Zprávy

Rozpočtový výbor doporučil schválit základní údaje rozpočtu

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil sněmovně schválit navržené příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu na příští rok. Předlohou by se měla tento týden zabývat sněmovna. Schvalovat bude právě jen uvedené parametry. O definitivní podobě předlohy budou poslanci hlasovat zřejmě až koncem listopadu, případně v týdnu od 13. prosince.

Rozpočet počítá se schodkem 83,6 miliardy korun při příjmech 824,8 miliardy a výdajích 908,4 miliardy korun. Výdaje na vědu a výzkum vzrostou o 1,8 miliardy na 16,5 miliardy korun. Na vysoké školy stát vynaloží meziročně o deset procent více. Čistý příjem České republiky z rozpočtu Evropské unie by měl v příštím roce dosáhnout 16 miliard korun, tedy o miliardu méně než letos.

Výdaje rozpočtu překračují o 2,5 miliardy korun limit stanovený tzv. konvergenčním programem, v němž se vláda zavazuje Evropské komisi k rozpočtové disciplíně. Podle předsedy rozpočtového výboru Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) i ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) je však překročení limitu nepatrné a nebude znamenat žádný problém.

Rozpočtový výbor ale dnes v rámci projednávání tohoto klíčového zákona diskutoval především o chystaném vysokém zvýšení platů příslušníků bezpečnostních složek. Kalousek prohlásil, že hlavní rozpočtovou prioritou není školství a věda, ale zvýšení platů příslušníků bezpečnostních složek.

Zákon s výrazným nárůstem platů od Nového roku prosadil již dříve nynější premiér Stanislav Gross. Účinnost takzvaného služebního zákona je naplánována na 1. leden 2005. Kalousek ale navrhuje účinnost odložit až na 1. leden 2007. Pokud se tak stane, nevyužité peníze v rozpočtu (jde asi o osm miliard korun) bude možné podle Kalouska rozdělit mezi ostatní tak, aby nebyl porušen princip sociální soudržnosti. "V čase, který získáme odložením návrhu tohoto zákona, dohodneme koncepci vývoje platů ve státní správě," řekl. Odložení účinnosti zákona přitom podporují také unionisté a zřejmě i ODS.

Kalousek ale upozornil i na to, že pokud nebude nový zákon odložen, vzrostou pro státní rozpočet povinné, takzvané mandatorní výdaje, a to díky výsluhovým příspěvkům a sociálnímu zabezpečení. Výsluhový příspěvek a sociální zabezpečení se totiž bude vypočítávat z navýšené mzdy. "Mandatorní výdaje pak poletí jako raketa," varoval Kalousek.

Temelínu skončil zkušební provoz a může přejít do běžného režimu

Jaderná elektrárna Temelín pracuje od pondělního odpoledne v plném režimu. Po více než dvou letech tak skončil zkušební provoz prvního a po roce a půl i druhého bloku elektrárny. K přechodu na plný režim dal povolení Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Dokument bude důležitý především při kolaudaci elektrárny, která se očekává příští rok.

Podle mluvčího Temelína Milana Nebesáře pondělní povolení prakticky nemá vliv na současný provoz elektrárny. Její oba bloky pracují na plný výkon a dodávají společně do rozvodné sítě přes 2000 megawatt elektřiny. "Je to jeden z dokumentů, které budeme potřebovat pro kolaudaci elektrárny," uvedl mluvčí.

Dokument povoluje Temelínu provoz na deset let od spuštění štěpné reakce. To u prvního bloku znamená do roku 2010 a u druhého do roku 2012. Poté bude muset elektrárna získat nové povolení. Podle Nebesáře je toto běžný postup i ve světě.

Vláda schválila zdražení cigaret; chce to EU

Krabička cigaret podraží v dalších dvou letech asi o 13 korun. Vláda na svém výjezdním zasedání v Brně schválila novelu zákona o spotřebních daních, jejichž růst po české vládě požaduje Evropská unie, řekl ČTK bez dalších podrobností Luboš Šikula z tiskového odboru Úřadu vlády. První růst cen asi o šest korun na krabičku by měl přijít v dubnu příštího roku, v lednu 2006 by se měla cena zvýšit o dalších sedm korun. Ceny porostou i u tabáku a doutníků.

Stát si od zvýšení spotřebních daní z tabákových výrobků slibuje více peněz ve státní pokladně. Pro příští rok původně odhadoval dodatečné příjmy do rozpočtu ze zdražení cigaret ve výši 3,4 miliardy Kč. Nejcitelnější zdražení přinese rok 2007, kdy ceny podle odhadů odborníků vzrostou o dalších osm až 12 korun. Za tři roky tak cigarety podraží asi o 21 korun. Konečný růst cen v roce 2007 však bude závislý i na kurzu koruny k euru, a bude proto předmětem až některé z dalších novel.

