Zprávy Radia Praha
Klaus vetoval zákon zvyšující pojistné, reformu to asi neohrozí
Prezident Václav Klaus ve středu vetoval zákon, který měl drobným podnikatelům od roku 2006 zvýšit zdravotní pojištění. Novela, která zvyšovala minimální vyměřovací základ pro výpočet pojistného ze současných 35 na 50 procent ze zisku, byla součástí balíku zákonů, kterým chce vláda ozdravit veřejné finance. Ekonomové a živnostníci Klausovo veto vítají, vláda věří, že sněmovna jeho rozhodnutí přehlasuje. Dolní komora může totiž ještě Klausovo rozhodnutí zvrátit. Pro zákon musí ale zvednout ruku nejméně 101 poslanců, tedy přesně tolik, kolik jich má vládní koalice sociálních demokratů, lidovců a unionistů. První reakce zástupců poslaneckých klubů ukazují, že koaliční poslanci budou asi jednotní.
Klaus zákon nepodepsal, protože podle něj neřeší problémy zdravotnictví. Významněji by prý nepřispěl ani ke zlepšení stavu veřejných financí, avšak zhoršil by situaci drobných podnikatelů. Premiér Vladimír Špidla však s jeho argumenty nesouhlasí. "Tento zákon neřešil reformu zdravotnictví, pouze napravoval naprosto nepřijatelnou diskriminaci, kdy část pojištěnců vůbec neodvádí a přitom čerpá plnou zdravotní péči," uvedl. Klaus se podle něj rozhodl zachovat diskriminaci zaměstnanců, kteří do systému zdravotního pojištění platí více než drobní podnikatelé. Politologové soudí, že prezidentským vetem jednoho ze zákonů finanční reformy chtěl dát Klaus najevo, že vládní záměry pečlivě studuje a má k nim výhrady. Je třeba ale podle nich vyčkat, zda je to počátek razantní ofenzivy prezidenta vůči vládnoucí koalici, nebo jen gesto.
Rozpočet je před schválením, provázejí ho stovky změn
Do závěrečného čtení ve středu Poslanecká sněmovna postoupila vládní návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Po pětihodinovém poslaneckém předčítání pozměňovacích návrhů je k rozpočtu podáno několik stovek změn. Sněmovna by o nich měla hlasovat ve středu 3. prosince. Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) prohlásil, že bude podporovat návrhy sněmovního rozpočtového výboru a dále už jen ty pozměňovací návrhy, které nemají negativní dopad na vládní rozpočtovou rezervu. "Z toho vyplývá, že k většině těch návrhů, které tady teď zazněly na plénu (sněmovny), budu dávat negativní stanovisko," řekl ministr novinářům. V takzvaném druhém čtení zákona o rozpočtu vystoupilo k předloze se svými návrhy během šesti hodin téměř sto poslanců, tedy polovina celé sněmovny. Například při druhém čtení rozpočtu v loňském roce vystoupilo asi 40 poslanců a samotné čtení trvalo 2,5 hodiny. Třetí čtení pak před rokem trvalo tři hodiny. Při letošním hlasování o rozpočtu bude ale situace zcela jiná. Již nyní se dá předpokládat, že poslanci se budou za týden hlasováním o všech pozměňovacích návrzích "prokousávat" několik hodin, možná i celý den. Základ pro hlasování tvoří asi stovka pozměňovacích návrhů sněmovního rozpočtového výboru, které výbor přijal na svém zasedání v pátek 21. listopadu. Poslanci mimo jiné navrhli vzít 150 milionů korun z rozpočtu vysokých škol. Ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) proto ve středu sněmovnu požádala, aby potřebné finance mohla vzít v rámci svého resortu z jiných výdajů. Jde například o výdaje na učební pomůcky pro regionální školství a o výdaje na projekty s EU. "Pokud jde o přesun v rámci kapitoly ministerstva školství, tak to záleží na paní ministryni. Čili pokud se rozhodla k tomuto kroku, tak k tomu má moji podporu," komentoval krok Buzkové Sobotka. K rozpočtu ve středu poslanci podali množství samostatných pozměňovacích návrhů. Jde většinou o dotace na opravy sportovních areálů, škol, školních jídelen, tělocvičen, pečovatelských domů, nemocnic a o dotace na kulturu. Bývá zvykem, že většinu těchto změn neprojednaných rozpočtovým výborem nakonec sněmovna nepodpoří. Například jen předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý předložil více než 130 pozměňovacích návrhů, které shromáždil od starostů měst a obcí.
