Zprávy Radia Praha

Sněmovna: Vláda bude muset tvrdě bojovat, aby prosadila změny DPH

Kabinet premiéra Vladimíra Špidly čeká ve sněmovně tvrdý boj o prosazení změn sazeb daně z přidané hodnoty. Opozice sice snížení základní sazby daně ze současných 22 na 19 procent vítá, ale kritizuje záměr převést některé položky ze snížené pětiprocentní do této nové daňové sazby. Vláda chce tímto krokem dodatečně získat 17 miliard korun a přes státní rozpočet je vrátit lidem a firmách. Ke způsobu přerozdělení těchto příjmů má opozice také výhrady.

S vládní představou změn v DPH není spokojena ODS. Její ekonomický expert Martin Kocourek ČTK řekl, že strana sice vítá snížení daňové sazby na 19 procent, ale nelíbí se jí přesun některých položek do této sazby. "Pokud ten vládní koncept nebude směřovat ke sjednocování DPH v nějakém střednědobém horizontu, tak se pravděpodobně tento dílčí krok nesetká s naší podporou," soudí. ODS kritizuje také myšlenku rozdělit dodatečně získaných 17 miliard korun mezi občany přes státní rozpočet. "Těch dodatečných 17 miliard by případně mělo být občanům vráceno prostřednictvím snížení daně z příjmů fyzických osob," řekl.

Podobné výhrady má i KSČM. Poslanec Jiří Dolejš poznamenal, že komunisté nejsou proti nové sazbě 19 procent, ale varují před tlaky na přesun některých položek do této sazby. "Pokud by to mělo mít negativní dopad na lidi (vyšší zdanění některého zboží a služeb), tak budeme proti," řekl ČTK. K dodatečně získaným 17 miliardám poznamenal, že problém není v jejich přerozdělování lidem a firmám, ale v efektivnosti tohoto přerozdělování.

Vláda například plánuje, že na rodiny s dětmi půjde šest miliard korun a firmy díky rychlejším odpisům získají od roku 2006 každoročně 11 miliard korun. Příspěvek na politiku zaměstnanosti budou společnosti platit nadále.

Odbory považují dohodu koalice o daňových změnách za přijatelnou

Odbory přijaly nedělní dohodu koaličních lídrů o daňových změnách. Mají k ní pouze drobné výhrady. Vláda podle nich ale váhavě přistupuje k boji s šedou ekonomikou. Shodně se tak vyjádřili šéfové nejsilnějších odborových centrál Českomoravské konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů Milan Štěch a Bohumír Dufek. Odborářům vyhovuje snížení základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z 22 na 19 procent. "Velká část věcí přenesených do základní sazby není sociálně citlivých," řekl novinářům Štěch. "Sblížení obou sazeb (základní a snížené pětiprocentní) jsme propagovali," uvedl Dufek. Snížení základní sazby DPH stejně jako zkrácení odpisů odboráři považují ve shodě s vládní koalicí za opatření, která podpoří podnikatelské aktivity. Je to podle nich motivace pro investory, od které si slibují vytváření nových pracovních příležitostí.

Zástupci podnikatelů hodnotí vládní reformu vcelku kladně

Svaz průmyslu a dopravy České republiky a Hospodářská komora České republiky hodnotí kladně závěry nedělní koaliční dohody o tzv. druhé fázi finanční reformy. Kladně hodnotí snížení odpisových sazeb a shodu ve věci omezení byrokracie, naopak výhrady mají ke krátkému časovému období pro podniky na přípravu úpravy daní. Kvůli krátkému časovému předstihu požádali ministra financí Sobotku o odklad zvýšení sazby DPH u hotelů na začátek příštího roku místo letošního května, jak předpokládá návrh. Podle prezidenta komory Jaromíra Drábka totiž tři měsíce většině podnikatelů k přípravě nových ceníků stačit nebudou. "Zejména to je riziková záležitost u hotelů, kde ceníky na celou sezonu jsou již vydány a jsou uzavřeny smlouvy, a tady jsem požádal pana ministra, aby zvážil odložení přesunutí (do vyšší sazby) právě u ubytovacích a hotelových služeb."

"My se samozřejmě budeme snažit maximálně pomoci ze strany ministerstva financí, ale nedomnívám se, že je možné, abychom teď ještě přehodnocovali koaliční rozhodnutí, kterého bylo dosaženo v neděli," reagoval ministr Sobotka. Podle ministra se v tuto chvíli koalice spíše soustředí na prosazení dohodnutých návrhů a omezení možných komplikací, které změna přinese, doplnil.

Další výhradou ke koaliční dohodě je nedostatečné snížení vedlejších nákladů na pracovní sílu, uvedl prezident svazu Stanislav Kázecký. "To co by pomohlo českému podnikání nejvíce, je uvolnění pracovněprávní legislativy," doplnil. Podle Kázeckého je také nutné výrazné snížení počtu zaměstnanců ve státní správě, která je v řadě případů přebujelá.

Drábek naopak ocenil, že se koalice dohodla na postupu v oblasti omezení byrokracie, zejména u malých a začínajících podnikatelů. "To je záležitost, kterou dlouhodobě prosazujeme, jsme velmi rádi, že byly učiněny konkrétní kroky a malým a začínajícím podnikatelům ulehčena jejich práce," uvedl.

SON: Vodné a stočné by mělo zůstat ve snížené sazbě DPH

Vodné a stočné by podle Sdružení nájemníků (SON) mělo zůstat ve snížené pětiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty. Nesouhlasí tak s návrhem koaličních stran přeřadit tuto položku od 1. května do 19procentní sazby. Čtyřčlenné rodině by se tím podle SON náklady ročně zvýšily nejméně o 1400 korun. Ponechání dodávek vody ve snížené sazbě umožňuje i směrnice Evropské unie. "Chtěli bychom, aby u vody byla udělána výjimka jako u ostatních věcí, které jsou sociálně citlivé," řekl ČTK místopředseda SON Milan Taraba. Sdružení proto vyzývá poslance parlamentu a odborové svazy, aby se proti koaličnímu návrhu postavili.

Vodné a stočné je podle Sdružení nájemníků po platbách za energii druhá nejdražší služba spojená s užíváním bytu. Podle vládních slibů prý tato oblast neměla být reformou veřejných financí dotčena. "Zdražení přispěje k orientaci spotřebitelů na jiné zdroje vody a jiné způsoby vypouštění splašků, než je používání veřejných vodovodů a kanalizačních sítí," domnívají se představitelé SON. Mohlo by tak podle nich vzniknout riziko, že lidé budou používat vodu s nekontrolovanou kvalitou. Na venkově by prý lidé mohli vypouštět splašky do polí, což by způsobilo ekologické škody a mělo dopad na zhoršování zdravotního stavu obyvatelstva.

