Zprávy Radia Praha
Václav Klaus chce, aby čeští politici byli v irácké krizi jednotní
Prezident Václav Klaus má zájem na tom, aby česká politická reprezentace byla ve vztahu k irácké krizi jednotná. Současně by postoj politiků měl být co nejblíže názoru české veřejnosti, řekl Klaus novinářům na Pražském hradě. Většina společnosti přitom nesouhlasí s postojem Spojených států, které chtějí režim Saddáma Husajna odzbrojit silou. Prezident uvedl, že se hodlá do této věci "vmísit". "Jestli je něco mým úkolem, tak pokusit se, aby hlas České republiky zněl jednotně, aby mezi ústavními činiteli nebyly v této věci zásadní rozpory, a pokud možno, aby tento názor byl co nejblíže názoru české veřejnosti na tuto věc," prohlásil Klaus.
V pondělí má o Iráku jednat Bezpečnostní rada státu. Přijít má i Klaus, vrchní velitel ozbrojených sil. Česká republika souhlasila s nasazením své protichemické jednotky v případném válečném konfliktu proti Iráku, podmínila to ale mandátem OSN.
O irácké krizi hovořil Klaus již několikrát telefonicky se státníky sousedních zemí i velmocí a osobně s některými velvyslanci, které přijal na Pražském hradě. Irácká krize již dlouhou dobu rozděluje mezinárodní společenství - Američané a jejich spojenci chtějí na Bagdád zaútočit a nyní hledají širší podporu pro novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by použití síly umožnila. Německo, Francie, Rusko a další státy však chtějí dát ještě čas zbrojním inspektorům.
Klaus po svém zvolení telefonicky mluvil s americkým prezidentem Georgem Bushem. Přestože Hrad vůbec neuvedl, že hlavy států spolu hovořily rovněž o Iráku, v zahraničních agenturách se objevily zprávy o tom, že Bush poděkoval Klausovi za podporu, které se Spojeným státům od Prahy v řešení irácké krize dostává.
V úterý pak Klaus přijal telefonickou gratulaci také od ruského prezidenta Vladimira Putina. Informovali se o postojích svých zemí k současné irácké krizi, které vycházejí z ne příliš odlišných názorových pozic, sdělil poté šéf Klausova sekretariátu Ladislav Jakl. Rusko přitom s útokem na Irák nesouhlasí a chce přijetí americké rezoluce zablokovat. Hrad odmítl tento rozpor jakkoli komentovat.
Odboráři protestovali proti přípravám na válku v Iráku
Na protest proti přípravám na válku v Iráku přerušili v pátek čeští zaměstnanci na stovkách míst v poledne práci nebo podepisovali rezoluce. Někde se rozezvučely sirény, pracovníci některých podniků si připnuli na znamení protestu stužky. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch nechtěl odhadovat kolik odborářů se akce zúčastnilo, přesnější informace bude mít v pondělí. České odbory podle něj manifestačně vyjádřily podporu Evropské odborové konfederaci (EOK). Většina organizací zvolila písemnou formu protestu, jen některé na krátkou dobu zastavily práci. Místopředseda konfederace pro mezinárodní vztahy Zdeněk Málek považuje za důležité, že protesty se uskutečnily po celé republice, a nejsou tedy ojedinělou místní akcí. Zdůraznil, že mnohde se k zaměstnancům připojili i zaměstnavatelé. Na výzvu odborů reagovaly podle Málka také členky Českého svazu žen.
Prezident Václav Klaus vyzval k usmíření Čechů a Němců
Prezident Václav Klaus vyzval Čechy a Němce, aby se obraceli do budoucnosti a usilovali o vzájemnou spolupráci a přátelství. U příležitosti 64. výročí nacistické okupace zveřejnil prohlášení a připomněl v něm, že tehdejší události zasáhly tragicky nejprve do života Čechů a dalších národností a později, v podobě poválečného odsunu, i do života českých Němců. "Obracejme se do budoucnosti a podpořme kroky, které nastolují vzájemnou spolupráci, přátelství a porozumění," uvedl Klaus. Události, plné násilí a lidských tragédií, poznamenaly podle Klause celé generace. Pocity křivd tak prý v myslích řady lidí přežívají dodnes. "V České republice i v Německu bychom si měli umět říci: toto se stalo, dnes už minulost nezměníme, z dnešního hlediska šlo o činy nepřijatelné," uvedl.