Sněmovna schválila novelu, která má víc chránit kulturní dědictví
Cenné venkovní plastiky a části architektury se zřejmě nebudou smět volně vyvážet, respektive bude k tomu potřeba povolení. Vyplývá to z návrhu novely zákona o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty, který ve středu sněmovna schválila hlasy 128 ze 173 přítomných. Mohlo by to omezit časté útoky zlodějů například na boží muka, kapličky či kašny. Novelu nyní posoudí ještě Senát a prezident. Úprava se týká takzvaných předmětů kulturní hodnoty, které ale nepatří mezi chráněné památky, nejsou archiváliemi ani sbírkovými díly. Kulturní památky podléhají jiným zákonům - nesmějí být například vůbec vyváženy na dobu neurčitou. Předloha mimo jiné navrhuje rozlišit trvalý a dočasný vývoz předmětů kulturní hodnoty.
ODS iniciovala mimořádnou schůzi sněmovny k privatizaci dolů
Poslanecká sněmovna bude jednat o privatizaci Severočeských dolů (SD). O svolání mimořádné schůze dolní komory k této věci ve středu požádali poslanci opoziční ODS. ČTK o tom informovali tiskový mluvčí ODS Petr Husák a sekretariát předsedy dolní komory Lubomíra Zaorálka. Termín schůze zatím stanoven nebyl. Zaorálek ji podle jednacího řádu musí svolat do deseti dnů od doručení žádosti. Poslanci ODS chtějí, aby vláda na mimořádném jednání sněmovny předložila zprávu o průběhu privatizace hnědouhelných společností. Poslanec a stínový ministr průmyslu ODS Martin Říman navrhoval už v úterý, aby tato problematika byla součástí nynější řádné sněmovní schůze. Většina dolní komory to ale nepodpořila. Iniciativa poslanců ODS souvisí s vývojem v ČEZ a SD. Zaměstnanci obou firem drží od 14. listopadu stávkovou pohotovost, protože privatizační proces nepovažují za transparentní. Člen krizového štábu odborářů Jiří Novotný v úterý naznačil, že v krajním případě jsou odbory připraveny stávkovat.
ODS nadále s převahou vede před ČSSD, KSČM těsně třetí
S téměř dvojnásobnou převahou v současné době vedou občanští demokraté před ČSSD, za kterou s těsným rozdílem zůstávají třetí komunisté. V případných listopadových volbách do sněmovny by ODS získala 32 procent hlasů, ČSSD 16 procent a KSČM by preferovalo 15,5 procenta voličů. Podle výsledků průzkumu, který ve středu zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), se pořadí stran neliší od listopadového šetření agentury STEM, podle kterého by ODS získala 31,9 procenta hlasů, ČSSD 19,6 procenta a třetí KSČM si udržela podporu 18,1 procenta voličů. STEM i CVVM však nepotvrdily nedávný průzkum společnosti TNS Factum, podle něhož opoziční komunisté předstihli v preferencích vládní sociální demokracii o čtyři procenta. Do Poslanecké sněmovny by se nyní podle CVVM dostala ještě KDU-ČSL s osmi procenty hlasů. Nejmenší vládní strana US-DEU stále zůstává s 2,5 procenta hluboko pod nutnou pětiprocentní hranicí.