Škromach zpochybnil, že by dohoda o růstu nájmů byla konečná

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) v úterý zpochybnil, že by lednová dohoda mezi ministerstvy financí a místního rozvoje o růstu nájemného byla konečnou představou vládní koalice. V pořadu BBC Škromach naznačil, že dohodnuté zvýšení nájmů je pro něj i další sociální demokraty nepřijatelné kvůli sociálním dopadům.

Ministři Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Pavel Němec (US-DEU) se minulý měsíc dohodli, že nájemné se do roku 2006 třikrát zvýší o deset procent. První růst má nastat 1. září letošního roku, další 1. ledna 2005 a znovu o rok později. "Není akceptovatelné, aby se během čtyř měsíců uvolnilo nájemné o 20 procent," prohlásil Škromach. O dohodě mezi Sobotkou a Němcem prý "ví z doslechu", kolik ale budou v nadcházejícím měsících lidé platit za bydlení, však podle něj není rozhodnuto. "Jedna věc je jednání, a druhá věc je najít podporu ve svých politických stranách," řekl Škromach.

Palas bude vládu informovat o dokumentu, který jej spojuje s KGB

Ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD) již informoval premiéra Vladimíra Špidlu o dokumentu, podle něhož spolupracoval se sovětskou tajnou službou KGB. S materiálem, který ministerstvo zemědělství prohlásilo za jasný falzifikát, se má ve středu na uzavřeném jednání seznámit i celá vláda. ČTK to v úterý řekl mluvčí ministerstva Martin Severa. "Pan premiér Špidla podpořil ministra a nepochybuje, že materiál je zjevný falzifikát," prohlásil. Palas považuje celou záležitost za pokus nejen o diskreditaci vlastní osoby, ale za pokus o destabilizaci celého kabinetu. Již dříve řekl, že falzifikát souvisí s personálními změnami ve státním podniku Lesy České republiky, jehož vedení bylo loni v září odvoláno. Činnost bývalého vedení této společnosti prošetřuje policie i Nejvyšší kontrolní úřad.

Český Telecom dostal pokutu za zneužití dominantního postavení

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dal společnosti Český Telecom za zneužití dominantního postavení na trhu pokutu 81,7 milionu korun. Je to nejvyšší pravomocná sankce v historii úřadu. Firma porušila zákon tím, že nutila asi 3000 firem uzavřít pro ně nevýhodné smlouvy. Veřejnost o tom v úterý informoval předseda úřadu Josef Bednář. Český Telecom podle něj v letech 2001 a 2002 vytvořil smlouvami na některé cenové plány bariéru pro rozvoj konkurence na telekomunikačním trhu. Ve smlouvách na tarify Premium, Benefit, Business Optimal, Top a Business Platinum Combi se snažil zavázat si dlouhodobě své klienty různými slevami či výhodami. Tím i cenově diskriminovala ostatní, kteří smlouvy neuzavřeli.

Domácnosti budou moci na internet za paušál od 487 Kč za měsíc

Tuzemské domácnosti se budou moci připojit na internet přes pevnou telefonní linku za paušální poplatek od 487 Kč měsíčně včetně DPH. S touto nabídkou neomezeného připojení o víkendech přijde od příštího pondělí Český Telecom. Konkurenční firma GTS začala již v neděli nabízet připojení na internet o víkendech a v pracovní dny od 19:00 do 7:00 za 599 Kč měsíčně. Jedná se o první nabídky vytáčeného internetu za paušál na českém trhu. Vedle paušálu za internet musejí uživatelé počítat ještě s platbou za pronájem telefonní linky, která se nejčastěji pohybuje kolem 347 Kč měsíčně. Uživatel tak měsíčně zaplatí přes 830 korun.

Telecom vedle nejlevnější varianty nabídne i možnost připojení kdykoliv o víkendech a v pracovní dny v době od 22:00 do 05:00 za 609 korun a nejdražší variantu zahrnující víkendy, svátky a pracovní dny od 18:00 do 06:00 za 731 korun. Firma tak podle generálního ředitele Gabriela Berdára vychází vstříc uživatelům, kteří se z domova většinou připojují právě o víkendech a mimo špičku. S neomezeným paušálem na vytáčený přístup k internetu firma nepočítá, protože již uživatelům nabízí podobnou službu na bázi ADSL.

Podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře jsou oznámení operátorů dobrou zprávou pro uživatele internetu. "Beru to jako start konkurenčního boje mezi operátory a jak známo konkurence vede k kvalitním službám a nízkým cenám," uvedl s tím, že doufá, že se uživatelé brzy dočkají časově neomezené nabídky. K tomu je však potřeba rozhodnutí ČTÚ, které by umožnilo, aby si operátoři za provoz mezi sítěmi platili paušální sumy a nikoliv za dobu propojení.

Contactel podle ředitele pro regulaci Miroslava Řezníčka chystá internet za paušál, který ale nebude omezen jen na dobu slabého provozu. Spuštění služby mu však zatím neumožňují podmínky propojení s Českým Telecomem a proto čeká na rozhodnutí ČTÚ. Cenu, za jakou Telecom a GTS své služby nabízí, firma považuje za příliš vysokou. "Podle našich výzkumů platí 42 procent domácností za vytáčený přístup k internetu méně než 200 Kč a 83 procent méně než 500 Kč měsíčně", úvedl tiskový mluvčí Contactelu Pavel Rusý.

Připojení k internetu přes pevnou linku za fixní měsíční platbu bylo dosud možné prostřednictvím technologie ADSL za ceny od zhruba 950 korun. Výhodou ADSL je rychlost od 512 kbit/s proti 56 kbit/s v případě běžného vytáčeného připojení. Neomezený přístup přes mobilní telefon za 1219 korun nabízí společnosti Eurotel a T-Mobile, které navíc do března nabídku přechodně zlevnily na 792 korun, respektive 853 Kč měsíčně. Paušál na internet začínající kolem 1250 Kč nabízejí i kabelové televize. Bezdrátovou formu připojení poskytují od přibližně 1200 Kč například České radiokomunikace.

