Zprávy Radia Praha
Celodenní jednání sněmovny o zdravotnictví hejtmany zklamalo
Poslanci se v pátek snažili najít recept na finanční problémy zdravotnictví, které je nyní sužováno především dluhy nemocnic. Celodenní diskuse, kterou z galerie pro hosty sledovali i krajští hejtmani, nic zásadního nepřinesla. Postupem času přerostla ve vzájemné obviňování mezi vládou a opozicí, kdo za krizi může. Hejtmani, kteří znovu varovali před hrozícím kolapsem nemocnic, byli výsledkem rozpravy zklamáni. Nakonec sněmovna přijala usnesení, podle něhož má vláda připravit návrh, jak české zdravotnictví stabilizovat. K problémům ve zdravotnictví se vrátí nejpozději na přelomu listopadu a prosince. Vládní koalice bude o řešení napjaté situace jednat již v úterý. Opozice žádala důraznější usnesení a chtěla, aby vláda do týdne předložila návrh okamžitých opatření. Vládní kluby ale ODS a KSČM přehlasovaly.
Argumentace ministryně zdravotnictví Marie Součkové (ČSSD), která hovořila o rušení některých nemocnic i finanční pomoci, hejtmany ani opoziční politiky nepřesvědčila. Znovu vyčetli vládě, že na kraje převedli nemocnice s šestimiliardovým dluhem. Kraje rozhodně neuspokojuje příslib kabinetu, že jim dá na úhradu dluhů 1,2 miliardy korun. Hejtmani nevyloučili, že pokud vláda nepomůže s jejich oddlužením, některé nemocnice bude nutné zavřít. Součková ale v pátek plošné oddlužování neslíbila.
Nebudou-li dluhy do konce letošního roku uhrazeny, hrozí jim úpadek, konkurz a likvidace, upozornil ústecký hejtman Jiří Šulc (ODS). "Považoval bych za šílené, abychom zalepovali tuto díru úvěrem a zadlužili veřejný sektor," řekl novinářům hejtman Moravskoslezského kraje, předseda Asociace krajů ČR Evžen Tošenovský (ODS). Ve svém projevu před poslanci Tošenovský vyzval Součkovou, aby zvážila, zda je její další působení ve funkci prospěšné. Rezignovat nehodlám, reagovala ministryně. Ani premiér Vladimír Špidla (ČSSD) s jejím odvoláním nepočítá.
Na stranu hejtmanů se postavila opoziční ODS, která parlamentní debatu iniciovala. Občanští demokraté tvrdí, že jednoznačnou odpovědnost za kritickou situaci ve zdravotnictví nese jen vláda, která by podle ní měla plně krýt dluhy, které vznikly kvůli její špatné práci. "Tak špatně jako nyní na tom zdravotnictví nebylo nikdy. Mnohé nemocnice stojí před bankrotem," prohlásila místopředsedkyně dolní komory za ODS Miroslava Němcová. Diskuse s postupem času přerostla v hádku opozice a koalice, kdy se o zdravotnictví téměř nehovořilo. Na konci mnohahodinové diskuse zůstala v sále jen asi polovina z dvousetčlenné dolní komory.
Česká republika zavede spotřební daň na uhlí, elektřinu a plyn
V roce 2006 nebo 2007 zavede Česká republika spotřební daň na uhlí, elektřinu a plyn. Lidé by tak za energie mohli platit o stovky korun ročně víc. Tyto takzvané ekologické daně jsou povinné v Evropské unii, Česko žádá o přechodné období do konce roku 2006. Vyplývá to z informací, které v pátek ČTK získala od ministerstva financí a odborníků. "Nyní se tvoří věcný záměr. Zákony by se měly začít připravovat v příštím roce," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Důvodem žádosti o přechodné období je prý snaha ochránit obyvatelstvo před nárazovým zvýšením cen řady výrobků a služeb. "Cílem resortu je zavést nejnižší možnou sazbu," dodal. Elektřina by v bytech podražila o necelou stokorunu za rok, v rodinných domcích by to bylo více, odhadl Tomáš Voříšek z konzultační společnosti Seven. Citelnější bude zavedení nové daně na vyhřívání domů a bytů. U rodinného domku, kde se topí tuhými palivy, by lidé zaplatili přibližně o 1200 korun ročně navíc. Dálkové dodávky tepla do bytů by mohly podražit o několik set korun.
