Zprávy
Třetina Čechů rozhoduje o rozložení sil v Senátu
Ve 26 obvodech probíhá druhé kolo voleb do třetiny Senátu. V každém obvodě rozhodují voliči ze dvou kandidátů, kteří postoupili z prvního kola. Už minulý víkend se stal senátorem Jiří Šneberger z ODS v obvodě Plzeň-jih. Volby skončí v sobotu ve 14 hodin odpoledne. Volebního finále se může zúčastnit přes 2,6 milionu voličů. S ohledem na účast v dosavadních druhých kolech senátních voleb se ale očekává účast jen zhruba pětiny z nich. Nejlépe nakročeno k získání většiny v Senátu má ODS. Stačilo by jí k tomu zvolení 22 z 25 jejích finalistů.
Komise: Český stát možná prohrál arbitráž se CME kvůli padělku
Česká republika možná prohrála arbitráž se společností CME i na základě zfalšovaného dokumentu. Naznačila to páteční výpověď bývalé vedoucí úřadu rady pro vysílání Heleny Havlíkové před sněmovní vyšetřovací komisí. Nic to však nemění na tom, že stát už firmě CME zaplatil více než deset miliard korun za znehodnocení její investice do televize Nova.
Předseda komise Stanislav Křeček (ČSSD) novinářům řekl, že dva ze tří arbitrů stockholmské arbitráže měli zřejmě od počátku úmysl Českou republiku poškodit. Připomněl, že stockholmská arbitráž kladla důraz na údajný zápis z vysílací rady, v němž jedna z vět naznačovala možnou dohodu šéfa Novy Vladimíra Železného se členy rady o postupu proti zahraničním vlastníkům televize. Havlíková však znovu prohlásila, že dokument nebyl oficiálním zápisem z rady, ale maximálně jejími osobními poznámkami. Inkriminovaná věta v nich navíc prý nebyla vůbec. "Pakliže platí to, co řekla paní doktorka Havlíková, že ta věta, která teď tam je, tam původně nebyla, tak musel projít rukou někoho, kdo ten zápis jednoduše řečeno zfalšoval," uvedla místopředsedkyně sněmovny, členka komise Miroslava Němcová (ODS).
Havlíková navíc poslancům oznámila, že v době arbitráže se seznámila s analýzou vypracovanou na žádost ministerstva financí. Z dokumentu údajně vyplývalo, že udělení licence na vysílání Novy společnosti CET 21 má takové právní vady, že je od začátku neplatné. Právníci Clifford Chance jí prý řekli, že dokument použijí, pokud se arbitráž bude vyvíjet pro stát špatně. Křeček a Němcová uvedli, že je to pro ně novinka. Poslanci si analýzu vyžádají a budou chtít vědět, zda ji vůbec někdo využil. Republiku ve sporu zastupovala právě kancelář Clifford Chance. Ze slov Němcové vyplynulo, že si není jista tím, zda právní ochrana ČR fungovala dobře.
Arbitráž se CME má původ v počátku 90. let. Mediální rada tehdy udělila společnosti CET 21 licenci na vysílání, rozjezd televize Nova ale financovali zahraniční investoři prostřednictvím firmy ČNTS. Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší ředitel Novy Vladimír Železný ve zlém rozešel se svými partnery ze CME, kteří většinově vlastnili ČNTS. Pře vyústila ve tři arbitráže. Výsledkem jedné z nich je, že stát zaplatil CME přes deset miliard korun za znehodnocení její investice do Novy.
Klaus hovořil telefonicky s Bushem; blahopřál mu ke zvolení
Prezident Václav Klaus poblahopřál v pátek telefonicky Georgi Bushovi, kterého Američané zvolili minulý týden znovu do čela státu. Popřál mu úspěšné druhé prezidentské období, sdělil ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek. Klaus podle Hájka ocenil, že Česká republika má v Bílém domě přítele. "Václav Klaus potvrdil, že Česká republika má zájem na pevném a spolehlivém spojenectví s USA, a že i po vstupu do Evropské unie bude prosazovat účinnou a těsnou transatlantickou spolupráci," dodal mluvčí.
Klaus je nyní na týdenní návštěvě Kanady a Spojených států. Od svého nástupu do čela státu navštívil USA několikrát. Nikdy však na oficiální úrovni. Český prezident nesouhlasil se zahájením americké vojenské operace v Iráku. Vztahy amerického a českého prezidenta to dočasně poznamenalo. Po znovuzvolení Bushe se však dá očekávat, že Klaus oficiální návštěvu Spojených států poměrně brzy uskuteční.