Legionáři si připomněli výročí bojů u Tobruku a u Dunkerque

Veteráni z Československé obce legionářské si v pondělí v Praze připomněli výročí bojů u severoafrického Tobruku a výročí obléhání francouzského Dunkerque. Řečníci zavzpomínali na momenty z obrany tobrucké pevnosti na hranici Libye a Egypta, díky které se německé armádě v roce 1941 zkomplikovalo neúspěšné tažení na Káhiru. "Museli nás obejít, a tak si prodlužovali zásobovací linii," vyzdvihl význam obrany strategického místa veterán a člen obce legionářské Josef Hercz. V československém pěším praporu v severní Africe sloužilo 534 vojáků.

U francouzského Dunkerque českoslovenští dobrovolníci naopak obléhali izolovanou německou posádku, a to až do posledních dnů války. Podle předsedy obce legionářské Antonína Špačka by však vojáků bylo více potřeba při osvobozování československého území.

Veteráni si také připomněli, že ve válce prožili nejlepší léta svého života. Po jejím skončení mnozí z nich skončili jako nepřátelé komunistického režimu ve vězení, někteří svou vlast raději opustili.

Ministerstvo dopravy:Zavedení mýtného před rokem 2006 není reálné

Zavedení tzv. elektronického mýtného před rokem 2006 není podle ministerstva dopravy reálné. Premiér Stanislav Gross přitom v sobotu uvedl, že Česko možná zavede elektronické mýtné v roce 2005, tedy o rok dříve oproti původním plánům.

Stát chce pro tranzitní kamionovou dopravu co nejrychleji zavést podobné podmínky, jako jsou v Rakousku, které již elektronické mýtné zavedlo, a Německu, kde začne mýtné platit od příštího roku. Jinak by Česká republika byla pro projíždějící kamiony výrazně levnější a hrozil by jí další nárůst tranzitní dopravy.

Zavedení mýtného ale musí předcházet řada kroků, které zaberou určitý čas, vysvětlila mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová. Například veřejná soutěž na dodavatele bude podle pravidel Evropské unie trvat minimálně 3,5 až čtyři měsíce, po ní musejí následovat lhůty pro odvolání uchazečů. Kromě samotné soutěže, kterou chce MD vyhlásit začátkem příštího roku, budou několik měsíců trvat stavební úpravy a další opatření před samotným spuštěním systému.

Celkem se počítá se zpoplatněním 3000 kilometrů dálnic a vybraných silnic prvních tříd. V současnosti platí známky na dálnicích o celkové délce 712 kilometrů.

Ve hře jsou pořád oba dosud existující systémy monitorování ujetých kilometrů, podle kterých by dopravci za skutečné použití silnic platili. Je tedy možné, že se v ČR bude nakonec využívat podobný systém jako v Rakousku, kde se pohyb kamionů monitoruje pomocí mikrovlnné technologie. Ta je sice stavebně náročnější, protože vyžaduje vybudovat brány na všech nájezdech a výjezdech ze zpoplatněných úseků, v Rakousku ale funguje bez větších problémů.

Je také možné, že ČR zvolí modernější systém monitorování ujetých kilometrů pomocí satelitu, který zavádí Německo. Tam však měl původně začít fungovat k 31. srpnu loňského roku, jeho start byl ale kvůli technickým problémům dosud nevyzkoušené technologie několikrát odložen. Nakonec by provoz měl začít příští rok v lednu.

Ministr dopravy Milan Šimonovský však již dříve zmiňoval možnost, že ČR přistoupí na nějaký odlišný systém, který by se ještě mohl objevit. Je také možné, že Česko zvolí pro zavedení systému jednu z technologií a pak postupně v souladu s rozhodnutím celé EU přejde na jinou.

Inflace je v Česku na odpovídající úrovni, řekl viceguvernér ČNB

Spotřebitelské ceny se v České republice zvyšují zhruba odpovídajícím tempem. Uvedl to viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Vládní plány na snížení rozpočtového deficitu nejsou vzhledem k růstovému výhledu ctižádostivé, dodal.

Ceny zboží a služeb v září rostly pomaleji než v předchozích měsících, proti loňskému září byly o tři procenta vyšší. Za zmírněním růstu stojí především levnější potraviny. Inflace svými výsledky překvapila trh, který očekával stagnaci na srpnových 3,4 procenta. Příznivější čísla podle ekonomů snižují šance na růst úrokových sazeb ještě v říjnu.

Lékaři vyzvali Emmerovou, aby zlepšila ocenění ztrátových oborů

Sdružení ambulantních specialistů vyzvalo ministryni zdravotnictví, aby vypracovala takový systém péče, díky němuž se zlepší ocenění ztrátových medicínských oborů. Podle sdružení by tak odpadl důvod k obavám, že po privatizaci nemocnic jejich vedení nevýdělečné obory zruší a potřebná péče se omezí.

Ministryně Milada Emmerová se domnívá, že v privatizovaných nemocnicích hrozí omezení péče. Podle ní by totiž jejich vedení mohlo nevýdělečné obory zrušit. Síť zdravotnických zařízení a dostupnou péči chce ministryně zajistit novým zákonem, díky němuž se okresní nemocnice mají změnit v nezisková veřejná zařízení.

