Přehled tisku

Blížící se odchod prezidenta Václava Havla z prezidentské funkce a jednání politiků o tom, kdo by mohl být jeho nejvhodnějším nástupcem, jsou hlavními tématy dnešních novin.

Blížící se odchod prezidenta Václava Havla z prezidentské funkce a jednání politiků o tom, kdo by mohl být jeho nejvhodnějším nástupcem, jsou hlavními tématy dnešních novin.

Podle Hospodářských novin (HN) opouští Havel vysokou politiku paradoxně v době, kdy se mohl znovu snadno dostat na její výsluní. "Havlův přístup na politickou scénu se trochu pootevřel s příchodem zdvořilého Vladimíra Špidly do čela sociální demokracie a za minutu dvanáct se ještě zlepšil loni v létě po volbách do Poslanecké sněmovny," bilancuje autor glosy. Dodává, že kvůli Havlovu křehkému zdraví již tohoto prostoru nebylo možné plně využít. Mladá fronta Dnes (MfD) především hodnotí prezidentovu středeční návštěvu Slovenska, jež si Havel vybral za cíl své poslední zahraniční cesty v roli hlavy státu. "Otázky, zda Československo mohlo být dříve v NATO a Evropské unii, zda by bylo důvěryhodnější než jeho dvě torza, zda by bylo bohatší a šťastnější, zůstanou navždy nezodpovězeny. Rozhodně však teď Havla Jánošíci, kteří ho před deseti lety vyhnali, vřele vítají," všímá si v poznámce komentátor Mladé fronty Dnes. Právo se pozastavuje nad diskusemi lídrů koaličních stran, kteří již několik dní vybírají jména nejvhodnějších prezidentských kandidátů. Do boje o křeslo hlavy státu by podle informací dnešního tisku mohl zřejmě zasáhnout bývalý ministr školství Jan Sokol, rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm nebo senátor Josef Jařab. List připomíná, že žádná dohoda nebude vládním stranám k užitku bez posvěcení komunistů a občanských demokratů. "I když by byla nominace vládněkoaličního kandidáta bez ohledu na KSČM a ODS nadějná, neboť v Senátu by ho mohli podpořit senátoři stojící mimo vládní koalici a ODS, není rozumné z konzultací o jeho volitelnosti kohokoli vylučovat," podotýká autor sloupku.


V okamžiku, kdy překročíte práh lékařovy ordinace, stáváte se pacientem, který si nic nemyslí a nemá žádnou vůli, a pokud by snad někomu i nějaká zůstala, na průběh léčby nemůže mít vliv. To je svět, ve kterém se pohybují lékaři - úředníci, kteří vypracovali návrh nového zákona o zdravotní péči. Pacienti v něm vystupují jako méněcenná bezprávná masa. Tak začíná sloupek Martina Zvěřiny v Lidových novinách. Proč bychom se měli zlobit nad pouhým návrhem zákona, který zatím nepřekročil přípravné stadium? Proto, že nejde o koncepci s chybami, ale o zvrácenou anachronickou fantasmagorii, jež si nezadá s komunistickou představou o ˝zdraví lidu˝. Podřízení paní Součkové ignorovali nejen Úmluvu o lidských právech, definice WHO, ale i legislativu EU (asi se jim zdála málo socialistická). A nejstrašnější na celé věci je, že mnohým lékařům není takový zákon proti srsti, protože ˝co mají pacienti co mluvit do toho, jak je léčíme, my víme všechno nejlíp˝. V očích ministerstva zdravotnictví nejsme lidmi, jsme jen položkou ve statistice, kterou lze vykázat. Jsme objekty bez důstojnosti, práva a vlastní vůle. Tak se ke svým pacientům nechovají lékaři, ale veterináři. Píší Lidové noviny.


Žáci a studenti dnes do škol jen nakouknou, aby si vyzvedli pololetní vysvědčení. Odborníci však upozorňují, že vysvědčení toho o skutečných znalostech dítěte nemusí mnoho vypovídat. Píše Mladá fronta Dnes. Shodují se na tom psychologové i mnozí učitelé a ředitelé škol. Spravedlivější než známky je podle nich slovní hodnocení žáků. Jenže slovně se zatím hodnotí jen v několika desítkách českých škol. Jak vzniká obávané vysvědčení? Třeba takto: v září přijde první pětka, v rychlém sledu se přidá čtyřka. V listopadu a prosinci se žák polepší a dostaví se i výsledky - dvě jedničky a jedna dvojka. Ale zachránit se toho už moc nedá. Průměr je 2,6 a na vysvědčení trojka. Jsou však školy, kde to takhle nechodí. Jednou z nich je například základní škola v pražské Londýnské ulici. Ze slovního hodnocení se dá snadno vyčíst, v čem by měl žák přidat, a kde jsou naopak jeho silné stránky. "Dá to víc práce, někdy to jsou galeje, ale stojí to za to," říká ředitel Jaroslav Kotal. "Kantorům, kteří jednoduše spočítají průměr ze směsice nesourodých známek, říkám pseudoučitelé. Dítě pak nepozná, v čem se má zlepšit," píše deník.


