Zprávy Radia Praha
Kinský české soudy nepřesvědčil ani osobně
O svém nároku na vydání majetku se ve čtvrtek snažil přesvědčit ústeckoorlický Okresní soud František Oldřich Kinský. "Jsem v první řadě Čech, až potom Argentinec. Narodil jsem se jako Čech a měl jsem tu volbu stát se Argentincem. Tu za nás udělala matka," řekl Kinský soudu k otázce národnosti.
Ústeckoorlický soud pokračoval v projednávání sporu, v němž se Kinský domáhá vydání více než 35 hektarů půdy na Ústeckoorlicku od Pozemkového fondu ČR. Ke konečnému závěru však nedošel. Soud byl odročen na 9. prosince.
"Podařilo se však konečně prokázat, že můj klient je skutečně vlastník, který je veden v zemských deskách," konstatoval právní zástupce Kinského Jaroslav Čapek.
Projednávaná žaloba je jednou ze 157, které Kinský prostřednictvím svého právního zástupce v posledních letech v ČR podal. Soudní cestou se chce domoci majetku v hodnotě zhruba 40 miliard korun. Velká část žalob je podle Čapka podána u soudu v Ústí nad Orlicí a v Chrudimi. O Kinského žalobě jednal dnes také soud v Děčíně, u kterého se Kinský domáhá části obecního majetku v Jiřetíně pod Jedlovou. Na žádost Kinského advokáta odročila soudkyně rozhodnutí sporu na 9. října.
Kinského čtvrteční účast u soudu nebyla jeho soudní premiérou v ČR. Již loni se několika jednání zúčastnil. Letos přijel poprvé. "Na podzim bude v Evropě a bude-li třeba, zúčastní se některých dalších soudů. Byl bych rád, alespoň bych tam nebyl sám," žertoval dnes Kinského právní zástupce.
O majetek přišla rodina po druhé světové válce na základě Benešových dekretů kvůli údajné kolaboraci s nacisty. Právní zástupce Kinského ale tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je vlastnil tehdy nezletilý syn František Oldřich. Ten se nyní podle advokáta nedomáhá restituce majetku, ale potvrzení vlastnického práva k majetku, který jako šestiletý zdědil a podle právníka nikdy neztratil.
Škácha: Situace okolo české nemocnice v Basře ve čtvrtek klidná
Až překvapivě klidná byla podle velitele kontingentu Přemysla Škáchy po středeční irácké demonstraci situace v okolí české vojenské nemocnice v jihoirácké Basře.
Asi 1500 Iráčanů v Basře před areálem nemocnice ve středu demonstrovalo proti údajnému zhanobení Koránu urážlivým textem. Čeští představitelé toto obvinění odmítají a považují ho za provokaci s cílem destabilizovat situaci v Basře.
Škácha ve čtvrtek uvedl, že po středeční demonstraci, která skončila okolo 16:00 SELČ, ho její organizátoři vyzvali k jednání mimo českou vojenskou základnu. Odmítl to z bezpečnostních důvodů po konzultaci s britskými vojenskými představiteli. "Oni potom vzkázali, že se dnes dopoledne ozvou přes posla a dají vědět, kde se jednání bude konat," řekl Škácha.
Posel podle něj ve čtvrtek dopoledne do polní nemocnice skutečně dorazil, veliteli ale jen sdělil svůj osobní názor, že za celým problémem by se "měla udělat tlustá čára".
"Já nejsem, i vzhledem k dosavadnímu vývoji, až takový optimista. Situaci nepodceňujeme, ochrana je na nejvyšším stupni pohotovosti. Provoz nemocnice ale není přerušen," podotkl Škácha. V pátek je v Iráku volný den a věřící se několikrát denně shromažďují v mešitách.
Z dřívějších rozhovorů s Iráčany, kteří si jinak přítomnosti českých zdravotníků v Basře cení, vyplynulo, že za provokací stojí šajch Sabah Saidí, spjatý se šíitským radikálním hnutím Muktady Sadra. Tuto skupinu podporuje Írán a tamní kruhy, kterým jde o export islámské revoluce.
Česká velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková ve středu uvedla, že této organizaci je v Iráku připisován i atentát v Nadžafu, při němž v srpnu zahynulo přes 80 lidí včetně představitele umírněných šíitů ajatolláha Muhammada Bakra Hakíma.