Telecom bude přes telefonní linku hlídat byty před zloději

Český Telecom začal uživatelům nabízet nepřetržitý dohled nad jejich byty či firemními prostory prostřednictvím telefonní linky. K hlídání objektů před zloději či požárem firma využívá bezpečnostní systémy napojené v objektech přes pevnou linku na firemní pult centralizované ochrany, uvedl na veletrhu Invex mluvčí Telecomu Vladan Crha. Specialisté z pultu centralizované ochrany monitorují aktuální situaci a v případě potřeby k ohroženému objektu vysílají zásahovou jednotku. Komunikace zabezpečovacího zařízení s dohledovým centrem probíhá prostřednictvím bezplatné linky, náklady za telefon se tedy nezvyšují. Služba je účtována v rámci pravidelného vyúčtování za telekomunikační služby. Domácnosti za službu měsíčně zaplatí 208 korun a v případě služby zahrnující výjezd zásahové jednotky 476 korun za měsíc.

Dálková ostraha budov přes telefon je jednou z prvních služeb v rámci takzvané vize digitální domácnosti, kterou Telecom na Invexu prezentuje spolu s dceřiným mobilním operátorem Eurotel. Uživatelé si mohou například již nyní objednat dálkové ovládání elektrických spotřebičů, jako jsou bojlery, garážová vrata, světla či ventilace prostřednictvím krátkých textových zpráv z mobilního telefonu.

Kabinet souhlasí s darem nepotřebné munice Kábulu

Česká vláda na svém jednání v Brně souhlasila s tím, že afghánským ozbrojeným silám daruje skoro 6000 tun munice, kterou už nepotřebuje česká armáda. ČTK o tom informovala mluvčí kabinetu Věra Dušková. Návrh ministra obrany Karla Kühnla projednávali ministři několik týdnů.

Součástí daru jsou například náboje do samopalů ráže 7,62 milimetru, dělostřelecké náboje, ruční granáty, dýmovnice a světlice. Nic z toho už česká armáda nepotřebuje a odborné rozebrání munice by se prodražilo. Dopravu slíbily zajistit Spojené státy, nyní jednání s nimi o transportu milionů kusů munice mohou vstoupit do definitivní fáze.

Soukromí lékaři žádali po prezidentovi ČLK Davidu Rathovi omluvu

Soukromí lékaři na víkendovém sjezdu České lékařské komory v uzavřené části jednání po prezidentovi ČLK Davidu Rathovi požadovali, aby se jim omluvil za výroky o horší péči v soukromých zdravotnických zařízeních, ale neuspěli. "Není možné, aby prezident takto vystupoval a děsil občany," řekl ČTK sekretář Skalpelu - Svazu soukromých lékařů a podnikatelů ve zdravotnictví Miroslav Havrda.

Mluvčí komory Pavel Kubíček ČTK řekl, že nikdo na sjezdu neobvinil konkrétní zdravotnické zařízení z poskytování horší péče, ale hrozí, že kdyby byl přechod nemocnic na akciové společnosti nekontrolovatelný, mohla by poklesnout úroveň zdravotní péče.

Podle Havrdy jsou Rathovy výroky "neetické a komoru politizují". Pokud by představitel ČLK chtěl i v budoucnu vystupovat proti soukromým lékařům, pak by asi měly vzniknout dvě komory - jedna pro soukromé a jedna pro státní lékaře.

Rathův předchůdce v čele komory Bohuslav Svoboda ČTK řekl, že současný prezident komory se odvolává na výsledky kanadské studie, ale na sjezdu nedokázal říci, jaká konkrétní studie to byla. Podle Svobody lékaři na informačních amerických webových stránkách nikde nenašli zprávu o tom, že nějaké vědecká práce nebo analýza by poukázaly na to, že péče v soukromých zařízeních je horší.

Expert: Automobilkám v ČR již chybějí lidé z technických oborů

Automobilkám v České republice již začínají chybět lidé s technickým vzděláním. Zatímco dříve byly technické obory vyhlášené a populární, dnes se od nich mladší generace odklánějí. Automobilový průmysl má přitom v tuzemsku velmi významné postavení a stále potřebuje nové pracovní síly. Na pondělní konferenci s názvem Flexibilní pracovní síla na trhu práce, praxe automobilového průmyslu to uvedl Tomáš Raiter z agentury STEM/MARK.

Vedle vysokoškoláků z technických oborů chybějí v republice také vyučení frézaři nebo obráběči kovů. Důvodem upadajícího zájmu o technické obory je především obava mladých lidí z matematiky. Podle průzkumu agentury nechce mít 45 procent maturantů s tímto předmětem již nikdy nic společného. "Výuka matematiky u nás zřejmě má nějakou chybu, která mladé lidi děsí," poznamenal Raiter a zmínil také kontroverzní rozhodnutí poslanců nezařadit matematiku jako povinný maturitní předmět.

Raiter připomněl, že v Česku neexistuje plnohodnotná náhrada za automobilový průmysl. Podle odborníků je sice vysoce pravděpodobné, že se bude automobilkám ve střední Evropě dařit i v dalších letech, zároveň však upozorňují na velkou zranitelnost české ekonomiky. Pokud by se automobilový průmysl v Evropě dostal do vážnější krize, české hospodářství by tím výrazně utrpělo.