Klaus již krátce po svém zvolení prezidentem načrtl, jak hodlá přistupovat k problematice sudetských Němců. V české soukromé televizi Nova řekl, že nehodlá zajít dál, než zašel v roce 1997 jako premiér při podpisu česko-německé deklarace. Podle něj je třeba uvádět časovou posloupnost událostí, tedy že poválečný násilný odsun Němců z Československa byl reakcí na nacistický teror a druhou světovou válku.
Od některých politiků z Německa i Rakouska zní, že je třeba odsoudit odsun sudetských Němců. S nástupem Klause na Pražský hrad se přitom objevily obavy, zda se tato záležitost nevyhrotí, neboť podle odborníků je Klausův postoj méně smířlivý, než byl postoj jeho předchůdce Václava Havla. Ten byl také prakticky jediným představitelem země, který se už na počátku svého prezidentství za bezpráví páchané během poválečného odsunu omluvil.
Šéf sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku Gerhard Zeihsel kupříkladu vyzval Českou republiku v čele s prezidentem Klausem, aby se vynasnažila napravit bezpráví kolektivního vyvlastnění a vyhnání sudetských Němců po druhé světové válce účinnou lítostí. Reagoval tak na Klausův výrok ve čtvrtečním listu Neue Kronen Zeitung, že problém dekretů prezidenta Edvarda Beneše, které se dotýkají poválečného osudu sudetských Němců, by se měl přenechat historikům. Právě poválečné dekrety mohly podle některých názorů zkomplikovat přijetí České republiky do Evropské unie. Unie si proto nechala zpracovat jejich právní analýzy. Hlavní z nich vesměs tvrdily, že dekrety nejsou překážkou vstupu Česka do unie.
Milan Urban nahradí Jiřího Rusnoka a stane se novým ministrem průmyslu
Novým ministrem průmyslu a obchodu se podle očekávání stane poslanec ČSSD Milan Urban. V koaliční vládě nahradí svého stranického kolegu Jiřího Rusnoka. Pokud prezident Václav Klaus žádosti premiéra Vladimíra Špidly vyhoví, mohl by Urban nastoupil do úřadu během příštího týdne, řekl ČTK Jindřich Marek z tiskového odboru vlády. První personální obměnu svého týmu Špidla zdůvodnil tím, že mezi ním a Rusnokem již dlouho vázla komunikace. Rusnok ale své odvolání spojuje s nedávnou volbou prezidenta, v níž - jak přiznal - volil Klause, a ne vládního kandidáta Jana Sokola.
Prezident Václav Klaus vyhoví předsedovi vlády Vladimíru Špidlovi v obměně kabinetu. Chce ale vědět, zda Milan Urban, který má po Jiřím Rusnokovi obsadit křeslo ministra průmyslu a obchodu, ovládá alespoň jeden světový jazyk a zda je plánované změna ve vládě konečná. Klaus to řekl na páteční mimořádné tiskové konferenci.
Prezident Klaus jmenuje novým šéfem Ústavního soudu Miloše Holečka
Novým předsedou Ústavního soudu se stane jeho dosavadní místopředseda Miloš Holeček. V čele soudu nahradí Zdeňka Kesslera, který počátkem února ze zdravotních důvodů rezignoval. Prezident Václav Klaus jmenuje Holečka v pondělí, sdělil ČTK ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek. Právě Holečka jako svého nástupce doporučoval také Kessler. Dvaapadesátiletý Holeček byl ústavním soudcem jmenován v roce 1993. Jeho desetiletý mandát, podobně jako dalším sedmi z celkem 15 soudců, tak v polovině letošního července vyprší. Zatím není jasné, zda u Ústavního soudu zůstane i po 15. červenci, nebo ho v křesle předsedy někdo nahradí. Holeček vystudoval Právnickou fakultě pražské Univerzity Karlovy, promoval v roce 1975 a po studiích nastoupil k brněnskému městskému soudu.