Rasmussen a Gross chtějí silnou Evropskou socialistickou stranu
Prezident Evropské socialistické strany (PES) Poul Nyrup Rasmussen a premiér Stanislav Gross chtějí, aby se PES stala do pěti let silným politickým subjektem, který by byl partnerem institucím Evropské unie. ČTK to po páteční schůzce obou politiků v Lidovém domě řekla jeho mluvčí Lucie Orgoníková. Dosud byl partnerem evropským institucím spíš klub socialistických poslanců Evropského parlamentu, dodala. Rasmussen s Grossem jednali o směrech politiky na léta 2005 až 2009. Zásadní význam přikládají lisabonskému procesu, který by měl výkonnost ekonomiky EU dostat na úroveň USA a přispět k vytvoření nových pracovních míst. Nutné je podle nich zvyšovat na evropské úrovni investice do infrastruktury a na národních úrovních do vzdělání, vědy a výzkumu. Členské země by k tomu měla EU motivovat.
Buzková chce pro vysoké školy na další čtyři roky deset miliard
Ministryně školství Petra Buzková by chtěla získat v následujících čtyřech letech deset miliard korun pro vysoké školy. Obsahuje to návrh na jejich reformu, jímž se bude na svém úterním zasedání zabývat vláda. Cílem změn je například zvýšení kvality a konkurenceschopnosti českých škol, posílení výzkumu a zvýšení počtu studentů.
Kvůli reformě požaduje ministryně navýšení rozpočtu vysokých škol. Pro příští rok chce 4,4 miliardy korun navíc a na další tři roky zhruba 2,5 miliardy. Investice do vysokého školství jsou i přes postupné zvyšování rozpočtu ve srovnání se státy v EU stále nízké. V zemích EU se do vysokého školství investuje v průměru 1,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP), v ČR 0,9 procenta HDP. Vysoké školy by podle slov akademiků přivítaly finanční výhled na delší časové období. Někteří z nich jsou pro výraznou počáteční finanční investici, než postupné navyšování.
Obžalovaný mezinárodní gang převáděčů se v pondělí dozví rozsudek
U Obvodního soudu pro Prahu 6 padne v pondělí rozsudek v případě šestnáctičlenného mezinárodního gangu převáděčů, kteří v roce 2003 ilegálně převedli z Česka do Rakouska a pak dále až do zemí Beneluxu několik tisíc utečenců. Podle obžaloby je hlavním organizátorem skupiny Čečenec. Za zločinné spolčení a nedovolené překročení státní hranice jemu a dalším členům gangu hrozí dva roky až deset let vězení.
Organizovanou skupinu tvoří kromě šéfa z Čečenska také několik Arménů, Rumun, Egypťan a ostatní jsou čeští taxikáři, kteří utečence prý převáželi přes hranice. Gang byl podle policie napojen na obdobné zločinecké organizace působící v Rakousku a Německu.
Policie začala gang sledovat od předloňského července a také údajně díky desítkám odposlechů pak v rámci operace s krycím názvem Maraka zadržela část skupiny loni 21. října v Opletalově ulici v centru Prahy. O den později akce pokračovala zatýkáním zbylých členů gangu v Praze, Jihlavě, Jindřichově Hradci, Českých Budějovicích, Plzni, Táboře, Českém Krumlově a v Českých Velenicích. Kromě českých policistů se do akce zapojili i jejich kolegové z Rakouska a Německa, kde zadrželi dalších dohromady 13 pachatelů. Na operaci Maraka se podílelo 100 detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Vláda v úterý možná projedná prodej Telecomu
Vláda by se měla v úterý zabývat způsobem prodeje státních 51,1 procenta v Českém Telecomu. Podle důvěryhodného zdroje je však možné, že kvůli rozdílným názorům kabinet rozhodnutí odloží. Ministr Sobotka a vicepremiér Martin Jahn se vyslovili pro prodej přes trh, naopak ministři informatiky Vladimír Mlynář a průmyslu Milan Urban jsou pro nabídku akcií jednomu strategickému investorovi. Premiér Stanislav Gross již dříve uvedl, že je spíše pro prodej na kapitálovém trhu, pokud by to neznamenalo výrazně nižší cenu.
