Zprávy Radia Praha
Úřad vlády nakládal dle Nejvyššího kontrolního úřadu se státními penězi jako s vlastními
Jako s vlastními zacházel Úřad vlády v letech 2000 a 2001 s penězi, které dostával ze státního rozpočtu. K takovému závěru dospěl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který kontroloval jeho hospodaření. "Tehdejší vedení Úřadu vlády se příliš nezabývalo tím, aby se snažilo dodržovat předpisy, které jsou pro rozpočtové a příspěvkové organizace dány a které jsou pro ně i běžné," řekla Jana Krejčová, která kontrolu prováděla. "Třeba na pracovní jednání byly pořizovány cigarety a alkohol. To jsem zatím ještě neviděla," dodala. Úřad vlády, který vedl v kontrolované době někdejší ministr bez portfeje Karel Březina, například neoprávněně použil 140.000 korun na pojištění, kupoval svým zaměstnancům léky a zdravotnický materiál nebo neoprávněně vyplatil 224.000 korun, když přiznal 13 svým zaměstnancům vyšší platové třídy. Mezi další chyby, které NKÚ nalezl, patří rozdělování veřejné zakázky na více částí, aby se úřad vyhnul vyhlašování veřejné soutěže.
Chyby v kompetencích a porušování zákona o účetnictví se dopustil i Pražský hrad. Prezidentská kancelář převedla na Správu Pražského hradu právo hospodařit s majetkem, který měla spravovat sama. Některé nemovité nebo movité kulturní památky pak neměla v účetnictví ani jedna z organizací, zjistil NKÚ. Řada problémů vznikla tím, že kompetence nebyly rozděleny v souladu se zákony.
Jak dále vyplývá ze závěrů NKÚ, hospodářně nevyužívalo peníze ani Ředitelství silnic a dálnic. Neefektivně vynaložilo zhruba 100 milionů korun. Dalších 53 milionů korun směřovalo na nadhodnocené nákupy či pronájmy aut, kanceláří, výpočetní techniky či mobilních telefonů jako vybavení technického dozoru investora na jednotlivých stavbách. Část prostředků v řádu desítek milionů korun vynaložil podnik na jiné než určené účely.
Kontrolní úřad zveřejnil detaily o nepravostech při plnění akce "Internet do škol"
Detaily o rozsáhlých nepravostech při plnění projektu "Internet do škol" zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Celý projekt se zpožďuje a prodražuje. Do roku 2002 mělo mít podle plánu 90 procent škol internet. Ve skutečnosti jej zatím dostalo jen 55 procent škol, přidělené peníze ale byly vyčerpány už z 85 procent. Ministerstvo školství podle NKÚ neoprávněně platilo za neprovedené nebo nesouvisející služby a peníze vyčleněné na Internet do škol používalo na jiný účel. Neprovedené služby stály ministerstvo 2,5 milionu korun. Předražovány byly i poskytované služby a to o téměř 26 miliónů korun. NKÚ už podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření z porušování povinností při správě cizího majetku. Ze špatně vynaložených 884 milionů bylo celkem 670 milionů korun použito na jiný účel než na státní informační politiku ve vzdělávání.
Projekt "Internet do škol" stál státní pokladnu zhruba 7 miliard korun. Od počátku jej přitom kritizovali učitelé i opoziční politici. Ministryně Petra Buzková (ČSSD), která v čele úřadu vystřídala svého stranického kolegu Eduarda Zemana, vypověděla několik smluv a přistoupila i k personálním změnám. Bývalý ministr do nynějška tvrdil, že za projektem stojí.
Ministerstva a další úřady chtějí nad rámec rozpočtu 35 miliard
Ministerstva a další státní instituce požadují celkem 35 miliard korun nad rámec rozpočtu, který na příští rok navrhlo ministerstvo financí. Konečnou sumu, která je ve srovnání s loňskem zhruba třetinová, oznámilo ministerstvo financí. Do stanovených výdajových limitů se navzdory snaze vlády sestavit úsporný rozpočet nevešlo 13 z 15 ministerstev; pouze resorty obrany a informatiky vyplnily v kolonce dodatečné požadavky nulu. K největším nespokojencům patří ministerstvo práce a sociálních věcí. Druhým resortem, který výrazně překročil stanovený limit, je ministerstvo zemědělství.