Šajch Saidí původně v prohlášení vyzval vlády zemí, působících v Iráku, aby zveřejnily omluvu v hlavních sdělovacích prostředcích. Pokud se tak nestane, pohrozil demonstracemi a násilím včetně nepokojů proti 7. polní nemocnici. Několikrát prý odmítl nabízené jednání s velením kontingentu.
Velvyslankyně a místní Iráčané to považují za jasný podvrh a záškodnickou akci, jíž by se tradiční věřící muslim nemohl dopustit, protože mu to víra zakazuje. Saidí připsal autorství letáku českým vojákům bez jiného důkazu, než bylo místo nálezu.
ČNB a MF: Češi by mohli používat euro v roce 2009 či 2010
Češi by mohli začít používat euro místo koruny v roce 2009 či 2010. Za reálné termíny to ve čtvrtek zveřejněném dokumentu označily centrální banka a ministerstva financí a průmyslu a obchodu. Podmínkou je, že vláda bude pokračovat v reformách. Kabinet se k dokumentu vyjádří do čtrnácti dnů. Podle ekonomů je návrh rozumný, příliš rychlé zavedení eura by bylo pro domácí hospodářství riskantní.
Podle dokumentu Strategie přistoupení ČR k eurozóně i analytiků musí mít české hospodářství prostor, aby se více "sladilo" s ekonomikami eurozóny. Přiblížit se musí hlavně struktura hospodářství či ekonomický cyklus. Šest až sedm let by na to mělo stačit. Rychlejší přijetí eura by ale mohlo ekonomiku poškodit. "Důležitým důsledkem ukvapeného přijetí eura by mohla být vysoká inflace," upozornila hlavní ekonomka Volksbank Markéta Šichtařová. To by mohlo vést až k dalšímu propouštění.
ČNB a ministerstva definitivně potvrdily, že Česko nebude moci přijmout euro v nejbližším možném termínu, v roce 2007. A to i přes chystanou reformu veřejných financí. Největší překážkou stále zůstávají vysoké schodky veřejných financí.
S tím se ale potýkají i sousední země usilující o vstup do Evropské unie a přijetí eura. Většina z nich má ale ambicióznější plány na snížení schodků i přijetí eura než Česko. Maďarsko chce například platit eurem v roce 2008.
Pokud bude chtít Česko přijmout společnou evropskou měnu na konci desetiletí, musí podle dokumentu v reformách pokračovat. Vláda se proto zavázala ještě v tomto volebním období pokračovat ve fiskální reformě.
Mezi rizika přijetí eura řadí dokument případné příliš velké dopady výkyvů ekonomiky eurozóny na domácí hospodářství při nezvratně zafixovaném kurzu koruny. ČNB také ztratí možnost ovlivňovat inflaci a úrokové míry a pomáhat tak domácí ekonomice. Hlavní slovo bude mít Evropská centrální banka.
Vojenské letectvo povede po Vachkovi Ladislav Minařík
Český ministr obrany Miroslav Kostelka ve čtvrtek oznámil, že dosavadní zástupce velitele vzdušných sil Ladislav Minařík převezme po Janu Vachkovi velení českého letectva. Vachek odchází na vlastní žádost do zálohy s koncem letošního roku.
Minařík je zástupcem velitele vzdušných sil od poloviny ledna letošního roku, v květnu ho prezident Václav Klaus jmenoval do hodnosti brigádního generála.
Devětačtyřicetiletý Minařík je absolventem Vysoké vojenské letecké školy v Košicích a Vojenské akademie v Brně. Od roku 1977 působil jako pilot a velitel na různých stupních vojenského letectva.
Vachek požádal o odchod do zálohy, protože prý už nemohl stoprocentně splnit úkoly, které mu byly zadány při nástupu do funkce. Vadilo mu především, že dosud nikdy nebyly dotaženy do konce změny ve vzdušných silách. Velitelem letectva se stal 17. prosince 2002, kdy nahradil Františka Padělka.
Klaus navrhne do ÚS prorektora Policejní akademie Jana Musila
Prezident Václav Klaus navrhne na ústavního soudce prorektora pražské Policejní akademie Jana Musila. Před jmenováním soudce Ústavního soudu (ÚS) musí s Klausovou nominací souhlasit Senát, který už pětkrát prezidentovy kandidáty zamítl. Klaus si vybral Musila podle svého mluvčího Petra Hájka také proto, že je považován za uznávaného odborníka v trestním právu.