V ČR také podle průzkumu stále existují příznivé podmínky pro nalákání dalších automobilových investic. Kromě nedostatku některých profesí však je velkým problémem také přístup obcí a komunálních politiků. Ti podle Raitera nejsou na podporu investic připraveni a neuvědomují si, nakolik mohou investice přispět i do jejich regionálních rozpočtů.

Automobilka už dala do školení zaměstnanců přes miliardu korun

Toyota-Peugeot-Citroen Automobile (TPCA) už dala do školení nových zaměstnanců pro svou továrnu v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry přes miliardu korun. Firma zaměstná do září příštího roku až 3000 lidí, nyní jich má už 1200. Z nich 700 vyslala na školení do svých zahraničních závodů, řekl novinářům viceprezident TPCA Jean Peirre Chantossel.

"Školení je přínos TPCA ke kvalifikaci pracovní síly v ČR," dodal. Nábor firma zahájila loni v květnu, kdy se zaměřila na manažery, mistry a další specialisty. Nyní hledá dělníky. Okruh náboru rozšířila i do dalších českých regionů, například na Mostecko, Teplicko, Chebsko nebo Litvínovsko.

Pracovníkům ze vzdálenějších regionů je připravena zajistit ubytování. Kolín pro ně staví 850 nových bytů, prvních 57 z nich město dokončilo letos v červenci a ještě do konce roku předá automobilce dalších 80. TPCA při jejich přidělování zvýhodňuje zaměstnance na nejnižších pozicích, manažeři na byt nárok nemají.

Boeing v Aeru definitivně skončil

Akcionáři Aera Vodochody schválili na mimořádné valné hromadě odchod společnosti Boeing Česká z podniku. Boeing v Aeru od roku 1998 vlastnil 35procentní podíl, který na základě středečního vládního usnesení přejde na stát za symbolické dvě koruny. Stát, který se stane téměř stoprocentním majitelem firmy, se zároveň zavázal převzít za podnik závazky za dobu, kdy tam americká společnost působila a měla nad ní manažerskou kontrolu.

Důvodem odchodu Boeingu z Aera bylo to, že Boeing nenaplnil očekávání vlády z roku 1998, když měl Aeru měl pomoci k rozvoji společnosti, zejména při prodejích jejích letounů a její transformaci do efektivní firmy. Boeing za akcionářský podíl tehdy zaplatil 950 milionů korun.

Ačkoli se provozní aktivity Aera Vodochody zlepšily, kvůli tržním podmínkám a silné konkurenci nebyl uzavřen žádný mezinárodní kontrakt, uvedlo ministerstvo financí ve společném prohlášení s firmou Boeing. Obě strany dodaly, že ukončení účasti Boeingu v Aeru není překážkou pro další spolupráci.

Aero má potíže se získáním zakázek a nedaří se mu například prodávat letouny L-159. Firma zároveň není schopna splácet úvěry, za které se zaručil stát. Za jejich úhradu v tomto a příštím roce tak státní rozpočet zaplatí 9,3 miliardy korun. Firma propustila od začátku minulého roku zhruba 500 pracovníků na současných 1640.

Místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn ve středu uvedl, že schválený odchod Boeingu je cestou další k restrukturalizaci podniku a její následné privatizaci. Podle státu tím dochází k vytvoření podmínek, aby společnost mohla na základě komerčních úvěrů pokračovat ve výrobní činnosti.

ČSA vyberou dodavatele 12 letadel zřejmě ve čtvrtek

České aerolinie vyberou dodavatele dalších 12 letadel pro střední tratě zřejmě ve čtvrtek, kdy by měla zasedat dozorčí rada podniku. ČTK to řekla mluvčí ČSA Jitka Novotná. Vítěze tendru doporučí dozorčí radě výběrová komise. Ve hře jsou výrobci letadel Boeing a Airbus i motorů, firmy International Aero Engines a CFM International. Cena by se měla pohybovat mezi deseti až 20 miliardami korun. Všichni uchazeči údajně splnili provozně technická očekávání ČSA. Nyní se tedy rozhoduje jen o ekonomické efektivnosti předložených nabídek, vysvětlila Novotná.

ČSA vyberou buď letouny Boeing 737 nové generace s motory CMFI nebo airbusy rodiny 320, a to buď s motory CMFI nebo s motory IAE. Získat z tohoto tendru chtějí na finanční leasing 12 letadel v letech 2006 až 2008.

Gross: O poloze železničního nádraží v Brně rozhodne samospráva

Rozhodnutí samosprávných orgánů Brna o tom, kde bude v budoucnu hlavní železniční nádraží, musí vláda respektovat. Premiér Stanislav Gross to uvedl na dotaz novinářů po jednání vlády v Brně. Gross připomněl, že vláda podporuje modernizaci železniční sítě včetně železničního uzlu Brno. Jeho přestavbu schválila vláda Miloše Zemana, brněnská a jihomoravská ČSSD ale přesun nádraží odmítá.