S Hybáškovou kvůli nemocnici v Basře hovořil ministr Svoboda
Ostrou reakci sklidila česká velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková za svůj článek v deníku Mladá fronta Dnes (MfD) kritizující rozhodnutí ukončit práci české vojenské polní nemocnice v jihoirácké Basře. Ministr zahraničí Cyril Svoboda ve středu velvyslankyni řekl, že o stažení nemocnice rozhodla vláda a ona je musí respektovat. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář ČTK řekl, že ministr velvyslankyni zdůraznil nutnost interního řešení problémů, nikoli jejich zveřejňování v médiích. "Podstatné je ale to, že takto rozhodla vláda. Ona (Hybášková) jako zástupkyně státu by měla respektovat rozhodnutí vlády," dodal Kolář. Vojenská polní nemocnice končí k závěru roku své působení v Basře. Místo ní vyšlou Češi do Iráku jednotku 80 vojenských policistů. "Slíbila jsem panu ministrovi, že pro vyslání vojenských policistů učiním vše, co je v mých silách," sdělila ve středu Hybášková ČTK. Podle ní mají čeští vojenští policisté velmi vysoký, všemi uznávaný kredit a chtějí pomoci obyčejným Iráčanům. "Stejně jako ministr zahraničí doufám, že armádu, která je k jejich vyslání připravena, nezastaví někteří poslanci," dodala velvyslankyně. V článku v MfD v souvislosti s nemocnicí kritizovala Hybášková předsedu sněmovního zahraničního výboru Vladimíra Laštůvku (ČSSD), který prý "nenahlédl, že nemocnice nebojuje, ale léčí ty, kteří formují občanskou společnost Iráku". Laštůvka ve středu v rozhovoru pro ČTK zdůraznil, že on vyslání nemocnice jako humanitárního gesta podporoval. "Myslím si, že je to poněkud překvapivé vyjádření představitelky ministerstva zahraničí k rozhodnutí, které má zcela objektivní důvody," komentoval odchod nemocnice z Basry Laštůvka.
Největšími softwarovými piráty v ČR jsou údajně státní firmy
Největšími tuzemskými uživateli nelegálních počítačových programů jsou podle šéfa firmy Microsoft ČR Jiřího Deváta podniky, které vlastní stát. Doplnil, že je znám i konkrétní příklad, kdy nerespektování duševního vlastnictví zhatilo privatizaci jedné takové firmy. Jména největších softwarových pirátů však neuvedl. Podle mluvčí ministerstva informatiky Kláry Volné ministerstvo nemá údaje o softwarovém pirátství firem, které stát vlastní nebo ve kterých má podíl. Připomněla, že role státu jako vlastníka je spíše okrajová a odpovědnost leží na výkonném vedení podniků. "Ministerstvo odpovídá za legalizaci softwaru u úřadů státní správy, kde se situace v posledním roce zlepšila," dodala s tím, že resort dokončuje studii, která se tímto problémem zabývá. ČR má podle Deváta dostačující právní rámec k potlačování softwarové kriminality, ale stát v poslední době svou aktivitu v této oblasti utlumil. Vytrácí se například činnost útvaru policie pro boj s počítačovou kriminalitou, doplnil. Podle studie IDC by snížení míry softwarového pirátství v ČR do roku 2006 o deset procent znamenalo zvýšení daňových výnosů o 55 milionů dolarů, tedy asi 1,5 miliardy Kč, a vytvoření 2600 nových pracovních míst. Zastoupení nelegálního softwaru v nově prodávaných počítačích se pohybuje kolem 40 procent. Celkově je podle odhadů zhruba 60 procent používaného softwaru v tuzemských počítačích nelegálního původu.