Nový šéf Ústavního soudu Miloš Holeček neplánuje žádné změny
Budoucí předseda Ústavního soudu Miloš Holeček neplánuje žádné výrazné změny. "Ústavní soud musí primárně plnit své funkce, být funkční jako dosud," řekl ČTK krátce po oznámení informace, že jej prezident Václav Klaus vybral do čela nejvyšší české soudní instituce. Místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová dosavadnímu také místopředsedovi pogratulovala. "Je to zkušený celoživotní soudce," uvedla pouze. Právě o Wagnerové se mluvilo také jako o možné nástupkyni odstoupivšího Zdeňka Kesslera. Dlouhodobě nemocný Kessler však odstoupil až po skončení funkčního období prezidenta Václava Havla. Havlova loňská nominace Wagnerové místopředsedkyní soudu byla trnem v oku zejména politikům ČSSD a ODS. Zatímco však Wagnerová bude ústavní soudkyní ještě devět let, Holečkovi vyprší desetileté funkční období soudce 15. července. Poté bude na Klausovi a Senátu, zda ho jmenují na dalších deset let.
Prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa na dotaz ČTK řekl, že se k osobě nového předsedy nemůže vyjadřovat, neboť ho nezná. Vítá ovšem fakt, že při hledání předsedy byla pozornost zaměřena dovnitř Ústavního soudu. "Ten krok, že nový předseda vzešel ze soudců Ústavního soudu, považuji za dobrý," zobecnil Jirsa.
Zákonodárcům se nominace Holečka do čela Ústavního soudu zamlouvá
Zákonodárcům se zamlouvá rozhodnutí prezidenta Václava Klause, který se chce jmenovat do čela Ústavního soudu jeho dosavadního místopředsedu Miloše Holečka. Předseda ústavně-právního výboru sněmovny Miloslav Výborný to označil za naprosto logický krok. "Vím, že pan prezident tu věc konzultoval s místopředsedou vlády a ministrem spravedlnosti Pavlem Rychetským," řekl Výborný ČTK.
Senátoři, kteří by měli do léta schválit jmenování nových ústavních soudců, jsou opatrní v hodnocení, zda Holečkovo jmenování předznamenává jeho setrvání u Ústavního soudu. Holeček patří k osmi ústavním soudcům, jejichž mandát skončí k letošnímu 15. červenci. Někteří senátoři proto z Klausova kroku usuzují, že Holečka navrhne i pro další desetiletý mandát ústavního soudce. "Jestliže by měl být (Holeček) jmenován jenom na půl roku, to by prezident asi nedělal," míní místopředseda senátorů z Klubu otevřené demokracie Jan Hadrava. Podobný názor má i Pavel Janata ze senátního ústavně-právního výboru. "Předpokládám, že bude znovu navržen." uvedl Janata s tím, že jinak by nynější Holečkovo jmenování nemělo příliš smysl.
Ministr Svoboda lobboval ve Vietnamu za české sklo, pivo a zbraně
O rozšíření českého exportu do Vietnamu usiloval v pátek ministr zahraničí Cyril Svoboda v této asijské zemi. Zdůraznil zájem České republiky na zvýšení dodávek skla, piva a dalších komodit. Nabídl také dodávky speciální vojenské techniky a spolupráci v oblasti modernizace a ochrany proti zbraním hromadného ničení a terorismu. ČTK to telefonicky řekl Karel Borůvka z tiskového oddělení ministerstva. Svoboda při setkáních s nejvyššími vietnamskými představiteli kladl důraz na tradici česko-vietnamských vztahů a na nutnost prohloubení ekonomické spolupráce. Česká republika má dlouhodobě s Vietnamem pasívní obchodní bilanci. V oblasti vojenské spolupráce ministr nabídl pomoc například při modernizaci tanků T-72. V otázce prevence před zbraněmi hromadného ničení nabídl české zkušenosti v protichemické obraně, případně dodávku filtrů, masek a protichemických oděvů.