Komora vyzvala lékaře, aby nerespektovali vyhlášku ministerstva

Česká lékařská komora vyzvala v úterý lékaře, aby nerespektovali vyhlášku ministerstva zdravotnictví o lécích, podle níž mají od začátku února zakládat kopii receptu s podepsaným souhlasem pacienta do jeho dokumentace. Novinářům to řekl prezident ČLK David Rath. Podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové chrání ukládání kopií lékaře při kontrole ze strany pojišťovny, zda předepisují léky racionálně, a je tedy v jejich zájmu.

"Ukládání receptu odporuje zákonům, ministerstvo to nemůže uložit vyhláškou," řekl Rath. Podle něj není lékařská komora proti tomu, aby lékař informoval pacienta o doplatku, ale při současné tvorbě cen nezná jeho konkrétní výši. Ceny se totiž v jednotlivých lékárnách liší podle toho, za kolik lékárna medikamenty nakoupila.

Ministryně v nové vyhlášce problém nevidí. "Lékař by měl řádně komunikovat s pacientem, vysvětlit mu podmínky léčby a sdělit, proč mu lék předepisuje a jaký bude doplatek. Měl by mu také říci, že na jeho obtíže existuje i lék levnější bez doplatku, který pojišťovna hradí," řekla ČTK.

K zakládání kopií receptů do dokumentace Rath uvedl, že by bylo drahé, recepty s průpisem jsou dvakrát dražší než běžný recept a nejsou běžně k dispozici. "Pokud by lékař průpis zakládal, činí tak v rozporu s platným zákonem," upozornil. Řada pacientů dostává od lékaře mnoho receptů za měsíc, a tak by se jejich karta mohla podle Ratha změnit časem v několikakilový sběr starého papíru. To by učinilo dokumentaci těžce přehlednou a neskladovatelnou.

Podnikatelé by se měli povinně registrovat a přispívat

Hospodářská a Agrární komora chtějí, aby se u nich podnikatelé povinně registrovali a odváděli roční poplatek. Ten má být odstupňován podle velikosti firmy od jednoho do 25 tisíc korun ročně. Vznikla by tak jednotná databáze aktivních podnikatelských subjektů v tuzemsku a komory by získaly peníze potřebné pro plnění funkcí podnikatelské samosprávy, uvedli v úterý představitelé HK a AK. "Nejde o povinné členství, to zůstane dobrovolné," zdůraznil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. HK odhaduje, že by se výnos z registrace mohl pohybovat kolem 700 milionů korun ročně. Agrární komora podobný odhad zatím nemá.

Podle Drábka by registrovaní podnikatelé mohli využít základních služeb komory. Členství by bylo spojeno se službami nadstandardními, přičemž členský příspěvek by byl ponechán na rozhodnutí regionálních či profesních organizacích. Vybrané peníze by HK chtěla využít na základní nefinanční podporu podnikání, jako jsou informace, poradenství, spoluúčast na odborném vzdělávání a spolupráce na tvorbě technických norem a legislativy.

HK a AK vznikly podle zákona z roku 1992. Po třech měsících jeho účinnosti bylo povinné členství změněno na dobrovolné. Úprava ale nebyla doprovázena dalšími změnami, které by přizpůsobily kompetence a povinnosti komor nebo řešily financování jejich aktivit, uvedla HK. Komory si stěžují, že zejména s blížícím se vstupem do EU nemají kapacity a peníze na hájení zájmů českých podnikatelů v Bruselu. Hospodářská komora má v současnosti asi 12.000 členů zaměstnávajících dvě třetiny práceschopného obyvatelstva ČR. Agrární komora má zhruba 4000 členů, kteří obhospodařují asi 1,59 milionu hektarů půdy.

USA jsou nespokojeny s vysvětlením, proč zvítězily gripeny

Američané nejsou spokojeni s vysvětlením ministerstva obrany, proč vláda z nabídek stíhaček pro české letectvo dala přednost švédským Jas-39 Gripen. Podle informací ČTK proto lidé z pražského velvyslanectví USA požádali v minulých dnech o schůzku s představiteli ministerstva obrany.

Obrana koncem ledna uspořádala seminář pro vojenské či letecké přidělence zemí, které stíhačky nabídly, a vysvětlovala důvody rozhodnutí pro švédské Jas-39 Gripen. Američanům se však vysvětlení nezdálo dostatečné a obrátili se na ministerstvo obrany s žádostí o další podrobnosti. "Cílem je lépe pochopit způsob posuzování nabídek a poučit se pro budoucnost," řekl k tomu ČTK Bruce Goldstein z úřadu pro obrannou spolupráci amerického velvyslanectví v Praze. Americká nabídka skončila v posuzování komise na posledním pátém místě.

Náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva ČTK řekl, že "pokud má nějaká strana dotazy týkající se jejího kontraktu, které nemohou být diskutovány přede všemi, tak jsme schopni jí některé věci objasnit". Na semináři lidé z ministerstva obrany všem pěti stranám vysvětlovali metodologii výběru, způsoby rozhodování či obsah doporučení pro vládu. Kabinet po doporučení odborné komise rozhodl, že ministr obrany Miroslav Kostelka má začít exkluzivně jednat se Švédskem o pronájmu 14 gripenů a do konce února informovat vládu.

V Liberci jsou poprvé velitelé jednotek z praporu NATO

K liberecké brigádě chemické ochrany přijeli první velitelé ze zahraničních jednotek, které tvoří mnohonárodní prapor sil okamžité reakce NATO. Prapor se cvičí v zásazích při použití zbraní hromadného ničení. V Liberci je jeho štáb a polovinu mužstva tvoří Češi.

Do Liberce dorazilo přes 30 velitelů. Zastupují většinu ze 13 zemí, z nichž se prapor skládá. Budou zde od úterý do čtvrtka, řekla ČTK mluvčí brigády Vlastimila Cyprisová. Podle ní jde o úvodní setkání. Získají při něm informace o použití praporu a způsobu velení. Seznámí se také se všemi důležitými dokumenty o jednotce. Do Liberce dorazili rovněž důstojníci z vrchního velitelství NATO, pod něž prapor spadá.

Prapor vznikl loni 1. prosince a má zhruba 500 vojáků z 11 evropských zemí, USA a Kanady. Jestli je připraven k nasazení, se ukáže při závěrečném cvičení na přelomu května a června. Z českých vojáků vznikla rota bojového zabezpečení, logistická a zdravotní jednotka. O biologickou jednotku se postarali Britové, o čtyři dekontaminační čety Rumuni, Poláci, Španělé a Belgičané. Také pro laboratoře se počítá s odborníky z několika zemí.

