Zprávy Radia Praha
Schůzka Klause se Svobodou jejich roztržku ohledně EU neurovnala
Napětí mezi Hradem a Černínským palácem trvá. Roztržku neurovnala ani úterní schůzka prezidenta Václava Klause s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou. Prezident si pozval ministra na Hrad proto, že chtěl slyšet vysvětlení jeho výroků na svou adresu. Svoboda o něm prohlásil, že má povrchní informace o současném dění v Evropské unii. "Na svých výrocích neměním nic," řekl po schůzce Svoboda. Blíže ale nechtěl jednání komentovat, opakoval jen, že je dobře, že se schůzka uskutečnila. "Je to dobrý krok, dává to možnost ke komunikaci mezi demokraty," uvedl a dodal, že zahraniční politika země je věcí vlády. Prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa ale prohlásil, že Klaus se své role rozhodně nevzdá. "Prezident má ústavně danou pravomoc v oblasti zahraniční politiky a na tom se samozřejmě nic nemění," uvedl. Novinářům přečetl prohlášení, v němž Klaus mimo jiné tvrdí, že pro Svobodu on sám není opozičním politikem, ale partnerem při formulování i provádění zahraniční politiky země. Podle Svobodova mluvčího Víta Koláře si prezident přál, aby toto prohlášení společně s ministrem podepsali. Svoboda to ale odmítl. Podle Klvani nebude mít roztržka mezi Hradem a Černínským palácem žádný přímý vliv na Svobodovo působení ve vládě. "Pan ministr zahraničí není podřízeným pana prezidenta," poznamenal.
Armáda pokračovala v přesunu nemocnice do Perského zálivu
Přesně hodinu po úterním poledni ze starého ruzyňského letiště vzlétlo další letadlo An-124 Ruslan s materiálem a personálem polní nemocnice. Nemocnice bude působit v Iráku. V pořadí již šestý let bude stejně jako lety předchozí směřovat do Kuvajt City. ČTK o tom informoval Vítězslav Bureš z tiskového odboru ministerstva obrany. "V uvedeném letu je přepravováno 14 osob, auta a kontejner. Celkem asi 83 tun materiálu," řekl ČTK Bureš. Z Kuvajtu bude zařízení po zemi přepraveno do jihoirácké Basry, až bude pro nemocnici nalezeno vhodné místo.
Přesun polního lazaretu začal ve čtvrtek, kdy do oblasti Perského zálivu odletělo prvních 39 zdravotníků. Další část personálu a vojenského materiálu odcestovala v následujících dnech. Místo pro českou vojenskou nemocnici v Basře ještě nebylo zvoleno, protože zvažovaná varianta poblíž městské Všeobecné nemocnice se ukázala jako nevhodná vzhledem k příliš podmáčené půdě. V širším výběru je několik dalších míst. Polní nemocnice je zcela samostatná a může se rozvinout kdekoli na vhodném prostoru o velikosti asi 200 krát 300 metrů. Může ale využít i opuštěnou místní nemocnici. Má ryze humanitární účel a má sloužit pouze pro potřeby civilního obyvatelstva. Nemocnice je určena k léčení zraněných a nemocných, ke krátké hospitalizaci a převozu. Tři týmy chirurgů zvládnou denně deset velkých operací a 20 až 30 resuscitací. Zařízení má 50 lůžek a zásobu 70 jednotek krve, kterou lze průběžně doplňovat.
Prague Post: Rezoluce ČSSD k Iráku je urážlivá, míní Stapleton
Rezoluce březnového sjezdu sociální demokracie k válce v Iráku prý urazila americkou vládu. Anglicky psanému listu, vycházejícímu v Praze, The Prague Post to řekl americký velvyslanec Craig Stapleton. Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody ale zahraniční politiku země neurčuje rezoluce jedné vládní strany, nýbrž postoj celého kabinetu. "Ta rezoluce byla pro nás pochopitelně dost urážející," řekl Stapleton v rozhovoru, který týdeník The Prague Post otiskne ve středu. "Kdykoliv někdo zapochybuje o amerických motivech, dotkne se nás to. Nejsme imperialistická země," dodal.
