Zprávy Radia Praha
Štěpánek: Arbitráž s CME prohrána zbytečně, přispěli k tomu i lidé z ČR
Česká republika prohrála arbitráž s firmou CME zbytečně, nejméně jeden svědek u stockholmské arbitráže vypovídal křivě a rada pro vysílání si počínala v souladu s českými zákony. Zhruba tak shrnul bývalý člen vysílací rady Petr Štěpánek v rozhovoru s novináři svou výpověď před sněmovní vyšetřovací komisí, která se snaží objasnit okolnosti prohrané arbitráže s firmou CME.
Republika musela zaplatit této společnosti více než deset miliard korun za znehodnocení její investice do televize Nova. "Myslím, že Česká republika prohrála arbitráž, která na začátku byla neprohratelná, a že ji neprohrála kvůli tomu, že by se orgány jako rada (pro vysílání) nebo Poslanecká sněmovna nebo jiný dopustily poškození investice pana (Ronalda) Laudera nebo společnosti CME. Ale prohrála ji nakonec kvůli tomu, že některé osoby, někteří úředníci, někteří politici de facto přispěli k porážce vlastní země," prohlásil Štěpánek. Jmenovat tyto lidi nechtěl, poslancům z komise však jejich jména řekl. Dodal, že svá tvrzení podpořil v komisi různými písemnými dokumenty.
Opozice a koalice se přou o interpretaci arbitráže a o to, kdo se na prohře podepsal. Vládní strany kladou důraz spíš na odpovědnost bývalé rady pro vysílání, někteří opoziční poslanci hovoří například o údajně nezvládnuté obhajobě státu v tomto sporu. Také Štěpánek v pátek řekl, že právní zastoupení České republiky nebylo "na příslušné úrovni". Dodal, že rada pro vysílání se snažila uvést do souladu s českým právním řádem vztahy mezi držitelem licence na vysílání Novy, tedy společností CET 21, a servisní organizací, což byla ČNTS vlastněná hlavně CME. "Nikoli to, co uvádějí dva stockholmští arbitři, že jsme chtěli poškodit investora," uvedl. Tito dva arbitři ze stockholmského sporu se podle něj mýlí a poškodili Českou republiku. Štěpánek míní, že kdyby rada chtěla vyhovět jejich námitkám, musela by jednat v rozporu s tuzemskými zákony.
Prohraná arbitráž s firmou CME je výsledkem řízeného podvodu, řekl v pátek novinářům bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný. Předseda sněmovní komise ke kauze arbitráže Stanislav Křeček (ČSSD) označil jeho páteční výpověď před poslanci za velmi vážnou. Křeček mimo jiné řekl, že Clifford Chance, právní kancelář, která v arbitráži zastupovala ČR, hájila v Maďarsku zájmy Ronalda Laudera, hlavního akcionáře CME. "Clifford Chance totiž, jak se ukazuje, zastupoval zájmy pana Laudera, nebo dokonce zájmy CME v Maďarsku. I když samozřejmě advokát může zastupovat různé klienty, není obvyklé, aby byl pověřen advokát zastupováním své protistrany, dokonce je to v České republice v rozporu s advokátní etikou," řekl. Ministerstvo financí podle něj asi nevybralo "optimálního zástupce" zájmů ČR. Hlavním motivem výpovědi Železného bylo podle Křečka tvrzení, že prohra v arbitráži byla zaviněna zejména činností českého státu. "Vyjadřuje vážné podezření, že orgány českého státu aktivně spolupracovaly na způsobené škodě, tedy že spolupracovaly s orgány CME," uvedl. Výpověď senátora a bývalého šéfa Novy podle něj posunula práci komise do nových oblastí. Republika musela zaplatit firmě CME více než deset miliard korun za znehodnocení její investice do televize Nova.
ČSSD vybírá stínové ministry ke koaličním partnerům
Sociální demokracie vybírá navzdory posměchu koaličních partnerů stínové ministry, kteří budou oponovat lidoveckým a unionistickým členům vlády. "Na pátečním zasedání politického grémia jsem dostal za úkol připravit návrh pro předsednictvo do konce roku," řekl ČTK místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Stínovými ministry by se podle něj mohli stát zkušení sociálnědemokratičtí odborníci, kteří pracují v odborných komisích nebo v parlamentních výborech. "Je to myšlenka, která je v nějaké formě docela rozumná," reagoval v minulých dnech na Škromachův návrh předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla. Rozpaky naopak vzbudil u koaličních partnerů. Místopředseda US-DEU Jan Hadrava považuje myšlenku za schizofrenní. O politologicky "pozoruhodném" experimentu hovořil místopředseda lidovců Jan Kasal. Koaliční vládu ale podle jeho soudu neohrozí.
Škromach si od stínových ministrů slibuje, že budou objasňovat levicovým voličům politiku ČSSD. Sociální demokracie je podle něj i podle některých politologů nucena v koaliční vládě ke kompromisům, které voliči nechápou. Toho prý využívají komunisté a vábí voliče nejsilnější vládní strany. "Strana by proto měla voliče jednoznačně informovat o tom, jak by jednotlivé problémy řešila sama," soudí místopředseda. Voliči musejí znát jednoznačné stanovisko ČSSD, které se od kompromisního koaličního liší. Jde především o ministerstva dopravy, místního rozvoje a životního prostředí. Shoda mezi koaličními partnery podle Škromacha ale neexistuje ani v jiných resortech.
Mediální komise odložila jednání o ČT a ČRo, zváží jejich spojení
Poslanecká mediální komise v pátek přerušila projednávání zákona týkajícího se financování České televize. Na návrh Ivana Langera (ODS) odsouhlasila vznik pracovní komise, která by se měla zabývat variantou spojení České televize s Českým rozhlasem a možností tzv. čistého financování veřejnoprávních médií bez reklamy. Členové stálé komise pro sdělovací prostředky jednali v budově ČT, zejména o této veřejnoprávní instituci. V diskusi o vládních návrzích novel zákona se vesměs shodli, že v dané podobě by jejich schválení nebylo vhodné. Novela týkající koncesionářských poplatků navrhovala jejich zvýšení v případě ČT ze 75 na 95 korun. O nutnosti vyřešit financování televize se poslance snažil přesvědčit management veřejnoprávního média, které se podle něj ocitá ve špatné finanční situaci. Měl se také zvýšit reklamní limit televize z jednoho na tři procenta a způsob volby Rady ČT.
ČT chybí podle jejího managementu na kvalitní program 700 milionů
Na výrobu kvalitního programu v příštím roce chybí České televizi podle jejího managementu 700 milionů korun. V roce 2004 by veřejnoprávní televize potřebovala až 1,6 miliardy korun, uvedl na pátečním jednání mediální komise vrchní ředitel ČT František Lambert. Realita ale je, že má asi 900 milionů, dodal. Televize pro příští rok podle managementu zavedla úsporná opatření, sníží počet zaměstnanců o 300 a omezí vlastní výrobu. Tím stlačila očekávané náklady na program na 1,3 miliardy. Stovky miliard ale ČT stále podle Lamberta chybějí. Vyrovnaný rozpočet na rok 2004 by měl být asi 4,3 miliardy korun.
Pokud se koncesionářské poplatky a reklamní limit nezvýší, bude muset televize zejména ve druhém pololetí radikálně šetřit, což bude mít značný vliv na kvalitu jejího programu, uvedl management. Ředitelka programu Markéta Luhanová na dotaz členů komise hájila nákup zahraničních pořadů v době, kdy televize musí šetřit. Zahraniční pořady jsou totiž podle Luhanové často levnější než vlastní tvorba. Průměrná cena zahraničních filmů vysílaných ČT v hlavním programovém okně je podle Luhanové asi 300.000 korun, zatímco kupříkladu výroba jednoho dílu oblíbené soutěže O poklad Anežky České přijde na 450.000 korun.