Prapor bude připraven k zásahu od 1. července letošního roku kdekoli na světě v době od pěti do 20 dnů po použití zbraní hromadného ničení nebo po živelních či průmyslových katastrofách. O výcvik praporu, určeného nejen pro válečné operace, ale také pro boj s mezinárodním terorismem, se starají především čeští odborníci.

Na čáslavském letišti přistál poslední ze 72 bitevníků L-159

Na čáslavské letecké základně v úterý přistál poslední ze 72 lehkých bitevníků L-159 Alca, který převzala armáda od společnosti Aero Vodochody. "S letouny jsou piloti spokojeni, protože se jedná o nový stroj avionicky odlišný od těch, které dosud používali," řekl ČTK mluvčí základny Michal Prejzek.

Armáda má nyní ve výzbroji 71 letounů L-159, jeden se loni zřítil. Část bitevníků je v Čáslavi, část na pardubickém vojenském letišti. V provozu jsou zejména stroje, které armáda převzala v poslední době, a to vzhledem k záruční době potřebné pro odstranění případných nedostatků. Armáda si chce v budoucnu nechat jen 24 letounů L-159 a pro zbývající hledá kupce. Pokud se ho nepodaří najít do poloviny letošního roku, budou se muset vojáci vážně začít zabývat zakonzervováním nepotřebných strojů, řekli nedávno ministr obrany Miroslav Kostelka a náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Výzbroj českého letectva se má výrazně změnit. Od roku 2005 by měly dosluhující MiG-21 nahradit nové stíhačky. Kabinet po doporučení odborné komise rozhodl, že Kostelka má začít exkluzivně jednat se Švédskem o pronájmu 14 letounů Jas-39 Gripen. Česká republika by si je chtěla pronajmout za více než 17 miliard korun, vyjednavači mají ale od vlády pokyn pokusit se cenu srazit.

Výběrové řízení na transportéry má být vyhlášeno do konce měsíce

Do konce února chce ministerstvo obrany vypsat tendr na dodávku celkem 243 nových kolových transportérů pro českou armádu. Novinářům to v úterý řekli ministr obrany Miroslav Kostelka a jeho náměstek pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva. Zakázka by měla stát 25 miliard korun a prvních 18 transportérů chtějí vojáci pokřtít v prosinci 2006. Zadávací dokumentace k tendru má přes 2000 stránek, uvedl Kopřiva. Proto je podle něj možné, že se vyhlášení výběrového řízení o něco opozdí, bude-li v takto obsáhlém dokumentu nalezena případná chyba. "Jde nám především o to, aby dokumentace byla kvalitní," poznamenal náměstek. Bojových vozidel chtějí vojáci jen šest desítek, předpokládají ale 17 dalších variant, například pro protichemické jednotky, průzkumníky, vojenskou policii a jako velitelské vozy. Lidé z ministerstva už dali najevo, že v úvahu připadají tři typy strojů se čtyřmi hnanými nápravami, a to buď švýcarská vozidla Piranha, rakouské Pandury, nebo finské stroje Patria.

Tůma: Přijetí eura může vést k velkému rozmachu úvěrů

Přijetí eura může vést k velkému rozmachu úvěrů. Při jejich velkém nárůstu by se mohla zhoršit schopnost firem i domácností své dluhy splácet a mohlo by to mít dopad na finanční stabilitu. Na mezinárodní konferenci v Praze to řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Zdůraznil však, že je to krajní a nepravděpodobná varianta. Přijetí eura také ulehčí vstup zahraničního kapitálu do České republiky a dalších zemí vstupujících do Evropské unie. Odstraní i kurzová rizika a rizika zahraničního obchodu. Česká republika počítá s přijetím eura v letech 2009 až 2010.

Společná měna bude podle Tůmy znamenat snadnější přístup k zahraničnímu financování a vyvolá ekonomický optimismus. Národní měnové politiky již navíc nebudou existovat a centrální banky tak nebudou mít možnost omezit úvěry například změnami v úrokových sazbách. To vše povede k boomu v poskytování úvěrů.

Firmy z přijetí eura očekávají potenciální zisky. Rychlý růst úvěrů by však mohl vést ke zranitelnosti finančních institucí, firem či domácností. Například v Portugalsku přesáhlo úvěrové břemeno domácností 100 procent jejich ročního reálného příjmu. Schopnosti splácet své půjčky by se tak mohly zhoršit, což by mělo vliv na finanční stabilitu. "Naštěstí se tak v realitě neděje," podotkl Tůma.

Deppler: Splnění Maastrichtských kritérií je jen minimem

Splnění tzv. Maastrichtských kritérií, které mají stabilizovat hospodářství zemí před přijetím eura, je pouze minimem toho, co by tyto státy měly udělat. "Politiky v přistupujících zemích musejí být tvrdší než Maastricht. Maastricht je minimum a zřejmě nebude stačit pro dlouhodobé změny," řekl novinářům po pražské konferenci o rozšíření eurozóny šéf evropské sekce Mezinárodního měnového fondu Michael Deppler.

Česká vláda si například stanovila přiblížení se spodní hranici kritéria pro schodek státního rozpočtu za cíl reformy veřejných financí. Do roku 2006 by se měl deficit snížit na čtyři procenta HDP. Maastrichtské kritérium požaduje nejvýše tři procenta.

Největší pozornost musejí podle Depplera země věnovat právě rozpočtovým deficitům. "Jedno až dvě procenta je lepší než dvě až tři procenta," uvedl. Důležité jsou ale také strukturální reformy, jež podle Depplera chybějí i v současných zemích eurozóny.

ČS vydala hypoteční zástavní listy za 200 milionů korun

Česká spořitelna vydala v úterý hypoteční zástavní listy za 200 milionů korun. Jde o poslední část srpnové emise dluhopisů v celkové hodnotě tři miliardy korun. Pětileté cenné papíry v nominální hodnotě 10.000 Kč nesou pevný úrokový výnos 4,5 procenta a jsou splatné v roce 2008. Hypoteční zástavní listy banka nabízí na vybraných pobočkách. Podmínkou k nákupu HZL je aktivní majetkový účet klienta ve Středisku cenných papírů.

Prodejem hypotečních zástavních listů, které se obecně považují za nejbezpečnější a nejvýhodnější investice, banky financují hypotéky. Jejich výnosnost výrazně převyšuje většinu ostatních běžně dostupných investičních příležitostí. Přesto se však výnosy kvůli poklesu úrokových sazeb snížily. Atraktivitu těchto dluhopisů ale zvyšuje to, že se na výplatu úroků nevztahuje daň z příjmu. Banka navíc zástavní listy kdykoli odkoupí zpět i před dobou splatnosti. Aktuální seznam poboček, které je nabízejí, a další informace o emisi i podmínkách distribuce jsou k dispozici na internetových stránkách www.csas.cz.