Horníci na Ostravsku chtějí stávkovat kvůli zrušenému odstupnému
Hodinovou výstražnou stávku chtějí vyhlásit odboráři z černouhelného Dolu Paskov na Frýdeckomístecku. Chtějí tak protestovat proti zrušenému odstupnému. Protest chystají na pondělí, kdy do Ostravy přijede zasedat vláda. ČTK to ve středu řekl místopředseda hornických odborů Jan Sábel. Havíři podle něj nesouhlasí se zrušením vyhlášky, která horníkům od roku 1991 zaručovala odstupné a dorovnání průměrných příjmů ještě rok po odchodu z dolu. Vyhlášku podle Sábela zrušil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach od Nového roku. "Způsob jednání ministra Škromacha je v rozporu s veškerými jednáními, která s námi vedl ohledně vyhlášky. Veškeré sliby, které ministr veřejně prezentoval, splněny nebyly," řekl Sábel. Šéf odborů dolu Paskov Josef Nejezchleba ČTK řekl, že tamní závodní výbor vyzve zaměstnance, aby v pondělí ráno od půl šesté do půl sedmé nesfárali. Hodinová výstražná stávky se má uskutečnit formou mítinku na závodech Staříč a Chlebovice. Noční směna by měla z podzemí vyjet dříve. S uspořádáním stávky ale podle Nejezchleby musí nejprve souhlasit větší polovina zaměstnanců. Definitivně o stávce rozhodne páteční referendum zaměstnanců, které bude ve všech čtyřech směnách.
Růst HDP Česka letos 2,5 pct, v příštích letech přes 3 pct
Hospodářský růst České republiky by měl letos činit 2,5 procenta a do dvou let překročit tři procenta. Uvádí to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v nové půlroční zprávě o výhledech ekonomiky. Před rokem předpovídala OECD České republice pro letošek růst o 3,3 a v roce 2004 o 3,6 procenta. Středeční zpráva snížení odhadu blíže nevysvětluje, jen v jedné pasáži je zmínka o loňských záplavách. Ve zprávě se píše, že růst vnitřní poptávky v ČR se utlumuje s tím, jak mizí vliv předchozí rozpočtové expanze, ale že současně se objevují známky vzestupu vývozu. To by spolu s opětovným zvýšením zahraničních investic mělo vést ke zrychlování růstu hrubého domácího produktu. S odhadovaným útlumem tuzemské poptávky nesouhlasí hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Připomněl rekordní nákupy Čechů doprovázené růstem maloobchodních tržeb a nebývalý rozmach stavební výroby. Ve srovnání s OECD je proto větším optimistou a očekává letošní růst HDP o 2,8 procenta. Naopak hlavní ekonom Patria Online David Marek odhaduje růst jen na 2,4 procenta. Růst hospodářství přes tři procenta v dalších letech je podle expertů podmíněný oživením ekonomik v západní Evropě. "Budou poptávat stále více zboží z České republiky. To přiměje podniky k tomu, aby využily rekordně nízkých úrokových sazeb a začaly ve větší míře investovat," řekl ekonom Volksbank Vladimír Pikora. Zatímco dnes podle něj táhne ekonomiku spotřeba domácností, v příštích letech by to měly být investice.
Odhad počtu bezdomovců v Praze se pohybuje od stovek do 35.000
Nikdo nezná počet pražských bezdomovců. Odhady se pohybují od několika set do 35.000 lidí bez přístřeší. Občanské sdružení Naděje, které provozuje síť služeb pro osoby v nouzi, se chystá zčásti toto tajemství odhalit. V jeden den se během tří hodin vydá do ulic hlavního města asi 200 dobrovolníků a prověří všechna známá místa, kde se bezdomovci zdržují. Novinářům to ve středu řekl zakladatel Naděje Ilja Hradecký. Naděje zvolí některý z mrazivých dnů ledna nebo února, pravděpodobně úterý nebo čtvrtek. Její spolupracovníci půjdou na nádraží, nastoupí do tramvají, projdou stanice metra, navštíví různá zařízení s nonstop provozem a další místa, o nichž vědí, že se tam bezdomovci uchylují. Samozřejmě započítají také ubytované v zařízeních pro lidi bez domova. "Počítat takové lidi, to je jako sčítat ryby v moři, protože se neustále pohybují a schovávají," řekl Hradecký. Přesto očekává, že akce zmapuje situaci. Podle výsledků sčítání bude možné lépe zjistit, kolik ubytoven je třeba vybudovat. Již nyní je však zřejmé, že lůžek pro bezdomovce je málo. Všechna zařízení Naděje, Armády spásy, Arcidicézní charity a Městského centra sociálních služeb a prevence jsou již plně obsazena. Celkem tyto organizace nabízejí v Praze 500 lůžek a v případě mrazů dalších zhruba 300 míst k sezení.
