Zprávy Radia Praha
Policie v úterý ráno převezme Kongresové centrum pod svou ochranu
Policie převezme v úterý v 07:00 pod svou ochranu Kongresové centrum, ve kterém se ve čtvrtek a v pátek uskuteční summit Severoatlantické aliance. Během pondělí skončí prohlídky pyrotechniků a od rána bude zaveden policejní režim, řekl ředitel ochranné služby policie Lubomír Kvíčala.
Pyrotechnici již od minulého týdne kontrolují všechna auta vjíždějící s nákladem do podzemních garáží Kongresového centra a prohlížejí veškeré prostory budovy. Každá místnost bude prozkoumána pyrotechnikem, po ohledání bude uzavřena a před dveře se postaví policista. Po ukončení prohlídek bude policie garantem, že tento objekt je relativně bezpečný, řekl ve středu policejní prezident Jiří Kolář.
Policie již podle Kvíčaly posílila také ostrahu Pražského hradu. Budovy některých velvyslanectví, například Spojených států či Izraele, střeží stálá policejní hlídka. Přijely již posily z krajů, nyní se dělají instruktáže a rozdělují služby, řekl. Speciálně vycvičení policisté a odborníci, například pyrotechnici a chemici, budou podle ředitele Kongresového centra Františka Duška střežit v objektu také strojovny, které by mohly být zneužity k teroristickému útoku. K rozšíření jedovaté látky v celé budově by mohla být zneužita například klimatizace, která je napojena do všech kongresových prostor. "Pokud nebude fungovat ostraha objektu tak, aby se do těchto klíčových zařízení nemohl dostat nikdo nepovolaný, tak samozřejmě to může představovat určitým způsobem zdroj nějakého rizika nebo nebezpečí," řekl Michal Benátský, generální ředitel Janky Radotín, která klimatizaci pro Kongresové centrum dodala.
Ve čtvrtek budovu prohlédli také experti Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). NBÚ nemá na starosti jen bezpečnostní prověrky osob, ale také certifikaci informačních systémů a zabezpečovacích zařízení. Ředitel Dušek řekl, že jsou zcela připraveni na případný útok hackerů. "Máme to zajištěno, máme to i odzkoušeno, protože podobný útok se očekával i při jednání měnového fondu před dvěma roky," uvedl Dušek. Budova je podle něj z velké části ovládána počítačovými systémy. Potvrdil, že na jejich ochraně spolupracovalo vedení centra také s policií a NBÚ.
Podle něj zatím nejsou k dispozici žádné informace nasvědčující možnosti útoku hackerů. "Jednoznačně to však předpokládáme...možná už je něco nasazeno, ale jsme připraveni reagovat," uvedl. Informoval, že díky specialistům jsou schopni se po určitou dobu obejít i bez výpočetní techniky. "Umíme budovu řídit i na ruku, ke kolečkům, která ovládají počítače, přijdou lidé, a budou s nimi hýbat tak, aby to fungovalo," řekl. Dodal, že po dobu jednání jsou připraveny také záložní zdroje pro výpočetní techniku.
Kongresové centrum bude jednou z nejstřeženějších budov ve městě. Kolem centra vznikne bezpečnostní zóna, do níž budou mít přístup jen místní obyvatelé. Vozidla tam nebudou moci projíždět ani stát. Do uzavřené zóny nebude moci vjet ani sanitka civilní záchranné služby. Lékařskou pomoc pro účastníky summitu bude zajišťovat armáda. Uzavřena bude také část magistrály a metro nebude zastavovat ve stanici Vyšehrad. Do Prahy se sjede celkem 46 hlav států či vrcholných představitelů 19 členských zemí NATO a zemí zapojených do programu Partnerství pro mír.
Členové krizového štábu Prahy musejí být kdykoli k zastižení
Členové krizového štábu pražského magistrátu musejí být od pondělka připraveni na to, že štáb může být v souvislosti se summitem NATO kdykoli zasedat. "Všichni by měli být od této chvíle v dosahu mobilních telefonů tak, aby bylo možné krizový štáb operativně svolat," řekl mluvčí magistrátu Martin Kupka. Schůzka špiček Severoatlantické aliance začíná v Kongresovém centru za tři dny.