Nejsilnější vládní strana přijala 30. března na své sjezdu rezoluci, kterou odsoudila válku v Iráku. Podle usnesení ČSSD nebyla válka nevyhnutelná a bez mandátu OSN byla navíc v rozporu s mezinárodním právem. Sjezdový dokument sociální demokracie je ostřejší než text prohlášení, na kterém se před tím shodla vláda. Český ministr zahraničí Svoboda si přesto myslí, že důležitější než rezoluce jedné vládní strany, je postoj celého kabinetu. "Není to rezoluce, která by zavazovala vládu či členy vlády," řekl ČTK s tím, že stejně se na věc dívají také lidé v zahraničí.
Hasan z Iráku nastoupil k léčení v motolské nemocnici
Téměř dvouletý Hasan Chaláf z Iráku byl v úterý přijat k léčení na kliniku dětské neurologie Fakultní nemocnice Motol. ČTK to řekla tisková mluvčí nemocnice Eva Jurinová. Podle ní první vstupní vyšetření předběžné ukazují na dětskou mozkovou obrnu. "Byla ihned zahájena rehabilitace a podle výsledků rentgenových a dalších vyšetření bude stanoven léčebný plán," sdělila mluvčí. Dvacetiměsíční Hasan přicestoval v sobotu s matkou Saljou a otcem z libanonského Bejrútu. Je to jejich již druhý přílet v krátké době. Počátkem dubna totiž nevpustily české úřady matku se synem do země, ačkoli měla platné vízum. Žena na zpáteční cestě do syrského Damašku potratila. Hned po sobotním příjezdu byl pro chlapce i jeho matku připraven v motolské nemocnici pokoj, nemocnice totiž počítala s variantou, že Hasan bude přijat hned po přistání. Malému Iráčanovi a jeho šestadvacetileté matce zaplatí letenku obecně prospěšná organizace Člověk v tísni. Otec si cestu financuje sám. Léčbu ochrnutého dítěte na klinice dětské neurologie vyjednalo a uhradí ministerstvo zdravotnictví. Ministryně Marie Součková tak chce alespoň částečně napravit následky, které měl pro ženu a dítě postup cizinecké policie. Chaláfovou vypátralo české ministerstvo zahraničí, které jí pomohlo získat nové vízum.
Dětská mozková obrna je neurologické onemocnění, které je následkem poškození mozku v těhotenství, během porodu nebo po něm. Postižení trpí pohybovými poruchami, často i poruchou řeči. Stav vyžaduje intenzivní, zejména rehabilitační léčbu.
Sudetští Němci v Rakousku vyzvali Klause k jednání o odškodnění
Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku (SLÖ) zveřejnilo otevřený dopis, ve kterém vyzývá českého prezidenta Václava Klause k jednáním o odškodnění sudetských Němců, kteří byli po roce 1945 odsunuti z českého pohraničí. Výzva je dána do souvislosti se středeční Klausovou oficiální návštěvou v Rakousku. Sdružení spojuje návštěvu českého prezidenta s nadějí na "zpracování našich společných problémů" a doufá, že Klausovi se "v souladu s většinovým míněním jeho národa podaří dát novou šanci smíření ve smyslu dobrého evropského sousedství občanů". Sudetští Němci následně žádají Klause o rozhovory, které by měly vyústit ve společné návrhy vládám obou států. Jako jeden z možných řešení SLÖ navrhuje přepracování zákona o restitucích tak, aby se vztahoval až do roku 1939 namísto dosavadního mezního data 25. února 1948. "Zrušila by se tím diskriminace bývalých židovských a sudetoněmeckých občanů někdejší ČSR," stojí v dopise, který SLÖ zaslalo vídeňské pobočce ČTK.
