Přehled tisku
Před nedávnem jsme v této rubrice zveřejnili článek z Mladé fronty Dnes, který obvinil prezidentského kandidáta Jaroslava Bureše ze sociální demokracie ze lži. A to kvůli tomu, že v rozhovoru mimo jiné prohlásil, že za komunistů pomohl jako soudce chartistovi jménem Heger. Deník Mladá fronta Dnes však objevil, že na žádných seznamech signatářů Charty 77 jméno Heger nafiguruje. V dnešním tisku však celá kauza zajímavě pokračuje.
Před nedávnem jsme v této rubrice zveřejnili článek z Mladé fronty Dnes, který obvinil prezidentského kandidáta Jaroslava Bureše ze sociální demokracie ze lži. A to kvůli tomu, že v rozhovoru mimo jiné prohlásil, že za komunistů pomohl jako soudce chartistovi jménem Heger. Deník Mladá fronta Dnes však objevil, že na žádných seznamech signatářů Charty 77 jméno Heger nafiguruje. V dnešním tisku však celá kauza zajímavě pokračuje.
Prezidentský kandidát Jaroslav Bureš včera našel svého "falešného chartistu", kterému před více než dvaceti lety pomohl z pozice soudce. Člověk, kterého se Bureš v soudní síni zastal a rozhodl v jeho prospěch, skutečně existuje. Nejde však o chartistu, ale o dlouholetého komunistu. Píší Lidové noviny. Je jím někdejší šéfredaktor agentury Orbis a polistopadový velvyslanec v Íránu Jiří Heger. O jeho kauze Bureš v polovině prosince řekl: "V podtextu tohoto sporu bylo, že podepsal Chartu 77." Deník MF Dnes pak na začátku tohoto týdne Bureše usvědčoval ze lži, protože zjistil, že žádný Heger mezi signatáři charty není. Podle Hegera je ale vyloučeno, že by prezidentský kandidát mluvil nepravdu. "Pan Bureš nelhal. Svou větu formuloval přesně. Agentura Orbis o mně totiž vypouštěla lživé informace, že jsem podepsal chartu," hájil Heger prezidentského kandidáta ČSSD. "Soudce Bureš rozhodl spravedlivě. Měl to určitě těžké, protože stoprocentně vím, že byl pod velkým tlakem stranických orgánů," dodal Heger. Orbis byl propagandistickým nástrojem ÚV KSČ, pod přímým vedením tajemníka strany Jana Fojtíka. Píší Lidové noviny.
Přesně týden před první volbou nového prezidenta není vůbec jisté, zda její tři kola budou politikům stačit na to, aby se shodli, kdo ze čtyř nominovaných kandidátů usedne na Hrad po odchodu Václava Havla. Píše deník Právo. Přesto se v politických stranách rodí nejrůznější scénáře, co komu nabídnout za jeho podporu vlastnímu kandidátovi. Jedním z nich je představa části sociální demokracie, jejíž aktéři chtějí ze hry zcela vyšachovat kandidáta Občanské demokratické strany Václava Klause a předejít druhé volbě, do níž je ochoten nastoupit Miloš Zeman. Jak Právu potvrdili někteří z nich, avšak pod podmínkou zachování anonymity, měla by sociální demokracie pro první kolo volby nabídnout koaličním partnerům řešení: vy nám ve Sněmovně podpoříte Jaroslava Bureše a my vám v Senátu Petra Pitharta. "Tím by vypadl Klaus a do druhého kola by postoupili jen dva naši lidé," řekl Právu jeden z členů soc. dem. Pak by podle něj přišlo na řadu vyjednávání i s některými jednotlivci z ODS v Senátu. Těm by koaliční partneři mohli nabídnout výměnou za podporu Pitharta na Hrad předsednictví v horní komoře. Píše deník Právo.