Na pondělním zasedání krizového štábu Prahy se podle Kupky hovořilo o tom, jak postupují přípravy na summit. Opatření prý fungují podle předpokladů. "Nic nového nezaznělo," poznamenal mluvčí. Pravidelná zasedání štábu se neplánují. Jeho členové se budou scházet v tom případě, když to bude potřeba.
V čele štábu stojí primátor Igor Němec. Dále se jednání účastní například radní pro bezpečnost Rudolf Blažek, ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček, ředitelé policie Radislav Charvát, záchranky Zdeněk Schwarz a hasičů Dalibor Gosman, šéf strážníků Vladimír Kotrouš a ředitel dopravního podniku Milan Houfek.
Od úterý brigádníci rozdávají lidem ve vestibulech metra leták o opatřeních při summitu, který nechal magistrát vytisknout. Leták obsahuje i mapky dopravních omezení a bezpečnostních zón.
Krizový štáb se podle Kupky začal zabývat přípravami na summit pravidelně od září. Jeho zasedání k NATO navázala na dobu, kdy se jeho členové scházeli kvůli srpnové povodni. Protestních shromáždění proti politice Severoatlantické aliance se může podle policejních odhadů zúčastnit až 12.000 lidí. Na bezpečnost bude v Praze dohlížet přibližně stejný počet policistů. Asi 3000 z nich má speciální výstroj pro případné střety s demonstranty.
V okolí KCP panuje běžný život, někteří lidé však netají obavy
V podstatě běžný život panoval v úterý v okolí pražského Kongresového centra (KCP), přestože v něm už za tři dny zasednou nejvyšší představitelé mnoha zemí. Lidé chodili na nákupy nebo venčili psi, všude parkovala auta. Už v úterý večer se tato místa ocitnou v ostře střežené zóně, kam se místní dostanou jen pěšky na občanský průkaz.
To, že se v budově centra uskuteční summit NATO, nyní připomínají snad jen policisté, kteří stojí prakticky na každém rohu. Někteří lidé se však netají obavami z toho, co může nastat. Mnozí raději odjedou.
"Mám z toho strach. Budu ráda, až to bude odbyté a nic se nám nestane. Mám mnoho sousedek, které jedou ke známým," řekla starší žena, která bydlí těsně před plánovanou hranicí uzavřené zóny. "Jedeme za babičkou. Tady nebudeme," přidal se muž s dítětem, které postávalo před hračkářstvím v ulici Na Pankráci.
Obavy mají i živnostníci, zejména ti, kteří mají obchody v místech, jež budou volně přístupná. Na dveřích mají vylepena upozornění, že bude zavřeno. Některé výlohy už kryje bednění. "Uvidíme, co z toho bude," uvedla majitelka trafiky v ulici Na Pankráci. Přestože bude mít zavřeno, o ušlý zisk žádat nebude. "To žádný z úřadů nezajímá," poznamenala.
Optimističtější jsou lidé, kteří budou uvnitř zóny. "Obavy nemám, zažil jsem to při zasedání Mezinárodního měnového fondu. Když bývaly sjezdy komunistické strany, taky to tady bylo obšancováno," řekl starší muž z ulice Marie Cibulkové, která byla před dvěma lety zcela zaplněna demonstranty.
Číšník z baru v ulici Mikuláše z Husi soudí, že provozovna je tak blízko Kongresového centra, že se v těchto místech nemůže nic stát. Část baru si na dobu summitu pronajala zahraniční televize. Před dvěma lety při zasedání finančníků se přitom jen několik metrů od restaurace tvrdě střetli anarchisté s policisty.
V době summitu nebudou na mnoha místech Prahy odpadkové koše
V době konání summitu NATO nebudou v centru Prahy i na mnoha dalších místech metropole žádné odpadkové koše a sběrné nádoby na tříděný odpad. Na svá místa budou vráceny nejpozději 25. listopadu. Nádoby na odpadky budou odstraněny z bezpečnostních důvodů a lidé se bez nich budou muset několik dnů obejít.