Ve věku 107 let zemřel nejstarší legionář Alois Vocásek
Ve věku 107 let zemřel v sobotu v Praze nejstarší legionář z první světové války Alois Vocásek. Jako legionář bojoval v bitvě u Zborova a v poslední době marně usiloval o obnovení procesu, v němž byl po druhé světové válce odsouzen na doživotí podle Benešových dekretů za údajnou kolaboraci s nacismem. Rozhodl se proto stěžovat si na postup českých soudů u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Vocásek se narodil 13. dubna 1896 v Pečkách u Kolína. Za první světové války působil na východní frontě jako rozvědčík. Československá legionářská obec ho ale do svých řad nepřijala. Vyčítala mu, že za druhé světové války spolupracoval s fašisty. Sám Vocásek nikdy nepopíral, že byl určitou dobu členem nacistické organizace Vlajka. Tvrdil ale, že nikomu neublížil. Za spolupráci s nacisty byl bývalý legionář v roce 1946 odsouzen k doživotnímu žaláři. Ve vězení ale strávil jen osm let. V únoru 1954 byl propuštěn na základě prezidentské amnestie.
Vocásek za svůj život třikrát ovdověl. S první manželkou žil společně 48 let. V 97 letech se oženil počtvrté. Přežil nejen svého jediného syna, kterého měl s první ženou a který zemřel v 69 letech, ale i jednu svou vnučku a pravnučku.
Čtvrtina Prahy byla bez proudu, vypadl transformátor na Chodově
Centrum hlavního města a přilehlé oblasti, celkem asi čtvrtina Prahy, se ve středu odpoledne ocitly zhruba na 15 minut bez elektrické energie. Důvodem byl podle mluvčího Pražské energetiky (PRE) Petra Holubce výpadek jednoho z transformátorů, které proud do města přivádějí. Náhradní způsob dodávek elektřiny v Praze pomohli Pražské energetice zajistit energetici ze středních Čech.
Bývalý ministr Tvrdík možná zamíří do Českých aerolinií
Šéfa Českých aerolinií Miroslava Kůlu má nahradit bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Píše to internetový deník Euro OnLine. Podle jeho dobře informovaného zdroje z finančních kruhů vláda při řešení situace kolem ČSA a Aero Vodochody chystá odvolání dosavadního prezidenta a předsedy představenstva ČSA. Není vyloučeno, že už v září dojde k výměně celého představenstva, tvrdí server. Jedna varianta řešení spočívá v tom, že novým prezidentem ČSA se stane Tvrdík.
Břeclavský lupič se vyhnul policejní kontrolám
Mladík, po němž od středečního rána pátrají policisté kvůli přepadení a dvojnásobnému únosu v Břeclavi, uprchl navzdory silným policejním kontrolám do Čech. Se zbraní v ruce donutil obsluhu čerpací stanice vydat část tržby. Z pumpy utekl a nastalo drama. V ulicích Břeclavi narazili na mladíka strážníci. Ten však vytáhl zbraň a pokračoval v chůzi. Do cesty se mu připletl náhodný kolemjdoucí. Toho si vzal ozbrojený lupič za rukojmí. U parkoviště taxislužby se marně domáhal u taxikářů odvozu. Pak přijela policejní hlídka. Civilního rukojmího pachatel propustil a vyměnil ho za policistu. Vysílačkou pak vyhrožoval, že rukojmí zastřelí, pokud bude pronásledování pokračovat. Honička tedy přestala. Odstavený automobil byl později nalezen, unesený policista byl v pořádku. Navzdory zvýšeným silničním kontrolám se však pachateli podařilo úspěšně uprchnout z Břeclavska i celého Jihomoravského kraje.