Sedm vydavatelských domů koupilo 63 procent firmy Mediaprint
Sedm vydavatelů časopisů si rozdělilo 63 procent společnosti Mediaprint & Kapa Pressegrosso, která je jedním ze dvou distributorů tisku v České republice. Smlouvy o převodu obchodního podílu firmy podepsaly v úterý. Na středeční tiskové konferenci to řekl podnikatel Ivan Kaufmann, který byl dosud jediným vlastníkem Mediaprintu. Finanční částky za převod obchodních podílů odmítl uvést. Novými spolumajiteli jsou vydavatelství Hachette Filipacchi 2000, Mediacop, PK 62 spolu se spřízněným vydavatelstvím RF Hobby, StarPress a Stratosféra společně s Hearst-Stratosféra. Novým společníkem se stal také dlouholetý člen vedení Mediaprintu Radek Vaňkát, který získal podíl pět procent. Kaufmann si ponechal 32procentní podíl. Vydavatelské domy jsou prý ochotny si podíl v Mediaprintu přerozdělit i s dalšími zájemci. "Majetkový vstup je otevřený i pro další vydavatele," řekl výkonný ředitel Hachette Filipacchi 2000 Jan Maxa. Dodal, že vydavatelé podali výpovědi u společnosti PNS a od Nového roku budou své tituly distribuovat výhradně přes Mediaprint.
Čtyři čeští vědci převzali cenu ministryně školství
Čtyři čeští vědci ve středu v Praze převzali cenu ministryně školství za výzkum. Ministryně Petra Buzková předala ocenění spojené se stotisícovou odměnou Václavu Hořejšímu z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, Františku Pochylému z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, Janu Nouzovi z Fakulty mechatroniky Technické univerzity Liberec a Františku Čermákovi z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, jehož zastoupila manželka. Václav Hořejší se zabývá molekulární imunologií. Zkoumá takzvané receptorové molekuly na povrchu bílých krvinek, které tvoří imunitní systém. Receptory jsou schopny rozeznat, že se do organismu dostalo něco, co tam nepatří a dají signál buňce, aby se tomu bránila, řekl Hořejší novinářům. Jedna z mononukleárních protilátek, na niž jeho tým přišel, byla před lety použita u 15 pacientů jako účinná látka, která potlačuje imunitní reakce při transplantacích orgánů. "Náš produkt se osvědčil, ale jeho zavedení do praxe v širším rozsahu je dlouhé a těžkopádné," poznamenal. Jeho tým podle jeho slov pracuje na světové úrovni. Pochvaloval si, že v něm je řada šikovných lidí. Nedostatek peněz nevnímá jako palčivý problém. Za obecný problém v biologických vědách považuje spíš to, že zde není dostatek lidí, kteří by pracovali na stejné úrovni jako kolegové ve vyspělých zemích. Podle Hořejšího je také škoda, že Česká republika nemá speciální program pro mladé vědce, kteří se vrátí ze zahraničních stáží. Polovina z nich prý z vědy odchází, protože zde nenajdou kvalitní podmínky pro svou práci. "Je jen málo pracovišť, které jsou schopné se o tyto lidi relativně dobře postarat," poznamenal.