Svoboda podle Borůvky vyzdvihl pozitivní vliv vietnamské komunity v ČR. Její příslušníky označil za pracovité, výkonné a vzdělané lidi, kteří jsou přínosem pro českou ekonomiku. Podtrhl také význam Vietnamců s českým vzděláním, kteří se ujímají významných funkcí ve své vlasti a tvoří tak jistou lobby ČR ve Vietnamu. Svoboda se sešel s vietnamským prezidentem Tran Duc Luongem, předsedou vlády Phan Van Khaiem, ministrem zahraničí Nguyen Dy Nienem, ministrem obrany Pham Van Traem a předsedou parlamentu Nguyen Van Anem.
Český ministr se ze své zahraniční cesty vrátí předčasně v neděli. Plánovanou cestu na Filipíny, Nový Zéland a do Austrálie odkládá kvůli mezinárodní situaci a napětí kolem Iráku a též kvůli tomu, že má v Praze v pondělí zasednout Bezpečnostní rada státu.
ČR má zaplatit CME za investici do televize Nova deset miliard Kč
Česká republika musí zaplatit CME za znehodnocení její investice do televize Nova 353,395 miliónů USD, tedy více než deset miliard korun. Rozhodli o tom arbitři v Londýně. Výsledek ČTK sdělil mediální zástupce CME Michal Donath. Jako odškodnění CME požadovala 526,9 milionu USD plus úroky, tedy více než 18 miliard korun.
Odpůrci vstupu EU vypsali sbírku na protievropskou kampaň
Odpůrci vstupu Česka do Evropské unie vypsali veřejnou peněžní sbírku na svoji protievropskou kampaň. Od státu totiž peníze nedostali, řekli zástupci občanského sdružení Občané proti EU. Se žádostí o finanční pomoc jsou zároveň připraveni se obrátit na spřízněné zahraniční kruhy, například předáka francouzské krajní pravice Jean-Marie Le Pena. Zároveň se odpůrci členství v EU chtějí obrátit na Evropský parlament, aby doporučil odložení červnového referenda kvůli nerovným podmínkám v kampani, a také na Nejvyšší soud. Euroskeptici neúspěšně žádali ministerstvo zahraničí o 25 milionů na zřízení protiintegračního centra. Nyní chce peníze na jeho činnost získat ze sbírky "za samostatný český stát". "Oslovit zahraničí se chystáme poté, co nebude možné získat prostředky doma," uvedl David Macháček z Vlastenecké fronty. Výtěžek sbírky i podrobný rozpis toho, za co byly peníze utraceny, hodlají odpůrci vstupu zveřejňovat na internetu. Číslo účtu je 213278399/0800 a patří Akci národní obnovy.
Občané proti EU dále kritizovali vládu, ministerstvo zahraničí i Českou televizi, že kampaň před všelidovým hlasováním je jednostranná a zaměřená jen na propagaci vstupu do EU. "Veřejnoprávní televize má sloužit všem, a ne úzké skupině vyvolených, případně těch, kteří si na vyvolané hrají," prohlašují. Podle nich se do informační kampaně nevhodně a jen proevropsky zapojila i Česká biskupská konference.
Pavel Rychetský v Kroměříži otevřel modernizovaný okresní soud
Modernizované prostory kroměřížského okresního soudu otevřel v pátek ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Soudci tak získali nadstandardní podmínky plně srovnatelné s evropskými normami. Soud mimo jiné mezi prvními v Česku instaloval zařízení na snímání zvuku, proto se jednání již nemusejí účastnit zapisovatelky. Zrychluje se průběh jednání, protože soudce nemusí zapisovatelce diktovat záznam řeči obžalovaného, obhájce, svědků a státního zástupce, uvedl předseda kroměřížského soudu Vlastimil Křižka. Pokud soudce potřebuje, přepíší část počítačového záznamu.
Pavel Rychetský připomněl, že ministerstvo spravedlnosti musí reagovat na nové krajské uspořádání. "V nových krajích postupně zřizujeme pobočky krajských soudů," uvedl. Zhruba do roka vznikne ve Zlíně, což si s přemístěním tamního okresního soudu vyžádá 220 milionů korun. Na tuto akci již ministerstvo peníze poskytlo. Jak to bude s investicemi po roce 2005, se Rychetský neodvážil říci, poněvadž, jak řekl, dluh státního rozpočtu se stále zvyšuje.