Union pojišťovna je v nucené správě; klientů se to nedotkne
Ministerstvo financí zavedlo nucenou správu v Union pojišťovně. Důvodem je ochrana zájmů klientů, sdělil mluvčí ministerstva Jaroslav Dědič. "Union pojišťovna nadále vykonává svoji činnost v pojišťovnictví v souladu s platným zákonem," dodal. Zavedení nucené správy se tak podle něj nedotkne klientů pojišťovny. Pojišťovna byla společně se zkrachovalou Union bankou členem skupiny Union Group. Union pojišťovna založená v roce 1995 je menší univerzální pojišťovnou.
Stát prodal všechny nabízené dluhopisy
Investoři ve středeční aukci měli zájem o nákup státních dluhopisů. Nenaplnily se tak obavy některých analytiků, že zájem investorů o státní dluhopisy by mohl klesat. Ministerstvo financí vydalo dluhopisy v nominální hodnotě 15 miliard korun. Investoři upsali všechny, navíc jich chtěli více, než stát nabízel. Průměrný výnos v aukci byl 4,79 procenta. V červenci přitom stát upsal pouze polovinu z nabízených dluhopisů. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Bohuslava Sobotky by dlouhodobější nezájem o státní cenné papíry mohl mít dopad na stabilitu státních financí.
Zástupci Greenpeace odebrali první vzorky z Labe u Synthesie
Aktivisté Greenpeace odebrali poblíž pardubické chemičky Synthesia první vzorky pro monitoring znečištění Labe chemickými podniky. Během kampaně "Labe Tour 2003" odeberou zhruba v deseti různých lokalitách po celém toku řeky vzorky vody a sedimentů. Jak řekl mluvčí Greenpeace Václav Vašků, ekologové mají vytypované spektrum toxinů, jejichž obsah v řece budou zjišťovat. Letošní monitoring má podle Vašků ukázat, jak dramaticky se změnil obsah toxických látek v Labi po loňských povodních.
Na podobnou průzkumnou plavbu se ekologičtí aktivisté vydali již v roce 1997. Odebírali vzorky odpadních vod u největších znečišťovatelů v úseku od Děčína po Kolín. Tehdy zjistili, že podnik Synthesia Pardubice bez jakéhokoli čištění legálně vypouští přímo do řeky toxické látky. Když chemička o rok později vypouštění těchto látek ukončila, ucpali aktivisté symbolicky výpusti. Po pěti letech se sem vrátili pro vzorky.
Studie Hnutí Duha: Nezdravá krajina zhoršuje povodně
Nebýt chráněné krajinné oblasti na Třeboňsku, voda by před rokem patrně zaplavila také některé části Prahy, které záplavě unikly. Upozorňuje na to nová studie, kterou k prvnímu výročí povodně tisíciletí vydalo Hnutí Duha. Na Lužnici, která protéká chráněnou krajinnou oblastí na Třeboňsku s poměrně zdravou krajinou, byla povodeň podstatně pozvolnější než na ostatních řekách; záplavová vlna se roztáhla, byla nižší, delší a pomalejší. Díky tomu dotekla do Vltavy se zpožděním dvou dnů, a nepřispěla proto ke kulminaci v Praze, uvádí studie.
Povodňová sbírka "SOS Povodně" zatím vynesla 269 milionů korun
Dosud největší sbírkou společnosti Člověk v tísni se v její více než desetileté historii stala výzva "SOS Povodně" na pomoc lidem postiženým loňskými záplavami. Za rok vynesla 269 milionů korun a drobné dary stále přicházejí. Peníze šly přímo rodinám, jejichž obydlí velká voda poničila, na obnovu veřejných budov i na menší projekty. "Přestože v Čechách kultura dárcovství teprve vzniká, tak to ukázalo, že Češi jsou ve chvílích, kdy jsou přesvědčeni o tom, že je to potřeba, ochotni dávat," řekl hlavní koordinátor pomoci Šimon Pánek. Při záplavách na Moravě v roce 1997 společnost získala kolem 25 milionů korun. Podle Pánka to ale bylo dáno i tím, že Člověk v tísni byl tehdy znám jen pomocí do zahraničí.
Z nyní shromážděných peněz šlo zatím asi 152 milionů korun na příspěvky domácnostem. Dar dostalo 3170 rodin a jednotlivců a pohyboval se od 10.000 do 350.000 korun. Na 132 vybraných projektů veřejného zájmu společnost vyčlenila 99 milionů korun. Jde o opravy škol, domovů důchodců, sociálních domů, knihoven či mostů.