Veselská radnice ocení muže, který zachránil život spoluobčanovi
Radnice Veselí nad Moravou na Hodonínsku chce ocenit jednoho z obyvatel města za to, že minulý týden v pondělí zachránil na sídlišti Hutník život osmadvacetiletému muži. "Muž se málem otrávil výfukovými plyny," řekla ve středu ČTK mluvčí hodonínské policie Irena Bauer. Čtyřiačtyřicetiletý muž šel minulé pondělí na sídlišti kolem garáží, když zjistil, že v jedné je nastartované auto a vychází z ní hustý kouř. Na místě v tu chvíli nikdo jiný nebyl. "Občan nezaváhal. Šel dovnitř a když našel přiotráveného mladého muže, hned jej vynesl ven. Zachránce pak motor vypnul a přivolal sanitku," uvedl veselský místostarosta Vilém Reichsfeld. Odborníci se shodují, že mladý muž v garáži málem zemřel. Policejní vyšetřování ukázalo, že patrně v autě něco opravoval, chtěl si přitopit, nastartoval motor a neuvědomil si, že garáž se velmi rychle zaplní nebezpečnými výfukovými plyny. "Tento čin brzy oceníme. Jsme rádi, že jsou mezi obyvateli lidé, jimž osud jiných není lhostejný," dodal místostarosta.
Policie objasnila únik osobních dat pacientů přerovské nemocnice
Policie dopadla muže, který má na svědomí únik osobních dat pacientů nemocnice v Přerově. Pětadvacetiletý muž, který v nemocnici vykonává náhradní vojenskou službu, vytiskl pozvánku na duchovní přednášku na papír s operačním rozpisem pacientů. Leták se poté objevil v Olomouci. "Policejní rada ve středu muže obvinil z neoprávněného nakládání s osobními daty. Muž vytiskl pozvánku na papír, na němž byly na druhé straně osobní údaje pacientů včetně jejich diagnózy," řekla ve středu ČTK přerovská policejní mluvčí Danuše Sklenářová. Na únik informací upozornilo policii v úterý vedení přerovské nemocnice. "Osobní data pacientů máme zabezpečena dobře. Selhání lidského faktoru však nikdy nelze vyloučit. Muž vzal z nástěnky na operačních sálech rozpis operací a použil ho," sdělil ve středu ČTK ředitel nemocnice Zdeněk Horák. Podle něj je nyní muž v pracovní neschopnosti. Důsledky hodlá ředitel vyvodit až poté, co získá oficiální informace od policie. Televize Prima v úterý uvedla, že pozvánky propagovaly sektu takzvaných vesmírných lidí a bylo jich několik. "Podle mých informací byl leták jen jeden a na něm se objevila jména a údaje čtyř pacientů," oponovala Sklenářová. Muži podle ní hrozí peněžitý trest nebo až tříleté vězení. Je stíhán na svobodě.
Mezi kandidáty na čestné občany Brna je i Motejl, KSČM je proti
Šest jmen čítá seznam lidí nominovaných na udělení čestného občanství města Brna. Jsou mezi nimi ombudsman Otakar Motejl, spisovatel Oldřich Mikulášek nebo bývalý rabín Richard Feder. Vyplývá to z materiálu brněnského magistrátu, který má ČTK k dispozici. O budoucích nositelích čestného občanství rozhodnou zastupitelé v prosinci. Jednání bude asi bouřlivé, protože komunistům se návrhy nelíbí. Na seznamu možných oceněných je také bývalá politická vězenkyně a novinářka Alena Benešová, aktivistka německé menšiny v Česku Dora Müllerová a legionář generál Emil Konopásek. Podle komunistů řada jmen nemá na seznamu co dělat; udělování čestných občanství se podle nich stává politickou záležitostí. "Měřítkem k ocenění přestává být přínos těchto lidí Brnu, ale jejich postoj k minulosti," řekl ve středu novinářům šéf brněnské KSČM Josef Kůta. Na jednání zastupitelstva chce vznést proti výběru námitky. Kůtově kritice neušla například nominace Motejla. "Vždyť není Brňan, pouze tady pracuje jako ombudsman," uvedl. Nelichotivě se vyjádřil i o Benešové, bývalé pracovnici Rádia Svobodná Evropa. Nadšen není ani případným oceněním Müllerové, nominované pro své snažení o co nejlepší česko-německé soužití.