Hornorakouští politici zahajují kurzy "turistické češtiny"

Politici spolkové země Horní Rakousy, která sousedí s jižními Čechami, zasednou znovu do školních lavic, aby absolvovali kurz hovorové češtiny. Učit se přitom nemají nějaké politické floskule, ale vysloveně "turistickou češtinu", tedy pozdrav a rozloučení, zdvořilostní obraty a také praktické větičky, jako například "Co máte k jídlu?". Kurzy zatím budou navštěvovat pouze politici lidovců (ÖVP) a Zelených, napsala to v úterý agentura APA. Akce je součástí přípravy na členství Česka v EU od 1. května a má hornorakouským politikům umožnit "komunikovat se severními sousedy v jejich mateřštině". Na akci se podílí Virtuální školicí středisko východních jazyků v rámci projektu INTERREG za podpory EU, Horních Rakous a dalších partnerů.

Ústecký Rom: Nejsme připraveni na vstup země do Evropské unie

Romové nejsou připraveni na vstup České republiky do Evropské unie. Tvrdí to jeden z nich, třicetiletý Jan Husák, který zhruba rok pracuje na ústeckém magistrátě jako asistent primátora pro etnické menšiny. "Chybí nám vzdělání, a to i mladší generaci, neumíme jazyky a řada z nás spoléhá spíše na sociální pracovníky než sama na sebe," řekl ČTK Husák. Paradoxně se podle něj může postavení Romů po vstupu Česka do unie zhoršit. "Dokud se naše země ucházela o členství v unii, snažili se představitelé řešit alespoň nejkřiklavější případy diskriminace. Tato jejich snaha ale může po našem vstupu do unie skončit," poznamenal Husák. Obává se také toho, že unie nebude ve své nové členské zemi dohlížet na dodržování práv menšin tak, jako tomu bylo dosud.

Monstrózní kauza H-System spěje po téměř 17 měsících k rozsudku

Proces v monstrózní kauze zkrachovalého H-Systemu spěje po bezmála 17 měsících soudního jednání k vynesení rozsudku. Vedle zakladatele této stavební firmy Petra Smetky sedí na lavici obžalovaných další tři manažeři H-Systemu a dva představitelé Stavebního bytového družstva Svatopluk, jež sdružuje část poškozených klientů. Hlavní líčení bude pokračovat ve středu závěrečnými návrhy žalobce a obhajoby, oznámil předseda senátu pražského městského soudu Kamil Kydalka.

Kvůli Smetkovým aktivitám, jeho vazbám na politické špičky a svědeckým výpovědím, podle nichž měl H-System vládní podporu, chtěla obhajoba předvolat k soudu řadu prominentů. Například bývalé ministry pro místní rozvoj Tomáše Kvapila, financí Ivana Kočárníka a hospodářství Karla Dybu, exguvernéra ČNB a někdejšího premiéra Josefa Tošovského, bývalého náměstka ministra vnitra a současného náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivu.

H-System vznikl v roce 1993. Po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků, za které zaplatili v průměru milion korun. Vedení H- Systemu je podezřelé, že peníze převádělo na firmy, které ovládalo, případně z nich platilo dluhy. Klient měl dům či byt dostat do dvou až tří let. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit asi 30 rodinných domů. V projektu dostupného bydlení přišlo 1200 lidí o téměř 1,2 miliardy korun. Za hlavního viníka krachu firmy považuje žalobce Boris Havel Smetku. Viní jej z toho, že bez vědomí klientů přeléval jejich peníze mezi svými firmami, v jejichž čele stáli další obžalovaní, a používal je tak, jak se mu zachtělo. Havel viní Smetku z podvodu, poškozování věřitele a zpronevěry. Z podvodu jsou podezřelí i manažeři H-Systemu Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma. Všem čtyřem hrozí až 12 let vězení.

Kvůli podezření z poškozování věřitele jsou ale před soudem i Ivan Král a Pavel Středa. Stojí v čele Stavebního bytového družstva Svatopluk, jež sdružuje přes 600 bývalých klientů H- Systemu. Podle obžaloby uzavřeli se Smetkou smlouvy nevýhodné pro H-System a převzali pohledávky této firmy v řádu stovek milionů korun. Soud je může poslat za mříže až na osm let. Mnozí členové Svatopluku stavěli a bydlí na pozemcích, které jsou v zástavě konsolidační agentury a představují pohledávku státu v konkurzu. Družstvo tak údajně poškozuje konkurzní podstatu, kterou podle dřívějších informací tvoří majetky asi za 300 milionů korun. Stát přitom v konkurzu uplatňuje pohledávku 1,3 miliardy korun. Pokud konsolidační agentura nebude mít uhrazeny tyto splatné pohledávky za Komerční bankou z konkurzní podstaty, tak ztrátu zřejmě zaplatí daňoví poplatníci.

Palas: Zelináři mají před vstupem do EU ještě co dohánět

Tuzemští pěstitelé zeleniny mají podle ministra zemědělství Jaroslava Palase před blížícím se vstupem země do Evropské unie ještě co dohánět, zejména co se týká vytváření odbytových center a zlepšení úpravy zeleniny, aby dokázali čelit silnému konkurenčnímu tlaku zelinářů z evropských zemí. Palas ale na druhou stranu nevidí pozici českých pěstitelů zeleniny v předvečer vstupu do EU černě a tvrdí, že mají dobrou šanci prosadit se na evropském trhu. "Čeští zelináři mají řadu komparativních výhod, jakou jsou například nižší mzdové náklady, avšak chybí jim lepší organizovanost trhu, to znamená slučování do odbytových center, a mají horší přípravu produkce pro trh, tedy balení," řekl v úterý Palas na Zelinářských dnech v Olomouci novinářům.

Tyto nedostatky by zelináři podle Palase měli odstranit před začleněním Česka do evropských struktur, anebo těsně po něm. "Nevidím důvod, proč by do budoucna měl trend snižování rozsahu zelinářské výroby (v ČR) pokračovat. Máme kvalitní produkci, jde jen o to, abychom ji uměli připravit pro oko spotřebitele a nabídnout na evropském trhu," uvedl ministr. Podotkl, že při investicích do zlepšení posklizňové úpravy zeleniny mohou pěstitelé počítat s podporou státu.