Z věznice v Rýnovicích u Jablonce nad Nisou vyšel před několika dny na svobodu muž, který za mřížemi strávil bez přestávky 32 let. Píše Mladá fronta Dnes. V historii českého, dříve i československého vězeňství tak dlouhým pobytem zřejmě vytvořil naprostý rekord. Bránu věznice překročil v roce 1971. Toho roku prezident ČSSR Ludvík Svoboda jmenoval novou vládu vedenou Lubomírem Štrougalem a Federální shromáždění schválilo zákon o pátém pětiletém plánu. Nyní se muž vrací do světa, který nezná. Do světa obchodů nacpaných zbožím, rychlých aut, mobilních telefonů a platebních karet. "Vím, že to nebudu mít lehké. Přátelé pro mne připravili domov v malém řadovém domku na Moravě," svěřil se bývalý vězeň se svými pocity v dopise pro Mladou frontu Dnes. Nepřál si však zveřejnit jméno. "Neodjíždím do anonymity velkoměsta, ale do maličké obce. Budu zde bydlet sám, a až si pořídím pejska a mourovatou kočku, tak budeme v domku tři. Ale určitý strach mám," dodal. Na odchod z vězení ho připravovali čtyři roky. Když však dostal celu s oknem bez mříží, byl tak nesvůj, že si je musel na sklo alespoň domalovat. Dnes sedmapadesátiletý muž se dostal do vězení v březnu roku 1971 za nedovolené opuštění republiky a za propagaci fašismu. To mu vyneslo sedm let za mřížemi. V průběhu trestu však zabil spoluvězně a za to se dostal do cely smrti. Absolutní trest mu byl po nějaké době změněn na pětadvacet roků, které mu byly přičteny k původním sedmi. Píše Mladá fronta Dnes.
Návrat na "místo činu". Plukovník Potts měl v roce 1997 velké potíže, když jako vojenský atašé ambasády USA v Praze lobboval u českých politiků, aby koupili letouny F-16 firmy Lockheed. Před pár dny se Potts objevil opět v Praze, tentokrát jako zástupce Lockheedu. Píší Lidové noviny. Na vizitkách už nemá natištěno: "Plukovník David E. Potts, vojenský a letecký atašé, velvyslanectví USA, Praha". Od špionážní služby Pentagonu, která ho po dlouhou dobu zaměstnávala a která ho také do české metropole vyslala, odešel k soukromé firmě. Plukovník amerického letectva ve výslužbě Potts nyní pracuje jako mezinárodní ředitel americké zbrojovky Lockheed pro oblast střední Evropy. "Od roku 2001 se ve společnosti věnuje především programu prodeje olétaných stíhaček F-16...," sdělil Milan Vacík z PR firmy, která Lockheed v Česku zastupuje. PíšíLidové noviny.
Školákům přibudou vyučovací hodiny. Ministerstvo školství počítá s tím, že postupně zvýší počet vyučovacích hodin v základních školách a první krok této reformy odstartuje již letos v září na druhém stupni. Zástupci ministerstva i učitelé přitom ujišťují, že děti sice stráví ve škole více času, ale ne proto, aby "nasávaly" další a další vědomosti. Píše deník Právo. Hodiny navíc jim mají naopak umožnit učivo lépe pochopit a procvičit si je. "Na druhém stupni základní školy hodláme posílit počet vyučovacích hodin, a to o dvě hodiny týdně. Chceme docílit, aby děti, které navštěvují druhý stupeň základní školy, měly srovnatelné vzdělávací podmínky jako žáci víceletých gymnázií. Což je problém, který se táhne několik let," uvedl včera náměstek ministryně školství Jaroslav Müllner. Jde podle něj zatím o návrh, který chce ministerstvo projednat v lednu. Pokud ho schválí, již od nového školního roku dostanou ředitelé škol základních škol pro celý druhý stupeň k dispozici dvě vyučovací hodiny navíc. Píše deník Právo.
Českému státu hrozí záplava žalob, píše Mladá fronta Dnes. Sdružení majitelů domů totiž doporučilo všem svým členům, aby se soudili s Českou republikou o ušlý zisk na nájemném za loňský i letošní rok. Majitelé tak zareagovali na rozhodnutí vlády, která koncem loňského roku na tři měsíce zmrazila nájmy ve zhruba 1,3 milionu bytů s regulovanou činží. Při svém rozhodnutí se inspirovali příkladem brněnského podnikatele Paula Nissla. Pokud by podalo žalobu všech pětadvacet tisíc členů organizace, šlo by jen za rok 2002 o sumu dosahující sedmi a půl miliardy korun. "Vycházíme z předpokladu, že ušlé nájemné na jeden byt činí průměrně tři tisíce korun měsíčně. Tyto peníze potřebujeme na opravy," tvrdí Petr Doležal, člen správní rady Občanského sdružení majitelů domů. Největší rozdíly mezi regulovaným a tržním nájemným jsou dnes v Praze, kde jsou v některých případech až čtyřnásobné. Vláda se rozhodla zmrazit nájmy mimořádným opatřením proto, že by lidé neměli na placení takových sum, které požadovala část vlastníků. Ti se rozhodli zvýšit nájemné poté, co ústavní soud konstatoval, že regulované nájmy nemají oporu v zákonech. V některých případech se cena za pronájem bytu zvýšila až šestkrát. Píše list