Dvaašedesátiletý Musil působí na pražské Policejní akademii jako prorektor pro vnější vztahy a rozvoj. Je vedoucím katedry trestního práva Právnické fakulty pražské Univerzity Karlovy a přednáší také na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Je členem několika vědeckých rad.
Osm křesel v patnáctičlenném Ústavním soudu se uvolnilo v polovině července, kdy vypršel desetiletý mandát osmi jeho soudcům. Klaus už několikrát se svými návrhy na obsazení míst v Ústavním soudu v horní komoře parlamentu narazil.
Dvakrát se pokoušel prosadit advokáta Aleše Pejchala, ale ani jednou Pejchal nezískal v Senátu dostatečnou podporu. Kromě něj senátoři nepodpořili ani kandidaturu Vladimíra Balaše, Václava Pavlíčka a Kláry Veselé-Samkové. Pokud Senát Musila schválí, budou v Ústavním soudu ještě tři volná místa.
Sobotka: Česká republika potřebuje přísnější zákon o střetu zájmů
Česká republika potřebuje přísnější zákon o střetu zájmů. Novela by se měla vztahovat rovněž na přestavitele krajů a velkých obcí, protože i tam existují srovnatelná rizika korupce, řekl ve čtvrtek ministr financí Bohuslav Sobotka na semináři k zavedení protikorupčních opatření do firemního prostředí. Akci pořádala organizace Transparency International.
Zpřísnit by se podle něj možná měly i současné podmínky pro členy vlády, poslance a senátory. "Já jsem připraven tomu jako člen vlády a jako poslanec napomoci," zdůraznil. Neuvedl však jakékoli konkrétní informace.
Současný kabinet se podle něj snaží bojovat s korupcí a chce rozhodovat na základě soutěží, výběrových řízení a férového přístupu. Jako příklad neprůhledného jednání vlády Sobotka uvedl tendr na dálnici D47. "Je mi ctí, že jsem členem vlády, která našla odvahu tento tendr zrušit," řekl ministr.
Tisk nedávno uveřejnil průzkum, podle kterého vidí Češi korupci ve většině prestižních profesí. Nejvíce úplatků prý berou dopravní policisté a policie obecně. Korupce se podle oslovených často objevuje také mezi celníky, úředníky rozhodujícími o stavebních povoleních, soudci a zaměstnanci pojišťoven. Lidé často uplácejí i lékaře a zdravotníky v nemocnicích a ordinacích.
Nový zákon o střetu zájmů navrhuje také Transparency International. Stejně jako Sobotka prosazuje, aby novela platila i pro členy zastupitelstev krajů, měst a obcí, aby se rozšířila ohlašovací povinnost politiků a funkcionářů nebo, aby vzniklo přechodné období, po které by veřejný funkcionář nesměl přejít do firem, o nichž rozhodoval.
Součástí návrhu je také zavedení veřejně dostupného registru zájmů, ve kterém by politici a úředníci zveřejňovali své soukromé zájmy. Při porušení povinnosti by následovaly finanční sankce. Měli by také důsledně přiznávat své příjmy, dary a nemovitý majetek.
Prohřešky by vyšetřovala Nejvyšší etická rada složená ze zástupců nejvyšších soudních orgánů. Nyní je totiž dodržování zákona o střetu zájmů ochromeno kolegialitou mezi členy Parlamentu, zdůvodňuje organizace.
Podobná opatření v oblasti střetu zájmů prý doporučuje i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Nový zákon o střetu zájmů nedávno schválilo i Slovensko.
Seminář s názvem "Podnikání bez úplatků: základní principy" je součástí projektu Viva Etika, jímž se česká pobočka Transparency International snaží přispět ke kultivaci podnikatelského sektoru v zemi. Členem organizace je i Sobotka.
Policie šetří hospodaření státního podniku Lesy České republiky
Detektivové Služby pro odhalování korupce a finanční kriminality prošetřují hospodaření státního podniku Lesy České republiky. Ve čtvrtek to potvrdila mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová s tím, že trestní řízení zahájeno nebylo. Lesy ČR hospodaří na více než polovině lesů v zemi, jejich roční tržby přesahují pět miliard korun a zisky se pohybují v řádu stamilionů.
"Prošetřování je vedeno v obecné rovině, nikoliv proti konkrétní osobě," řekla Kosinová. Nepotvrdila, že vyšetřování souvisí s osobou bývalého generálního ředitele podniku Jiřího Olivy, kterého ministr zemědělství Jaroslav Palas 8. září odvolal z funkce.
