou Paulem Guldou a dirigentem Christophem Eberlem. Na programu byla Beethovenova hudba.
Srpnové povodně, které poškodily zázemí Rudolfina, zasáhly do festivalového programu podle ředitele Pavla Špirocha jednak tím, že zpomalily prodej vstupenek, jednak nutností přesunout pět programů do jiných sálů. Jeden koncert, a to vystoupení chystané na neděli 15. září, museli organizátoři Pražského podzimu zcela zrušit.
Pořadatelé i publicisté předpokládají, že jedním z vrcholů 12. ročníku festivalu by se mohlo stát první pražské hostování dirigenta Valerije Gergijeva a orchestru a pěvců Mariinského divadla z Petrohradu. Vystoupit mají v české metropoli 28. a 29. září, přičemž druhý z koncertů se má konat již ve znovuotevřeném Rudolfinu.
Špiroch řekl deníku Právo, že se osobně velmi těší také na flamenkový koncert, který uvede kytarista Paco Peňa a jeho skupina v Lucerně. Dalšími hvězdami programu rozvrženého do 1. října jsou mimo jiné houslisté Vadim Repin a Pierre Amoyal, komorní orchestr Amadeus, Budapešťský festivalový orchestr s Ivánem Fischerem, pianisté Ian Fountain, Ingrid Fliterová a Anna Gourariová, pěvkyně Sarah Rhodesová a Haydn Sinfonietta z Vídně.
Festival zahájila v pátek "českým" programem filharmonie z Liverpoolu s Liborem Peškem. V dalších letech se české hudbě na úvod Pražského podzimu podle Špirocha pokloní Ruská filharmonie, Belgický národní orchestr a Orchestr z Monte Carla.
Letadlo české armády muselo kvůli poruše nouzově přistát v Lyonu
Dopravní letadlo české armády Tupolev TU-154 muselo v neděli kolem 12:30 SELČ nouzově přistát ve francouzském Lyonu kvůli poruše jednoho ze tří motorů. Nouzové přistání se obešlo bez nehody, řekl na telefonický dotaz Českého rozhlasu pracovník lyonského letiště. Informaci potvrdil mluvčí českých vzdušných sil Petr Sýkora.
Na palubě letadla na trase z Prahy do Madridu bylo 87 příslušníků španělské armády a jejich rodinných příslušníků. Sýkora uvedl, že španělští vojáci s rodinami se vraceli z dovolené, kterou v Česku trávili v rámci výměnných akcí armád obou zemí.
Na letiště Lyon-Saint Exupéry byl letoun české armády nasměrován dispečery poté, co piloti oznámili poruchu jednoho ze tří motorů. Podle agentury AFP bylo kvůli nouzovému přistání povoláno na plochu velké množství hasičů. Přistání ale proběhlo bez problémů a nikdo nebyl zraněn. "Šlo o technickou záležitost zvládnutou bez problémů," uvedl mluvčí. Pasažéři museli strávit na letišti celé odpoledne. Náhradní letadlo české armády pro ně odletělo z Prahy v 17:50 SELČ. Podle Sýkory poškozené letadlo zůstane zatím v Lyonu. V nejbližších dnech, pravděpodobně v pondělí, tam odletí skupina armádních leteckých techniků, kteří budou zjišťovat příčinu poruchy.
Jařab: Policie se málo zaměřuje na šiřitele nacistických myšlenek
Vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab se domnívá, že policii se nyní ve srovnání s předchozími lety lépe daří stíhat příslušníky neonacistických hnutí. Podle něj se ale policisté zaměřují zejména na účastníky nacistických srazů a dosud věnují jen malou pozornost vydavatelům a autorům fašistických a rasistických textů, které se šíří mezi skiny.
Jařab to řekl při veřejné debatě, která se uskutečnila v rámci nedělníhoho happeningu s názvem Music Beats Local Nazi neboli Muzika bije obecního nácka, který se koná na pražském ostrově Štvanice. Akce zahajuje letošní již třetí ročník vládní Kampaně proti rasismu.
Stejný názor zastává také právnička Jana Chalupová z prezidentské kanceláře. I podle ní se represivní orgány málo zabývají těmi příslušníky skinheadského hnutí, kteří stojí v pozadí. Jde o organizátory, lidi, kteří skiny finančně podporují nebo kteří působí jako ideologové hnutí. "Tito lidé šíří pomocí tiskovin velmi vypracovanou ideologii," upozornila Chalupová. Začínající vládní Kampaň proti rasismu tvoří letos čtyři projekty. Na nedělní koncert na Štvanici naváže od 16. září projekt s názvem Společná jízda. Národnostně smíšené posádky, které tvoří Rom, černošský a český student a uprchlík, navštíví 130 středních škol. Budou se studenty debatovat a hrát psychosociální hry.
Další projekt Rozmanitost do knihoven dodá 500 knihovnám devět titulů o menšinách. Poslední akce má za cíl seznamovat veřejnost s činností terénních sociálních pracovníků, kteří řeší problémy potřebných přímo v jejich prostředí.
Město Odry na Novojičínsku si připomnělo husitskou historii
Město Odry na Novojičínsku se v neděli vrátilo o šest století nazpátek, aby si připomnělo svoji husitskou historii. Ve zdejším zámeckém parku se střetla husitská vojska s křižáckým. Na tisíc diváků sledovalo, jak husité potvrdili své vojenské vítězství, řekl oderský místostarosta Jiří Vlček. Husitský den poskytl příležitost také k historickému průvodu městem a vyvrcholí večerním ohňovým vystoupením.
Bitvu mezi husity a křižáky sehráli žáci šestých tříd dvou místních základních škol. Odhodlaně zápasili v dobovém oblečení, vyzbrojení dřevěnými meči a štíty. "Každý voják měl pět životů a rozhodčí byli překvapení, že nikdo nepodváděl. Asi čtyřicet minut trvající bitva opravdu skončila vítězstvím husitů," dodal Vlček. Dobovou atmosféru dokreslovaly křižácké stany či vystoupení nejrůznějších skupin historického šermu.
Na slavnostech je možné zakoupit městskou historickou kroniku. Jejím autorem je oderský rodák Anton Rolleder, který mapuje dějiny od založení města v roce 1234 do roku 1900. V rámci akce se koná také výstava archeologických nálezů z okolí Oder v sále zdejší římskokatolické fary. Pořadatelské role se ujala místní skupina Historicko-vlastivědného spolku.
Husité obsadili Odry v roce 1426 nebo 1427. V letech 1428 až 1432 se město vyznačovalo silnou husitskou posádkou. Výpravy organizované do okolí vyvolávaly obavy i ve vzdálenějších částech kraje. Například když v březnu 1428 vyrazilo vojsko na spanilou jízdu směrem do Horního Slezska, z tehdy bohaté Osoblahy na Krnovsku utekla preventivně většina obyvatel.