Klausův projev ve sněmovně prý nebyl útokem na vládu
Prezident Václav Klaus odmítl, že by svým čtvrtečním kritickým projevem v Poslanecké sněmovně zaútočil na vládu Vladimíra Špidly. "Identifikoval jsem tři vážné problémy naší země. Ne vlády," řekl v pátek Klaus novinářům v Hradci Králové. Problémem ČR jsou podle něj veřejné finance, pokles důvěry občanů v politické instituce státu a úkol zvládnutí vstupu do EU. "Pokud to někdo potrefeně vztáhnul na sebe a myslel, že jsem atakoval vládu, já myslím, že je to velký omyl," řekl prezident. Dodal, že v jeho projevu snad ani slovo "vláda" nezaznělo. Klausův první prezidentský projev k poslancům vyvolal rozporuplné reakce. Premiér Špidla Klausovu kritiku politiky vlády důrazně odmítl. Koaliční poslanci hodnotili prezidentova slova jako projev hodný čestného šéfa opoziční strany. Naopak Klausovi straničtí kolegové z ODS kritice vlády nadšeně tleskali. Klaus v projevu poukázal na rekordně vysoký schodek státního rozpočtu na příští rok, měl výhrady k reformě veřejných financí a upozornil na růst moci státu na úkor občanských svobod. Upozornil také na důsledky nové evropské ústavy.
Fórum 2000 vyzve EU, aby iniciovala nová jednání WTO
Účastníci Fora 2000 vyzvou Evropskou unii, aby iniciovala nové jednání Světové obchodní organizace (WTO), jejíž setkání v mexickém Cancúnu skončilo nezdarem. Při slavnostním závěru konference, jehož se zúčastnil rovněž bývalý prezident Václav Havel a někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, to v pátek prohlásil exprezident Jihoafrické republiky Frederik De Klerk. Neúspěch konference WTO v Cancúnu může podle něj vést k tomu, že v budoucnu bude kladen mnohem větší důraz na bilaterální jednání. Mezinárodní společenství by ale mělo vyvinout veškeré úsilí, aby byla obnovena mnohostranná diskuse, soudí De Klerk. Bývalý prezident Václav Havel na závěr již sedmé konference Forum 2000 podotkl, že "business je sice důležitý", ale jsou věci, které jej přesahují. "Mám pocit, že žijeme ve světě odcizení bohatství a práce, vlastnictví a tvorby kvalit," uvedl Havel.
Odmítnutí kjótského protokolu byla podle Albrightové velká chyba
Odmítnutí kjótského protokolu o klimatických změnách bylo jednou z velkých chyb nynějšího amerického prezidenta George Bushe. Při vystoupení na závěr Fora 2000 v Praze to v pátek řekla bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Naše administrativa prezidenta Billa Clintona vyjednávala podmínky protokolu, a i když obsahoval velké problémy, byl to také velký krok kupředu, zdůraznila Albrightová. Byla Clintonovou ministryní ve druhé polovině 90. let do konce jeho administrativy do ledna 2001. V té době byl také kjótský protokol uzavřen. Prohlásila však, že pokud by byl v roce 2000 zvolen prezidentem demokrat Albert Gore, bezpochyby by se pokoušel vylepšit podmínky kjótského protokolu, který má omezit emise tzv. skleníkových plynů způsobujících oteplování atmosféry. Nynější administrativa republikána George Bushe brzy po nástupu v roce 2001 americký podpis pod protokolem stáhla, což vyvolalo vlnu kritiky v řadě zemí včetně USA samotných. Madeleine Albrightová řekla, že v ČR nezastupuje Bushovu vládu, ani jí nepřijela programově kritizovat. Zdůrazňovala však potřebu spolupracovat s mezinárodními institucemi, protože existují globální problémy, které přesahují možnosti řešení i tak rozvinuté země, jako jsou Spojené státy.