Italský ministr kultury udělil kardinálu Špidlíkovi vyznamenání
Kardinál Tomáš Špidlík ve středu převzal v Římě od italského ministra kultury Giuliana Urbaniho Zlatou medaili za zásluhy o kulturu a umění. ČTK to sdělila tisková tajemnice českého velvyslanectví v Itálii Lenka Pokorná. Medaglia d'Oro di Benemerito della Cultura e dell'Arte, která se uděluje od roku 1950, je nejvyšší státní vyznamenání udělované Italskou republikou v oblasti kultury a školství. Udělení medaile navrhuje ministerstvo kultury, konečné rozhodnutí ale připadá hlavě státu a vyznamenané osobě ji předává ministr kultury formou Dekretu prezidenta republiky. V minulosti byli tímto oceněním vyznamenáni významní umělci jako dirigenti Claudio Abbado a Ricardo Mutti, režiséři Franco Zefirelli a Dario Fo, architekt Renzo Piano, herci Alberto Sordi a Roberto Benigni a další. Kardinál Špidlík je vůbec prvním občanem České republiky, kterému byla tato medaile udělena. Ve zdůvodnění se zdůrazňuje, že přední teolog, filozof a spisovatel Tomáš Špidlík obdržel toto vyznamenání za rozvoj evropské kultury i s ohledem na skutečnost, že většinu svého života působil na italské půdě.
Advokát Nykodým je na nejlepší cestě stát se ústavním soudcem
Advokát Jiří Nykodým je na nejlepší cestě stát se novým ústavním soudcem. Jeho nominaci ve středu podpořilo v tajných volbách všech sedm přítomných členů ústavně- právního výboru Senátu. Jednomyslnou podporu dostal i ve výboru pro lidská práva. Horní komora bude Nykodýmovu kandidaturu schvalovat na prosincové schůzi, která začne příští týden. Osmapadesátiletý Nykodým je členem legislativní rady vlády a odborníkem na správní, majetkové a rodinné právo. Podílel se na vypracování právnického slovníku, nyní spolupracuje na přípravě nového občanského zákoníku. Nykodým se advokacii se věnuje od roku 1969, kdy nastoupil jako koncipient u tehdejšího Městského sdružení advokátů. Přijímal jej podle údajů ze životopisu nynější ministr spravedlnosti Karel Čermák. Advokátský slib složil Nykodým v roce 1972, nikdy nebyl politicky angažován. Jak řekl senátorům, během své praxe řešil na 20.000 případů. I když čelil necelé desítce stížností, nikdy nebyl advokátní komorou kázeňsky trestán. Advokát na dotazy senátorů uvedl, že je proti eutanazii. "Jsem hluboce proti, je zneužitelná," prohlásil. Není naopak proti registrovanému partnerství, jeho uzákonění ale považuje za okrajovou záležitost. Souhlasí se snížením hranice trestní odpovědnosti pod 15 let v případech vraždy či loupežného přepadení. Je také pro rychlou deregulaci nájemného. "Pro město jsou nejhorší dvě katastrofy - bombardování a regulovaný nájem," poznamenal.
Pithart mluvil se Schusterem o V4 a navštívil Masarykův dům
Předseda českého Senátu Petr Pithart, který končí dvoudenní návštěvu Slovenska, jednal se slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem o pokračování spolupráce mezi Českou republikou, Slovenskem, Polskem a Maďarskem v rámci visegrádské čtyřky po vstupu těchto států do Evropské unie. Odpoledne předseda Senátu navštívil Národní knihovnu ve středoslovenském Martině a uctil památku Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. Pithart a Schuster se ve středu shodli na tom, že by spolupráce zemí visegrádské čtyřky měla pokračovat se stejnou intenzitou i po vstupu do EU v květnu příštího roku. Slovenský prezident se Pithartovi také svěřil se svým rezervovaným postojem vůči některým reformám, které zavádí vláda Mikuláše Dzurindy. Oba politikové rozebírali rovněž české reformy, které připravuje vláda Vladimíra Špidly. Pithart do země mezi Tatrami a Dunajem přijel v doprovodu delegace senátorů, kteří se zajímali zejména o dopady reforem na školství a zdravotnictví v příhraničních regionech. Původně zamýšlená půlhodinová návštěva u Schustera se nakonec protáhla na více než dvojnásobnou dobu.