Přesun nádraží si podle odhadů vyžádá asi 20 miliard korun a přestavba brněnského železničního uzlu potrvá 15 let. Premiér Gross poznamenal, že v příštím roce chce ČR vynaložit na dopravní infrastrukturu asi 70 miliard korun a nemůže si tedy dovolit podporovat příliš mnoho nákladných projektů typu přestavba brněnského nádraží. Projekt proto být podle premiéra co nejefektivnější. Gross zároveň zdůraznil, že i kdyby se zachovala jeho současná poloha, vyžádá si modernizace brněnského nádraží mnoho miliard.

Plzeňský kraj by chtěl svážet děti do škol taxíky, zákon je proti

Dopravu dětí z odlehlých míst do škol vozy taxi navrhlo jako řešení úspor výdajů na veřejnou dopravu vedení Plzeňského kraje. Stát však na takový model zajištění základní dopravní obslužnosti peníze nedá, současné zákony mu to - podobně jako podporu obecních školních autobusů - neumožňují.

"Ano, navrhovali jsme to v případech osad, kam musí zajíždět velký autobus pro jedno dítě, bylo by to levnější," řekl ČTK hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann. Kraj se chtěl také domluvit se silničáři, pošťáky nebo mlékaři, ale nejde to, dodal radní pro dopravu Pavel Stelzer. Podle něj by doprava vozem taxi z odlehlých vsí, kde žije minimum dětí, byla zhruba o polovinu levnější, než když tam zajíždí velký autobus.

"Při současném právním stavu kraj neuspěje," řekl vedoucí odboru financí a ekonomiky ministerstva dopravy Jan Pátek, který o snahách krajů zavést školní autobusy a taxi ví.

Handelsblatt: Do ČR přesunuje svá servisní centra stále víc firem

Čím dál více velkých podniků přesunuje svá servisní centra do České republiky. Informoval o tom německý list Handelsblatt s tím, že Česko je v tomto směru nejoblíbenějším cílem v rámci nových členů Evropské unie ze střední Evropy. Noví středoevropští členové EU se nyní vedle Indie a dalších asijských zemí stávají důležitými regiony pro strategická servisní a technologická centra západoevropských i amerických podniků, píše Handelsblatt.

Přesun části svého správního oddělení do ČR minulý týden ohlásila německá softwarová společnost SAP. Vedle firem Exxon Mobil, Honeywell, Olympus Services, Logica Systems a Accenture v Praze nedávno otevřela své výpočetní centrum i logistická společnost DHL. "Právě na příkladu DHL se ukazuje, že je Česko v celosvětovém měřítku konkurenceschopné," řekl ředitel agentury CzechInvest Radomil Novák.

ČSSD zlobí, že někdo přelepil plakáty jejich kandidátky do Senátu

ČSSD v Praze 10 rozhořčilo, že někdo přes víkend přelepil plakáty jejich kandidátky do Senátu Marie Alušíkové poutači kandidáta Strany zelených. Na sedmi lavičkách je na opěradle místo ředitelky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady novinář a publicista Jaromír Štětina. ČSSD podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Rozhodně je správné, že sociální demokraté trestní oznámení podávají, protože volební boj musí být korektní, a toto je nepřípustné," uvedl Štětina. Netuší, kdo plakáty přelepil, a velmi ho to mrzí. Rozhodně to podle něj ale nebyli členové jeho volebního týmu. Připustil, že jeho plakáty se staly obecným majetkem mnoha mladých lidí, kteří je dobrovolně vylepují.

Mladí Češi mají šanci získat snadněji práci na Novém Zélandu

Dohodu, která umožní mladým Čechům získat snadněji krátkodobé zaměstnání na Novém Zélandu, podepsali v podnělí na Hradě zástupci obou zemí v přítomnosti generální guvernérky Silvie Cartwrightové a prezidenta Václava Klause. "S potěšením mohu konstatovat, že dohodu začneme uplatňovat již v březnu," uvedla Cartwrightová, která je v ČR na třídenní návštěvě.

Dohoda se bude týkat stovky turistů. "Možná někdy v budoucnu se dostaneme k jednání o změně," odpověděla guvernérka na dotaz, zda 100 lidí není příliš málo. Podobnou smlouvu uzavřel Nový Zéland s řadou dalších států. Mnohé země mají zájem na zvýšení tohoto počtu, vysvětlila.

"Dohoda je dobrým začátkem," soudí Klaus. S ohledem na vzdálenost Prahy a Nového Zélandu a velikost obou zemí je to podle něho "dost dobrý počet".

Mladí Češi budou moci na Novém Zélandu získat snadněji povolení ke krátkodobému zaměstnání, kterým si vydělají například na pokrytí části nákladů spojených s jejich cestou. Letenka na Nový Zéland přijde Čechy zhruba na 30.000 korun. Dohoda o "pracovní dovolené" se týká lidí ve věku 18 až 30 let. Vybraní Češi obdrží maximálně roční vízum. Na jeho základě jim novozélandské úřady při příjezdu na ostrovy udělí pracovní povolení. Novozélandští občané budou moci na území ČR pracovat bez povolení.