Mluvčí státních lesů Jan Řezáč potvrdil, že policie již podnik požádala o poskytnutí písemných podkladů. Čeho konkrétně se tyto podklady týkají, mluvčí nesdělil. "S policií jsme ze zákona povinni spolupracovat," řekl mluvčí.
Vyšetřování se podle zdrojů ze státního podniku týká osob spojených s podnikem, a to i na straně jeho obchodních partnerů, a jde až ke vzniku podniku na začátku 90. let. Případem se zabývá ostravská expozitura protikorupčního útvaru policie. Šetření údajně zahájila na udání.
Ministr Palas, který nejprve Olivovo odvolání nijak nezdůvodnil, v posledním čísle týdeníku Euro uvedl, že k odvolání ho vedlo mimo jiné šetření policie. "Druhou věcí, která podnítila mé rozhodnutí odvolat generálního ředitele, byla určitá šetření, která v tuto chvíli probíhají ze strany Služby pro odhalování korupce a finanční kriminality," řekl Palas v Euru.
Olivovi Palas v rozhovoru pro Euro zejména vyčetl, že bývalé vedení lesů bylo pod vlivem lidí z lesnické branže typu Jana Mičánka a Jiřího Domese. Za nepřijatelné Palas označil to, že Lesy ČR koupily od soukromé firmy nemovitost za 30 milionů korun a následně ji pronajaly.
Kott půjde do parlamentu v úterý, až se vyléčí po úrazu
Poslanec ODS Petr Kott, který minulý pátek chyběl ve sněmovně při hlasování o důležitých reformních zákonech, se v parlamentu znovu objeví v úterý při jednání o evropské ústavě. Zatím se léčí doma z následků úrazu, který údajně utrpěl při pádu ze schodů. "Moc se mi tam nechce, protože vypadám tak, jak vypadám," řekl Kott.
Poslanec, jehož kolegové z ODS obvinili, že na hlasování nepřišel kvůli těžké opilosti, dnes poprvé od pátku vystoupil na veřejnosti a v Doksech poskytl rozhovory médiím.
Pod oběma očima měl velké žlutomodré monokly a na hlavě podlitinu. Na Kottově čele a tváři byly dvě dosud nezahojené tržné rány. Jednu měl i na nose. Drobná tržná rána a mizející otok pokrývaly také Kottovu pravou ruku. "V noci ze soboty na neděli jsem spadl ze schodů," uvedl Kott. Dodal, že si šel udělat čaj, protože měl virózu, předtím si však vzal sedativa a na schodech se mu zamotala hlava.
V Doksech, kde Kott žije, se však šíří jiná verze o příčině jeho zranění. Podle ní se v opilosti popral. Kottovi může pád ze schodů dosvědčit jedině jeho manželka.
Podle Vladimíra Otty z Prahy však v sobotu v noci byl Kott namol opilý v restauraci Sklípek v Doksech - Starých Splavech. "Už měl odřeninu na lícní kosti a málem jsme mu natloukli ještě jednou. Obtěžoval nás, tupě zíral, nesrozumitelně blábolil a osahával naše ženy," řekl Otta.
Až do neděle se Kott bude léčit doma. V pondělí vystoupí v rádiu a v úterý půjde do sněmovny. Úterní jednání parlamentu se uskuteční ve stejný den jako sněm místního sdružení ODS v Doksech. Na něm jeho členové rozhodnou, zda Kotta vyloučí z ODS.
V parlamentním bufetu se od čtvrtka nesmí prodávat alkohol
Krušné časy nastaly poslancům a dalším lidem, kteří si byli dosud zvyklí kupovat v jakoukoli denní dobu alkohol v proslulém bufetu vedle jednacího sálu Poslanecké sněmovny. Její šéf Lubomír Zaorálek (ČSSD) tam totiž s okamžitou platností zakázal alkohol prodávat.
Zákaz přišel po skandálu poslance za ODS Petra Kotta, který se v pátek údajně opil v restauraci U Schnellů vedle parlamentu tak, že nebyl schopen přijít do sněmovny hlasovat.