Varianta tržního prodeje je podle ministerstva financí politicky i ekonomicky transparentní, rychlá, je jisté její dokončení a není nutné žádat schválení Evropskou komisí. Nevýhodou je případná nižší cena kvůli kapacitě trhu. Varianta prodeje podílu strategickému investorovi, kterou prosazuje Mlynář, je podle návrhu MF časově náročnější a musí ji schvalovat Evropská komise, což může trvat od dvou do 18 měsíců. Podle resortu financí nový vlastník prý může klást pro vládu nepřijatelné podmínky a zároveň bude muset nabídnout odkup akcií minoritním akcionářům, což by mělo negativní dopad na tuzemský kapitálový trh, který bojuje s malým objemem obchodovaných titulů. Za výhodu návrh MF považuje, že transakce není závislá na situaci na kapitálových trzích a stát by mohl získat prémii za prodej kontrolního balíku akcií. Prodej přes trh by však volila i většina analytiků.
S předpokládaným výnosem z privatizace počítá státní rozpočet na příští rok. Ekonomové odhadují cenu na 50 až 65 miliard korun.
SB: Regulace fondů se v ČR zlepšila, ale stále má slabá místa
Česká republika v posledních letech vylepšila legislativu regulace kapitálového trhu a kolektivního investování, ale při ochraně drobných investorů stále zůstávají některá slabá místa. Vyplývá to z analýzy Světové banky. Ta doporučuje především posílit dozor nad správou fondů nejen ze strany Komise pro cenné papíry, ale i depozitáře či dozorčí rady správcovské firmy.
Kamionoví dopravci asi začnou mýtné platit nejdříve v roce 2007
Kamionoví dopravci začnou mýtné platit zřejmě nejdříve od roku 2007. Ministerstvo dopravy sice vládě předloží podklady pro zavedení systému tak, aby se mohlo mýtné v ČR vybírat již od ledna 2006, jde však jen o teoretický termín, řekl na tiskové konferenci ministr Milan Šimonovský. Systém by platil v případě, kdyby se například nikdo ve veřejných soutěžích neodvolal. To však není pravděpodobné, dodal. Realističtější je, že technologie bude instalována v roce 2006 a začne se testovat. Ostrý zpoplatněný provoz na prvních úsecích by pak začal od ledna 2007. Současně by dále platily na ostatních dálnicích známky. Pro kamiony by je navíc stát rozšířil také na vybrané silnice 1. třídy. Šlo by o úseky, kde by hrozilo, že kamiony budou zpoplatněné dálnice objíždět, vysvětlil ministr.
Nejdříve mají být zpoplatněny dálnice D1 z Prahy do Brna, D2 z Brna na Slovensko, D5 z Prahy do Německa a D8 z Prahy do Lovosic. Síť zpoplatněných silnic by se měla postupně rozšiřovat až na 2560 kilometrů. Mýtné by se tak platilo na všech dálnicích a vybraných silnicích první třídy.
V Německu, kde se začne mýtné vybírat od příštího roku, by nejvyšší sazba měla být v přepočtu asi 4,5 koruny za kilometr. V Rakousku nákladní vozy již mýtné platí. Nejvyšší sazba tam činí v přepočtu přibližně 8,7 koruny za kilometr. Fond dopravy, který spolu s MD připravoval variantu, kdy by mýtné vybíral soukromý subjekt, navrhl, aby se nejvyšší sazba blížila sedmi korunám.
Pohonné hmoty dále zlevňují
Pohonné hmoty dále zlevňují. Za benzin dnes řidiči v průměru platí 27,33 Kč, což je o 31 haléřů méně než v pondělí. Cena nafty klesla o 18 haléřů na 26,51 Kč za litr. Vyplývá to z aktuálních dat společnosti Webfarm, která ceny pohonných hmot sleduje. Analytici pokles očekávali díky snížení světových cen ropy v posledních dnech a posilování koruny vůči dolaru.
Dovoz ojetin do ČR již letos přesáhl 100 tisíc aut
V tuzemsku bylo za deset měsíců letošního roku poprvé zaregistrováno přes sto tisíc ojetých osobních aut, konkrétně 100.494, což je o dvě procenta více než loni. Registrace ojetých aut přitom podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka v podstatě odpovídají dovozu těchto vozidel do ČR. Dalších 20 až 30 tisíc dovezených ojetých vozů majitelé nepřihlásili do provozu a použili je například na náhradní díly, dodal Šípek. Dovoz se výrazně zvýšil po vstupu země do EU. Ve stejném období prodali domácí výrobci a oficiální dovozci 110.505 nových osobních aut, tedy o 12,3 procenta méně než loni. Po vstupu země do unie je počet registrací ojetin vyšší než registrace nových vozů.