Drtivá většina Čechů považuje pivo za národní nápoj

Za národní nápoj považuje pivo 93 procent Čechů. Chlubit se jím Česko může podle 90 procent dotázaných a jen o dvě procenta méně jich soudí, že je významnou součástí české kultury. České pivo je nejlepší podle mínění tří čtvrtin obyvatel a více než tři čtvrtiny lidí považuje hospody za významnou součást tradice. Centrum pro výzkum veřejného mínění se na to v září dotazovalo 1053 lidí ve věku od 15 let.

Při zmínkách o umístění Česka na předních místech na světě v konzumaci piva pociťuje hrdost jen necelá pětina dotázaných. Třetina se naopak stydí. Pětina dotázaných cítí tak trochu obojí a více než čtvrtině je to jedno. Rozhodně hrdí jsou více muži a lidé s nižší kvalifikací a více se stydí naopak ženy. Lidé se středním a vyšším vzděláním mají smíšené pocity.

Převažuje mínění, že si v dnešní době lidé chodí do hospod domlouvat sousedské výpomoci, výměny, prodeje či melouchy. Hospoda je místem pro odreagování od každodenních starostí a člověk se tam dozví plno zpráv a informací, ke kterým se jinak nedostane. Hospody jsou místem setkání přátel a kolegů a vytvářejí se v nich známosti. Konají se v nich taneční zábavy, plesy, schůze nebo přednášky.

V menšině jsou názory, že hospody odvádějí otce od jejich rodin, jsou příčinou alkoholismu, protože se do nich chodí lidé opíjet, aby zapomněli na to, co se děje kolem nich. Někdy ale lidé označují hospodu za místo, kde je takřka jediná zábava.

Hanušovický pivovar získal medaili na festivalu piva ve Švédsku

Světlý ležák Holba Premium z produkce hanušovického Pivovaru Holba získal stříbrnou medaili na podzimním mezinárodním Stockholmském festivalu piva a whisky ve Švédsku. Navázal tak na loňský úspěch sesterského pivovaru Přerov, který si tehdy odvezl ze Švédska stříbro za tmavé výčepní pivo Zubr Classic.

Výkonný ředitel hanušovického pivovaru Vladimír Zíka dnes ČTK řekl, že se podnik zúčastnil přehlídky piva ve Švédsku poprvé. "Je to velký úspěch. Stockholmský festival patří mezi čtyři největší přehlídky piva na světě," uvedl ředitel.

Hanušovický pivovar tvoří společně s pivovary v Přerově a Litovli čtvrtou největší tuzemskou pivovarnickou skupinu PMS Přerov. Roční výstav skupiny dosahuje téměř jednoho milionu hektolitrů piva.

Žižka a husitské vojenství bude tématem mezinárodního sympozia

Současný pohled na Jana Žižku a zařazení jeho osobnosti a husitského vojenství do dobového evropského kontextu jsou hlavními cíli 6. mezinárodního sympozia, které se uskuteční v Táboře. Jeho téma Jan Žižka z Trocnova a husitské vojenství v evropských dějinách se váže k letošnímu 580. výročí úmrtí husitského vojevůdce. Pořadatelé z táborského Husitského muzea očekávají účast 80 odborníků z Německa, Polska, Rakouska, Ruska, Slovenska a Česka.

"V poslední době se objevuje poměrně dost naprosto nekvalifikovaných, neodborných kritik husitů, mluví se dokonce o bandě loupežníků a podobně. Jde o to, aby posouzení husitství bylo v souladu s výsledky nejen naší, ale i současné evropské vědy," řekl ČTK ředitel Husitského muzea Miloš Drda. Připomněl, že k husitství se velice intenzivně hlásí i spousta Němců. Sympozium se uskuteční od 12. do 14. října.

Brněnský soud se zabývá sporem historika Jaroše a Salmů

Brněnský městský soud se zabývá sporem mezi historikem Jiřím Jarošem a dvěma dcerami hraběte Huga Mikuláše Salma. Žádají po něm omluvu a půlmilionové odškodné za pamětní desku, kterou nechal Jaroš loni vyvěsit v Doubravici nad Svitavou na Blanensku. Z textu na desce vyplývá, že Salm při okupaci kolaboroval s Němci. Jeho dcery to odmítají.

Jaroš vyvěsil pamětní desku v Doubravici na domě číslo 71. Uctil památku tamních rodáků - legionáře Jana Holíka a bývalého náčelníka doubravického Sokola Aloise Štěrbáčka, který zahynul v koncentračním táboře v Osvětimi. Na pamětní desce je uvedeno, že Štěrbáček byl odvlečen do tábora v Osvětimi "společníkem (Huga Mikuláše) Salma (Alfrédem) Tugemanem z Rájce".