Za loňský rok vykázala televize ztrátu 399 milionů korun a vyčerpala rezervní fond. Letos očekává ztrátu 270 až 300 milionů korun, i když plánovala vyrovnaný rozpočet. Důvodem zhoršení hospodaření v posledních letech jsou podle vrchního ředitele především dva aspekty. A to dlouholeté nepřizpůsobení výše koncesionářských poplatků reálnému vývoji ekonomiky země a ekonomické plány předchozích managementů, které pak neodpovídaly realitě.
Febio zvažuje ukončení dlouholeté spolupráce s Českou televizí
Studio Febio zvažuje ukončení dlouholeté spolupráce s Českou televizí (ČT). Jeho šéf Fero Fenič tak reagoval na informaci ředitelství programu ČT, že k 1. lednu ruší dokumentární cyklus Zpověď, komentovaný Lucií Bílou. Cyklus přitom patří v žánru dokumentární tvorby mezi nejsledovanější.
ČT ve čtvrtek oznámila, že kvůli nedostatku finančních prostředků v příštím roce ruší výrobu desítek vlastních pořadů a ukončí spolupráci na několika externích projektech. Na obrazovce se neobjeví například filmové magazíny Kinobox a Filmopolis, cykly Šumná města a Předčasná úmrtí, hudební Noc s Andělem, soutěž O poklad Anežky České či pořad Domácí štěstí. Ruší se i natáčení dalších dílů úspěšných Četnických humoresek.
"Z toho lze usuzovat, že Česká televize přestala brát do úvahy kvalitu i diváckou úspěšnost a pravděpodobně rozhoduje pouze na základě subjektivních přístupů a lobbingových tlaků. Není totiž jasné, jaká kritéria rozhodují, není-li předností renomovanost tvůrců, sledovanost a finanční nenáročnost projektu," komentoval Fenič informaci o zrušení cyklu Zpověď. Prý se prý zatím podařilo "zachránit" alespoň Cestománii, pořad, který patří ke třem nejsledovanějším na veřejnoprávní obrazovce. "Takový pořad snad není třeba zachraňovat. Zachraňovat potřebuje Česká televize - před přezaměstnaností, nekompetentními lidmi a osobními zájmy," míní šéf Febia. Proto zvažuje, zda vůbec pokračovat v natáčení dalších dílů Cestománie pro ČT a zda po zrušení cyklu Zpověď spolupráci s Českou televizí neukončit. "Její současné kroky nejsou v zájmu televizních koncesionářů. Febio nechce podporovat destrukční protiveřejnoprávní proces, kterým ČT právě prochází," dodal.
Přistání amerických vojáků na Ruzyni není zvláštní, říká Štefka
Přistání letounu s americkými vojáky na civilním letišti v Praze-Ruzyni není podle náčelníka generálního štábu české armády Pavla Štefky zvláštní událostí. "Přeletů, přistání a mezipřistání je obrovské množství a každého čtvrt roku o nich podáváme souhrnnou zprávu parlamentu," řekl v pátek novinářům. Štefka také popřel informace o tom, že by armáda o přistání obřího Boeingu 747 s přibližně třemi stovkami amerických vojáků na palubě nevěděla dopředu či se ho snažila utajit. "Když se to odehrává na civilním letišti, tak si nelze myslet nic o režimu utajení," poznamenal Štefka.
O tom, že od čtvrteční noci přistávají v Ruzyni obří boeingy, které přes Českou republiku převážejí stovky amerických vojáků do Kuvajtu, informovala televize Prima s tím, že letadla společnosti United Airlines na Ruzyni doplňují palivo. O přesunu vojáků podle televize předem nevěděl ministr obrany Miroslav Kostelka, který se to prý dozvěděl půl hodinu před tím, než stroj dosedl na ranvej ruzyňského letiště. To znepokojilo i šéfa levicové parlamentní opozice, předsedu komunistů Miroslava Grebeníčka, který tuto skutečnost považuje za skandální. Podle Štefky ale armáda o letadle věděla díky společnému operačnímu centru, tedy jakémusi armádnímu dispečinku s nepřetržitým provozem. "Ministr obrany nemusí vědět o všem," dodal Štefka s úsměvem.
Ani předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS) nevidí v přeletech a přistávání letadel s americkými vojáky nic zvláštního a žádné bezpečnostní riziko. Grebeníčkovi se však nelíbí, že o přesunu vojáků nejednal parlament. "Vyzývám vládu, aby vysvětlila parlamentu, proč toleruje, a snad i podporuje akci, která je útokem na státní suverenitu republiky a vážným potenciálním ohrožením bezpečnosti občanů," dodal.
Česká vláda i parlament už na počátku roku v souvislosti s přípravou vojenské operace v Iráku souhlasily s žádostí Američanů o přelety a přejezdy vojenských konvojů přes české území. Některé evropské země, například Rakousko, žádost odmítly.
Česko-slovenská komise: Škoda, že hraniční zátarasy se dál staví
Členové česko-slovenské mezivládní komise pro příhraniční spolupráci vyjádřili v pátek politování nad tím, že česká strana pokračuje v budování zátarasů na společné hranici. "Odnášíme si úkol upozornit na tento problém a pokusit se, aby byl v rámci příslušných mezinárodních dohod a mezinárodní praxe také řešen. Bude správné, když bude řešen ku prospěchu občanů," řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Forman.
Předseda české části komise předpokládá, že problém si vyžádá vytvoření smíšené pracovní skupiny. Znepokojení podle něj nezaznělo ze slovenské strany, ale od konkrétních občanů z obou stran hranice, kterých se opatření bezprostředně týká. Na pátečním jednání problém nadhodili zástupci Moravskoslezského a Zlínského kraje. "Mluvíme o znepokojení občanů a to je konec konců to nejvážnější," uvedl.
Státní tajemník slovenského ministerstva vnitra Martin Pado, který vedl slovenskou delegaci, se odvolal na prohlášení premiéra Vladimíra Špidly během nedávné návštěvy Bratislavy, že výstavba zátarasů bude pokračovat. Zapochyboval, zda úředníci z ministerstev nebo krajů mohou do věci hlouběji zasáhnout. "O této problematice se mluví na nejvyšší úrovni," poznamenal.
Forman zdůraznil, že stavba zátarasů vyplývá z mezinárodních závazků pro období před zavedením pravidel Schengenské dohody na společných hranicích, která začnou platit po vstupu obou zemí do Evropské unie. Zástupci komise se nicméně budou pokoušet "nepraktická a pro občany nevhodná opatření co nejvíce eliminovat".
Stávka rakouských železničářů skončila; zanechala milionové škody
Stávka rakouských železničářů po třech dnech skončila. Protesty paralyzovaly dopravu v Rakousku a komplikace způsobily i v ostatních zemích Evropy, včetně České republiky. Na hranicích se hromadily odstavené nákladní vagony, podniky začínaly mít vážné potíže s expedicí a škody postupně narostly do milionů. Zatím není jasné, kdo ztráty nakonec uhradí. Na konec stávky čekala v České republice zhruba padesátka vlaků naložených uhlím, novými škodovkami, chemikáliemi, ropnými produkty či dřevem. Na slovenských drahách uvízla asi třicítka vlaků. Dalším problémem byly prázdné vozy, které zůstaly v Rakousku a byly přitom potřebné pro zákazníky v tuzemsku. ČD si je nemohly půjčit v zahraničí, protože tam byla situace stejná.
České dráhy odhadují škody na mnoho milionů korun, přesně je však zatím nelze vyčíslit. Dráhy budou škody vymáhat na rakouské železnici, řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Podle generálního ředitele ÖBB Rüdigera vorm Waldeho však ČD nemají automatický nárok na úhradu těchto škod. ÖBB podle něj ručí za způsobené škody v případě, že by šlo o politickou stávku. Odborové sdružení železničářů (Gde) odmítlo, že protest byl politickou stávkou.
Podle Šťáhlavského je vymáhání ztrát a případných škod ze stávek skutečně problematické, i když podle mezinárodních dohod je železnice povinna uhradit ztráty, které vznikly jiným železničním subjektům v důsledku stávky. ČD podle něho ztráty a škody vyčíslí a bude o jejich úhradě s ÖBB jednat. Na stávku doplatily i podniky v okolních zemích. V České republice se s problémy potýkala například neratovická chemička Spolana, dřevařské firmy na Vysočině či největší domácí výrobce oceli, společnost Ispat Nová huť. Škody ale zatím není možné vyčíslit. Největšímu českému vývozci, mladoboleslavské automobilce Škoda Auto, stávka problémy nezpůsobila.