S odkazem na československo-rakouskou majetkovou smlouvu z roku 1974 dále krajanské sdružení zdůrazňuje, že už tehdejší československá komunistická vláda vyhlásila připravenost k odškodnění zhruba 30.000 předválečných Rakušanů, čímž má SLÖ na mysli lidi s rakouským občanstvím, kteří žili před rokem 1938 na území tehdejšího Československa. "Demokratická Česká republika jako budoucí člen EU je vyzývána, aby se pokusila zahojit bezpráví kolektivního vyvlastnění a vyhnání účinnou lítostí," dodává SLÖ a vyzývá Klause, aby se zasadil o řešení, které by bylo únosné pro obě strany.
Senátoři jedou do USA za krajany
Zástupci senátní komise pro krajany jedou za Čechoameričany na východní pobřeží USA. Budou s nimi hovořit i o možnosti korespondenčního způsobu hlasování v parlamentních volbách. Senát o jeho zavedení požádal vládu minulý týden při schvalování pravidel pro referendum o vstupu do EU. Senátorů se nelíbilo, že zákon neumožňuje hlasovat Čechům v zahraničí jako při volbách do sněmovny. Ministr vnitra Stanislav Gross tehdy uvedl, že jeho úřad se zavedením volby poštou počítá v připravovaném volebním kodexu. Dosavadní způsob hlasování na vyslanectvích totiž přilákal k loňským volbám jen tři tisícovky Čechů žijících v cizině, ač je jejich počet několikanásobně vyšší. Museli by totiž absolvovat registrační proceduru a při cestě na úřad překonat mnohdy značné vzdálenosti.
Senátoři během devítidenní cesty navštíví Baltimore, Washington, New York a Chicago. Setkají se zde například s illinoiskou ministryní financí Judy Baar Topinkovou, která vede tamní republikány. Navštíví rovněž texaský Houston, kde mají jednat s představiteli Českého kulturního centra. Sejdou se tam mimo jiné s velitelem americké lodi Apollo 17 Eugenem Cernanem, jehož prarodiče pocházeli z Československa. Americká mise, která začne ve čtvrtek, má odčerpat 362.000 ze 17 milionů korun, které letos Senát na cesty dostal. Horní komora na loňských zahraničních cestách ušetřila 5,68 milionu korun, tedy zhruba čtvrtinu poskytnutých prostředků.
Počátkem května se do USA chystá i předseda Senátu Petr Pithart v souvislosti se zahájením rekonstrukce Národní budovy v New Yorku. Má se také zúčastnit debaty o Terezínu jako symbolu druhé světové války.
Premiér Špidla varoval před snahou komunistů oddálit vstup ČR do EU
Premiér Vladimír Špidla označil za nebezpečné snahy komunistů oddálit vstup České republiky do Evropské unie. Mohly by nabýt na významu především ve chvíli, kdyby se červnového referenda o vstupu do unie zúčastnilo málo lidí. Jejich kampaň nepodceňuji, řekl Špidla při úterní besedě se studenty v Mladé Boleslavi. Podle Špidly jsou nebezpečné především motivy komunistů zůstat v izolaci. "KSČM nemá v Evropské unii svého spoluhráče. Vědí, že největší pozici si udrží jen v případě, když budeme izolováni," řekl premiér. Je podle něho zásadním omylem myslet si, že vstup Česka do unie bude vhodnější až za několik let. Pokud bychom podle něho čekali na vstup až po boku Rumunska a Bulharska, promarníme šanci stát se členy unie v době procesu její reformace.
Studenti v téměř dvouhodinové besedě bombardovali premiéra i další členy vlády a parlamentu otázkami ohledně politických i ekonomických dopadů vstupu Česka do unie. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban je například ujistil, že po vstupu do unie se nezvýší zásadním způsobem daňová zátěž obyvatel. Špidla i ministryně školství Petra Buzková také odmítli obavy studentů, že po vstupu do unie nastane odliv "mozků" z Česka. Podle premiéra elitní vědečtí pracovníci mají šance uplatnit se v cizině již nyní a nemusí čekat na vstup do unie. Naopak se podle něho zvýší výrazně možnosti uplatnění na trhu práce či při studiu i pro obyčejné lidi.