Přibližně 100 lidí si připomnělo boj frýdeckomístecké posádky
Přibližně 100 lidí si v pátek ve Frýdku-Místu připomnělo statečnost posádky bývalých Čajánkových kasáren. Jako jediná se v roce 1939 postavila na odpor německým jednotkám, které před čtyřiašedesáti lety začaly obsazovat Československo. "Byli to stateční vojáci. Vlastenci," řekl ČTK jedenaosmdesátiletý pamětník Jan Polášek.
První německé jednotky dorazily od Příbora do Místku 14. března 1939 kolem 18:00. Obsadily budovu okresního úřadu a policejní stanici. Další jednotky projely městem a blížily se k Čajánkovým kasárnám. Několik desítek členů 8. slezského pěšího pluku ale dokázalo přesila vzdorovat přibližně hodinu. Vojáci měli k dispozici pouze pušky a lehké kulomety. Postrádali granáty a těžké kulomety. Zásoba střeliva navíc rychle docházela. Z posádky Čajánkových kasáren během přestřelky nepadl nikdo. Němci ale museli odnést minimálně 13 mrtvých a řadu zraněných. Některé prameny dokonce hovoří o dvou desítkách padlých německých vojáků. Podle historiků ale Pavlík později obdržel rozkaz, že se musí vzdát. "Na násadu metly pověsili bílý kabát kuchaře a začali vyjednávat. Němci se pak Pavlíkovi odvděčili tím, že jej poslali do koncentračního tábora, kde velitel zahynul," řekl Polášak.
Při pátrání po anonymovi, který vydírá stát, pomáhá policii BIS
Při pátrání po anonymovi, který žádá po státu milionové částky a hrozí výbuchy, pomáhá policii i Bezpečnostní informační služba (BIS). "Ta součinnost je dost těsná," řekl ČTK mluvčí tajné služby Jan Šubrt. Zdůraznil ale, že případ je zcela v režii policie, protože jde o kriminální čin. Šubrt potvrdil slova ministra vnitra Grosse, že nic nenasvědčuje tomu, že by mělo jít o akci teroristů. Žádné bližší informace k případu však nesdělil. "Je to živé," zdůvodnil mlčení Šubrt. Policie vyhlásila na kauzu informační embargo, protože nechce ohrozit pátrání. "V této fázi nebudu poskytovat žádné informace," uvedl náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně. Nechtěl potvrdit ani údaje tisku, podle nějž měl anonym žádat částku ve výši 10 milionů korun a stanovit dvoutýdenní lhůtu pro splnění svých požadavků.
Ministr Gross ve čtvrtek oznámil, že policie našla v souvislosti s tímto anonymem nástražný výbušný systém u železničního mostu v Olomouci. Silná nálož byla podle něj funkční. Výhrůžky nemají bezprostřední vztah k Olomouckému kraji. "Jde o tlak na stát jako takový," informoval ministr. Hejtman Olomouckého kraje Jan Březina kvůli anonymním hrozbám bombového útoku zavedl mimořádná bezpečnostní opatření.
Na trati z Rakovníka hlásil anonym bombu, policie nic nenašla
Na trati z Rakovníka do Bečova na Karlovarsku nejezdily od páteřního rána kvůli hrozbě bombou vlaky. Policie podle mluvčí Blanky Kosinové však žádnou výbušninu nenašla. Vyloučila také jakoukoliv souvislost s anonymem, který žádá po státu vyplacení milionových částek, a hrozí výbuchy. Podle mluvčí středočeské policie Soni Budské oznámil uložení nálože na operační středisko Správy policie Středočeského kraje dívčí hlas. Policejní správa na místo okamžitě vyslala psovoda se psem cvičeným na vyhledávání výbušnin. Mezi Oráčovem a Jesenicí je šest kilometrů trati, která je jednokolejná.
Dráhy chtějí vyšší částku z Eurofimy na nákup kolejových vozidel
České dráhy budou chtít získat větší půjčku na nákup kolejových vozidel od sdružení evropských železnic Eurofima. Podnik se stal členem této organizace loni na podzim, když v ní získal půlprocentní podíl. Jak uvedl ministr dopravy Milan Šimonovský, dráhy budou usilovat o zvýšení podílu na jedno procento. Podle nového generálního ředitele drah Petra Kousala odpovídá současnému podílu drah možnost čerpat ročně úvěr kolem 15 milionů eur, tedy asi 460 milionů korun. V případě zdvojnásobení podílu by se úměrně zvýšila i možnost čerpání peněz, uvedl. Úvěr měl být podle dosavadních předpokladů využit pouze na nákup nových osobních vagónů a lokomotiv. Podle Kousala by se mělo využití prostředků rozšířit i na rekonstrukce vagónů pro osobní i nákladní dopravu.