Veřejnost: Problémy zdravotnictví nevyřeší koncepce, ale reforma
Problémy zdravotnictví nevyřeší koncepce, ale reforma, shodli se v anketě ČTK představitelé lékařské veřejnosti a pacientů. Od koncepce, kterou předloží ministryně Milada Emmerová v pondělí, mnoho neočekávají. Emmerová by se podle nich měla zaměřit jen na hlavní problémy a ty řešit, má na to do voleb pouhé dva roky. Lékaři chtějí zvýšit platby pacientů, ti to odmítají.
"Do koncepce každý napíše, že chce dostupnou a kvalitní péči s co nejmenším finančním zatížením pacienta, ale je potřeba zmapovat situaci a navrhnout postupné kroky k řešení," řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. "Koncepce bývají postaveny na vodě, nikdo by to nedokázal zaplatit," dodal viceprezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Politici podle něj musejí říci, že buď stoupne spoluúčast, nebo se omezí péče.
Nově vydaný sborník nabízí americký pohled na listopad 1989
Pohled amerických diplomatů na listopad 1989 nabízí první publikace, kterou v pátek u příležitosti své inaugurace vydala Knihovna Václava Havla. Dvojjazyčný sborník Praha-Washington-Praha přináší výběr z telegramů, které z Prahy zasílalo americké velvyslanectví od září do prosince 1989.
Diplomatické depeše ukazují, do jaké míry byl vývoj po 17. listopadu pro Američany překvapivý, řekl editor publikace historik Vilém Prečan. Podle něj ale američtí diplomaté také ihned rozpoznali, že 17. listopad znamenal zásadní zvrat. Celkem 31 depeší odeslaných od září do 17. listopadu vysvětluje, proč se v Československu nic neděje a proč vypadá jako ostrov klidu, řekl Prečan při prezentaci knihy a inauguraci Havlovy knihovny. S trochou ironie lze číst i apel velvyslankyně Shirley Templeové Blackové, která v telegramu ze 7. listopadu přesvědčovala náměstka ministra zahraničí, jaké škody americké politice vzniknou, bude-li zrušena dohodnutá návštěva tajemníka ÚV KSČ Jana Fojtíka v USA, uvedl Prečan.
"Ale pak ihned pochopili, oč jde - že jde o pokojnou revoluci, pochopili i klíčovou úlohu Občanského fóra a osoby Václava Havla," zdůraznil český historik. "Toto je první masová výhradně studentská demonstrace od roku 1969 a představuje pro režim (Milouše) Jakeše zlomovou událost. Mění náš celkový pohled na vyhlídky tohoto režimu," uvádí depeše z 18. listopadu 1989.
Prečan také považuje za pozoruhodné, že v depeších "není ani náznak úvah o nějaké spiklenecké dohodě mezi disidenty a režimem". Připomíná, že američtí diplomaté měli kontakty nejen mezi disidenty, ale i v aparátu komunistické strany a jmenuje například Jaromíra Sedláka.
Referendum ohrozí novou ranvej v Ruzyni jen za podpory magistrátu
Referendum, ve kterém se občané obcí Nebušice a Přední Kopanina vyslovili proti třetí vzletové a přistávací dráze na letišti v Ruzyni, stavbu ohrozí jen tehdy, pokud se k němu připojí i pražský magistrát a Středočeský kraj. O případné změně územního plánu totiž rozhoduje zastupitelstvo hlavního města Prahy, řekl na tiskové konferenci ministr dopravy Milan Šimonovský. Výsledek referenda však bere ministerstvo vážně. Je pro něj signálem, že úřad při jednáních s občany něco zanedbal, dodal ministr. Ministerstvo se proto chce zaměřit na vysvětlování přínosů výstavby nové dráhy pro okolí letiště i celou Prahu. Bude ale také občany dotčených obcí lépe informovat o negativních dopadech nové ranveje na životní prostředí a o možnostech kompenzací.