Brusel pomůže novým členům prosadit reciprocitu ve vízovém režimu
Evropská komise pomůže vstupujícím členům prosadit reciprocitu ve vízovém režimu se třetími zeměmi. V podstatě jde o to pokusit se přimět státy jako USA, Kanadu nebo Austrálii, aby vůči novým členům EU neuplatňovaly vízovou povinnost, tedy aby s nimi zacházely jako se stávajícími členskými státy. "Je to citlivý problém, který bude třeba řešit. Evropská komise si toho je vědoma a nastolí ho v Radě ministrů EU - je jasné, že reciprocita nenastane automaticky a že je třeba se pokusit ji prosadit," řekl ČTK mluvčí Evropské komise Pietro Petrucci.
Česká diplomacie usiluje o zrušení vízové povinnosti, kterou vůči českým občanům uplatňují Spojené státy, Kanada a Austrálie, aby mohla aplikovat zásadu bezvízového styku s těmito zeměmi po vzoru Evropské unie, která je má na tzv. bílém seznamu států, pro které vízová povinnost neplatí. "Je to svízelná situace. Buď zcela bez výhrad převezmeme seznam, zrušení víz bude jednostranné, nebo se obrátíme na EK... Anebo dostaneme od EU souhlas nechat věc na bilaterálním řešení," řekl ve středu v zahraničním výboru parlamentu náměstek ministra zahraničí Pavel Vošalík.
Evropská komise si je vědoma, že správně mají Česko a další kandidáti splnit požadavky evropského práva do vstupu, tedy aplikovat všechna nařízení včetně "bílého" a "černého" seznamu ve vízové politice od 1. května 2004. Je také nabíledni, že pokud by Austrálie či Kanada chtěly dál víza vyžadovat, mají noví členové právo žádat ostatní o projev solidarity, tedy o jejich vyjmutí z "bílého" seznamu. To by bylo zajisté nepříjemné - právě proto se dnes v Bruselu říká, že vlastně nehoří, dokud se Česko (a další) nestanou součástí schengenského prostoru. Do té doby zůstanou na hranicích kontroly a EU nebude prý nic namítat, pokud si po tuto dobu - nejméně dva-tři roky po vstupu - podrží Praha právo vyžadovat víza od Kanaďanů nebo Australanů, ba je opět zavést vůči Američanům. Jakmile se však ČR stane součástí Schengenu, vyložil Petrucci, bude nanejvýš žádoucí, aby všechny země do něj zapojené dodržovaly vůči vnějšímu světu stejná pravidla. Teprve pak budou nováčkové včetně Česka mít skutečnou páku na Evropskou komisi a ostatní členy, aby se zasadili ve Washingtonu, Canbeře nebo Ottawě o zrušení vízové povinnosti - nebo aby ji vůči těmto zemím na znamení solidarity s novými kolegy opět zavedly.
EU zde měří vstupujícím zemím dvojím metrem. Nekompromisně požadovala, aby Česko a další kandidáti zavedli vízovou povinnost vůči státům na tzv. černém seznamu, tedy například Rusku, Ukrajině či Bělorusku, což bylo nejednou bolestné a ekonomicky nevýhodné. O uplatňování recipročního bezvízového styku se zeměmi na "bílém seznamu", které má být zavedeno souběžně, se však podle všeho hodlá starat až časem.
Schengenská dohoda umožňuje ovšem i individuální přístup v odůvodněných případech. Belgie například před několika lety obnovila na čas vízovou povinnost vůči Slovensku - pokud slovenští občané při pohybu schengenským prostorem zavítali do Belgie, hrozilo jim vyhoštění, kdyby namátková kontrola zjistila, že nemají v pasu víza. Takže i Češi by se mohli takto zachovat třeba vůči Kanaďanům; účinnost takového postupu je však sporná. Příkladem asymetrie v této oblasti zůstává Řecko, vůči němuž Spojené státy uplatňují vízovou povinnost, ačkoli je součástí Schengenu. Řekové to snášejí, po Američanech víza nechtějí, ani nežádají solidární kroky od ostatních členů EU.
Petrucci upozornil, že ve vztahu k USA se mohou všichni brzo ocitnout na stejné lodi. Washington hrozí, že od podzimu příštího roku bude požadovat pro bezvízové cestování povinně pasy obsahující biometrické údaje. Je velmi pravděpodobné, že je členské a vstupující státy do té doby ani nezačnou vydávat. Američané by pak vízovou povinnost mohli uplatnit vůči celé unii.
Škromach čeká odchod US-DEU z vlády, nepodpoří-li Vrbík rozpočet
Unie svobody-DEU by podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha měla opustit koaliční vládu, jestliže její poslanec Tomáš Vrbík nebude hlasovat pro státní rozpočet. Sociálnědemokratický ministr práce a sociálních věcí se přitom odvolal na dodatek koaliční smlouvy z loňského září, ve kterém se k tomu unionisté zavázali. Kdo odmítne hlasovat pro rozpočet, projeví tím nedůvěru kabinetu, řekl v pátek Škromach ČTK.
Klíčové zákony mají podle dodatku podpořit po předchozím projednání všichni poslanci vládních stran. Unie se ale navíc zavázala, že její tři ministři opustí kabinet, když závazek nesplní. Její poslanci by ani po odchodu do opozice nepodpořili návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Dodatek přijala koalice poté, co tehdejší poslankyně US-DEU Hana Marvanová nepodpořila daňové změny. Unionisté tvrdí, že závěrečné schvalování rozpočtu je zatím daleko a koalice o něm stále intenzivně jedná. "Postoj našeho klubu bude jednotný, je předčasné takto uvažovat. Myslím, že rozpočet bude schválen a nebude žádný problém," řekl ČTK místopředseda US-DEU Vlastimil Ostrý. Vrbík, který zřejmě při hlasování o rozpočtu jednací sál stejně jako při prvním čtení rozpočtu opustí, snížením kvora jeho přijetí neohrozí. Kdyby se ale jako on zachoval ještě jeden vládní poslanec a opozice by hlasovala jednotně proti, pak by kabinet rozpočet neprosadil. I Marvanová, kterou Vrbík ve sněmovně nahradil, se loni nezúčastnila hlasování o rozpočtu. Zákon byl přijat a žádné důsledky to pro unionisty nemělo.
Dalším nejistým článkem koalice je poslanec Josef Hojdar, který v srpnu vystoupil na protest proti finanční reformě z klubu ČSSD. Toto úterý na jednání frakce znovu přišel, a tím se vrátil zpět do řad sociálnědemokratických poslanců. Škromach ale argumentuje tím, že na rozdíl od Vrbíka pro návrh hlasoval už v prvním čtení a nehrozí ničím takovým jako Vrbík. Hojdarovo vyjádření se ČTK nepodařilo získat, nebere telefon.
David: Tajná služba instaluje odposlechy jako "melouchy"
Tajná služba instaluje odposlechy jako "melouchy", tvrdí někdejší ministr zdravotnictví Ivan David (ČSSD). Exministr, který prý byl v době svého působení v kabinetu Miloše Zemana rovněž odposloucháván, získal tuto informace od "oficiálního experta", jak uvedl v článku na své internetové diskusní stránce www.4d.cz. O instalaci odposlechu požádá obvykle ústně vlivná osoba příslušného experta nebo šéfa tajné služby, napsal exministr s odvoláním na svůj zdroj. Že se něco takového stalo právě poslanci Josefu Hojdarovi (ČSSD), je podle Davida zřejmé z toho, že ho sledovala vozidla patřící tajným službám, aniž by k tomu měla nějaké pověření. "Netvrdím, že zde jde o protizákonné zneužití prostředků, jimiž disponují tajné služby. Tvrdím jen, že je to možné," uvádí David. Veškerou činnost tajných služeb podle jeho soudu nikdy kontrolovat nelze. Ani ministr vnitra Stanislav Gross nemůže podle Davida tvrdit, že "v tom policie nejede". Může jen říci, že k tomu nevydal příkaz.