Českým zelinářům vadí dovoz levné zeleniny ze sousedního Polska

Tuzemským zelinářům vadí dovoz levné zeleniny z Polska, které patří mezi tři největší dodavatele zeleniny do České republiky. Pěstitelé tvrdí, že tuzemský trh v současné době zaplavuje například polské zelí, jehož cena je hluboko pod výrobními náklady. Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase má stát k dispozici dostatečné nástroje na to, aby dovozu zeleniny za dumpingové ceny zabránil. "Vadí nám, že se v zimním období začala do ČR dovážet za velice nízké ceny zelenina z Polska. Zelináři mají uskladněné zboží a nyní jej velmi obtížně dostávají na trh, protože se k nám například polské zelí dováží za ceny, které jsou hluboko pod hranicí rentability," řekl na Zelinářských dnech v Olomouci ČTK a Českému rozhlasu předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman. Dodal, že kilogram polského zelí se nyní do ČR dováží i za méně než dvě koruny. Kvůli tomu čeští pěstitelé prodávají kilogram zelí ani ne za tři koruny, přičemž jejich výrobní náklady zatěžuje skladování zelí a jeho úprava.

Čeští zelináři podle Zemana přitom nemají moc možností, jak se dovozům levné zeleniny bránit. "Panuje mezi námi nervozita a občas pokukujeme po Francouzích, kteří jsou daleko radikálnější. Když mají nějaký podobný problém jako my, tak prostě zastaví kamiony a jejich náklad vysypou na silnici. K tomu snad ale u nás nebude muset dojít," podotkl Zeman.

Ministr zemědělství Jaroslav Palas v rozhovoru pro ČTK uvedl, že ochrana tuzemského trhu je před levnými dovozy nejen zeleniny dostatečně zabezpečena. "V přístupové smlouvě jsme vyjednali to, že pokud náš trh bude ohrožen levnou produkcí z ostatních zemí, ať už to jsou kandidátské země nebo stávající patnáctka, tak máme právo zahájit urychlená jednání ve směru ochrany našeho trhu," uvedl Palas.

ČR asi omezí do konce dubna vývoz obilovin, hrozí nedostatek

Česká republika asi omezí do 30. dubna vývoz obilovin množstevními kvótami. Opatření má předejít výraznému nedostatku obilovin pro tuzemskou potřebu. Návrh vládního nařízení na omezení exportu předloží ve středu vládě ministerstvo průmyslu a obchodu po dohodě s ministerstvem zemědělství.

Nedostatek obilovin ve středoevropském regionu a následný růst jejich cen vede k vývozu těchto plodin z České republiky. To nepříznivě ovlivňuje napjatou bilanci, do které se promítl pokles sklizně. Navrhované opatření má proto zabránit nadměrnému vývozu obilovin a výrobků z nich, protože jejich nekontrolovatelný odliv by mohl způsobit vážný nedostatek na tuzemském trhu a následně zdražení základních druhů potravin, uvedlo MPO. Po omezení vývozu volali zejména mlynáři. Svaz průmyslových mlýnů již počátkem prosince upozornil na to, že pokud stát nezabrání dalšímu exportu pšenice, může na domácím trhu vzniknout nedostatek, který povede ke zdražení mouky i pečiva.

Podle údajů ministerstva zemědělství byla loni sklizeň obilovin nejnižší od roku 1970. Pokles úrody byl tak výrazný, že lze očekávat spotřebování všech zásob dostupných na volném trhu. Část domácí spotřeby bude přitom zřejmě třeba krýt dovozem asi 300 tisíc tun pšenice nebo uvolněním části zásob ze státních hmotných rezerv. Na žádost MZe byla již od 1. ledna do 30. dubna otevřena bezcelní kvóta na dovoz pšenice ve výši 300 tisíc tun.

Špidla: Lotyšsko spojuje s Českem neviditelný, ale pevný most

Neviditelný, ale pevný most, na který se dá i v budoucnu spolehnout, spojuje podle premiéra Vladimíra Špidly Českou republiku s Lotyšskem. Špidla to prohlásil v pražském Uměleckoprůmyslovému muzeu, kterému předal dar od lotyšského keramika Peterise Martinsonse. Asi metrovou plastiku nazvanou Věž s nábytkem převzal Špidla při oficiální návštěvě Rigy loni v září, několik dní před konáním lotyšského referenda o vstupu do Evropské unie.

Špidla řekl, že je sice přesvědčen o významu evropské integrace, obě země jsou si ale podle něj blízké také svým uměním a architekturou. Při návštěvě Rigy se prý cítil jako doma. "Měl jsem tam pocit, že po některých ulicích jsem šel už nejméně stokrát," řekl Špidla. Dodal, že keramika je mu jako archeologovi velmi blízká. "Součástí řemesla archeologa je studovat keramiku, protože nic nezůstává tak trvalé a dlouhodobě odolné jako keramika. Znám nejrůznější techniky, postupy a vše, co s keramikou souvisí. Vím proto, s jak složitými technickými problémy umělec zápasil," vysvětlil premiér.

Plastika s otisky různých látek a kartonů představuje dům naplněný nábytkem. Jejího autora Peterise Martinsonse nazvala lotyšská velvyslankyně v Praze Iveta Šulcová, která se předání zúčastnila, "lotyšským Picassem". Stejně jako Špidla zdůraznila význam kulturních vazeb mezi zeměmi. "Nemůžete dělat dobrou mezinárodní politiku bez propojení kultur. Bez umění a jeho vzájemného prolínání by byly naše vztahy velmi chudé a prázdné," řekla velvyslankyně ČTK.

Do Klementina se vrátil po 220 letech vzácný český tisk

Do pražského Klementina se podařilo získat zpět nesmírně vzácný tisk, o který tamní knihovna přišla před 220 lety. Jde o dílo italského humanistického historika Paola Giovia s názvem Kniha o věcech a spůosobích národu tureckého. Český překlad byl vytištěn v roce 1540 u Pavla Severina - tehdy nejvýznamnějšího nakladatelského domu v Čechách.

Možnost nákupu unikátního tisku se naskytla koncem minulého roku, kdy však již peníze na akvizici byly vyčerpány, informovala ČTK Libuše Piherová z Národní knihovny. Knihu nabízel nedaleký antikvariát a stála 70.000 korun. Jediným řešením bylo požádat ministerstvo kultury o mimořádnou dotaci. Díky jeho vstřícnosti se podle Národní knihovny nákup uskutečnil během několika dní. Do této doby byly známy jen tři exempláře, přičemž na českém území se Gioviovo dílo dochovalo pouze v jediném a neúplném. Je uložen v knihovně Národního muzea. Druhý exemplář vlastní Univerzitní knihovna ve Vratislavi a třetí má Národní knihovna ve Vídni. Získaný výtisk je kompletní, opatřen bohatě zdobenou slepotiskovou vazbou z poloviny 16. století.