"Je nám jasné, že bude pravděpodobně problém odstranit drobný odpad, ale vyšli jsme vstříc organizátorům summitu NATO," řekla Jitka Kluzová z magistrátního odboru infrastruktury. Při zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky v Praze před dvěma lety demonstrující odpůrci globalizace používali kontejnery na odpad jako štít či ke stavění barikád. Zaznamenány byly i případy, že demonstrující zapalovali plastové nádoby na svoz papíru a rozbíjeli keramické odpadkové koše.
V pondělí ráno začala Technická správa komunikací (TSK) odvážet veškeré odpadkové koše z Václavského náměstí, potvrdil mluvčí pražské TSK Libor Sosnovec. Svážet je bude i z Křižovnické ulice, Křižovnického náměstí, Smetanova nábřeží a z dalších míst. Na území Prahy 1 je vytypováno 15 kritických míst, ze kterých bude odstraněno asi 230 odpadkových košů a devět sběrných nádob na tříděný odpad, upřesnila Kluzová.
Okolí Kongresového centra, kde se summit koná, upravuje čtvrtá městská část. Nádoby na tříděný odpad byly staženy nebo převezeny na náhradní místa. Také Praha 2 sama odstraní koše z míst, kde jsou ohlášeny demonstrace, tedy z náměstí Míru.
Asi 120 odpadkových košů a kolem 20 kontejnerů dočasně zmizí z Prahy 6, například v okolí Evropské třídy. Důvodem je hlavně to, že pro společnosti, které svážejí odpad, bude obtížné touto ulicí projet. Policie je předem upozornila, že v době konání summitu nebudou moci na Evropské zastavovat, a tedy ani nádoby vybírat, uvedla Kluzová.
Jeden hlas chyběl Radě ČT k odvolání generálního ředitele Balvína
Generální ředitel ČT Jiří Balvín zůstává ve funkci. Rada ČT, která se rozhodla hlasovat o jeho odvolání, nedala dohromady dost hlasů. Ze přítomných 13 členů rady bylo pro odvolání pouze devět radních. Ze zákona je ovšem pro sesazení ředitele nutná dvoutřetinová většina radních, tedy minimálně deset z 15 členů.
Rada minulý týden usoudila, že není vhodné, aby Balvín ČT vedl v době restrukturalizace. Někteří radní měli za to, že se Balvín dopustil řady manažerských chyb. Pondělní hlasování radní odůvodnili tím, že generální ředitel porušil podmínky dané manažerskou smlouvou. Po pondělním hlasování se podle člena rady Milana Knížáka bude muset změnit styl komunikace rady s generálním ředitelem. Knížák patří k těm, kteří volají po Balvínově odchodu už několik měsíců. Upozornil na "těsný výsledek hlasování". O tom, že Balvín hlasováním projde, však byla před zasedáním přesvědčena většina pozorovatelů.
Rada má po rezignaci Svatopluka Karáska pouze 14 členů. Na pondělním jednání nebyl přítomen kvůli zahraniční cestě radní Bohumil Fanta.
Před začátkem hlasování předali radě otevřený dopis televizní odboráři. Naznačili v něm, že ČT je schopna plnit své úkoly i bez generálního ředitele. Výsledek hlasování odborového předáka Antonína Dekoje zklamal. "Nechtěli jsme se plést do rozhodování rady," řekl novinářům, ale doplnil, že komunikace odborů s generálním ředitelem je špatná. "Komunikace bude stejná jako v minulosti. Je téměř nemožná. Většina rady má stejný názor," uvedl.
Zatímco někteří radní mají výsledek hlasování za konečný, další spekulují o tom, že poměr naznačuje špatné hodnocení generálního ředitele. "Pro byly dvě třetiny, což nepostačuje k odvolání. Je to však signál o mínění této rady," komentoval výsledek člen rady Erazim Kohák.