Od Hojdarova odposlechu se distancovali také premiér Vladimír Špidla, kterému podléhá tajná služba, i ministr obrany Miroslav Kostelka, který má k dispozici vojenské obranné zpravodajství. Hojdar je předsedou sněmovního hospodářského výboru. Už v létě zveřejnil podezření, že je odposloucháván a sledován, ale nic z toho se neprokázalo. V tisku se objevily informace, že BIS a policie nesledovaly Hojdara, ale podnikatele, s nimiž se stýkal, neboť někteří z nich jsou podezřelí z nelegálních praktik.
Malta je pro české návrhy k ústavě, ČR je pro více poslanců Malty
Malta je nakloněna požadavkům, které do návrhu evropské ústavy prosazuje Česká republika, Praha naopak podporuje žádost této nejmenší kandidátské země na zvýšení počtu poslanců v Evropském parlamentu. Novinářům to v pátek za své návštěvy na Maltě řekl český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle jeho kolegy Joe Borga by každá členská země unie měla mít minimálně šest evropských poslanců. Zhruba čtyřsettisícové Maltě jich zatím Brusel přisoudil pět, ale Valletta chce o jednoho více. "Tento návrh můžeme podpořit," uvedl Svoboda. Pro srovnání šest poslanců bude mít i Lucembursko se 440.000 obyvatel či Estonsko s 1,4 milionu a například dvoumilionové Slovinsko má mít sedm. ČR s deseti miliony obyvatel bude mít 24 evropských poslanců.
Borg Svobodu ujistil, že nemá problém s českými požadavky na zvýšení kvóra pro většinové rozhodování v EU - z 50 procent zemí na 60 procent zemí při 60 procentech populace. Borg ale není ani proti původní padesátiprocentní hranici zemí. Svoboda uvedl, že v rozšířené EU by mělo být zachováno jednomyslné rozhodování o daňových a finančních otázkách. K rotačnímu předsednictví v orgánech EU Borg uvedl, že pro Maltu je přijatelný jak model osmnáctiměsíčního rotačního předsednictví tří zemí, prosazovaný Svobodou, tak model čtyř zemí na dva roky. "Jestliže se většina zemí rozhodne pro tři země a 18 měsíců, nebudeme s tím mít problém. Pro Maltu není tato otázka natolik zásadní," řekl Borg.
Oba šéfové diplomacií se dále shodli v požadavku na jednoho komisaře pro každou členskou zemi a také v náhledu na budoucího reprezentanta společné zahraniční politiky. Neměl by být podle nich nazýván ministrem zahraničí, ale spíše zástupcem pro vnější vztahy. Malta, nejmenší z aktuálně vstupujících kandidátských zemí, i ČR dále soudí, že v ústavě unie by měl být odkaz na řeckou filosofii, řecké právo a křesťanské a židovské kořeny.
Podle Havla potřebuje EU sebereflexi
Bývalý český prezident Václav Havel vyzval v pátek Evropskou unii k sebereflexi. Podle svého tajemníka Jakuba Hladíka to učinil při skoro hodinovém setkání s irskou prezidentkou Mary McAleeseovou. Havel byl v Dublinu převzít titul "velvyslanec svědomí". Ve čtvrtek večer mu ho jménem Amnesty International předal irský nositel Nobelovy ceny za literaturu Seamus Heaney. Při setkání s prezidentkou McAleeseovou se hovořilo o vstupu deseti nových členů do unie 1. května příštího roku. Irsko bude v tu dobu předsednickou zemí EU. Podle Václava Havla je dosud největší rozšíření unie podnětem k hlubší sebereflexi. Unie pracuje na zejména procedurálních změnách týkajících se právě rozšíření už několik let. Nyní projednává návrh na ústavní smlouvu, která vzešla z jednání zástupců parlamentů a vlád všech 25 budoucích členů. I když tento Konvent mnozí kritizují, byl zatím nejotevřenějším fórem s vlivem na klíčové problémy unie.
Sobotka: Omezíme podnikání lidem, jejichž firmy dluží
Ministerstvo financí chce omezit podnikání lidem, jejichž firmy dluží státu na daních nebo na clech. Dlužníci by nemohli několik let působit ve vedení jiných společností. V rozhovoru pro ČTK to v pátek řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Podnikatele, kteří dlouhodobě dluží jiným firmám, stát omezovat nechce. Podle Sobotky potrestání takových lidí přísluší soudům. "Pokud má firma dluhy vůči státu, tak ten by měl mít možnost na několik let omezit podnikání některých osob. To podle mě není v rozporu ani s ústavou ani s lidskými právy," podotkl Sobotka. Cílem návrhu je zabránit existenci takzvaných bílých koní. To jsou podle Sobotky lidé používaní pro vytváření nových a nových společností. Takové firmy jsou však po zadlužení opuštěny a bílí koně přecházejí na další firmu.
Sobotkův plán se nelíbí Hospodářské komoře. Podle prezidenta HK Jaromíra Drábka by měl stát co nejpřísněji trestat všechny dlužící a krachující podnikatele. Potrestání pouze těch firem, které dluží státu, podle něj nebude mít efekt na zkvalitnění českého podnikatelského prostředí. Stát by musel nastavit co nejprůhlednější pravidla, aby zákon nemohl být zneužíván.
Drábek si nemyslí, že by omezení podnikání bylo porušením lidských práv nebo omezením lidských svobod. Zákaz činnosti přirovnal k odebrání řidičského průkazu po zavinění dopravní nehody. "Podnikatel také nese zodpovědnost a pokud je nedůvěryhodný, bylo by v pořádku, aby mu stát znemožnil v jeho činnosti pokračovat," řekl pro ČTK.
Zaměstnanci ČEZ a Severočeských dolů jsou ve stávkové pohotovosti
Zhruba 12.000 zaměstnanců společnosti ČEZ a Severočeských dolů (SD) je od pátečních 09:00 ve stávkové pohotovosti, kterou si odbory chtějí vymoci zastavení chystané privatizace Severočeských dolů. "Pro zaměstnance se v jejich pracovních povinnostech s vyhlášením stávkové pohotovosti nic nemění. Zásobování elektřinou a těžba uhlí běží normálně," řekl ČTK mluvčí krizového odborového štábu Luděk Prokop. "Stávková pohotovost byla vyhlášena v rámci všech elektráren, to znamená i temelínské, ale nemá to prakticky žádný dopad na provoz ani na zajištění jaderné bezpečnosti," uvedl mluvčí elektrárny Temelín Milan Nebesář. Bez omezení provozu je stávková pohotovost i v Severočeských dolech. Těžba uhlí není omezena, dodávky uhlí zákazníkům nejsou přerušeny, řekl dnes ČTK odborový předák Dolů Nástup Tušimice Josef Hutař. "Protest není veden dovnitř firmy ani proti managementu, ale vyhlášení stávkové pohotovosti je nesouhlasem s postupem vlády při privatizaci hnědouhelných společností," uvedl. Stávková pohotovost, o níž odbory rozhodly ve čtvrtek, potrvá nejméně do 25. listopadu, kdy krizový štáb rozhodne o dalším postupu. Pokud do té doby nebudou ze strany státu žádné vstřícné reakce, jsou odboráři připraveni vyhlásit stávku, nebo jiné protestní akce. Nevylučují ani generální stávku. Odboráři ve čtvrtek také zaslali podnět k prošetření postupu privatizace SD na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Nejvyšší kontrolní úřad a parlamentní hospodářský výbor.
Nyní chystaná privatizace SD podle odborů pokračuje ve scénáři, který významně poškozuje stát i oba podniky. Požadují pozastavení celé privatizace a změnit její způsob. "Konkurenční prostředí bylo eliminováno, výběrové řízení bylo vypsáno ve prospěch jedné společnosti, Appian Group," uvedl Prokop. "Aktivitu odborářů bereme na vědomí, ale s jejich závěry musíme vyjádřit zásadní nesouhlas," uvedl ve čtvrtek mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac. "Nedomníváme se, že došlo k jakýmkoli pochybením," doplnil.