Václav Havel obdržel ocenění za přínos v boji za lidská práva
Bývalý český prezident Václav Havel v pátek převzal ocenění za přínos v boji za lidská práva a rozvoj občanské společnosti. Mezinárodní cenu Hanno Ellenbogenové mu předali zástupci Pražské společnosti pro mezinárodní spolupráci (Prague Society for International Cooperation). S oceněním je spojena také částka 150.000 korun, kterou laureát tradičně předává mladé osobnosti, jež se výrazně projevila v umění, literatuře či vědě. Havel částku věnoval běloruskému novináři, šéfredaktorovi časopisu Naše Niva Andreji Dynkovi. "Na ceně je zajímavé zejména to, že ocenění sám nejen přijímám, ale mám možnost i dávat," řekl ČTK Havel. Časopis Naše Niva podle něj představuje v Bělorusku symbol tradice, nezávislosti a ostrov svobody
Konference na podporu Tibetu přinesla diplomatickou rozepři
Konference na podporu Tibetu v Praze přinesla diplomatickou rozepři. Čínské velvyslanectví v pátek v prohlášení vyjádřilo nespokojenost jak s návštěvou tibetského duchovního vůdce dalajlamy v Česku, tak s konferencí Skupin podporujících Tibet, které se dalajlama zúčastní. Proti čínskému prohlášení vzápětí ostře protestovalo české ministerstvo zahraničí. Čínskému velvyslanectví předalo verbální protestní nótu. Čínská strana vystoupila proti konferenci na podporu Tibetu, kterou pořádají německá Nadace Friedricha Naumanna a exilová tibetská vláda. V prohlášení tvrdí, že dalajlama "není obyčejnou náboženskou osobností, nýbrž politickým emigrantem vyvíjejícím činnost směřující k rozštěpení vlasti a poškození národní jednoty". "Dalajlamova klika" chce podle čínského prohlášení konferencí podněcovat "osamostatnění Tibetu" a poškozovat vztahy mezi Čínou a Českou republikou. Česká diplomacie proti tomu ale vystoupila. "Ministerstvo ... kategoricky odmítá nepravdivá, zavádějící a absurdní tvrzení uvedená v prohlášení mluvčího velvyslanectví Čínské lidové republiky ke konání mezinárodní konference skupin podporujících Tibet, které bylo adresováno českým médiím," uvedl Černínský palác v tiskovém prohlášení.
Svět ohrožuje kombinované užívání drog, ČR vede skupinu prevence
Hlavním problémem současného světa se v drogové oblasti stává kombinované užívání drog. Usnesla se na tom konference skupiny Rady Evropy pro boj proti drogám (Pompidou Group), která v pátek skončila v Dublinu. Její účastníci zároveň pověřili Česko vedením výzkumné skupiny zabývající se prevencí. ČTK to řekl vicepremiér Petr Mareš, který Českou republiku na konferenci zastupoval. "Kombinované používání různých drog se světem rychle šíří a v plné míře již postihuje Evropu včetně Česka," řekl Mareš. "Jde o míchání legálních a nelegálních drog, což je hned z několika hledisek velmi nebezpečné," dodal. Termín "kombinované" zahrnuje jak současné, tak v těsném sledu následné užívání různých omamných prostředků, počínaje například alkoholem, poté vystupňované syntetickými drogami jako je extáze, a završené tvrdými drogami. Závislým osobám praktikujícím kombinované užívání lze často jen těžko poskytnout rychlou lékařskou pomoc v případě nutnosti, protože je obtížné zjistit, co všechno braly, natož co z této směsky způsobilo dané potíže, upozornil Mareš.
Vojáci z Iráku v pátek v Hradci převzali ocenění
Medaile ministra obrany Za službu v zahraničí v pátek na Ulrichově náměstí v Hradci Králové převzalo zhruba 300 vojáků, kteří půl roku působili v jihoirácké Basře. Celkem 190 účastníků mise navíc v pátek získalo ocenění Za bojové nasazení. Slavnostního nástupu jednotky se v Hradci Králové zúčastnil i prezident Václav Klaus. "Sotva kde jinde se může voják o svých možnostech dozvědět více než právě při takové zátěži, jaké jste byli vystaveni. Nebyli jste sice v pravém smyslu slova útvarem bojovým, ale přesto mohou říci, že jste svou obtížnou bitvu svedli a že jste v ní uspěli," řekl Klaus vojákům. Prezident ve svém projevu také ocenil, že česká nemocnice v Iráku neposkytovala služby pouze spojeneckým vojákům, ale i civilnímu obyvatelstvu. "Pro naši armádu je to cenná zkušenost, pro veřejnost je to důkaz, že Armáda České republiky, která prochází složitou transformací, je akceschopná a že má statečné a profesionálně připravené odborníky, jako jste vy. Jsem rád, že jste v pořádku zpátky ve své vlasti," uvedl Klaus.