Verheugen potvrdil, že stanovisko EU není předmětem jednání
Evropská unie nehodlá s kandidáty jednat o většině základních bodů svého stanoviska ohledně financování rozšíření, k němuž dospěla koncem října. Ministrům zahraničí 10 kandidátských zemí to řekli v Bruselu komisař Günter Verheugen a dánský ministr zahraničí Per Stig Möller.
"Výsledek bruselského summitu EU nemůže být předmětem jednání. To platí zvláště pro délku náběhového období pro přímé zemědělské podpory, sumy vyčleněné na strukturální operace a jakoukoli žádost o postupné zvyšování příspěvků do rozpočtu," prohlásil Verheugen na společné schůzi, které se za ČR účastní ministr Cyril Svoboda.
Odmítl tak rozhodně požadavek, na kterém se v pondělí ve Varšavě shodli šéfové států a vlád kandidátských zemí, aby EU umožnila nabíhání odvodů kandidátů do společného rozpočtu v závislosti na zvyšování jejich příjmů z něj.
Nechal naopak otevřené dveře zvýšení počáteční hladiny přímých plateb pro zemědělce v nových zemích, která byla zatím stanovena na 25 procent; nezmínil se o ní ani slovem.
Někteří lidé v Evropská komisi uvažují o vyšší startovní sumě, ovšem s tím, že by její růst byl pak pomalejší. Podle jiných je to vyloučeno. "S návrhem na přímé platby už nepůjde pohnout," citoval jeden z mluvčích zemědělského komisaře Franze Fischlera.
"Čas, který máme ke skončení jednání, se krátí. Vyzývám vás proto, abyste se soustředili na ukončení procesu a nezatěžovali rozhovory o finálním balíku žádostmi, které nemají šanci uspět," prohlásil komisař v neobvykle tvrdém projevu. Zdůraznil, že "prostor pro jednání je omezený".
Po pondělní schůzi začne unie podle jeho slov připravovat poslední návrhy na adresu vstupujících členů. Předsedající Dánsko chce mít tyto "balíky" hotové do konce týdne; seznámí s nimi ostatní členské státy, ale zároveň i uchazeče, aby se neztrácel čas.
Podle ministra Möllera se mají kandidáti soustředit na dílčí finanční otázky, jako jsou zemědělské výrobní kvóty a výpočty finančních toků z rozpočtu a do rozpočtu. "Nemá cenu se zakopávat a hájit neobhajitelné," uvedl. "Je třeba se zaměřit na to, co je realisticky možné."
EU chce uzavřít rozhovory s ČR, Slovenskem, Polskem, Maďarskem, Slovinskem, Litvou, Lotyšskem, Estonskem, Kyprem a Maltou na summitu v Kodani 12. a 13. prosince, tedy za 24 dní. Do té doby musejí členské a kandidátské státy najít společnou řeč, která by podle názoru unie měla být velmi podobná její řeči. Manévrovací prostor pro vlády vstupujících zemí je tudíž minimální.
Kuřáci mohou ve čtvrtek zkusit nekouřit; a třeba i dál vytrvat
Milióny kuřáků na celém světě si v mezinárodním nekuřáckém dni, který připadá na tento čtvrtek, mohou zkusit alespoň jeden den nekouřit. A třeba i dál vytrvat a skoncovat s návykem, který způsobuje přes 50 různých onemocnění včetně rakoviny. Následkem kouření onemocní ročně v Česku dva milióny lidí a přes 20.000 jich zemře. Přesto 29 procent Čechů kouří a trvale stoupá počet kuřáků mezi dětmi a mladými dívkami.
"Je to příležitostí pro ty, kteří chtějí přestat kouřit a třeba jsou ve stadiu, kdy hledají jenom příležitost. Tady se jim jedno datum nabízí," řekla lékařka pražské poradny pro odvykání kouření Eva Králíková. Podle ní by kuřáky mělo posílit vědomí, že v týž den přestanou s návykem statisíce lidí na světě.
Podle jejích zkušeností vydrží nekouřit deset procent těch, kteří v tento den nekouřili, i když časem se k cigaretě vrátí. "Napoprvé se to povede málokdy, takže každý další pokus je blíže k úspěchu: člověk si potřebuje ohmatat problémy s tím spojené, aby zjistil, že některé abstinenční příznaky se dají zmírnit léky," vysvětlila. Připomněla, že léky mohou pomoci, ale naprosto podstatné pro úspěch je rozhodnutí.
Předseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně profesor Jaroslav Blahoš potvrdil, že lékaři jsou školeni v tom, jak své pacienty vést k nekouření. Bohužel stále hodně zdravotníků kouří, i když zejména mezi lékaři kuřáků ubývá. "Tento trend je výrazný v severských zemích a v USA," řekl. V Česku kouří 33 až 35 procent lékařů, 25 až 28 procent lékařek a 40 procent sester.
Informace o kouření jako nemoci se zaměřením na tento problém problém hlavně u děti jsou nově na internetové adrese www.nekurte.cz
Fanoušci si v sobotu připomenou 11 let od úmrtí zpěváka Queen
Vzpomínka na zpěváka skupiny Queen Freddieho Mercuryho, který zemřel před 11 lety na AIDS, se letos uskuteční v sobotu 23. listopadu v kulturním domě Opatov. Fanklub Tornádo Queen pořádá takový program již pátým rokem.
Kdokoli si tam může vyzkoušet zpěv s hudebním doprovodem v Queen Karaoke. Je také možné předvést své vlastní hudební pojetí skupiny Queen, vyměnit si názory s ostatními fanoušky a při poslechu raritních nahrávek ze soukromé sbírky a při videoprojekci zavzpomínat na "nesmrtelnou legendu".
Hudební vystoupení má podle pořadatelů patřit skupině Princess - Queen Revival a začínající revivalové kapele Marquee Louise z Bratislavy.
Připravena je pak disko-party v duchu 80. let 20. století, protkaná hudbou Queen a jejích členů.
V pražské ZOO se zabydluje Slávkova nevěsta - hrošice Maruška
Pražská zoologická zahrada, která během srpnové povodně utrpěla škody na majetku i na zvířatech, má nového obyvatele. Z Ostravy sem byla v pátek převezena tříletá hrošice Maruška. Po několikadenní karanténě, kdy si bude zvykat na nové pachy a lidi, by se měla seznámit i se svým "ženichem" - osmnáctiletým hrochem Slávkem.
"Zatím je Maruška oddělena v malém bazénu a příliš ji přes den nevidíme. V cizím prostředí se totiž bojí a reaguje skoro jako divoký hroch," řekl zoolog Pavel Brandl.
Po asi měsíči by se měla Maruška seznámit s třítunovým hrochem Slávkem. "Slávek už samici přes ohradu mezi bazény zaznamenal, když jsem ji přivezli. Myslím, že se na ni moc těší," řekl s úsměvem zoolog. Když půjde všechno dobře, uvažují v pražské ZOO o koupi ještě jedné nebo dvou hroších slečen, řekl Brandl. Nové hrošice by měly nahradit dvě samice, o které přišla pražská ZOO během letních povodní.
"Hroši jsou stádová zvířata a navíc je Slávek moc hodný otec," prozradil Brandl. Normálně prý musí být hroší samci od samic s mláďaty oddělováni, aby jim neublížili. Slávek je výjimkou. "Máme vyzkoušeno, že Slávka nemusíme oddělovat. K mláďatům se chová nesmírně vlídně," pochvaloval si zoolog.
Hroši se v průměru dožijí 30 let. Tříletá Maruška je zatím velmi mladou slečnou. Ke Slávkovi se z Ostravy stěhovala tak brzy především kvůli své váze. "Za pár let už by byl její převoz kvůli hmotnosti komplikovanější," prozradil zoolog. Maruška váží asi o polovinu méně než Slávek; podle odhadů ošetřovatele asi 1500 kilogramů. Až si však zvykne na nové prostředí a pro potravu začne vycházet nejen v noci jako teď, její váha poroste. "Jen aby si nezvykla na zelí, to je totiž specialita Slávka," poznamenal zoolog.
Počasí
V úterý bude zataženo s deštěm nebo mrholením na většině území České republiky. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.