Vyřazení společnosti ČEZ ze soutěže podle Prokopa tuto společnost poškozuje a ohrožuje energetickou koncepci státu. Společnost ČEZ ve čtvrtek oznámila, že se proti vyřazení ze soutěže na prodej státních podílů v Severočeských dolech a Sokolovské uhelné odvolávat nebude. Meziresortní komise vyřadila ČEZ ze soutěže o státní podíly v SD a Sokolovské uhelné (SU) koncem října. Do vlastního výběrového řízení přitom měli postoupit jen ti zájemci, kteří splní určité požadavky. Podle odborů byly důvodem vyřazení ČEZ "formální nedostatky". O podíl v SD se tak utká Appian Group, Škrobárny Brno s J&T a společnost Oakfield ze skupiny Penta Finance. O podíl v Sokolovské uhelné budou soutěžit management firmy a OKD.
Travel Servis potvrdil jednání s ČSA o možném převzetí
Letecká společnost Travel Servis (TVS) v pátek potvrdila, že jedná s Českými aeroliniemi o možném převzetí. ČSA ve čtvrtek informovaly o tom, že uvažují o koupi konkurenčního TVS, který chtějí provozovat jako nízkonákladovou leteckou společnost a zajišťovat jejím prostřednictvím charterové lety pro cestovní kanceláře. Mluvčí Travel Servisu Vladimíra Dufková ČTK řekla, že ve hře jsou různé varianty prodeje. Podle Dufkové nelze současná jednání TVS a ČSA srovnávat s nedávnými diskusemi, které největší charterový dopravce v ČR vedl s bývalým vedením Českých aerolinií. Tehdy chtěly ČSA získat polovinu Travel Servisu. "Nyní se jedná o jiných variantách než je 50procentní kapitálový vstup ČSA do TVS," řekla Dufková. ČSA chtějí podle ředitele komunikace Jiřího Fleyberka vstoupit na trh nízkonákladové dopravy prostřednictvím dceřiné společnosti. Tuto dopravu nechtějí poskytovat pod značkou ČSA. Firma má podle něho rozpracováno několik variant vytvoření nové značky nízkonákladové letecké společnosti. Jednou z nich může být i převzetí jiného, již existujícího leteckého dopravce, řekl Fleyberk. Proto také ČSA nyní jednají s Travel Servisem.Firma, která nyní vlastní sedm větších Boeingů řady 737, chce svou flotilu příští rok v březnu posílit ještě o další letadlo Boeing 737 řady 800 pro lety na větší vzdálenosti. ČSA jsou členem globální aliance Sky Team. Český národní dopravce nabízí spojení do 69 míst v 43 zemích. Letadlový park ČSA čítá 35 letadel, z toho 23 strojů Boeing 737, tři Airbusy A310 a devět letadel ATR.
Boeing i Airbus jsou schopni dodat letadla podle požadavků ČSA
Dva největší světoví výrobci dopravních letadel Boeing i Airbus jsou schopni dodat letadla podle požadavků ČSA. Ukázaly to prezentace obou firem, které se konaly tento týden v Praze, řekl viceprezident letového úseku ČSA Peter Jusko. Od konkurence obou výrobců si ČSA slibují co nejvýhodnější nabídku na obnovu flotily pro střední a dlouhé tratě. Aerolinie údajně do obnovy letadel hodlají investovat v následujících letech desítky miliard korun.
Pro střední tratě ČSA nyní využívají letadla Boeing 737. Společnost má osm těchto strojů řady 400 pro 144 cestujících a tři pro 162 cestujících. Dalších 12 boeingů řady 500 je maximálně pro 108 cestujících. ČSA létají také se třemi Airbusy 310. Ty používají na dálkové tratě. Pro lety na krátké cesty nasazují aerolinie turbovrtulová letadla ATR. Podle Juska plánuje společnost vypsat výběrové řízení na dodávku letadel až po schválení strategické vize ČSA dozorčí radou. Ta se má údajně strategií začít zabývat tento měsíc. Letadla pro střední tratě, která tvoří páteř 35členné flotily ČSA, chtějí aerolinie začít obnovovat v roce 2005. Na svém posledním zasedání v říjnu rozhodla dozorčí rada ČSA o obměně v kategorii letadel pro krátké tratě. V období od března do května 2004 získají ČSA tři nová letadla ATR 42-500. Obnova současných tří letadel Airbus 310 pro dálkové tratě má skončit do roku 2005.
Nález krávy s BSE asi zhatí osmiletou chovatelskou práci družstva
Pokud se potvrdí nemoc šílených krav (BSE) u čtyřleté krávy ze společnosti ZEMOS z Velkých Němčic na Břeclavsku, pravděpodobně zhatí osmiletou práci družstva při chovu stádu, řekl v pátek ČTK ředitel firmy Jiří Vávra. "Právě jedu s vedoucím chovu a naše pocity jsou hrozné," poznamenal. Podezření na BSE v pátek zveřejnila Státní veterinární správa. ZEMOS se v posledních osmi letech zaměřoval na šlechtění a zvyšování užitkovosti stáda krav. Pozitivní výsledky rychlých testů na onemocnění BSE u zvířete z tohoto družstva však podle Vávry dopadnou na nejmladší a nejnadějnější kusy tvořící základ nového stáda. Vávra odhaduje, že podle pravidel určujících, které vrstevnice nemocného dobytčete se případně utratí, by mohlo jít o zhruba 250 krav. Veterináři však teprve budou počty upřesňovat podle evidence družstva. Vávra k tomu poznamenal, že zatím se ještě nestalo, aby v likvidovaných kusech bylo další nakažené zvíře. BSE je podle jeho názoru anomálie mozku, která se vyskytuje náhodně. I proto se mu porážení krav nezamlouvá, ale musí respektovat předpisy.
Výskyt BSE ve Velkých Němčicích je už osmým případem v ČR. Jde o třetí případ, který veterináři odhalili během posledních 30 dnů. Onemocnění zatím prokázala opakovaná vyšetření rychlými testy ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě. Výsledky kontrolního testu budou k dispozici s největší pravděpodobností příští čtvrtek nebo pátek.
Seilliere: ČR je z hlediska investic nejatraktivnější zemí
Zájem evropských podniků o trhy přistupujících členů EU roste a Česká republika je pravděpodobně nejatraktivnější zemí ve střední Evropě. ČTK to řekl předseda francouzského podnikatelského svazu MEDEF Ernest-Antoine Seilliere. Mise zástupců 40 velkých francouzských firem v Praze v pátek skončila jednání o investičních příležitostech. Podle Seilliera je v misi několik společností, které mají rozpracované přesné projekty. Jiné podle jeho slov chtějí rozvinout současné aktivity. "Na českém trhu už máme silnou pozici v bankovnictví a automobilovém průmyslu," uvedl.
"Ve Francii v současnosti panují obavy, že francouzské firmy budou preferovat investování zde na úkor domácího trhu," řekl Seilliere s poukazem na nízké náklady a mírnější české předpisy. "Továrna, kterou zde staví Peugeot, nám bude ve Francii chybět," dodal. Při předchozím jednání s premiérem Špidlou Seilliere vyzdvihl znepokojení francouzských zástupců nad pomalejší a komplikovanější prací českých soudů ve srovnání s ostatními zeměmi.
NKÚ: Stát prodává zemědělskou půdu vzdor neukončeným restitucím
Stát prodává prostřednictvím Pozemkového fondu zemědělskou půdu navzdory tomu, že ještě nesplnil své závazky, které vyplývají z restitučních zákonů. Upozornil na to Nejvyšší kontrolní úřad ve věstníku, který zveřejnil v pátek. Při soutěžích navíc fond nestanovuje pravidla tak, aby byl výnos maximální, dodal úřad. Prodej se uskutečňuje v obcích ve veřejných soutěžích či nabídkách. Restituenti se do soupeření mohou zapojit, při prodeji ale mají postavení žadatele, nikoli věřitele. Cena půdy se při prodeji stanoví podle jiného cenového předpisu než při restitucích.