Jak dodal Šimon Pánek, při loňské povodni pracovaly státní úřady mnohem lépe než při záplavách na Moravě v roce 1997. Jeho kritiku si však instituce vysloužily za činnost po katastrofě: nedokázaly prý obyvatele dostatečně informovat. Lepší činnost úřadů při samotné povodni přičítá Pánek novému zákonu o integrovaném záchranném systému, který vznikl právě v reakci na zkušenost z roku 1997. Jednotlivé složky systému prý byly lépe provázané. Lze to dokumentovat na počtu obětí, kdy na Moravě jich bylo při o něco menších záplavách 56, loni kvůli povodni zemřelo 17 lidí, dodal Pánek.
Socha vodníka na Podkrašovském mlýně bude připomínat povodně
Téměř dvoumetrová kamenná socha vodníka bude v sobotu odhalena na Podkrašovském mlýně u obce Bohy na severním Plzeňsku. Vodník sedící na vrbě bude připomínat loňské povodně, které historický mlýn na Berounce silně poničily. Mlýn je památkový objekt, který byl postaven v roce 1698 za plaského opata Troyera. Voda loni přesáhla o 35 centimetrů rysku na mlýnici, která označovala, kam až se dostala povodeň v roce 1872. Na celkovou rekonstrukci poničeného mlýna jsou zapotřebí více než čtyři miliony korun. V budoucnu se má stát místem setkávání vodáků a turistů.
Česká pojišťovna kompletně vyřídila 94 procent povodňových škod
Česká pojišťovna kompletně vyřídila přes 94 procent pojistných událostí z loňských katastrofálních povodní. Škody klientů pojišťovny činí 9,1 miliardy korun. "Pracovníkům ČP prošlo rukama přes 53.000 pojistných událostí," informoval ředitel komunikace největší tuzemské pojišťovny Richard Kapsa. Celkem domácí pojišťovny vyplatily podle České asociace pojišťoven do konce června klientům postiženým loňskými srpnovými povodněmi 26,7 miliardy korun, což bylo 73,7 procenta nahlášených škod.
František Oldřich Kinský bude žádat stát o vydání stovek uměleckých předmětů
František Oldřich Kinský bude po českém státu žádat také vydání několika stovek uměleckých a historických předmětů značné hodnoty. Dosud o ně nežádal proto, že nemá v České republice k dispozici objekt, kam by věci mohl bezpečně uložit. Právní zástupce Jaroslav Čapek jménem svého klienta zatím požádal jen o vrácení mramorové sochy Vlasta z roku 1842 od Emanuela Maxe. Plastika, kterou Kinští měli na zámku v Chocni na Ústeckoorlicku, je nyní součástí inventáře prezidentské kanceláře na Pražském Hradě.
Mezi věcmi, které chce Kinský zpátky, je podle Čapka například soubor rytin Albrechta Dürera a historická knihovna v paláci Kinských na pražském Staroměstském náměstí o několika desítkách tisíc svazků, dále obrazy a historický nábytek v různých zámcích. Čapek za Kinského podal u různých soudů 157 žalob.
České ženy na trhu práce stále čelí diskriminaci
České ženy to na trhu práce mají stále těžší než muži. Ve srovnání s nimi pobírají pouze tříčtvrtinový plat, který neospravedlňuje ani průměrně kratší pracovní doba. Na ženy také více doléhá nezaměstnanost, zároveň nemají podmínky pro skloubení práce a péče o děti. Málo žen je i nadále na důležitých pozicích, uvedl Český statistický úřad. Zatímco po mužích česká společnost v práci vyžaduje především vzdělání, schopnosti a umění nebát se a prosadit se, u žen je to především vzhled, spolehlivost a pracovitost, upozornil ČSÚ.
Průměrný měsíční výdělek muže v ČR přesahuje 21 tisíc korun, ženy ale pobírají o 5,5 tisíce méně. Při stejném vzdělání i náplni práce tak jsou ženy ohodnoceny podstatně hůře. Největší platové rozdíly lze nalézt v peněžnictví a pojišťovnictví, kde ženy ve srovnání se svými mužskými kolegy dostávají pouze polovinu peněz. Velké rozdíly jsou také v průmyslu, pohostinství, školství a zdravotnictví.