Zákaz prodeje alkoholu se vztahuje na dvě místa - na bufet, který je v prvním patře parlamentní budovy nedaleko jednacího sálu, a na jeho pobočku ve druhém patře; na ostatní restaurace v budově parlamentu se zákaz nevztahuje. Všechny knihovny poškozené velkou vodou znovu slouží čtenářům
Všechny knihovny, které loni v srpnu poškodila povodeň, již znovu otevřely dveře svým čtenářům. "Ministerstvo kultury letos věnuje na obnovu knihovních fondů 14 milionů korun, čímž bude podstatná část veřejných knihoven saturovaná. Těžší je to ale s odbornými knihovnami," řekl Vít Richter z Národní knihovny. Běžní čtenáři tedy již znovu najdou v knihovnách celý sortiment četby, obnova vědeckých knihoven však trvá dále a zabere ještě mnoho času.
Knihovny Akademie věd či Archeologického ústavu mnohdy přišly o zcela unikátní a nenahraditelné tituly. Jejich náhradu spíše než finanční pomoc od státu zajišťuje kolegialita odborníků ze zahraničí, kteří pořádají sbírky a zasílají knihy.
Povodeň v českých knihovnách poničila přes 660.000 knih, časopisů, filmů a historických fondů. Vůbec největší škody, které kdy živelní katastrofa na knihovnách v Česku způsobila, dosáhly 380 milionů korun. Při povodních bylo poškozeno nejméně 50 knihoven.
Podle Richtera bylo zmrazeno 140.000 svazků knih a dnes jsou všechny již vysušené. Knihy se sušily v sušárnách dřeva s regulovanou teplotou a vlhkostí, které provozují Akademie věd a Národní knihovna. Teď by některé věci měly být digitalizované a mikrofilmované a další restaurované. "Na to se letos připravují kapacity, ale stojíme před rizikem, že na jejich využití nebudou v příštím roce peníze," řekl Richter. Podle něj ministerstvo kultury nemá v rozpočtu na příští rok žádnou částku na obnovu povodňových škod.
Mluvčí ministerstva kultury Kateřina Besserová však ve čtvrtek uvedla, že 18. září dostalo ministerstvo účelově přidáno 36 milionů korun právě na záchranu zaplavených dokumentů. Do Národní knihovny se tato zpráva pravděpodobně ještě nedonesla, soudí mluvčí.
Mezi záplavami postiženými knihami a materiály, o nichž se hodně mluvilo, byla i vzácná Pražská bible z 15. století, kterou vlastní Městská knihovna. Ta už je dnes zrestaurovaná a lidé si ji budou moci prohlédnout na výstavě Česká bible v průběhu staletí, která začne 8. října v pražském Karolinu.
Sport:
O tom, zda bude pro kvalifikační utkání českých fotbalistů v Rakousku povolán i dortmundský útočník Jan Koller, se dosud nerozhodlo. Definitivní verdikt, zda se fotbalista objeví na pondělním srazu národního týmu, padne zřejmě v pátek. Kollerův zdravotní stav sice doznal výrazných změn, ale až páteční předzápasový trénink Borussie ukáže, jak na tom kanonýr skutečně je.
Devatenáct koní, z toho dva zahraniční hosté, bude bojovat o vítězství ve 113. ročníku Velké pardubické steeplechase České pojišťovny. Vrchol domácí překážkové sezony je se uskuteční v neděli 12. října na pardubickém závodišti. V legendárním dostihu organizátoři potřetí za sebou rozdělí čtyři miliony korun, vítěz se může těšit na polovinu celkové dotace.
Startovní pole Velké pardubické ozdobí dva zahraniční účastníci; irský Mose Harper a anglický Falcon du Coteau. Favorit je ale dopředu jasný - sedmiletá hnědka Registana z české stáje Wrbna. Letos při třech startech nenašla přemožitele, dvakrát zvítězila na prestižních dostizích v italském Meranu a jednou triumfovala v kvalifikační Velké ceně Pardubických novin, kde si hladce mimo jiné poradila s loňským vítězem Velké pardubické Maskulem.
Fanoušci dostihového sportu si budou o příštím víkendu v Pardubicích užívat už od soboty, kdy je na programu sedm dostihů. V neděli se poběží dalších osm a poslední z nich, 113. ročník Velké pardubické, odstartuje tradičně mezi 15:30 a 15:40. Na tribunách by dle předběžných odhadů mělo dostihům přihlížet okolo dvaceti tisíc diváků.
Počasí:
V pátek čekáme polojasno až oblačno, odpoledne a večer přijdou od západu do Čech další mraky a přeháňky, vyloučit se nedají ani bouřky. Odpolední teploty 19 až 23 stupňů, na horách kolem 17 stupňů Celsia.