Nabídku Ispatu na velkorysé odchodné přijalo 1759 lidí
Vedení ocelářské firmy Ispat Nová huť přijalo celkem 1759 žádostí o dobrovolný odchod z podniku, který je spojen s vyplacením až 25 průměrných měsíčních platů. Polovinu žádostí si podali zaměstnanci starší 55 let. Nabídka Ispatu, s jakou v Česku dosud žádná jiná firma pro řadové zaměstnance nepřišla, platila od 25. října do 12. listopadu. Zaměstnanci, kteří zareagovali do 1. listopadu, získají jeden průměrný měsíční plat navíc..
"Plně chápu lidi, kteří jsou ve věku předčasného odchodu do důchodu. Ale nechala se chytit i řada mladých, přestože novou práci nemají. Může vzniknout problém zajistit potřebný stav lidí. Jako výrobní závod možná budeme mít problémy, abychom zajistili plánovanou výrobu," řekl ČTK šéf odborů v rourovně Václav Kubenka.
Blokáda tržnice v Aši pokračuje, většina stánků je zavřená
Většina stánků v tržnici Lipový Dvůr v Aši je zavřená. Důvodem je už třídenní blokáda tržnice celníky, kteří kontrolují veškerý provoz mezi tržnicí a okolím. Důsledná kontrola bude přitom pokračovat i v dalších dnech, řekl ČTK šéf chebských celníků Roman Šťovíček. Trhovci, kteří denně přicházejí o tržbu z prodeje, se už pokusili s celníky vyjednávat. "Nabídli nám, že celnici, kterou tu před týdnem zranili, odškodní," řekl ČTK Šťovíček. "To jsme ale jednoznačně odmítli," dodal.
Pracovnice celní správy byla napadena v sobotu, když se snažila kontrolovat jeden z prodejních stánků. Dva vietnamští prodejci, muž a žena, ji vyvlekli ze stánku a přitom ji zranili na ruce. Léčení bude trvat několik týdnů.
Prodejci jako obvykle zavřeli své stánky hned, když celníci ve středu na tržnici přijeli. "Stačili jsme zabavit jen malé množství padělků textilu," řekl Šťovíček. Uzavřené stánky celníci bez povolení k prohlídce o státní zástupce kontrolovat nemohou. Navíc nejsou stánky označené, jak by měly a tak je problém zjistit i kdo v nich prodával. K blokádě přistoupili celníci poté, co se opakované kontroly na tržnici ukázaly jako málo účinné. Po odchodu celníků trhovci ihned začali prodávat nelegální zboží znovu. Navíc byli stánkaři agresivní nejen na celníky, ale nedávno i na strážníky městské policie, kteří museli dokonce střelbou do vzduchu trhovce uklidnit.
Město Plzeň neví, komu dá odměnu za dopadení vraha z Americké
Město Plzeň neví, zda a komu vyplatí slíbenou dvěstětisícovou odměnu za dopadení muže, který vraždil před třemi lety ve zlatnictví v Plzni na Americké třídě. Policie zadržela před dvěma lety podezřelého Martina Koryčánka a ve čtvrtek mu soud uložil za dvojnásobnou vraždu doživotní vězení. Magistrát ale zatím netuší, kdo si odměnu zaslouží.
Vraždy se staly 19. ledna 2002. Podle soudu Koryčánek zastřelil ve zlatnictví šestadvacetiletou prodavačku Lenku Černou a před prodejnou Vladimíra Egersdorfa, který mu překážel v útěku. Plzeňský magistrát vypsal krátce po vraždě odměnu 200.000 korun pro toho, kdo pomůže k odhalení vraha. O odměnu se v červnu 2003 přihlásil Miloš Demeter. Tvrdil, že Koryčánka znal z dřívější doby z věznice a že ho poznal podle nakresleného portrétu v novinách. Soud Demeterovo svědectví vzhledem k jeho kriminální minulosti i dalším okolnostem nebral vůbec v potaz.
Obhajoby vraha Kajínka se ujala advokátka Klára Slámová
Jeden z nejznámějších českých vězňů Jiří Kajínek, který byl před šesti lety pravomocně odsouzen za dvě vraždy k doživotnímu vězení, se dočkal nového obhájce. Po víkendovém odstoupení jeho dlouholetého advokáta Kolji Kubíčka se kauzy ujala Klára Slámová. Sedmadvacetiletá právnička, která Kubíčkovi v Kajínkově případu už několikrát asistovala, získala doktorát teprve ve čtvrtek. Právnickou praxi vykonávala přímo v Kubíčkově advokátní kanceláři, kde pracovala tři roky a nyní si zařídila vlastní kancelář na stejné adrese jako Kubíček.