Kniha patřívala jezuitské koleji v Českém Krumlově. Získala ji zřejmě jako dar od svého zakladatele Viléma z Rožmberka, podobně jako jiná starší díla ze slavné rodové knihovny. Po zrušení koleje roku 1773 se kniha dostala do pražské Univerzitní knihovny v Klementinu. Dokládá to viditelné nejstarší kulaté razítko této instituce. Dílo se však s největší pravděpodobností ještě v 18. století z knihovny ztratilo. Ztráta bývá spojována s osobou českého vlastence Karla Tháma, který byl tehdy v Univerzitní knihovně zaměstnám a byl pověřen právě katalogizací českých tisků. Ve svazkovém katalogu nynější Národní knihovny je toto české vydání z roku 1540 Thámem skutečně zapsáno.

Radní budou hledat v metropoli místo vhodné pro pražský Hyde Park

Hlavní město bude společně s městskými částmi hledat v Praze místo, na kterém by se mohla konat shromáždění občanů bez oznámení. Lokalitu, která by mohla být obdobou londýnského Hyde Parku, kde lidé mohou bez ohlášení ostatní seznamovat se svými názory na cokoli, chtějí radní najít do poloviny března. Po jednání městské rady to řekl novinářům náměstek primátora Jan Bürgermeister.

Obec může podle zákona o právu shromažďovacím nařízením určit místo a čas, kde lze pořádat nejrůznější shromáždění, aniž by bylo nutné je předem ohlásit. Obec přitom může stanovit i dobu, během níž se taková shromáždění konat nesmějí.

Třešňák vystavuje v Muzeu Policie portréty slavných osobností

Portréty slavných osobností plné vtipu, ironie a sarkasmu bude od středy vystavovat v Muzeu Policie v Praze hudebník, malíř a spisovatel Vlastimil Třešňák. "Poprvé jsem zde vystavoval v 70. a 80. letech, ale v rámci stálé expozice nepřátel socialismu," řekl ČTK Třešňák k místu výstavy. Bývalý disident a signatář Charty 77 totiž patřil k lidem, které komunistický režim pronásledoval.

Třešňák řekl, že ho při tvorbě obrazů inspiroval zejména malíř Josef Lada. Třešňákovy obrazy jsou přehlídkou portrétů skutečných i smyšlených slavných osobností, které malíř zařazuje do vtipného a často až ironického a sarkastického kontextu. Papež Jan Pavel II. si například cudně přidržuje vzdouvající se sukni jako kdysi Marylin Monroe, Louis Armstrong ve skotském kroji hraje na dudy a okolo Rychlých šípů, které autor překřtil na Rolling Arrowes, se povalují prázdné lahve a krabičky od cigaret.

Senátorovi Janu Rumlovi, který vernisáž otevíral, se nejvíce líbila malířova imaginace a fantazie. "Tohle si nikdo nevymyslí, takovou blbost," dodal v žertu. "To, že se výstava koná v Muzeu Policie, podtrhuje význam obrazů," dodal. Spojení "perverzní minulosti tohoto muzea s disidentstvím Vlasty Třešňáka" vytváří podle Rumla "prostě úžasnou atmosféru". Výstava Třešňákových obrazů bude v Muzeu Policie v Praze otevřena do 27. února.

U Petrovic na Ústecku vznikne pět větrných elektráren

U Petrovic na Ústecku vznikne pět větrných elektráren. Nedaleko hraničního přechodu Petrovice- Bahratal je na podzim postaví akciová společnost Svep, která vznikla loni v říjnu. Jejími akcionáři jsou i Petrovice a sousední Libouchec. Firma přinese do obce nová pracovní místa a trvalé výnosy z daní, řekl ČTK starosta Petrovic Zdeněk Kutina.

Stavbám sloupů s vrtulemi se naopak brání například Krupka na Teplicku. Vysoké stožáry a další obdobné projekty by podle starosty Milana Puchara svým vzhledem a charakterem provozu narušily jedinečný rekreační a ochranný ráz krajiny.

Útulky musí platit za každého psa, peníze na poplatky jim chybí

Soukromé útulky musí podle nového zákona platit poplatky za každého psa. Prominout platbu mohou domovům pro opuštěná zvířata obce zvláštní vyhláškou. "Je to chyba v zákoně, kterou musí napravovat města a obce," řekla ČTK Pavla Dorničová z Nadace pro ochranu zvířat. Pokud by průměrný útulek se třiceti psy měl platit poplatky jako obyvatelé měst, znamenalo by to pro něj boj o přežití, uvedla Dorničová. Útulky přitom slouží právě místním samosprávám, které jsou povinny se o toulavá zvířata postarat. Odchycení psi jsou nalezenou věcí a patří státu. Na nesmyslnost zákona, který platí od 1. ledna, upozorňují i obce. "Nechápu, proč bychom vybírali poplatky od někoho, kterému naopak za služby platíme," uvedla starostka Libochovan na Litoměřicku Ivana Sklenářová.

Zoo Plzeň hledá superkmotra - potřebuje přepravit tygří nevěstu

Tygřího superkmotra, který by zaplatil leteckou přepravu z Kanady, hledá plzeňská zoologická zahrada. Pro svého vzácného samce tygra sibiřského Mauglího totiž chovatelé našli v zoo v kanadském Calgary stejně geneticky cennou nevěstu. Letecká přeprava ale přijde na 300.000 korun, které zoo nemá. "Vše už je domluvené, jen na tu dopravu nemáme. Hledáme proto mezi návštěvníky a firmami někoho, kdo by nám dopravu tygřice zaplatil," řekl v úterý ČTK ředitel zoo Jiří Trávníček.

Desetiletého Mauglího získala zoo do svého nového přírodního výběhu se skalami a jezírkem na konci minulého roku. Chovatelé se okamžitě začali shánět po partnerce, aby se zde tyto vzácné šelmy mohly množit. "Tygřice se našla, je to čtyřletá krasavice, kterou nám kanadská zoo daruje do záchovného programu," uvedl Trávníček. Desetiletý Mauglí má podle něj nejvyšší čas na páření. Tygři se dožívají asi 15 let a čím později se podaří partnerku najít, tím bude šance na potomky menší.