Cílem Eurofimy, jejímiž akcionáři jsou evropské železniční společnosti, je poskytování výhodných úvěrů na nákup železničních vozidel svým členům. Vedení drah by mělo se zástupci Eurofimy jednat v příštím týdnu.
Týnecká Jawa Moto chystá po 40 letech velkoobjemový čtyřtakt
Největší tuzemský výrobce motocyklů Jawa Moto z Týnce nad Sázavou chystá na příští rok výrobu čtyřtaktního motocyklu o obsahu 650 ccm. Bude to po 40 letech první velkoobjemový čtyřtakt, který začne firma sériově vyrábět. Naposled to byla legendární Jawa 500 OHC, jejíž výroba skončila na konci 50. let. Studii nového motocyklu firma představila na pražské výstavě Motocykl 2003. Podle Karla Povondry z oddělení tuzemského prodeje firmy by mohla Jawa v příštím roce vyrobit několik set strojů. Motocykl je vybaven jednoválcovým vodou chlazeným čtyřtaktním motorem Bombardier Rotax s výkonem 35 kilowatů. Ten by měl 180 kg těžkému stroji ve stylu cruiser zajistit maximální rychlost kolem 170 kilometrů v hodině. Povodra upozornil, že se jedná o studii, která bude ještě upravena pro podmínky sériové výroby a bude reflektovat i připomínky dealerů značky.
ČNB: Desetníky a dvacetníky budou platit až do konce října
Desetníky a dvacetníky budou v České republice platit až do konce letošního října a ne jen do konce května, jak Česká národní banka původně zamýšlela. Vyhláška o ukončení platnosti zmíněných mincí nabyde účinnosti již 1. dubna, aby veřejnost měla dostatek času se na změnu připravit. ČTK to řekla mluvčí centrální banky Alice Frišaufová. Prodloužením platnosti desetihaléřových a dvacetihaléřových mincí o pět měsíců chce centrální banka poskytnout dostatek času například na úpravu regulovaných cen poštovních známek, cigaret, či energie, které nejsou zaokrouhleny na celé koruny, eventuelně na padesátihaléře. ČNB rovněž upozorňuje, že v souvislosti se změnou bude třeba novelizovat i některé zákony, zejména daňové. Podle centrální banky nemá smysl udržovat při životě mince, jejichž výroba je dražší než jejich hodnota a které již neplní funkci. Od listopadu tak obchody přestanou desetníky a dvacetníky přijímat. Lidé ale budou mít možnost tyto drobné mince bez poplatků vyměnit v komerčních bankách až do konce října 2004. Dalších pět let pak bude drobné vyměňovat Česká národní banka.
ČNB: Běžný účet platební bilance v lednu s deficitem čtyři mld. Kč
Běžný účet platební bilance České republiky vykázal za leden podle předběžných údajů deficit čtyři miliardy korun. Informace o základních položkách platební bilance za jednotlivé měsíce začala od pátku zveřejňovat Česká národní banka kvůli požadavkům Evropské centrální banky. Devizové rezervy ČNB vzrostly podle dnešních údajů po očištění o kurzové rozdíly o 8,7 miliardy korun.
ČSÚ: Dovozní i vývozní ceny v lednu meziměsíčně stouply
Dovozní ceny se v Česku v lednu zvýšily proti konci loňského roku o 0,5 procenta. Stejným směrem se vydaly i ceny u vývozu, které stouply o 0,3 procenta. Ceny zahraničního obchodu zaznamenaly meziměsíční růst i v prosinci. Oznámil to Český statistický úřad. U dovozu se proti prosinci nejvíce zvýšily ceny nerostných paliv o 4,1 procenta a potravin o 1,3 procenta. Ceny strojů a dopravních prostředků se snížily o 0,3 procenta. Ve vývozu vzrostly rovněž především ceny nerostných paliv o tři procenta a ceny surovin o 1,7 procenta. Ceny strojů a dopravních prostředků poklesly o 0,4 procenta.