Kvůli nižší úrodě brambor porostou ceny v obchodech
Konzumní brambory v obchodech budou kvůli nižší úrodě dále zdražovat, největší nárůst lze zřejmě očekávat na jaře. ČTK to v pátek na odborném semináři v Havlíčkově Brodě řekl předseda Ústředního bramborářského svazu František Novák s tím, že zatím nikdo nedokáže odhadnout, jak bude cena v jarních měsících vypadat. Kvůli letošní horší úrodě se již ceny meziročně zvedly o polovinu na 11 korun za kilogram. Kvůli vyšším cenám se podle Nováka zřejmě sníží domácí spotřeba brambor. Běžná roční tuzemská spotřeba konzumních brambor činí 780.000 tun, z letošní úrody ale nebude pokryta. Podle statistiky by na trhu mělo chybět nejméně 250.000 tun konzumních brambor. Cekem se letos včetně průmyslových brambor a sadby urodilo 737.000 tun brambor.
Podle průzkumu výchovu dětí nesou na bedrech zejména matky
Děti vychovávají především matky. Otcové se nejvíc zapojují do trestání dětí a do společných sportovních aktivit. Matky chodí s nemocnými ratolestmi k lékaři, zůstávají s nimi doma, čtou jim pohádky a učí se s nimi. Vyplynulo to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oba rodiče společně s dítětem většinou rozhodují o jeho budoucnosti, kupují potomkům dárky, sportují s nimi, berou je na výlety nebo je trestají. Podle poloviny dotázaných nevyužívají otcové dostatečně možnost čerpat rodičovskou dovolenou. Lidé to přičítají tomu, že muži vydělávají více peněz než ženy. Vzít si rodičovskou dovolenou jim nemusí umožnit jejich práce nebo by mohli kvůli ní mít problémy se zaměstnavatelem. Lidé také poukazují na to, že se muži na rodičovské dovolené setkávají s nepochopením okolí i samotných žen. Naprostá většina lidí si myslí, že kontakt otce s dítětem v jeho prvních měsících života má pozitivní vliv na vývoj potomka a napomáhá vytvářet silnou vazbu mezi nimi. Kontakt s dítětem otce obohacuje a upevňuje i vztah mezi oběma rodiči, uvádí průzkum.
Organizace chtěly upozornit na chudobu písněmi, pěli i bezdomovci
Zpěvem, vyprávěním i básněmi se v pátek snažily tři humanitární organizace od 12:00 do 17:00 přilákat v Praze na náměstí Míru kolemjdoucí, a upozornit je tak na problém chudoby. Příležitostí k uspořádání tříhodinového happeningu se stal Mezinárodní den za vymýcení chudoby, který připadá právě na 17. října. V programu vystoupili také bezdomovci. "Může se nám zdát, že chudoba je něco vzdáleného, co existuje jen v Africe nebo Latinské Americe. Je pravda, že je jí tam víc. Ale najdeme ji i u nás. Je nám blízko," řekl předseda sdružení Naděje Ilja Hradecký. Tato organizace spolu s pražskou Arcidiecézní charitou a Armádou spásy páteční akci uspořádala. Všechny tři poskytují své služby bezdomovcům, sociálně slabým, seniorům, mentálně postiženým i jinak znevýhodněným lidem. Symbolickou pochodeň, která by měla lidem prosvítit temnotu a otevřít jim oči, zapálil v pátek na náměstí Míru evangelický farář Svatopluk Karásek. Jak řekl, sám o úplném vymýcení chudoby pochybuje. "Vždy tu budou lidé, kteří se dostanou pod kola společnosti. Stát by měl poskytovat peníze a humanitární organizace personál. Tato kombinace se v historii osvědčila," uvedl Karásek, který je také poslancem parlamentu.
Vznik ČSR byl podle historiků důležitější pro Slováky
Pro Slováky měl vznik Československa 28. října 1918 zřejmě větší význam než pro Čechy, protože zastavil pomaďaršťování a poprvé vymezil hranice Slovenska. Tento názor víckrát zazněl v projevech účastníků pátečního semináře českých a slovenských historiků k 85. výročí vzniku Československa, který uspořádal Český spolek na Slovensku. Většina z devíti přednesených referátů se soustředila na problémy, nejen na faktografii, pochvaloval si při hodnocení akce slovenský historik Ivan Kamenec. "O slovensko-českých vztazích je třeba uvažovat bez sentimentality. Rozdílný názor druhé strany se přitom nesmí chápat jako projev nepřátelství," zdůraznil. Seminář, který otevřel český velvyslanec na Slovensku Rudolf Slánský a písemně pozdravil také bývalý československý a český prezident Václav Havel, nabídl posluchačům několik pohledů na historický mezník obou národů.