Slámová se stala rovněž obhájkyní svého bývalého šéfa Kubíčka v jeho případu údajného vydírání svědka. Při středečním odvolacím jednání ho zastupovala společně s Josefem Ticháčkem a byla to ona, kdo předložil znalecký posudek z oboru psychiatrie, podle něhož je Kubíček psychicky nemocný a trpí mozkovou poruchou.
V Kajínkově případu začala okamžitě po získání plné moci činit další kroky. Má prý k dispozici nové důkazy. Bývalý Kajínkův advokát Kubíček se obhajoby svého klienta vzdal prý proto, aby "uchránil dobré jméno pana Jiřího Kajínka a zájmy jeho obhajoby v jeho trestní věci".
Uprchlému Moravkovi hrozí vydání do českého vězení za krádeže
Po osmi letech od útěku z rukou české policie a návratu do Kanady hrozí Earlu Jacobu Moravkovi vydání do České republiky, kde by si měl odpykat šest měsíců vězení za krádeže a vloupání. Napsal to na své internetové stránce místní list Brandon Sun. Moravek, který je kanadským občanem, uprchl v roce 1996 v Jablonci nad Nisou při eskortování do věznice. Bezprostřední pronásledování bylo bezvýsledné, protože se ztratil v davu a později se mu podařilo odcestovat zpět do Kanady. Do křížku se zákonem se dostal nedávno opět, když se pokusil propašovat přes americko-kanadskou hranici v automobilu 3000 malých želviček. Za pašování byl odsouzen k pokutě 1500 dolarů, ale jak upozorňuje list, pokuta je to nejmenší, co ho může nyní znepokojovat. Tento týden totiž kanadský odvolací federální soud v Manitobě nařídil dokončení soudního slyšení, ve kterém ČR požaduje Moravkovo vydání. Českému požadavku vyhověla v roce 2001 kanadská federální vláda, ale manitobský soud poté Moravka zbavil obvinění, a tím znemožnil jeho vydání k nastoupení trestu v ČR.
Česká republika bude pomáhat Makedonii při vstupu do NATO a EU
Česká republika nabídne Makedonii své zkušenosti a pomoc při vstupu do Severoatlantické aliance a Evropské unie. "Česká republika snahy Makedonie připravit se na členství v transatlantických a evropských strukturách velmi silně podporuje," řekl ministr obrany Karel Kühnl po jednání se svým makedonským protějškem Vladem Bučkovským. Česko může Makedonii podle Kühnla pomoci například s opravou jejího vojenského leteckého parku, který se z části skládá z českých letounů typu Zlín.
Fencl dostal francouzský řád za zásluhy v zemědělství
Senátor a bývalý ministr zemědělství Jan Fencl (ČSSD) se stal nositelem Řádu Francouzské republiky za zásluhy v zemědělství. Ocenění převzal ve čtvrtek na francouzském velvyslanectví v Praze. Francouzský velvyslanec Joel de Zorzi při slavnostním dekorování označil Fencla za přesvědčeného Evropana a za odborníka, který se zasloužil o rozvoj zemědělského resortu a rozvoj česko-francouzských vztahů. Fencl podle Kostky uvedl, že propůjčené vyznamenání vnímá jako potvrzení toho, co bylo za jeho éry uděláno pro zemědělství, a jako ocenění všech, kdo s ním na modernizaci českého zemědělství spolupracovali.
Řád za zásluhy v zemědělství byl založen před v roce 1883 Julesem Mélinem, tehdejším francouzským ministrem zemědělství. Je považován za velmi prestižní ocenění. Fencl jej převzal za přítomnosti bývalého premiéra a šéfa ČSSD Miloše Zemana, v jehož vládě byl ministrem. Letos ve volbách do Senátu už nekandidoval.
Česká Národní strana podpořila rasistický Vlámský blok
Česká krajně pravicová Národní strana podpořila Vlámský blok, který podle verdiktu belgického nejvyššího soudu několikanásobně porušil zákony proti rasismu. Úterní rozsudek, který znamená zrušení strany, označila na svých webových stránkách za "diskriminující a tendenční".
České pravicové strany, k jejichž sjednocení a společné kandidátce v příštích parlamentních volbách nedávno vyzvala předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová, požadují pouze zpřísnění imigrační politiky. Odmítají zejména ekonomické emigranty, protože podle nich Čechům berou práci. Od rasistických útoků až na výjimky v posledních letech upustily. Národní strana ve svém programu naopak zdůrazňuje, že respektuje "zákonné normy pro válečné a humanitární uprchlíky".