Důchodci si budou moci nechat zasílat penze do EU a pracovat tam
Po vstupu České republiky do Evropské unie bude možné zasílat do kteréhokoli členského státu českým občanům důchody a sociální dávky. Sdělil to ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Čeští důchodci si budou moci přivydělat nejen v ČR, ale také v dalších zemích unie. Nadále však bude platit současná podmínka, že dva roky po odchodu do penze si nemohou důchodci vydělat více než 8200 korun čistého měsíčně. Pokud tuto podmínku poruší, přestanou dostávat důchod. V budoucnu by důchodová reforma podle Škromacha měla toto dvouleté omezení možných příjmů zrušit. Pojištění na důchod za odpovídající dobu vzniká v zemi, kde občan pracuje. Zaměstnanec má dokonce v zemi, kde pracuje, nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale jen po dobu tří měsíců. Základní nárok na nemocenské dávky vzniká tam, kde si pracovník platí nemocenské pojištění.
Členství v unii nebude mít vliv na výši českých důchodů. Vláda je má ze zákona každoročně valorizovat minimálně ve výši inflace a minimálně z jedné třetiny ve výši růstu průměrné mzdy. Předpisy, kterými se řídí důchodové zabezpečení, jsou v unii plně v kompetenci jednotlivých států. Rovněž systém sociální ochrany je v členských státech odlišný.
Obce loni hospodařily s deficitem, kraje s přebytkem
Obce v České republice loni hospodařily s deficitem 6,1 miliardy korun, naopak kraje vykázaly přebytek 1,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních samosprávních celků skončilo schodkem 4,3 miliardy korun. Informace o hospodaření obcí a krajů jsou součástí návrhu státního závěrečného účtu za rok 2002, který ministerstvo financí předkládá ve středu vládě k projednání. Zadlužení obcí tak loni dosáhlo 55,8 miliardy korun a proti roku 2001 vzrostlo o 15,5 procenta. Sněmovna loni schválila státní rozpočet s deficitem 46,2 miliardy korun při příjmech 690,4 miliardy a výdajích 736,6 miliardy korun. V důsledku dodatečně schválených zákonů se pak měl schodek během roku vyšplhat až na 62 miliard. Nakonec ale státní rozpočet v roce 2002 skončil deficitem 45,7 miliardy korun při příjmech 705 miliard Kč a výdajích 750,7 miliardy. Na lepším než předpokládaném výsledku se podílelo především vyšší inkaso daní.
Ministryně Součková požádala o zproštění mlčenlivosti v kauze Diag Human
Ministryně zdravotnictví Marie Součková požádala okresní soud v Táboře o zbavení mlčenlivosti, aby mohla zveřejnit informace o pozadí sporu mezi státem a firmou Diag Human. "Žádost jsme předali místně příslušnému soudu podle sídla firmy. Jedná se o zrušení článku čtyři, který není v souladu se zákonem o poskytování informací," řekla ČTK ministryně. Mediální zástupce majitele firmy Josefa Štávy Daniel Častvaj ČTK řekl, že firma krok ministryně vítá. Připomněl, že paragraf o mlčenlivosti byl ve smlouvě na návrh vlády. "My toto maximálně podpoříme, pan Šťáva na mlčenlivosti vůbec netrval," řekl.