Deska potomky rodu Salmů pobouřila. "Tato informace je ale podložená. Salm a Tugeman byli v jedné nacistické organizaci. Nemám se za co omlouvat," řekl ČTK Jaroš. Doplnil, že oba byli členové spolku německých vojenských veteránů, který patřil k nacistickým organizacím. Salmovy dcery Marie a Ida kvůli desce podaly žalobu na ochranu osobnosti.

Jaroš měl se Salmy více sporů. V minulosti upozorňoval na jejich údajnou spolupráci s Němci při okupaci. Salmům byl po druhé světové válce zabaven majetek na základě Benešových dekretů. Hájili se tím, že to bylo protiprávné, protože hrabě Salm měl české občanství. To ale nepotvrdil bývalý ministr vnitra Stanislav Gross a později ani Nejvyšší správní soud. Pro potomky Salmů to znamenalo zamítnutí nároků na zámky v Blansku a Rájci.

Šarapatka zváží trestní oznámení kvůli odposlechu koncem týdne

Bývalý šéf premiérovy sekce Zdeněk Šarapatka se koncem týdne poradí s advokátem a rozhodne se, zda podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Pevně ale věří, že do té doby začne policie konat, řekl ČTK. Mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová uvedla, že o případu údajného odposlechu Šarapatky nemá žádné informace. "Pokud má (Šarapatka) podezření, ať podá trestní oznámení, a policie by se tím měla zabývat, uvedla.

Šarapatka tvrdí, že ho dal odposlouchávat bývalý šéf úřadu vlády Pavel Přibyl s vědomím premiéra Stanislava Grosse a že mu o odposlechu řekl. Přibylův nástupce Aleš Šulc potvrdil, že šlo o kontrolu, komu Šarapatka volal ze služebního mobilního telefonu. "Šlo o výpis hovorů, ne o jejich obsah," řekl. Šarapatka je však přesvědčen, že šlo o odposlech jeho soukromého telefonu a považuje to za zásah do svých občanských práv. V médiích se objevily informace, že právní kroky proti Šarapatkovi zvažuje také Přibyl a úřad vlády.

"K žádným právním krokům v kauze Šarapatka není důvod," řekl v podnělí ČTK v Brně premiér Gross.

Úřad vlády oznámil, že Šarapatka byl propuštěn v souvislosti s reorganizací. Potvrdil to i Gross. Šarapatka tvrdí, že to bylo kvůli kauze Přibyl. Ten musel odejít z funkce, když se veřejnost dověděla, že velel rotě pohotovostního pluku, který potlačoval protikomunistické demonstrace.

Šarapatka byl členem ČSSD a neúspěšně za socialisty v Praze kandidoval do Senátu. Dva roky byl poradcem premiéra Miloše Zemana. V roce 2000 v souvislosti s kauzou "olovo", která měla zostudit tehdejší místopředsedkyni ČSSD Petru Buzkovou, na vlastní žádost tým premiérových poradců opustil. Poté na protest proti Zemanovi a praktikám neoficiálního šéfa jeho poradců Miroslava Šloufa vystoupil i z ČSSD. Premiér Gross prý mu asi dvakrát nabízel návrat do ČSSD.

Kauza údajného Berdychova gangu má už pět stíhaných expolicistů

Celkem pět někdejších policistů je podle nejnovějších obvinění spjato se zločiny údajného už třiadvacetičlenného gangu Davida Berdycha. V případu jsou již měsíc stíháni elitní důstojníci Petr Koňařík a Jiří Kaňka i řadový expolicista Jiří Železný. V těchto dnech převzali usnesení o zahájení trestního stíhání i dva bývalí policisté Karel Suchomel, který je ve vězení, a Jiří Žofčín.

Oba bývalí policisté čelí podle něj obvinění z loupeže. Suchomel je navíc stíhán za porušování domovní svobody a porušování osobní svobody. Žofčín zase za zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněné nakládání s osobními údaji. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

Gang má podle policie na svědomí dvě vraždy a řadu loupeží na bohatých podnikatelích, zřejmě čítá nejméně 27 lidí. Čtyřem civilním občanům se ale dosud usnesení o zahájení trestního stíhání nepodařilo předat. Podle policie se gang v letech 1996 až 2002 obohatil nejméně o 46 milionů korun. Podle obvinění jeho členové v přestrojení za policisty unesli asi 14 podnikatelů. Při fingovaných dopravních kontrolách navíc přepadali kamiony. Využívali při tom znalostí policejní taktiky, používali policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady.

Koňařík a Žofčín, dříve pracovníci pražského odboru boje s organizovaným zločinem, ani Kaňka se osobně loupeží neúčastnili. Údajně dodávali gangu za peníze informace o lidech z policejních databází, a podnikatele tak pro únos vlastně typovali. Žofčín prý půjčoval zločincům policejní uniformy. Praporčík Suchomel údajně ještě jako policista obstarával gangu padělané služební průkazy i falšované příkazy k domovní prohlídce.

Případ údajného Berdychova gangu je kvůli rozsahu a závažnosti přirovnáván k několik let staré kauze takzvaných orlických vražd. Při vyšetřování se počítá s tím, že bude nutné vyslechnout na 300 svědků. Pár výslechů se už konalo, další část výslechů svědků i obviněných začne příští týden. Podle zdroje ČTK je možné, že v případu ještě padnou další obvinění.