Rašína připomíná deska na chodníku, kde ho zranil atentátník
Po více než padesáti letech se v pátek před pražský dům prvorepublikového politika Aloise Rašína vrátil pomník připomínající jeho tragickou smrt. Místo, kde v roce 1923 zasáhla uznávaného ekonoma kulka z revolveru atentátníka, nechala radnice Prahy 2 osadit kamenným křížem s mosazným letopočtem atentátu. Ke kříži, který z ulice zmizel po převratu v roce 1948, přibyla ještě pamětní deska. "Ta připomíná i mého otce Ladislava Rašína," řekla ČTK vnučka prvního československého ministra financí Jana. Na desce se Pražané dočtou, že jejího otce, poslance Národního shromáždění, v domě v Žitné ulici zatklo gestapo a zemřel v roce 1945 v nacistickém vězení.
Ivan Klíma zaujal ve Stockholmu besedou o politice a literatuře
Besedou o vztahu literatury a politiky, ale také o řadě dalších aktuálních společenských témat, naplnil v pátek český spisovatel Ivan Klíma sál Královské knihovny ve Stockholmu. Jádrem akce, kterou v rámci měsíce české kultury ve Švédsku společně uspořádaly Klímovo švédské nakladatelství a české velvyslanectví ve Stockholmu, byla beseda Klímy se známým švédským novinářem Göranem Rosenbergem, bývalým televizním zpravodajem v USA a později šéfredaktorem kulturně-společenského měsíčníku Moderní doba. Švédské publikum se přitom mohlo seznámit také s originály české samizdatové literatury, které je překvapily tím, že nešlo jen o díla vysoce politického zaměření. Za komunistického režimu se totiž takto pracně přes průklepový papír opisovala a vydávala také nepolitická díla tehdy zakázaných autorů. "Pocházím z generace, která se narodila v době velkých traumat a která je v literatuře proměnila do velkých témat," konstatoval český prozaik s tím, že dnešní nejmladší spisovatelské generace vyrůstají - politicky i tematicky - ve zcela jiné době i prostředí. Konstatováním, že dnešní době velká témata chybějí, se však nevracel nostalgicky ke starým časům. Hovořil například o tom, jak těžce se dnešní začínající spisovatelé mohou prosazovat a živit pouze psaním.
O pokračování "nemocnice" je nebývalý zájem ze zahraničí
Ještě před premiérou první části nové řady legendárního seriálu České televize Nemocnice na kraji města, tentokrát s dovětkem ...po dvaceti letech, projevilo zájem o její koupi několik zahraničních stanic. Vedoucí tiskového oddělení veřejnoprávní televize Bohuslava Holubová ČTK řekla, že slovenská televize Markíza pokračování už koupila a premiéru prvního dílu uvede 26. října, tedy pouhých šest dní po uvedení v Česku. "Vysílací práva seriálu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech zakoupila rovněž polská televize a zájem o ně projevila slovinská televize. O dalších prodejích do zahraničí jednáme s televizemi Srbska a Černé Hory, Bosny, Hercegoviny a Makedonie," řekla v pátek Holubová ČTK.
Zapsání na seznam UNESCO způsobilo Třebíči invazi turistů
Červencové zapsání třebíčského židovského ghetta a baziliky sv. Prokopa na seznam kulturních památek UNESCO způsobilo invazi turistů do města. Informační centrum v Malovaném domě na Karlově náměstí navštívilo v červenci až září více než 9000 turistů oproti necelým 4000 ve stejném období minulého roku, řekla v pátek ČTK Jaromíra Hanáčková z třebíčského městského kulturního střediska. Ještě větší nápor turistů zaznamenalo židovské město. Do druhého městského informačního centra v Zadní synagoze zavítalo během tří letních měsíců téměř 8000 lidí, zatímco v červenci až září loňského roku jen necelých 1800. "Davy turistů zvládáme s vypětím všech sil a s vyceněnými zuby," řekla Hanáčková.
Počasí
V noci jasno nebo malá oblačnost, k ránu místy mlhy. Teploty -1 až -5 stupňů. V sobotu má být skoro jasno až polojasno, dopoledne ještě místy mlhy. Teploty 8 až 12 stupňů. Mírný východní až jihovýchodní vítr, na jižní Moravě a ve vyšších polohách silnější do 40 kilometrů za hodinu.