Zpravodajstvím TV Nova otřásá v posledních dnech skandál. Mohou za to dvě reportáže z prosince a ledna, v kterých vystupoval stejný muž ve dvou různých rolích. Jednou ho kamera zachytila jako otce rodiny, který musí dát do zastavárny kolo, aby měl na vánoční dárky. Podruhé z něj byl boháč, který svou manželku obdaroval luxusním domem za devět milionů korun. Případ sledují Lidové noviny. Liberecká spolupracovnice Novy Markéta Holatová, která oba příspěvky natáčela, byla okamžitě vyhozena. Mužovu ˝dvojroli˝ si podle všeho vymyslela. ˝Byla s ní na minutu ukončena spolupráce,˝ uvedl včera šéf zpravodajství TV Nova Pavel Zuna. ˝Její odůvodnění bylo neuspokojivé. Tvrdila, že to tak skutečně je. Tomu já nevěřím. Podstatné ale je, že by to stejně bylo absolutně nedůvěryhodné,˝ dodal Zuna. Podle internetového serveru Mediář, který na případ upozornil, by záhadným mužem mohl být majitel liberecké stavební firmy Petr Jirásko. Píší Lidové noviny.


Nezaměstnáme vás, protože jste Romka, tak zní titulek jednoho článku z Mladé fronty Dnes. Ten popisuje případ Marceli Zupkové, kterou nechtěli zaměstnat v kuchyni královéhradecké univerzity, protože je Romka. Zaměstnavatelka jí toto zdůvodnění vepsala i do úředních dokumentů. Hradec Králové - Romský původ. Dvě slova, jež diskvalifikovala třicetiletou Marcelu Zupkovou pro mytí nádobí v univerzitní kuchyni v Hradci Králové. Napsala je Eva Panochová z firmy Akyma provozující jídelnu, když se u ní Zupková před pár dny ucházela o práci. A to přímo do potvrzenky úřadu práce, který ženu do jídelny poslal. "Paní Panochová mi řekla, že Cikánky do práce nechce, že má s nimi své zkušenosti," vzpomíná na studenou sprchu Zupková. "Oponovala jsem jí, že mě vůbec nezná, ať mi dá alespoň šanci. Abych jí dokázala, že nejsem jako ostatní. Obměkčit se však nenechala." Poté, co se o kauzu začala zajímat celostátní média, zaujala Panochová pozici mrtvého brouka. Prostřednictvím svého advokáta však popírá, že by Zupkovou nepřijala kvůli barvě pleti. "Eva Panochová sdělila paní Zupkové, že na místo, o které usilovala, již pracovnici má. Ve stresu z pracovních povinností a z určitého nátlakového jednání paní Zupkové poté omylem a nešťastně do odůvodnění napsala 'romský původ'," snaží se Panochovou bránit její advokát Jiří Slezák. Minulý týden však v Hradeckých novinách obhajovala své rozhodnutí jinak: "Proti Romům nic nemám, ale jak to před zákazníky vypadá, když je Romka u výdeje obědů?"O rasové diskriminaci napsala Mladá fronta Dnes.


Lidové noviny komentují prohlášení ministra financí Bohuslava Sobotky, který obvinil z chyb v údajích o zahraničním obchodě jednoznačně Český statistický úřad. Ještě dříve než známe výsledky kontroly Eurostatu na Českém statistickém úřadě, označil ministr financí za viníky celé aféry jednoznačně statistiky, stojí v komentáři dnešních Lidových novin. Jelikož nepředložil pro své tvrzení žádné argumenty, vypadá to, že se snaží odvést pozornost od celní správy, která má podle statistiků na chybě podíl. Celníci totiž patří do Sobotkova resortu a mohlo by vyjít najevo, že zde není všechno v úplném pořádku, podotýká komentář LN. Nebylo by nic špatného na tom, že se ministr zastává svých podřízených, kdyby své tvrzení zdůvodnil. Nic takového však neudělal. Neřekl, zda jeho lidé prováděli u celní správy šetření a jestli na něco narazili, píše list. Sobotkovi zřejmě nejde o to najít bolavé místo, ale zachovat čistý štít ministerstva. Na příštím jednání vlády zvedne ruku pro odvolání ředitelky ČSÚ Marie Bohaté, podotýká deník.