Největší podíl žen na rozhodovacích pozicích byl zjištěn mezi soudci Nejvyššího soudu a v kolegiu Nejvyššího kontrolního úřadu. I zde však tvořily pouhou čtvrtinu týmu. Ve vrcholovém managementu podniků mají muži převahu 92 procent, velmi málo žen najdeme i mezi senátory nebo v Bankovní radě České národní banky. Mezi hejtmany není žena ani jedna.
Zaměstnanost žen je v ČR již tradičně vysoká a dosahuje 51 procent oproti 69 procentům u mužů. Podle mezinárodních průzkumů pracují Češky nejen často, ale dokonce nejdéle ze všech, bez ohledu na mateřství. Výrazně méně jsou zaměstnané pouze mezi 20. a 34. rokem života, kdy tráví čas na mateřských dovolených a výchovou dětí.
V prvním pololetí výrazně vzrostl zájem o nákup na splátky
Přestože hlavní sezona splátkového prodeje bývá před vánocemi, největší firmy v oboru zvýšily výrazně objemy obchodu již v letošním prvním pololetí. Za tímto vývojem stojí podle představitelů největších společností nabízejících prodej na splátky zejména přesně cílený marketing a zajímavé akční nabídky. "Lidé si zvykají žít na dluh, protože přišli na to, že tradiční spoření se jim v dnešní době nevyplácí a při nákupu na splátky mohou využít mnoha výhodných akčních nabídek," uvedl generální ředitel Home Credit Finance Pavel Plachký.
Zemřela dlouholetá novinářka Jiřina Hrábková-Rumlová
Ve věku 78 let v Praze zemřela novinářka Jiřina Hrábková-Rumlová. ČTK to sdělil syn zesnulé, senátor Jan Ruml. Jiřina Hrábková-Rumlová pracovala dlouhá léta jako redaktorka v Československém rozhlasu a Lidových novinách. Jako signatářka Charty 77 se také postavila proti komunistickému režimu.
Žena, kterou bodla před 13 dny včela, zemřela na otok mozku
V karlovarské nemocnici zemřela sedmačtyřicetiletá žena na následky bodnutí včely. Žihadlo u ní vyvolalo silnou alergickou reakci. Způsobila otok mozku, který byl příčinou jejího úmrtí. Včela ženu bodla do šíje 31. července. Od té doby bojovala o život na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Její zdravotní stav se nelepšil, po celou dobu hospitalizace byl kritický. Žena věděla, že je silně alergická na včelí jed, zavolala proto sama ihned sanitku. Krátce poté se však její zdravotní stav začal horšit.
Lékaři letos ošetřili nebývale vysoký počet lidí s alergickou reakci po včelím či vosím bodnutí, ale tento případ byl zatím jediný. Včelí žihadlo způsobí obvykle otok dva až tři centimetry, alergikům však může natéct například celá ruka. Zároveň jim hrozí otok dýchacích cest, což vyvolá dušení. Spolu s horkým počasím přibývá také potíží se sršni.
Oprava podkroví odhalila 64 let starý výtisk knihy Mein Kampf
Podnikatel Radim Žárský našel na půdě statku v Hladkých Životicích na Novojičínsku téměř 64 let starý výtisk knihy nacistického vůdce Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj boj), psaný švabachem. "Při rekonstrukci podkroví usedlosti, která kdysi patřila německé rodině, mi kniha spadla přímo na hlavu," popsal nález. Domnívá se, že rodina knihu ukryla těsně před odsunem. Je téměř dokonale zachovaná a čitelná. Přemýšlí, co s nálezem knihy, několika účetních dokladů a řady rozpadlých fotografií udělá.
Před soud se kvůli poslednímu českému vydání díla dostal vydavatel Michal Zítko, který knihu nechal nově přeložit a jeho nakladatelství Otakar II. ji vydalo. Při posledním líčení soud Zítkovi uložil podmíněný trest 22 měsíců s odkladem na tři roky. Podnikatel ale tvrdí, že knihu vydal jako historický dokument a obvinění odmítá.