Výrobci v únoru meziměsíčně zdražili, předtím převážně zlevňovali
Ceny průmyslových výrobců se v únoru zvedly proti lednu o 0,4 procenta. V posledních měsících přitom převážně klesaly. Růst cen se v únoru týkal většiny výrobců. V meziročním srovnání průmysl zlevňuje nepřetržitě od loňského února. I letos v únoru ceny zůstaly pod úrovní stejného měsíce loňského roku, a to o 0,7 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Výrobci v průmyslu ve srovnání s lednem nejvíce zdražili ceny rafinérských ropných výrobků, a to o 5,2 procenta. V tom se odráží nárůst cen ropy na světových trzích. Vyšší byly i ceny ve zpracovatelském průmyslu jinde neuvedeném (o 2,5 procenta) a ceny chemických výrobků o 1,5 procenta. Poprvé po devíti měsících se zvýšily ceny v průmyslu potravinářských výrobků, nápojů a tabákových výrobků. Růst cen byl o 0,6 procenta a týkal se zejména cen cukru a piva. Naopak poklesly ceny především textilu a oděvů o 0,5 procenta a pryže, plastů i elektroniky o 0,4 procenta.
Nafukovací velryba v centru Brna zahájila záchrannou kampaň
Pětimetrová obří nafukovací velryba na náměstí Svobody v centru Brna zahájila kampaň ekologické organizace Greenpeace na záchranu těchto vodních savců. "Cílem akce bylo přiblížit dětem i dospělým báječný svět velryb a informovat o nebezpečích, která velrybám hrozí, bude-li obnoven jejich komerční lov," řekl koordinátor kampaně Roman Posolda. Kampaň je namířena proti snahám zrušit zákaz komerčního lovu velryb a na podporu vstupu České republiky do Mezinárodní velrybářské komise (IWC). Chodci na náměstí mohli zhlédnout na monitoru lov velryb a fotografie jejich masakrování. Za doprovodu zvuků, jimiž se domlouvají velryby pod vodou, aktivisté rozdávali zájemcům a chodcům informační materiály. "Jedním z nástrojů kampaně je i petice se stejnojmenným požadavkem, adresovaná české vládě," uvedl Posolda. Informační kampaň Greenpeace potrvá až do června.
Divadlem roku 2002 jsou Činoherní klub a Dejvické divadlo
Dvě pražské scény - Činoherní klub a Dejvické divadlo - získaly v anketě divadelních kritiků shodný počet hlasů a obě obdržely Cenu Alfréda Radoka. Zlacený vavřínový věnec za nejlepší inscenaci roku, který tradičně udílí ministr kultury, převzal v pátek v zastoupení britského režiséra Roberta Wilsona dirigent Jiří Bělohlávek - oba se podíleli na nejnovějším nastudování Janáčkovy opery Osud v Národním divadle v Praze.
Na jevišti Dejvického divadla byla udělena i další ocenění za inscenační tvorbu loňského roku, nesoucí jméno významného českého režiséra Alfréda Radoka. Večera se zúčastnil i jeho syn David Radok, který je dvojnásobným laureátem tohoto ocenění. V jedenáctém ročníku ankety pořádané časopisem Svět a divadlo hlasovalo 52 kritiků. Za herecké výkony byli oceněni už podruhé Marie Málková (Stavroginová v Běsech, Divadlo v Dlouhé, režie Hana Burešová) a Jan Tříska (Lear na Pražském hradě, režie Martin Huba, agentura Schok), který si cenu přijel do Prahy osobně převzít.
Balet Národního divadla v Praze odjede na zájezd do Itálie
Od 16. do 21. března bude balet Národního divadla v Praze hostovat v Itálii. Na scénách Teatro Communale Modena, Teatro Nuovo Bolzano a Teatro Pavia se představí s výpravným romantickým baletem Alexandra Glazunova Raymonda v choreografii žijící legendy Jurije Grigoroviče, řekl ČTK mluvčí baletního souboru Saša Hrbotický. Premiéra inscenace byla v květnu 2001 a podle Hrbotického sklidila uznání publika i odborné kritiky. Také proto, že přináší mimořádné příležitosti sólistům i baletnímu sboru.