Restituční proces ani po 12 letech od jeho zahájení zdaleka neskončil. K závěru loňského roku zbývalo vypořádat 45 procent pravomocně rozhodnutých nároků na pozemky. Stát se zavázal již v roce 1991 zmírňovat následky některých majetkových křivd, jež se staly vůči vlastníkům zemědělského a lesního majetku mezi lety 1948 a 1989. V roce 1999, kdy byl právně nastaven proces prodeje pozemků, ale nebyly závazky ze strany PF splněny. Na konci roku 1999 zbývalo ještě vypořádat nároky oprávněných osob na jiné pozemky z téměř 60 procent, což znamenalo 54.915 hektarů.
Město Hradec Králové získalo hradecké vojenské letiště
Město Hradec Králové získalo v pátek od armády areál místního letiště. Hradecký primátor totiž podepsal darovací smlouvu, kterou letiště v účetní hodnotě 800 milionů korun bezúplatně přechází do majetku města. "Smlouva bude v nejbližších dnech předána na Katastrální úřad v Hradci Králové, který provede vklad do katastru nemovitostí," uvedl po podpisu smlouvy primátor Oldřich Vlasák.
O převod letiště, které má rozlohu 229 hektarů, a je na něm přes 230 objektů, město usilovalo přes tři roky. O bezúplatném převodu areálu na město rozhodla vláda letos 13. října. Město věří, že mu získáním letiště odpadnou starosti s hledáním rozvojových zón. Podle představitelů radnice by na letišti mohl vzniknout technologický park s přítomností počítačových či farmaceutických firem. Současně město na letišti zachová letecký provoz. Již dříve projevilo zájem o podnikání na letišti asi 25 firem. "Tyto firmy oslovíme a budeme s nimi jednat. Naší snahou bude přitáhnout subjekty zabývající se kvalifikovanou výrobou," uvedl náměstek primátora Alois Tuháček.
Pečivo v tomto týdnu podle zjištění ČSÚ dále zdražilo
Další zdražení pečiva pocítili v tomto týdnu spotřebitelé. Z pravidelného šetření Českého statistického úřadu vyplývá, že jeho cena vzrostla téměř o tři procenta. Hlavní vlnu zdražování si už ale bílé pšeničné pečivo zřejmě odbylo v minulém týdnu, kdy jeho cena poskočila až o třetinu. O více než dvě procenta vzrostla ve 46. týdnu také cena chleba. Nejdražší chléb se v současnosti prodává v Libereckém kraji, kde kilogram stojí 18,71 Kč. Nejméně stojí v Karlovarském kraji, a to 14,55 Kč/kg.
Nová pamětní deska připomíná osvobození města americkou armádou
Historické dny konce druhé světové války představuje v Písku nová pamětní deska, která od pátku doplňuje památník americké armády. Slavnostně ji odhalil americký velvyslanec Craig R. Stapleton, který je na návštěvě jižních Čech. "Oceňuji tehdejší rozhodnutí generála Hoge, jenž věděl, že město leží na území, které má být osvobozeno Rudou armádou, a přesto vyšel vstříc žádosti městského výboru o vojenský zásah," řekl velvyslanec. V doprovodu starosty Písku Luboše Průši si poté prohlédl místa, která byla nejvíce poškozena loňskou povodní. Stapleton tato místa navštívil již před rokem, pár dní po povodni. Sám pak přispěl i na opravu historického kamenného mostu. "Dnes jsem byl ohromen, jak je vše rychle obnoveno, nebývá to pravidlem," uvedl. Cestou od památníku ke kamennému mostu jej doprovázely dva americké historické vozy členů Military Car Clubu Plzeň.
Soud odročil líčení s řidičem Neoplanu; rozsudek příští pátek
Ani po pěti dnech hlavního líčení neskončil soud s řidičem Neoplanu, při jehož nehodě v březnu u Nažidel na Českokrumlovsku zemřelo devatenáct lidí. Soudkyně Otília Hrehová se rozhodla ponechat senátu lhůtu na rozmyšlenou a zvážit ještě pečlivě všechny důkazy. Rozsudek bude vyhlášen příští pátek v Českém Krumlově.
Podle obžaloby nehodu způsobil řidič Pavel Krbec, který jel těsně před nehodou rychlostí 117 kilometrů za hodinu a z neznámých příčin vjel na nezpevněnou pravou krajnici vozovky. Když poté strhnul řízení do protisměru, autobus se zřítil ze sedmimetrového svahu. Krbec měl také zfalšovat své osvědčení o profesní způsobilosti, které měl neplatné.
Soud zpřísnil výchovnému poradci Hradní stráže podmíněný trest
Bývalý výchovný a sociální poradce Hradní stráže Miloš Topolovský, obžalovaný z orálního znásilňování vojáků, dostal dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu čtyř let. Rozsudek v pátek vynesl Obvodní soud pro Prahu 1. Topolovský se tak ve druhém kole hlavního líčení dočkal zpřísnění trestu. Stejný senát mu totiž původně v únoru vyměřil jen roční podmínku. První rozsudek v červnu částečně zrušil odvolací městský soud, který však tehdy zároveň uznal Topolovského pravomocně vinným z orálního znásilnění jednoho vojáka. Nově byl uznán z jednoho pokusu znásilnění.
Obhájce Vladimír Vaněk si ohledně odvolání ponechal lhůtu na rozmyšlenou. "Jsem přesvědčen o tom, že můj klient se toho nedopustil, zcela mu věřím," zdůraznil médiím. Topolovský ve čtvrtek u soudu zopakoval, že nikoho z vojáků nenutil pít alkohol, prý k němu do kanceláře chodili na skleničku dobrovolně. "Nikoho jsem orálně neznásilnil," prohlásil také. K vynesenému rozsudku se nechtěl vyjadřovat.
Při ukládání podmíněného trestu přihlédl soud i k uvolněné morálce, která v Hradní stráži panovala. Podle Šindelářové vyšlo najevo, že se i v pracovní době pořádaly bujaré oslavy a alkoholové dýchánky s občasným užíváním marihuany. Nynější velitel hradní jednotky Jaroslav Pekař tento týden u soudu připustil, že útvar loni přebíral v neblahém stavu i pokud jde o pití alkoholu. Nyní se již prý u Hradní stráže nepije. Aféra vyvolala rozhořčení nad morálkou elitního útvaru. Již předtím přitom otřásly Hradní stráží problémy se šikanou. Nedávno se objevily dva skandály. Nejdřív vojíni, kteří nafotili pornosnímky pro internet, krátce poté dva vojáci z povolání, kteří jsou obviněni z vydírání prostitutek.
Muž hrozící bombou nádraží a nemocnici je nezaměstnaný Přerovan
Zadržený muž, kterého policie podezírá z vyhrožování bombovými výbuchy na pražském Hlavním nádraží a v olomoucké vojenské nemocnici, je třicetiletý nezaměstnaný z Přerova. Policejní rada ho obvinil z šíření poplašné zprávy, za což mu hrozí až pětileté vězení, informovala v pátek ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Upřesnila, že škoda, kterou tím způsobil, činí téměř 600.000 korun.