Muslimy v Česku zpráva o Arafatově smrti rozesmutnila
Muslimy v Česku rozesmutnila zpráva o čtvrteční smrti palestinského předáka Jásira Arafata. Mnozí si na něj vzpomněli v pátek v brněnské mešitě, a to při tradičních pátečních modlitbách. "Modlili jsme se za mrtvé. Arafat byl velikou osobností a Palestincům bude velmi scházet. V souvislosti s jeho smrtí si klademe mnoho otázek," řekl ČTK jeden z představitelů brněnské muslimské komunity Hani Baloush.
Majitel ochranné známky žaluje vydavatele časopisu Dikobraz
Majitel ochranné slovní známky dikobraz Petr Esterka žaluje vydavatele stejnojmenného humoristického časopisu, firmu Star production. Časopis začal vycházet po letech pauzy letos v lednu. Známku na slovo dikobraz Úřad pro průmyslové vlastnictví zaregistroval Esterkovi v srpnu 2002. Vydavatel však tvrdí, že úřad tuto slovní známku zaregistrovat neměl. "Podle autorského a duševního zákona patří lidem, kteří se na tvorbě Dikobrazu dlouhá léta podíleli a doposud žijí," sdělila ČTK marketingová ředitelka Star production Jaroslava Vlčková. Firma se totiž na spolupráci domluvila s řadou autorů, kteří přispívali do Dikobrazu i před jeho zánikem, například s Josefem Kučerou, Miroslavem Slejškou, Petrem Pazderkou a dalšími. Původní autoři na vydávání podle Esterky nemohou mít vliv. Jak uvedl, zaregistroval si známku ve chvíli, kdy se práva uvolnila a dřívější majitel o ni neměl zájem.
Dikobraz vycházel od roku 1945 a v době socialistického zřízení patřil k hlavním nástrojům tehdejší propagandy, jež zesměšňovala domácí disent i zahraniční představitele české opozice. V dobách uvolnění však dával na svých stránkách prostor serioznější satiře. Vycházel ještě několik let po listopadu 1989 a posléze zanikl.
Sloní pavilon prosadila ODS, otvíral jej ale primátor za ČSSD
Nový pavilon s třemi slony mohou zájemci od pátku navštívit v areálu ostravské zoo. "Jsem rád, že se tuto myšlenku podařilo prosadit a po 14 letech se sloni vrátili do Ostravy," řekl při otevírání slonince primátor města Aleš Zedník (ČSSD). S touto myšlenkou ale v roce 1998 v rámci předvolební kampaně přišla ostravská ODS. Lídr její tehdejší kandidátky Evžen Tošenovský, na slavnosti nebyl. V tiskovém prohlášení uvedl, že na něj nezbyla pozvánka.
Marie Václavková z tiskového odboru ostravského magistrátu ČTK řekla, že celou akci připravovalo vedení zoologické zahrady, které také sestavilo seznam pozvaných hostů. "Jsme městskou organizací a investorem stavby bylo město Ostrava. Proto jsme pozvali všechny zastupitele. I ty zvolené za ODS," uvedl pro ČTK ředitel zahrady Petr Čolas.
Čeští hokejisté zřejmě nebudou měnit na Švédy vítěznou sestavu
Podle hesla, že vítězná sestava se nemění, se pravděpodobně budou řídit trenéři hokejové reprezentace před zápasem se Švédskem. Po úspěšném čtvrtečním vstupu do Karjala Cupu proti domácímu Finsku může český tým v sobotu učinit další krok k prvnímu celkovému vítězství v helsinském dílu Euro Hockey Tour. Nový kouč Ondřej Weissmann po pátečním tréninku naznačil, že do fungujícího týmu nebude s asistenty Radimem Rulíkem a Marianem Jelínkem zasahovat. "Rozhodneme se až v sobotu ráno. Mužstvo pracuje velice dobře, takže zřejmě nastoupíme ve stejné sestavě," řekl Weissmann v rozhovoru s českými novináři. Pokud se plány nezmění, budou si muset brankář Tomáš Duba a útočník Miloslav Hořava na svůj debut v národním týmu počkat až do nedělního duelu s Ruskem.