Budějovický Budvar pronikl do prestižních londýnských restaurací
Pivovaru Budějovický Budvar se letos podařilo proniknout do sítě stylových restaurací Conran Restaurants v Londýně a do nejoblíbenějšího soukromého klubu Groucho Club, který navštěvují hlavně spisovatelé a hudebníci. Mluvčí pivovaru Denisa Mylbachrová řekla, že ležák z Českých Budějovic se také stal nejprodávanějším nápojem v Home Baru, který si oblíbila například zpěvačka Kylie Minogue.
Jako jediný český pivovar byl Budějovický Budvar pozván k účasti na největších britských pivních slavnostech The Great British Beer Festival, které se konaly tento měsíc. Zúčastnilo se jich přes 200 britských a stejný počet zahraničních pivovarů z Česka, Německa, Itálie, Belgie, Nizozemí, Ruska i Spojených států amerických.
Některé z tradic dodržují téměř všechny české domácnosti
Tradice mají v české společnosti stále podstatné místo. Bezmála všichni lidé, kteří se zúčastnili květnového průzkumu agentury CVVM, dodržují alespoň některé lidové zvyklosti, případně vaří tradiční jídla. Zvláštní postavení má v této souvislosti oslava Štědrého dne. Za důležité považují dodržování tradic dvě třetiny lidí. Větší důležitost přitom tradicím přikládají ženy a lidé ve věku nad 45 let.
Dodržování zvyklostí má často podobu přípravy tradičních jídel. Na Štědrý den se tradiční menu objeví téměř na všech svátečně prostřených stolech. Ve dvou třetinách domácností se v duchu tradic připravují pokrmy na Velikonoce a přibližně u poloviny dotázaných i na Nový rok. Zhruba 40 procent domácností dodržuje kulinářské zvyklosti na Boží hod a o svatebním dnu. Při jiných příležitostech, jako posvícení, poutě, křtiny či masopust, se tradičně vaří jen málokdy. Tradiční pokrmy se častěji připravují na venkově, v malých městech a také na jihu země - na Vysočině, Plzeňsku a Budějovicku.
Na Rakovnicku shořelo více než pět hektarů lesa
U Nového Strašecí na Rakovnicku v noci na středu shořelo více než pět hektarů lesa. Požár, který pomáhalo likvidovat 12 hasičských jednotek, způsobil škodu zhruba 600.000 korun. "Velitel zásahu na místo povolal vrtulník, který s likvidací požáru pomáhal," řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Hasiči na místě zůstanou až do čtvrtka, protože není zcela vyloučeno, že se oheň může znovu rozšířit. K požárům trávy a lesů vyjíždějí hasiči v nynějších vedrech každý den.
Jihomoravský hejtman vyhlásil kvůli suchu bezpečnostní opatření
Kvůli dlouhodobému mimořádnému suchu vyhlásil jihomoravský hejtman Stanislav Juránek bezpečnostní opatření, která mají snížit riziko vzniku požárů. Zakazuje například rozdělávání ohně v lese, s omezením musí počítat i lidé, kteří oheň zakládají na svých zahradách. Stav sucha vyhlásil v pondělí večer i hejtman Vysočiny. Několik radnic v zemi již zakázalo vstup do lesů.
Víc než perseidy přitahuje lidi k dalekohledům blížící se Mars
Stovky lidí přišly v úterý večer na Štefánikovu hvězdárnu v Praze. Nepřitáhly je tam ale "padající hvězdy" perseidy, jejichž sezona vyvrcholila, ale Mars. Na planetu, která se koncem srpna přiblíží k Zemi na 55 milionů kilometrů, se zájemci o vesmír chodí dívat po desítkách až stovkách každý večer. Mars bude Zemi nejblíže za uplynulých 60.000 let. Podle astronomů bude planeta tak blízko, že bude možné spatřit obyčejnými dalekohledy bílé polární čepičky, rudé planiny, tmavé prohlubně či písečné bouře.