Firma počátkem 90. let marně usilovala o obchod s plazmou z českých transfúzních stanic. Po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara z obchodu sešlo. Současný kabinet vyplatil firmě 326 milionů. Částka za ušlý zisk a úroky by však mohla dosáhnout až šesti miliard. Ministryně na čtvrteční tiskové konferenci naznačila, že se situací není spokojena a odvolávala se na povinnost mlčenlivosti. V neděli pak oznámila, že požádá soud o její zrušení. Rovněž firma v pondělním prohlášení ČTK sdělila, že považuje za účelné, aby veřejnost byla o podstatě věci informována. Součková v neděli ČTK řekla, že je připravena podat občanům veškeré informace, pokud ji soud mlčenlivosti zbaví.
V Ispat Nová huť se ve středu na hodinu zastaví téměř celá výroba
Ve společnosti Ispat Nová huť (NH) se ve středu od deváté do desáté hodiny zastaví téměř celá výroba a budou zataraseny vstupní brány podniku. Odboráři hutě chtějí touto výstražnou stávkou protestovat proti propouštění zaměstnanců, jež plánuje vedení firmy. Stávka se ale nebude týkat například pracovníků koksovny nebo ocelárny, kde lze přerušit výrobu velmi těžce. Vedení společnosti se podle mluvčího Iva Čelechovského k chystané stávce zatím nebude vyjadřovat. Vedení firmy chce do roku 2005 propustit více než 2400 z nynějších asi 11.300 lidí. Odboráři se s vedením hutě 24. března domluvili, že letos z podniku odejde 580 lidí. Podle zástupců zaměstnanců je ale vedení společnosti dosud neinformovalo o postupu propouštění v letech 2004 a 2005. "Požadujeme jen, aby snižování počtu zaměstnanců v NH probíhalo na základě objektivních podkladů a analýz. V současné době není nutné, aby NH zbytečně ještě více prohlubovala již tak vysokou nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji," píše se v prohlášení odborářů hutě. Již před dvěma týdny asi 1500 zaměstnanců NH před hlavní bránou podniku vyjádřilo pískotem a nesouhlasnými pokřiky své stanovisko proti propouštění.
Na Bulovku byla přijata mladá žena s podezřením na SARS
Na pražskou infekční kliniku ve Fakultní nemocnici Bulovka byla v úterý přijata mladá žena s podezřením na nákazu SARS. ČTK to řekla primářka kliniky Hana Roháčová. "Mladá žena pobývala dva měsíce v Thajsku. K nám přišla s teplotou a respiračními obtížemi. Vzhledem k cestovatelské anamnéze jsme ji přijali k vyšetření," uvedla. Podle primářky trpí žena s největší pravděpodobností běžnou respirační infekcí. "Nevypadá to na nic dramatického," poznamenala. Vzorky k vyšetření předala klinika specializované laboratoři Státního zdravotního ústavu. Výsledky budou ve čtvrtek nebo v pátek, do té doby musí pacientka zůstat v péči lékařů.
Národní referenční laboratoř pro chřipku začne nejpozději koncem týdne používat zcela nový test, jímž zjistí nákazu do dvou hodin. Dosavadním testům trvá minimálně 24 hodin, než potvrdí přítomnost koronaviru, jenž nemoc působí. Podle poslední bilance agentury Reuters bylo ve světě zaznamenáno 235 úmrtí na nebezpečný syndrom akutního zápalu dýchacích cest. Na nemoc zatím není stoprocentně účinný lék. Nakaženo bylo přes 4200 lidí z 25 států. V České republice nebyl zatím zaznamenán žádný případ SARS.
Ruzyně má roušky připraveny, ale zaměstnancům je nepřidělovala
Česká správa letišť (ČSL) má pro své zaměstnance dostatečnou zásobu hygienických roušek na ochranu před nákazou SARS, dosud však žádné nepřidělovala. ČTK to řekla mluvčí ČSL Anna Kovaříková v reakci na zprávu Lidových novin, že personál ruzyňského letiště dostal roušky. "V případě, že by některý ze zaměstnanců o přidělení roušky požádal z důvodu, že by se necítil bezpečný, tak samozřejmě bude mít roušku k dispozici," ujistila. ČSL podle mluvčí zatím aktivně roušky nedistribuovala, mimo jiné i z toho důvodu, že s cestujícími přicházejí do přímého kontaktu především zaměstnanci leteckých společností a nikoli ČSL. Je však možné, že někteří jiní dopravci taková opatření přijali a personálu, který je v přímém kontaktu s příletovými cestujícími, roušky přidělili. Podle Lidových novin je rozdání roušek prvním bezpečnostním opatřením, které bylo v ČR v souvislosti s akutním onemocněním dýchacích cest (SARS) přijato.