Muž podle policie 24. března hrozil bombovým útokem v olomoucké Vojenské nemocnici Klášterní hradisko. "Bylo nutno evakuovat 114 hospitalizovaných pacientů a 120 zaměstnanců nemocnice," uvedla Kosinová. Nemocnici tak způsobil škodu 350.000 korun. Na svědomí má podle policistů také oznámení o uložení výbušniny na Hlavním nádraží v Praze o sedm dní dříve. Tím, že železnice musela kvůli tomu zastavit provozu vlaků a dát celé nádraží prohledat, jí vznikla škoda 240.000 korun. Policejní mluvčí uvedla, že zatím nemá k dispozici informace o motivech jeho činu. Podle ní však v žádném případě nešlo o vyděrače, který by se výhrůžkami snažil získat peníze. Shodou okolností však vyhrožoval nemocnici ve stejný den, kdy policie očekávala výbuchy bomb nastražených takzvaným olomouckým vyděračem. Tento pachatel, kterého se policii dosud nepodařilo zadržet, žádal shodit z vrtulníku deset milionů korun. Na jeden z mostů umístil nálož, aby jej policie brala vážně. Policie mu proto peníze v několika balících z vrtulníku skutečně vyhodila a vyčkávala. Vyděrač si ale pro ně nepřišel a od té doby se neozval. Podle mediálních informací kriminalisté nyní prověřují případnou souvislost mezi olomouckým vyděračem a mužem, kterého ve středu zadrželi detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Mladíkům hrozí rok vězení, protože nepřišli k odvodu
Až rok vězení hrozí dvojici mladíků z Rohle a Lesnice na Šumpersku, kteří se nedostavili ve stanoveném termínu k odvodnímu řízení. ČTK o tom v pátek informoval tiskový mluvčí šumperské policie Josef Ostřanský. Oba mladíci ve věku 19 a 23 let si podle něj výzvu k odvodu řádně převzali. Mladší z nich ji obdržel v srpnu a starší v září. Vzhledem k tomu, že na ni nereagovali a bez řádné omluvy k řízení nepřišli, jsou podezřelí z trestného činu neplnění odvodní povinnosti, upřesnil mluvčí.
Počet trestných činů spáchaných recidivisty setrvale roste
Počet trestných činů, které v Česku páchají recidivisté, již několik let i přes dílčí výkyvy setrvale roste. Vyplývá to z údajů, které poslancům poskytlo ministerstvo vnitra. Zatímco před deseti roky spáchali recidivisté kolem 50.000 trestných činů ročně, v polovině 90. let jich bylo přes 60.000 a loni už téměř 71.000, což bylo skoro 46 procent ze všech objasněných trestných činů.
Trestnými činy, jichž se recidivisté dopouštějí nejčastěji, jsou krádeže, vloupání a násilné činy. Naopak vraždy jsou mezi trestnými činy recidivistů ve výrazné menšině. Myšlenku ráznějšího boje s recidivisty oprášili na svém posledním sjezdu lidovci. Jejich nový předseda Miroslav Kalousek připomněl známé lidovecké heslo z 90. let "třikrát a dost", to znamená trest doživotí po třech závažných trestných činech. "Řada nevinných obětí dnes mohla žít, kdyby tato zásada byla v minulosti uplatněna," řekl Kalousek. Se zákonem, který měl trestat opakování nejhorších zločinů doživotím, přišli lidovci už před sedmi lety. Jejich iniciativa ale ztroskotala na odporu parlamentu. Ani teď nemá mezi zákonodárci velkou podporu, což naposledy potvrdily jejich reakce na obdobný zákon, který platí na Slovensku.
Soud případ Roma, jehož prý zbili policisté, odročil na neurčito
Plzeňský krajský soud v pátek odročil na neurčito případ Roma Karla Billého, jehož před více než dvěma roky u Karlových Varů údajně zbili policisté. Soud chce ještě nechat doplnit znalecký posudek týkající se Romovy věrohodnosti a vyslechnout znovu lékaře, který Roma ošetřoval.
Okresní soud v Chebu v červnu odsoudil tři z pěti původně obžalovaných policistů k podmíněným trestům, další dva osvobodil. Odsouzení policisté i státní zástupce se odvolali. Případem se tak nyní zabývá krajský soud. "Znalec z oboru psychologie v pátek sám před soudem zpochybnil svůj posudek ve vztahu ke specifické věrohodnosti poškozeného. Uvedl, že kdyby měl k dispozici další materiály, bylo by jeho hodnocení přesnější," uvedl předseda senátu Pravoslav Polák.
Podle nezávislého znalce Miloslava Miňhy, který u soudu vypovídal téměř po celou dobu jeho trvání, je Billý obecně málo věrohodný. Ohledně tohoto konkrétního projednávaného případu ale znalec nemá takové poznatky, aby mohl s určitostí říct, že si Rom všechno vymyslel. "K nějakému kontaktu s policisty v nějakém místě v určitém čase dojít muselo. Je ovšem otázka, nakolik to zveličil a kolik si toho přimyslel. Znalec také uvedl, že Billý policisty zřejmě nenávidí. "Důvodem jeho nenávisti je jeho kriminálnická kariéra, pokud se to tak dá říct," řekl Miňha. Billý totiž byl v minulosti několikrát odsouzen, ve většině případů za loupež. Nejvyšší trest, deset let vězení, mu soud uložil v roce 1993, kdy na něj již pohlížel jako na zvlášť nebezpečného recidivistu. Odsoudil jej tehdy k deseti letům vězení. Billý celkem strávil ve vězení přes 20 let. Billý se v pátek k soudu opět nedostavil. Odstěhoval se totiž a nesdělil soudu novou adresu. Špatně komunikuje i se svým zmocněncem, který ho u soudu zastupuje.
České oběti domácího násilí prchají, v Rakousku musí jít násilník
Zatímco oběti domácího násilí v Česku musejí obvykle před ranami a nadávkami prchnout z domova, v Rakousku vykáže policie ze dveří násilníka a zakáže mu vstup do bytu. Na potřebě podobné české právní úpravy se v pátek v Praze na semináři Aliance proti domácímu násilí shodly tři desítky odborníků. "Reakce státu musí být namířena proti násilníkovi. Toto poselství je důležité pro násilníka, oběť, ale i jejich okolí," řekl tvůrce rakouské reformy v této oblasti Albin Dearing. Podle něj nestačí oběť ochránit jen na jednu noc. Rakouští policisté mohou násilníkovi nařídit opuštění bytu na deset dní. Potom informují zařízení, která se na pomoc obětem zaměřují. S jejich přispěním týraná osoba podá žádost k rodinnému soudu, který rozhodne. Policie, zařízení i soud spolupracují.
Podle Petry Vitoušové ze sdružení Bílý kruh bezpečí, které se věnuje obětem násilných činů, v Česku chybí strategie řešení domácího násilí. Stát by měl zákonem stanovit rámec pro postup policie, soudců i dalších organizací, které týraným pomáhají. Opatření jsou zatím roztroušena v různých normách, takže jejich efekt není velký, uvedla Vitoušová. "Netolerujeme násilí na ulici a v tramvajích. Tolerujeme ho zatím doma," řekla ČTK. České oběti domácího násilí řeší svou situaci obvykle trojím způsobem. Některé se odhodlají podat podnět ke stíhání agresora. Jiné utíkají z domova. Mnohé ale rezignují a zůstávají s agresorem.
Národní galerie se rozrůstá o další objekty - prý na horší časy
Národní galerie v Praze nedávno získala pro své expozice další objekt v Praze, Salmovský palác na Hradčanech. Generální ředitel galerie Milan Knížák někdy čelí kritice za to, že jeho instituce příliš expanduje. "A komu to vadí?" odpovídá na otázku, zda nebude Národní galerie příliš velká. "Jde mi především o to, zpřístupnit veřejnosti sbírky," dodává. "Je mi lhostejné, zda budou návštěvníci vědět, že objekt patří Národní galerii. Chci, aby tam viděli umění," řekl novinářům, když jim přibližoval své představy o podobě galerie v příštích letech. NG sice některé prostory získává, o jiné ale zase přijde. Musí řešit přesun gotického umění z Anežského kláštera v záplavovém území a během několika let odejde z nájmu ve zbraslavském zámku. Ač se zdá, že expozice stále procházejí změnami a stěhují se, Knížák říká, že trvá na tom, aby se expozice neměnily. "Hledáme jejich definitivní podobu," řekl. Získáváním dalších prostor chce ředitel zpřístupnit co nejvíce umění, které se nachází ve sbírkách galerie. "Osmdesát procent děl ze sbírek Národní galerie je v depozitářích, jen 20 procent se vystavuje," postěžoval si.