Koordinátorům chovu se pro Mauglího nikde v Evropě nepodařilo vhodnou partnerku nalézt. Při množení tygrů se velmi pečlivě sleduje jejich krev a pečlivě se rozhoduje, který pár spolu může mít potomky, aby se zabránilo příbuzenskému křížení a možné degeneraci druhu. V zajetí žije podle Trávníčka asi tisícovka tygrů sibiřských, to je až dvojnásobek počtu zvířat ve volné přírodě. V přírodě jsou tyto šelmy ohrožené pytláky, kteří je loví a prodávají na černém trhu pro tradiční asijskou medicínu.

Finanční hodnota tygra se podle ředitele nedá určit. Každé zvíře má obrovskou hodnotu. Cena Mauglího spočívá v tom, že má stále blízko ke zvířatům odchyceným ve volné přírodě, což přináší do záchovného programu cennou nekříženou krev. "Tygr je nádherné zvíře, mezi zoologickými zahradami se s nimi už řadu let vůbec neobchoduje - mění se, darují se, deponují se - hlavně, aby se ten druh zachránil," uzavřel Trávníček.

Lenerova sázka na nováčky v národním týmu před MS trvá

Ani na Švédských hokejových hrách, v závěrečné prověrce turnajového typu před mistrovstvím světa, nehodlá kouč českého národního týmu Slavomír Lener v otázce debutantů porušit tradici. Stejně jako při předchozích třech turnajích série Euro Hockey Tour zabuduje do kádru další trojici noviců; útočníky Lukáše Havla z Litvínova, Jakuba Klepiše ze Slavie a Petra Šachla z finské Lappeenranty.

Havel je nejproduktivnějším hráčem litvínovského klubu. "Již druhou sezonu se v extralize projevuje. Může hrát v podstatě kdekoliv, křídlo či centra, dokáže i připravit šance pro spoluhráče," vyložil Lener svou volbu. "Původně jsem ho chtěl vyzkoušet až v přípravných zápasech před mistrovstvím světa, ale situace nahrála tomu, že dostane šanci již nyní," dodal. V případě slávistického štírka Klepiše zase rozhodla vazba na výběr do dvaceti let. "Chci dát těmto klukům najevo, že mohou jít dál, pokud to dokáží. A Klepiš mě zaujal, dokáže dát gól," pochválil kouč bronzového medailistu ze světového šampionátu osmnáctiletých před dvěma lety v Piešťanech a účastníka posledních dvou MS dvacetiletých. Šachl se k mužstvu připojí až ve středu v Helsinkách, kde o den později změří čeští hokejisté síly s domácím celkem Suomi.

Lener v letošní sezoně povolal celkem šestnáct reprezentačních nováčků, z toho třináct útočníků. A jeho strategie zatím přinesla ovoce. V Pardubicích na úvodním podniku sezony excelovala domácí řada Petr Koukal, Jan Kolář a Petr Průcha, posledně jmenovaný byl dokonce vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje v Pardubicích i na Baltika Cupu. Rychle se otrkal i Koukal, jenž se v Moskvě vešel do All star.

Sestavy před Davisovým pohárem budou známy až před losem

Zahaleny tajemstvím zatím zůstávají sestavy obou týmů před úvodními dvouhrami prvního kola Davisova poháru, v němž hostí od pátku do neděle čeští tenisté na Brněnském výstavišti loňské finalisty soutěže Španěly. Jistý je pouze start české jedničky Jiřího Nováka. "Druhého hráče do úvodních dvouher určím až před čtvrtečním losováním. Bude záležet na tom, jak budou probíhat zbývající tréninky," uvedl v úterý kapitán Cyril Suk, jenž má k dispozici na dvouhry ještě Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha. Čtvrtý člen českého týmu Martin Damm je připraven do čtyřhry.

Ani Španělé na tiskové konferenci před zápasem nevyložili karty na stůl. "Do losování nebudeme o naší sestavě hovořit. Musím vycházet ze skutečnosti, že nám chybí nejlepší dva hráči z první desítky současného světového žebříčku Juan Carlos Ferrero a Carlos Moya. Ale i další hráči, kteří přicestovali do Brna, patří ke světové špičce," dodal španělský kapitán Jordi Arrese.

Navzdory neúčasti dvou největších španělských hvězd Ferrera a Moyi český tým soupeře nepodceňuje. "Jsou stále výborní a považuji je za favorita zápasu. Mohu jen slíbit, že udělám všechno pro co nejlepší výsledek a v domácím prostředí se chceme poprat o vítězství. Možná je pro oko diváka špatné, že budou ve španělském celku chybět dvě největší hvězdy. Ale zápasy rozhodně neztratí na kvalitě," prohlásil Novák, jenž má negativní zápasovou bilanci s Nadalem i levou rukou hrajícím Lopezem.

Fotbalistu Kuchaře získaly na půlroční hostování

Fotbalový záložník Tomáš Kuchař už našel působiště pro jarní sezonu. Někdejšího slávistu, který loňskou sezonu strávil v ruské Jaroslavli, získaly do svých služeb Teplice. Kuchař bude na severu Čech půl roku hostovat a klub bude mít opci na jeho pozdější přestup. Podle teplického sportovního ředitele Jiří Nevrlého byl už Kuchař zaregistrován u Českomoravského fotbalového svazu. Severočeši ho mají i na soupisce pro jarní pokračování Poháru UEFA, v jehož třetím kole je čeká Celtic Glasgow. V české nejvyšší soutěži dosud Kuchař odehrál 188 zápasů, v nichž vstřelil šestnáct branek.

Hladiny řek se zvedly, hromadí se kry, ale déšť ustává

Déšť a tající sníh zvedly hladiny tuzemských řek. V zúžených úsecích říčních koryt se místy tvořily bariéry z ledových ker způsobující rozlévání toků. K úrovni třetího stupně, tedy stavu ohrožení, vystoupala dopoledne voda na Svratce v Dalečíně na Žďársku, na Teplé Vltavě v Lenoře a na Divoké Orlici. Déšť v horských oblastech však ustává.

Vodohospodáři a hasiči se snaží ledové bariéry rozrážet. Další situace se bude odvíjet zejména od denních a nočních teplot, respektive od rychlosti tání sněhu. Výrazné zhoršení situace podle Jaroslava Kinkora z ministerstva životního prostředí hydrologové neočekávají. Mírně vzedmout se mohou hladiny na středních a dolních úsecích toků.

Počasí v České republice

Ve středu bude téměř oblačno, na severu má místy pršet. Teploty 10 až 14 stupňů, na horách kolem osmi. Západní vítr bude mít rychlost v nárazech do 50 kilometrů v hodině.