Mladík podezřelý, že cestoval za peníze sněmovny, je ve vazbě
Devatenáctiletého Lukáše Kohouta, který je podezřelý, že za peníze Poslanecké sněmovny soukromě cestoval do zahraničí, vzal o víkendu soud do vazby. Důvodem byla obava, že by mohl v průběhu vyšetřování ovlivňovat svědky ve svůj prospěch. ČTK to řekl Ladislav Bernášek z pražské policejní správy. Kohout čelí trestnímu stíhání ze série podvodů a pro poškozování cizích práv. Mladík podle obvinění za peníze sněmovny letecky navštívil řadu vzdálených zemí, například Jihoafrickou republiku, Maledivy, Thajsko, Tunisko, Peru, Kolumbii, Ukrajinu, Albánii, Venezuelu a další. Své soukromé výlety přitom vydával za oficiální státní návštěvy a sebe představoval jako funkcionáře parlamentu. Podle policie se například vydával za asistenta předsedy valného shromáždění OSN Jana Kavana a jeho jménem si začátkem prosince objednal za peníze poslaneckého klubu ČSSD let na Srí Lanku. Pro údajnou Kavanovu cestu si tehdy zamluvil tryskové letadlo za 2,5 milionu korun a ochranku za 100.000 korun. Kohout se čtyřmi známými dokonce objednaným letadlem odletěl. Nedostal ale povolení k přeletu nad Indií, a tak letadlo přistálo na Kypru, odkud se vrátilo do Prahy.
Správa Krkonošského národního parku začala s akcemi k výročí
Ve Vrchlabí na Trutnovsku začala výstava k letošnímu 40. výročí založení Krkonošského národního parku. Správa nejstaršího českého národního parku plánuje k připomenutí výročí i další akce. "Výstavu tvoří deset informačních panelů, které přibližují důležité okamžiky v činnosti správy," řekl ČTK náměstek ředitele správy parku Petr Štěpánek. Výstava v polovině května přemístí z vrchlabského náměstí do Špindlerova Mlýna. Tam doprovodí setkání osobností, které svůj život spojily s národním parkem. "Po červnovém ukončení výstavy plánujeme panely zapůjčit školám a obcím, které o ně budou mít zájem, řekl Štěpánek. Součástí oslav letošního výročí parku budou i další setkání, například začátkem června se mají sejít pracovníci velkoplošných chráněných území. Na této akci chce správa Krkonošského národního parku prezentovat svou činnost v posledních letech. Správa parku chystá letos také vydání propagačního materiálu a odborné publikace. "Tyto akce doplní také speciální poštovní razítko s logem výročí či poštovní známka. Připravenou máme také speciální vlajku," řekl Štěpánek.
Krkonošský národní park byl vyhlášen v květnu v roce 1963 a je nejstarším a zřejmě nejznámějším národním parkem v České republice. Jeho území se rozkládá na téměř 55.000 hektarů v okresech Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Území parku každoročně navštíví zhruba osm milionů turistů, kteří mohou využít 800 kilometrů zimních a letních značených cest.