Český knižní trh trápí nyní nejvíc roztříštěná distribuce
Mezi současné největší slabiny českého knižního trhu patří podle tajemníka Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jaroslava Císaře distribuce knih. V Česku totiž podle něj působí kolem 60 knižních distribucí, zatímco v Německu existují tři až čtyři hlavní distributoři. Císař to řekl v pátek ČTK na zahájeném národním veletrhu Svět knihy Brno. Například knihkupcům způsobuje roztříštěnost distribuce pozdní dodávky novinek a bere jim také spoustu času. Císař uvedl, že si často stěžují na fakt, kdy je v týdnu navštíví deset až 15 dealerů, kterým musí věnovat svůj čas a mnoho z nich se navíc v nabídce knižní produkce překrývá. Problém roztříštěné distribuce má podle něj kořeny i v situaci z 90. let, kdy existovala špatná platební morálka jednotlivých článků knižního trhu. Řada nakladatelství si proto pořídila distribuci vlastní a drží si ji i nyní kvůli kontrole a rychlejšímu toku peněz.
Podle Císaře by však bylo žádoucí, aby v ČR vzniklo několik silných distribučních firem. Pokrytí trhu by tak bylo lepší, zvýšila by se i možnost lepší nabídky a propagace knih a také prodeje české knižní produkce do zahraničí. Císař upozornil i na nešvary ze strany knihkupců. V Česku se totiž rozmáhá takzvaný komisní prodej knih, kdy knihy v prodejnách zůstávají majetkem nakladatele a knihkupec je buď prodá, nebo vrátí. Prodejce tak nenese žádné riziko a nakladatel v podstatě dotuje knižní trh, řekl Císař.
Odhady hovoří o tom, že loni bylo na trh uvedeno přes 14.000 knižních titulů, což bylo srovnatelné s rokem 2001. Toto číslo zahrnuje například i produkci vysokých škol, Císař proto odhaduje, že z vydaných titulů je asi polovina určena pro širokou čtenářskou obec. Doplnil, že na loni vydaných titulech se podílelo více než 1100 českých vydavatelských subjektů a podle hrubých odhadů bylo na trh uvedeno 40 milionů výtisků. Průměrná cena knížky, bez zahrnutí různých nabídek levných knih, se pohybuje kolem 200 korun. Lidé si v průměru koupí jednu až dvě knihy za rok.
Natašu Gollovou připomene festival jejích filmů v Biu Illusion
V pražském Biu Illusion se od 20. do 23. listopadu uskuteční festival filmů Nataši Gollové. Projekce osmi snímků, mezi nimiž nechybí Kristián, Pohádka máje, Hotel Modrá hvězda a Roztomilý člověk, uvedou ti, kteří herečku osobně znali. Budou jimi například Jiřina Jirásková, Otakar Vávra, Jana Paulová, Vlastimil Harapes a Stanislav Fišer. Denně tam bude novinář, herec a moderátor Aleš Cibulka podepisovat novou knihu nazvanou Nataša Gollová 2 - Černobílé vzpomínání.
I když v roce 1988, kdy filmová Eva, tropící hlouposti, zemřela, bylo Cibulkovi pouhých jedenáct let, zamiloval se do ní a při pátrání po jejích stopách ji důvěrně poznal. V první knížce s podtitulem Život tropí hlouposti soustředil fotografie, vzpomínky pamětníků i členů rodiny, novinové články a svědectví rozhlasových posluchačů, neboť Gollové věnoval "okénko" v pořadu Českého rozhlasu Host do domu. Prodalo se jí 40.000 kusů a stala jednou z nejvyhledávanějších publikací loňského roku. V pokračování šel Cibulka dál, čerpal například z množství dopisů, které mu o Nataše napsali čtenáři a posluchači. Obohatil je spoustou snímků a názorů těch, kteří Gollovou v různých fázích života potkali, úryvky ze scénářů, soupisem jejích divadelních a filmových rolí a výběrem z rolí televizních.
Reprezentace nechce ani v Teplicích porušit skvělou sérii
Osmnáct perel už navlékla česká fotbalová reprezentace na svůj náhrdelník neporazitelnosti pod vedením Karla Brücknera a v sobotu v přípravném duelu s Kanadou hodlá přidat další. Papírové předpoklady jasně favorizují český tým, ale hráči i kouč v pátek upozorňovali, že teplický zápas berou stejně vážně jako třeba nedávnou kvalifikaci s Nizozemskem.
Fotbalisté sice sahají po rekordní sérii, ale moc jich o rekordním zápisu ani netuší. Když dnes měli vysvětlit, jak moc si troufají na překonání rekordu, dívali se po sobě hodně nechápavě. Výjimkou byl Pavel Nedvěd, který hned reagoval. "Já vím, rekord je 22 zápasů a také naše série už je krásná. Ale fotbal kvůli tomu nehrajeme, ostatně také my jednou určitě prohrajeme. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby to bylo nejdříve po mistrovství Evropy," rozverně vyprávěl reprezentační kapitán. Tomáš Galásek sice patřil k těm, kteří se o možnosti dotáhnout na zlatý tým ze sedmdesátých let dozvěděli až dnes, ale přiznal, že to je motivace navíc. "Určitě by bylo fajn, kdyby se jednou psalo, že v týmu, který to dokázal, hrál i Galásek," zasnil se nad tím, jak se nynější generace zapíše do historie.
Trenér Brückner už měl za sebou čtvrteční krátkou oslavu svých 64. narozenin a očividně rád zavzpomínal na pěveckou vložku svých svěřenců. "Bylo to hezké kulturní vystoupení a byli na mě hodní; na dort mně dali pouze dvě svíčky a ty jsem zvládnul sfouknout," pochlubil se trenér. Hned ale upozornil na to, že se před sobotním zápasem věnuje málo pozornosti soupeři. "Každý vidí jen tu jejich poslední porážku od Finska, ale třeba už předtím v Německu dokázali dlouho držet vyrovnaný stav," upozornil, že zápas nebude podle něho očekávanou hrou kočky s myší. A hned vyjmenoval největší přednosti Kanaďanů: "Mají taktickou vyzrálost, protože většina z nich hraje v Evropě, jejich hra má systém," varoval před podceněním. Ale sám prý věří, že k podcenění nedojde ze strany jeho hráčů. "Každý zápas musíme hrát se stejným úsilím. Řeči o hokejové velmoci a fotbalových trpaslících musíme nechat stranou," tvrdil. Přes prohlášení o důležitosti utkání naznačil, že znovu hodlá dát příležitost řadě fotbalistů, kteří si během kvalifikace moc nezahráli.
Fotbalista Nedvěd oznámil, že v reprezentaci skončí až po MS 2006
Fotbalová reprezentace neztratí pro nadcházející tři roky svého kapitána Pavla Nedvěda. Opora národního týmu a Juventusu Turín v pátek prohlásila, že hodlá svou reprezentační kariéru protáhnout až do roku 2006, kdy se uskuteční mistrovství světa v Německu. Své rozhodnutí záložník zdůvodnil tím, že by alespoň jednou chtěl hrát na světovém šampionátu, a se současným týmem tomu prý věří.
Již delší čas Nedvěd naznačoval, že v národním týmu bude pokračovat i po evropském šampionátu, ale nyní to poprvé oznámil oficiálně. "Ve fotbale je všechno možné, ale chtěl bych to dotáhnout až na mistrovství světa. Už jsem o tom mluvil s trenérem Brücknerem," přiznal jednatřicetiletý reprezentační kapitán, že důležitá pro něho byla úterní zpráva, že také Brückner prodloužil reprezentační smlouvu až do roku 2006. Kouč přijal Nedvědova slova s úsměvem. "Takto vyhraněně jsem to od Pavla sice ještě neslyšel, ale nepředpokládal jsem, že to dopadne jinak. Na hráče je někdy lepší netlačit a rozhodnutí pak přijde samo," uvedl Brückner, který současně naznačil, že podobnou zprávu čeká i od Karla Poborského. Ten původně řekl, že po ME s fotbalem skončí, ale ve středu připustil, že si své plány ještě rozmyslí.
Počasí:
V sobotu má být oblačno až zataženo, ráno a dopoledne ještě místy slabé sněžení, nebo mrholení. Během dne se bude oblačnost protrhávat. Teploty 3 až 7 stupňů, na horách kolem nuly. Mírný jižní vítr. Rozptylové podmínky: mírně nepříznivé, během dne postupně dobré.