Policie v Mladé Boleslavi chytila gang podezřelý z krádeží 78 aut

Policisté v Mladé Boleslavi objasnili případ rozsáhlých krádeží motorových vozidel. V minulém týdnu zadrželi šest členů gangu, který má podle nich na svědomí krádeže minimálně 78 osobních aut, a způsobili tak škodu 30 milionů korun. Na čtyři pachatele byla uvalena vazba, jeden je stíhán na svobodě a proti dalšímu je vedeno trestní řízení jako proti uprchlému. ČTK to řekl mladoboleslavský policejní mluvčí.

Objasňování této rozsáhlé trestné činnosti pokračuje i nadále. Na objasnění případu se podílejí pracovníci bezpečnosti závodu automobilky Škoda Auto. Mladoboleslavsko je v počtu krádeží na špici v rámci Středočeského kraje. Loni zde zloději ukradli 480 aut, z toho 303 přímo v Mladé Boleslavi. Policie soudí, že je to dáno přítomností automobilky Škoda Auto. Jen firemních a kvalitně vybavených škodovek totiž jezdí po městě několik tisíc a město je již proslulé vysokým počtem kvalitních aut v ulicích.

České fotbalisty čeká další premiéra, tentokrát v Arménii

Českou fotbalovou reprezentaci čeká ve středu další premiéra. Zatímco s Rumunskem hráli alespoň v rámci federálního výběru, Arménie pro ně byla zatím bílým místem na mapě. Bývalá sovětská republika v Zakavkazsku bude od roku 1994 už 55. soupeřem českého týmu. S arménským fotbalem se čeští hráči nesetkali ani na klubové úrovni.

Český národní tým odehrál celkem patnáct utkání se šesti bývalými zeměmi Sovětského svazu, čtrnáctkrát vyhrál a jen jednou se musel spokojit s remízou. Před silou českého fotbalu se musely sklonit Bělorusko, Estonsko, Litva, Lotyšsko i Moldavsko, duel s Ruskem na ME 1996 v Anglii dopadl nerozhodně.

Gólmana Čecha nejspíš čeká další zápas, v němž si moc nezachytá

Brankář Petr Čech si na tu roli již zvykl. V dresu Chelsea a také v národním týmu většinu utkání může sledovat se založenýma rukama na prsou, ale pak musí čelit dvěma třem ošemetným situacím, které mohou rozhodnout zápas. A podobný scénář čeká oporu národního týmu podle všeho i ve středu navečer v Jerevanu. Znovu se však od něho bude očekávat, že za jeho zády neskončí ani jeden míč.

Čech se se svou situací vyrovnává po svém. "Dobrou školou v tomto směru pro mě byla Sparta. Tam jsem v lize také většinou koukal, jak kluci na druhé straně útočí," připomněl kariéru na Letné. V Rennes zažil opačný stav: klub patřil do spodní části tabulky, a tak si většinou zachytal víc, než byl navyklý. Jenže nyní hájí tyče nejbohatšího klubu světa a jeho role je podobná jako v české brance. Jeho spoluhráči dobývají soupeřovu defenzivu a na něj se dostane jen málokdy.

Na podcenění prý fotbalově exotický tým ale spoléhat rozhodně nemůže. "K tomu máme daleko, teď se může lámat celá kvalifikace a my si to nechceme pokazit," mínil Čech a připomněl víkendové zápasy Lichtenštejnsko - Portugalsko i souboj Nizozemců v Makedonii. "Ukazuje se, že všechny papírové předpoklady mohou padnout, pokud favorita nepotká dobrý den a outsider se vyvaruje větších chyb," řekl brankář.

Jednadvacítka si před odletem ve Slaném zatrénovala dvoufázově

Dvoufázovým tréninkem se s přípravou v domácích podmínkách rozloučili před úterním odletem do Arménie fotbaloví reprezentanti do jednadvaceti let. Mladí reprezentanti dopoledne ve Slaném trénovali souhru a kombinaci, odpoledne byl hlavně na programu nácvik standardních situací.

Svěřence kouče Ladislava Škorpila čeká ve středu v Jerevanu pokračování kvalifikace o evropský šampionát a tým "lvíčat" by rád navázal na páteční vysokou výhrou nad Rumunskem (4:1). S týmem se už nepřipravuje útočník Tomáš Jun, který byl v neděli premiérově povolán do národního mužstva. Jeho místo zaujal Aleš Besta z Púchova. Distancovaného stopera Romana Hubníka zase nahradil zlínský Václav Zapletal.

Počasí:

V úterý čekají meteorologové jasno až polojasno, ráno s možností mrznoucích mlh nebo nízké oblačnosti. Odpolední teploty 8 až 12 stupňů Celsia, na horách kolem tří. Jihovýchodní vítr na Vysočině a na jižní Moravě zesílí a v nárazech povane až 70tikilometrovou rychlostí.