Samsonova kašna v centru Budějovic se připravuje na letní sezonu
Dominanta historického jádra Českých Budějovic, Samsonova kašna, se chystá na letní sezonu. Z bazénu, který bude důkladně vyčištěn, už byla vypuštěna voda a jeho kamenné části jsou ošetřovány přípravkem s obsahem chloru, aby byly zbaveny řas. Součástí prací bude také demontáž recirkulačního zařízení, které v zimě zabraňovalo zamrznutí vody. Vodou bude kašna znovu napuštěna v pátek 25. dubna. O víkendu bude dominanta náměstí Přemysla Otakara II. opět v plné kráse připravena pro turisty i obyvatele Českých Budějovic. Nezbytná údržba čeká i osvětlení kašny. Samsonova kašna z 18. století dostala nový vzhled, osvětlení a rozvody vody při rekonstrukci před čtyřmi lety. Dvouokruhový recirkulační systém s tryskami shodnými s pražskou Křižíkovou fontánou umožňuje několik režimů střiků. Při slavnostních příležitostech může výška vodotrysku krátkodobě dosahovat až šesti metrů. Vodní nádrž s kamennou plastikou byla na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. vybudována v letech 1721 až 1727 jako součást městského vodovodu. Inspirací k ní byla zřejmě Kohlova Lví fontána z roku 1686 na druhém nádvoří Pražského hradu. Vedle ústřední postavy Samsona bojujícího se lvem jsou její součástí mimo jiné figury čtyř atlantů nesoucí kamennou mušli z lomu Besednice.
Pražský studentský orchestr odjel na festival do Portugalska
Pražský studentský orchestr odcestoval na mezinárodní hudební festival Gaia 2003 v Portugalsku. Koncerty nastudoval a řídí šéfdirigent tělesa Jakub Hrůša. V programu z české hudby - z děl Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů - vystoupí podle manažerky souboru Martiny Jesenské jako sólista úspěšný mladý violoncellista Tomáš Jamník. Loni přivezl Pražský studentský orchestr již počtvrté za posledních 25 let nejvyšší ocenění z proslulé soutěže v belgickém městě Neerpelt.
Soubor oslavil loni 45. výročí založení. Za dobu existence jím prošlo na 1300 hráčů - studentů různých škol a oborů. Nyní má toto občanské sdružení kolem 60 hrajících členů ve věku od 13 do 25 let.
Ze sportu:
Tenistka Denisa Chládková už nechce reprezentovat Českou republiku ve Fed Cupu. Současná česká jednička dospěla podle svých slov k tomuto rozhodnutí na základě osočování a podezírání, které se prý vyrojí vždy v souvislosti s její účastí či neúčastí v družstvu. Chládková to sdělila v prohlášení ČTK.
Souboje českých hokejistů Romana Čechmánka s Robertem Reichelem ozdobily šesté utkání série mezi Torontem a Philadelphií v prvním kole play off NHL. Reichel nejdříve vstřelil vedoucí branku Maple Leafs, pak trefil tyčku a navíc měl šanci dát druhý gól při trestném střílení, Čechmánek ho ale vychytal. Toronto nakonec zvítězilo ve druhém prodloužení 2:1, když rozhodující branku vstřelil Travis Green, a vyrovnalo stav série na 3:3.
Přestup hokejisty Davida Moravce z Vítkovic do ruského celku Lokomotiv Jaroslavl je zřejmě definitivně zpečetěn. Olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný mistr světa podepsal podle zpráv ruského tisku s vedením úřadujícího ruského šampiona roční smlouvu. Třicetiletý útočník nicméně popřel, že by měl nový kontrakt už v kapse. Nepřímo ale naznačil, že jeho odchod do Jaroslavle je prakticky hotovou záležitostí.
Nejlepší časy ve svém angažmá v bundesligovém Hannoveru prožívá momentálně český fotbalista Jiří Štajner. V poslední době má místo v sestavě jisté, před dvěma týdny dal gól Bayernu a teď o víkendu nahrál Bobicovi na vítěznou branku proti Kaiserslauternu. Pohoda z něj zářila také o Velikonocích, kdy si odskočil domů do Liberce.
Krátce o středečním počasí v České republice:
Polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.