Schuster přijal českého spisovatele, který dostal slovenskou cenu
Čeští autoři literatury faktu mají velkého příznivce a zároveň kolegu ve slovenském prezidentovi Rudolfu Schusterovi. Hlava státu ve středu navázala na tradici z předchozích let a přijala skupinu českých spisovatelů v čele s Karlem Richterem, který si z Bratislavy odveze literární Cenu Vojtecha Zamarovského. Prezident, který s Richterem probral hlavně situaci knižní kultury na Slovensku a podělil se o zkušenosti s vydáváním oblíbeného druhu literatury, se s českými spisovateli setkává každoročně. Sám je totiž autorem několika knih a od českých autorů literatury faktu dostal před rokem mezinárodní Cenu Egona Ervina Kische za knihu Muž se dvěma srdci. Richterovi, který vede Klub spisovatelů faktu a napsal mimo jiné knihu Osudný omyl generála Vlasova, udělila cenu Asociace spisovatelů Slovenska. Stejné vyznamenání dostal loni v lednu in memoriam jeden z klasiků tohoto literárního žánru v Česku Miroslav Ivanov. Richter ve středu cenu slavnostně převzal v Českém centru v prostorech ambasády ČR.
V Praze hostuje maďarské divadlo Katona József Színház
Ke dvěma představením přijel do Prahy maďarský divadelní soubor světové pověsti - Katona József Színház z Budapešti. "Pracuji na oživení vzájemných kontaktů, jichž je zapotřebí," řekl na tiskové konferenci před středečním vystoupením v Činoherním klubu ředitel této scény Gábor Zsámbéki. Budapešťští herci přivezli moderní hru pětadvacetiletého herce a režiséra Viktora Bodóa nazvanou Attack. Při jejích reprízách prý část publika pobouřeně opouští hlediště. Ve čtvrtek představí ve Stavovském divadle Moliérova Tartuffa, jehož děj postupně stále více a více odehrává v současné Budapešti. "Představení Tartuffa jsou viděl a mohu ho vřele doporučit," uvedl umělecký šéf české první scény Michal Dočekal. Bodó patří mezi všestranné divadelní talenty. Hru Attack nastudoval se studenty budapešťské divadelní akademie a trefil se jí do pocitu, který s ním řada jeho vrstevníků sdílí. Není prý pro Maďarsko nijak zvlášť lichotivé, co si o něm dvacetiletí myslí. Nefunguje svět kolem nich, nefungují jejich rodiče ani oni samotní. Opuštění, citliví a právě proto až drtivě frustrovaní outsideři, kteří prohráli už na samém začátku, krouží kolem sebe jako vyhaslé osamělé planetky.
Basketbalistky USK Praha porazily v Evropské lize Chieti 61:57
Basketbalistky USK Praha si připsaly druhé vítězství v Evropské lize. V dramatickém a nervózním utkání porazily v šestém kole prestižní evropské klubové soutěže italský celek Chieti 61:57 a odlepily se ode dna tabulky skupiny A. Na poslední pozici se propadl právě jejich soupeř. Nejvíce bodů v utkání nastřílela Kelly da Silvaová- Santosová (25), domácí konto obohatila 17 body Martina Pechová.
Počasí
Noc je téměř zatažená s občasným deštěm. Teploty 10 až 6 stupňů. Ve čtvrtek bude zpočátku v Čechách místy zataženo a mlhavo, pak by se přechodně mohlo vyjasnit. Zaprší jen místy. Teploty 8 až 12 stupňů, na severovýchodě Moravy 15, při nízké oblačnosti a na horách kolem 6 stupňů Celsia. Jihovýchodní až jižní vítr může mít na severních horách nárazy až 90 kilometrů v hodině.