Hokejisté "Tří korunek" mají ještě v živé paměti zářijový zápas ve Stockholmu, kdy je v boji o semifinále Světového poháru výběr Vladimíra Růžičky totálně zaskočil. Z českého týmu byli u výhry 6:1 Marek Židlický, Václav Prospal, Radek Dvořák a David Výborný. Ze švédského výběru u potupy na ledě aktivně asistoval jen Henrik Zetterberg. Podle jediného krajánka ze švédské ligy v české nominaci beka Radka Hamra i tak budou brát Seveřané sobotní duel jako odvetu. "To, co jsme s nimi provedli, mělo obrovský dopad. Byl to pro ně velký šok".
Duel fotbalistů v Makedonii bude rozhodovat "Řepkův kat"
Pětačtyřicetiletý švýcarský sudí Urs Meier bude rozhodovat středeční zápas světové kvalifikace mezi makedonskými a českými fotbalisty ve Skopji. Pro zkušeného rozhodčího, který patří vedle Colliny, Friska či Merka k nejuznávanějším i nejkontroverznějším mužům s píšťalkou, to bude 116. zápas jeho bohaté mezinárodní kariéry. Během ní se potkal s českou reprezentací už třikrát a poslední setkání nebylo zrovna bezproblémové. V barážovém duelu v Belgii, který se hrál přesně před třemi lety, totiž vyloučil v 42. minutě Tomáše Řepku a ten se od té chvíle do národního týmu už nevrátil.
Kouč fotbalové reprezentace oslaví den před srazem 65. narozeniny
Ideální možnost popřát svému kouči to nejlepší budou mít fotbaloví reprezentanti, kteří se sjedou v neděli v poledne do dejvického hotelu Praha před středečním zápasem kvalifikace MS v Makedonii. Den před nedělním srazem národního týmu totiž jeho úspěšný trenér Karel Brückner oslaví 65. narozeniny.
O Brücknerovi se říká, že zraje jako víno. A fotbalové úspěchy tomu nasvědčují, vždyť sklizeň své bohaté hráčské i trenérské kariéry začal sbírat především v posledních letech. Už před dvanácti lety sice byl strůjcem olomouckého zázraku v Poháru UEFA, ale v Evropě si dobyl mnohem větší renomé až s úspěchy národních týmů. Jednadvacítku dovedl v roce 2000 k evropskému stříbru a byl v pozadí i u dalšího úspěchu o dva roky později, kdy stejně starý tým šampionát vyhrál. Dosud nepřekonaným úspěchem je ale třetí místo, které pod ním letos získalo národní mužstvo v Portugalsku.
Registana sice nedoběhla, ale pověsti českých koní přesto pomohla
Účast české klisny Registany v dostihu v anglickém Cheltenhamu sice v pátek skončila smolně, ale nepřinesla jen zklamání. Mezi britskými novináři, sázkaři, bookmakery a dalšími lidmi kolem dostihů se už několik dní hovoří nejen o Registaně, ale také o Velké pardubické. Právě Registanino dvojí vítězství v tomto dostihu z ní udělalo v očích Angličanů favoritku. Angličané byli sice před závodem českou hnědkou jako očarovaní, ale jako vždy byla v jejich projevech znát jistá známka skepse. Vysvětlují totiž, že v Anglii jsou překážkové dostihy pořád v pozadí dostihů rovinových. Vedle toho se jich v Británii koná denně několik. "Je nic nenutí jezdit na dostihy do Česka," je si vědom trenér Registany Čestmír Olehla. A navíc mnozí Angličané dodnes berou cross country, v kterém v pátek Registana běžela na prvním místě, než po chybě žokeje Petera Gehma vyběhla z trasy, spíše jako zábavu než jako skutečný sport. "To už ale mizí. Je to pořád novinka, ale je to bezpochyby sport," soudí ale Luke, který moderuje dostihový pořad v cheltenhamském Radiu Open FM.
Předseda pardubického Dostihového spolku Miroslav Petráň o posunu nepochybuje. "Před několika lety bylo v Pardubicích pár stovek Angličanů, letos to už bylo několik tisíc. Kromě toho se tu letos dávala přímým přenosem - aspoň tedy než skončili všichni angličtí koně."
Počasí:
V sobotu má být oblačno až zamračeno, od severozápadu s deštěm, od středních poloh sněžení. Odpolední teploty 3 až 7 stupňů Celsia, na horách kolem jednoho. Severozápadní vítr povane v nárazech a na hřebenech hor až 70tikilometrovou rychlostí.