Přehled tisku
Řada tradičních českých léků, na něž jsou lidé zvyklí a jsou cenově dostupné, by mohla zmizet z pultů lékáren po vstupu Česka do Evropské unie. Stalo by se to tehdy, kdyby se jejich výrobcům do té doby nepodařilo pro tyto přípravky získat jednotnou registraci, umožňující jejich prodej v celé Evropské unii. Píše deník Právo.
Řada tradičních českých léků, na něž jsou lidé zvyklí a jsou cenově dostupné, by mohla zmizet z pultů lékáren po vstupu Česka do Evropské unie. Stalo by se to tehdy, kdyby se jejich výrobcům do té doby nepodařilo pro tyto přípravky získat jednotnou registraci, umožňující jejich prodej v celé Evropské unii. Píše deník Právo. Týká se to asi třetiny léků vyráběných českými firmami, včetně paralenu, ibuprofenu ale i antibiotik a dalších léků," řekl Právu v pátek Lumír Kroček, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem. Tržní hodnota těchto léků je mezi miliardou a dvěma miliardami korun. Tradiční léky by pak nahradily léky zahraniční zhruba třikrát dražší. To by zvýšilo náklady zdravotních pojišťoven. Také pacienti, by za léky vydali víc, protože některé si kupují sami.
V Česku ročně rakovinou onemocní zhruba 100 dětí. Mnohé z nich se v dospělosti bojí mít vlastní děti nebo je mít nemohou. I ti však už nyní mají šanci. "Podstatou je, že před onkologickou léčbou, pokud je to možné, a na výslovné přání rodičů se zamrazí pohlavní buňky chlapce nebo dívky," vysvětluje deníku Právo doktorka Renata Hüttelová, vedoucí embryoložka pražského Sanatoria Pronatal. Program, v němž Česko patří k evropské špičce, byl zahájen nedávno a už patnáct velmi mladých lidí má své zdravé pohlavní buňky zmrazeny a připraveny pro budoucnost. "Děti mají velkou naději, že se z rakoviny vyléčí, a až dospějí, třeba za patnáct dvacet let budou mít vlastní děti," říká doktorka Hüttelová.
Technici balí obří modrý koberec se znakem Severoatlantické aliance, na němž světoví státníci v předcházejících dnech jednali. Sál stále hlídá ochranka, a přestože všichni politici i generálové odjeli, nikoho nepouští dovnitř. Pořadatelé se poučili z předloňského zasedání měnového fondu, kdy se ztratily počítače a další věci za více než tři miliony korun. Píše deník Mladá fronta Dnes.
Busty Lenina, Gottwalda nebo sebrané spisy Marxe a Engelse. Takové relikvie minulosti dnes skrývají půdy nejrůznějších úřadů. Časem by se z těchto symbolů komunismu mohly stát cenné starožitnosti. Píší Lidové noviny.Kam zmizely nejrůznější symboly komunismu v podobě sošek komunistických pohlavárů, transparentů a rudých hvězd, které dříve zdobily každou českou radnici a úřad? Takzvaní půdoznalci, tedy lidé, kteří s oblibou prohledávají staré půdy, tvrdí: ˝komunismus˝ nezmizel, jen se přestěhoval do ústraní. Zatímco v dobách socialismu bylo možné na půdách nejrůznějších obecních radnic nalézt zaprášenou bustu prezidenta Masaryka, symboly první republiky nebo noviny z roku 1968, dnes se za trámy v podkroví úřadů krčí Lenin, Gottwald nebo sebrané spisy Marxe a Engelse. Starostové přitom odmítají, že by schovávali komunistické symboly do zálohy pro případ opětovného nástupu komunistů k moci. Údajně je jim zkrátka líto vyhodit věci, které jednou možná budou mít velkou historickou hodnotu. Píší Lidové noviny.
Harry Potter, pokémoni a teletubbies - to jsou hlavní trháky obchodníků s hračkami pro letošní Vánoce. Píše Mladá fronta Dnes. Jen málo dětí si pod stromečkem přeje vidět něco jiného. A rodiče jim přání rádi plní. V konkurenci světových filmových a televizních megahvězd se však už více než deset let drží česká klasika - krteček. "Je stále v kurzu a bude se prodávat vždy. Všechno ostatní jsou jen módní hity, které přeletí. Krteček tady zůstane," řekla pracovnice ostravské firmy, která se zabývá distribucí hraček. Podle psychologa Jiřího Šimonka úspěch krtečka spočívá v jeho tvaru. "Je příjemný na pohled a připomíná dětem tělo matky," vysvětlil. Kreslená postavička krtka a jeho přátel má v dětských pokojíčcích své místo. Před lety už odolala náporů šmoulů, panenek Barbie a gumových supermanů.