V Brandýse nad Orlicí vzniká přírodní labyrint
Přírodní labyrint v Brandýse nad Orlicí, s jehož budováním loni začalo místní sdružení, je připraven pro výsadbu. První habry zasadí zřizovatelé do zeleného bludiště 6. září, celé by mělo být osázeno koncem září. Keře si během akce Kup si svůj habr "adoptovalo" již na 700 lidí, mimo jiné i prezident Václav Klaus. Bludiště, zabírající plochu přes 1000 metrů čtverečních, vzniká pod pomníkem Jana Amose Komenského, jenž v Brandýse napsal své dílo Labyrint světa a ráj srdce. Bude jediným labyrintem britského typu v České republice. Bludiště bude mít tvar zeměkoule, po jejíchž polednících a rovnoběžkách budou moci návštěvníci bloudit celé hodiny. Stěny bludiště bude tvořit asi 2,5 metru vysoký živý plot, který budou odborníci tvarovat pět až sedm let.
Na jihu Čech skončil cykloturistický projekt Krásná země
Poslední etapou z Písku do Českých Budějovic skončil projekt Krásná země aneb na kole kolem ČR, který připravila Česká centrála cestovního ruchu. "Podařilo se nám objet Českou republiku za 30 dnů, což samo o sobě je v tom šíleném vedru úspěch. Ale to, co jsme viděli a zažili po cestě, stoprocentně potvrzuje, že se tady dá strávit velmi pestrá a velmi příjemná, perfektní dovolená," řekl ředitel centrály David Gladiš, který projel na kole celou trasu. První peloton odstartoval z jihočeské metropole 15. července, účastníci akce projeli všemi kraji a ujeli na 1600 kilometrů.
"Každý den jsme měli několik zastávek, viděli jsme města, památky a přírodní krásy. Také jsme se starosty a hejtmany hovořili o tom, jak by ještě více mohli podpořit rozvoj turistického průmyslu v jejich místech a regionech," dodal Gladiš. Účastníci jízdy podle něj také většinou inkognito systematicky mapovali, jak fungují infocentra a jaké služby poskytují restaurace a hotely. Mezi účastníky jednotlivých etap byly významné osobnosti. Část poslední etapy absolvoval i houslový virtuos Pavel Šporcl.
Teploměr ukazuje léto, ptáci se ale chystají k odletu
I když teploty v Česku stále stoupají až nad 30 stupňů Celsia, ptáci tuší příchod podzimu. Odlétli už rorýsi a houfují se také vlaštovky. Ornitologové očekávali, že se v hnízdištích ptáci zdrží déle díky neobvykle teplému létu. "Ale mají své hodiny a začali se připravovat na odlet do zimovišť," řekla mluvčí České společnosti ornitologické Lucie Stejskalová. Mezi vlaštovkami z Čech už jsou ale i jejich příbuzní táhnoucí ze severněji položených zemí.
Teploty lámou rekordy, zdraví lidí však příliš neovlivnily
Vrcholící horké klima na několika místech republiky pokořilo dosavadní nejvyšší teploty. Rekordy padaly v podstatě po celé republice. Naštěstí se současná vedra nepodepsala ve větší míře na zhoršení zdraví lidí ani na úmrtnosti. Stále více obcí však kvůli riziku vzniku požáru zakazuje vstup do lesů.
V pražském Klementinu, kde naměřili 36,8 stupně Celsia, byl o dva stupně překonán rekord z roku 1861. Tato středeční teplota je zároveň nejvyšší, kterou od roku 1775 evidují pro srpnové dny. Při rekordní teplotě v Plzni-Bolevci se teploměr vyšplhal až 38,5 stupně Celsia, v Českých Budějovicích naměřili 36,9 stupně Celsia. Absolutní moravský rekord byl již vyrovnán na Břeclavsku, kde se rtuť teploměrů vyšplhala v Brodě nad Dyjí na 38,2 stupně Celsia. Srpnový rekord padl i v Kopistech nedaleko Mostu, kde naměřili 38,9 stupně Celsia.
Počasí
V noci bude polojasno, s ojedinělými přeháňkami, teploty 16 až 20 stupňů, přes den čekáme polojasno, postupně zataženo s bouřkami. Teploty 27 až 31 stupňů Celsia.