Slavná metalová legenda Iron Maiden zamíří v červnu do Česka
Slavná metalová kapela Iron Maiden navštíví v červnu Českou republiku. V rámci evropského turné, které začne 23. května ve Španělsku, vystoupí na jediném českém koncertu 19. června ve Zlíně. Legendární britská kapela vystoupila naposledy v Česku v roce 2000 v pražské Paegas Areně, řekla ČTK Lucie Winklerová z pořádající agentury Velryba. Kapela v průběhu turné vystoupí nejen na samostatných koncertech, ale také na téměř všech hlavních letních festivalech po celé Evropě. Koncem roku se uskuteční řada koncertů také v Americe. "Koncert ve Zlíně je také jediným koncertem pro fanoušky ze Slovenska, neboť u našich sousedů se žádný koncert konat nebude," poznamenala Winklerová.
Ze sportu:
Český fotbalista Pavel Drsek v létě pravděpodobně přestoupí po čtyřech letech strávených v Duisburgu do Bochumi, takže si opět zahraje v Německu nejvyšší soutěž. Šestadvacetiletý obránce je podle magazínu Kicker domluven se zástupci bochumského klubu a jeho přestup závisí na tom, zda za něj zájemce zaplatí druholigovému celku požadovanou částku. Drsek má v Duisburgu smlouvu do roku 2005.
Kauza fotbalisty Martina Lukeše a jeho nového kontraktu v Ostravě zřejmě zvolna spěje ke svému rozuzlení. Opora Baníku nepřistoupila na poslední nabídku klubu a podle jistých náznaků se zdá, že je odhodlána obětovat závěr ligového ročníku, a zůstat jen na soupisce třetiligové rezervy. Fanoušci proti absenci svého oblíbence v týmu hodlají bojovat a před nedělním zápasem s Českými Budějovicemi nejspíš zasypou hrací plochu tenisovými míčky. Chtějí tak protestovat proti jednání nového majitele klubu, bývalého tenisty Daniela Vacka.
Vítězové uplynulých dvou ročníků české tenisové extraligy smíšených družstev ze soutěže zmizí. Obhájce titulu z Prostějova a šampiona z roku 2000 pražskou Spartu v nejvyšší domácí soutěži nahradí po fúzi A-týmů nový klub TK Česká sportovní. V jeho barvách se objeví všichni elitní hráči včetně Jiřího Nováka a Daniely Bedáňové. Vznik tenisového klubu Česká sportovní inicioval Miroslav Černošek, spolumajitel firmy stejného názvu. Klub by měl hrát na antukových dvorcích v Prostějově.
Cítí formu, protože ve čtvrtek večer vyhrál 150 korun v desetníkovém mariáši. Obhájce titulu mistra světa v halovém sedmiboji z Lisabonu Roman Šebrle nastoupí v sobotu v Birminghamu do dvoudenní soutěže s vírou ve vítězství. Plány se mu pokusí zkřížit první muž letošních tabulek Rus Lev Lobodin, olympijský vítěz Estonec Erki Nool, Američan Tom Pappas, či trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák. I druhý český reprezentant z Dukly Praha je v dobré psychické pohodě, třebaže ho trochu pobolívají achilovky.
Na Benecku se v neděli uskuteční 76. ročník Hančova memoriálu, pořádaného jako mistrovství republiky v běhu na lyžích mužů na 50 kilometrů a žen na 30 kilometrů klasickou technikou. Kvůli nedostatku sněhu se nepojede na jilemnických tratích na Hraběnce. V sobotu jsou na pořadu štafety žen na 3x5 km a mužů na 3x10 kilometrů. Nedělní padesátky mužů se nezúčastní mistr světa Martin Koukal z Val di Fiemme ani další reprezentanti Lukáš Bauer, Petr Michal a Jiří Magál, kteří startující na Světovém poháru ve finském Lahti.
Krátce o sobotním počasí v České republice:
Většinou polojasno až oblačno, místy sněhové přeháňky. Teploty plus 3 až plus 7 stupňů Celsia.