Zprávy

V thajských nemocnicích je šest Čechů, přes 200 lidí se neozvalo

Při nedělním katastrofálním zemětřesení v Indickém oceánu se vážně zranilo šest českých občanů, kteří tou dobou pobývali v Thajsku. Jsou v péči lékařů místních nemocnic. Tři byli hospitalizováni s vážnými zraněními, jako jsou komplikované zlomeniny a hluboké řezné rány, řekl ČTK telefonicky z Bangkoku pracovník českého velvyslanectví. Úřady nemají zprávy, že by mezi desítkami tisíc obětí přírodní pohromy byli i čeští občané. Svým příbuzným a blízkým se zatím neozvalo více než 200 českých turistů, kteří se v kritickou dobu pohybovali v pobřežních regionech jihovýchodní Asie. Situace v oblasti zůstává nepřehledná. Převážná většina Čechů je však v pořádku a budou se postupně vracet domů, včetně zraněných a hospitalizovaných. Podle agentury AP byla v Thajsku při úderu ničivé mořské vlny vážně zraněna také česká topmodelka Petra Němcová. Ministerstvo zahraničí průběžně upravuje a aktualizuje seznam osob, o jejichž osudu jejich příbuzní a blízcí nic nevědí. V úterý ráno čítal 381 jmen. "V půl jedné se počet pohřešovaných osob snížil na 224. Je šest zraněných v Thajsku, z toho tři vážně - mají komplikované zlomeniny či hlubší rány," řekl ČTK náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda. O situaci českých občanů v postižených oblastech a humanitární pomoci jihovýchodní Asii jednal na ministerstvu zahraničí krizový štáb, znovu se sejde ve středu ráno. Ministerstvo už do krizových oblastí poslalo konzuly, kteří na místě pomáhají českým občanům v případě zranění, ztráty dokladů a dalších potíží. Lidem na Srí Lance pomáhá honorární konzul v Kolombu, dočasně přeložená konzulka z velvyslanectví v indickém Dillí a také konzulární specialista na nouzové situace vyslaný z pražského ústředí. V jižní oblasti Thajska působí už od zemětřesení rada velvyslanectví v Bangkoku Milan Šimko, do regionu směřuje i velvyslanec Jiří Šitler.

Ze Srí Lanky se vrátili první Češi, kteří zažili zemětřesení

Ze srílanského Kolomba se domů vrátila první skupina českých turistů, kteří na ostrově v Indickém oceánu zažili ničivé zemětřesení. Pravidelná linka ČSA se 180 turisty na palubě dosedla na pražské ruzyňské letiště v 16:15. Všichni cestující z dnešního letu přestáli živelní pohromu bez zranění. V oblasti zasažené katastrofou trávila dovolenou asi tisícovka českých občanů, zhruba 800 právě na Srí Lance, kterou pohroma silně zasáhla. Do oblasti míří humanitární pomoc z celého světa. Česká vláda už s letadly ČSA poslala do Asie pitnou vodu, dva lékaře a psychologa, chystá i zásilku zdravotnického materiálu nebo tablet na čištění vody.

Liberečtí záchranáři chtějí pomoci obětem katastrofy v Asii

Záchranářský tým z Liberce, který loni pomáhal po ničivém zemětřesení v íránském Bámu, se připravuje na cestu do oblasti Indického oceánu zpustošené vlnami cunami. V některé ze zemí kolem Bengálského zálivu by liberecká skupina chtěla vybudovat dětskou polní nemocnici. Vedoucí záchranářského týmu Jaromír Dolanský ČTK řekl, že dobrovolníci by mohli odjet kolem 10. ledna do míst, kde je budou trpící lidé nejvíce potřebovat. Dolanský počítá se třemi lékaři. Kromě nich by skupinu tvořili zdravotníci nebo specialisté na zvládání kritických situací po živelných pohromách. Liberečtí záchranáři získali zkušenosti při zemětřeseních v Turecku a na Tchaj-wanu. Na loňskou misi do íránského Bámu vyrazili také vojáci z liberecké chemické základny.

Místopředsedové klubu ČSSD zatím zůstávají, Ibl odchází

Místopředsedové poslaneckého klubu ČSSD zatím nehodlají rezignovat na své funkce. Jediný, kdo je rozhodnut odejít, je tedy i po úterní schůzce vedení sněmovní frakce její předseda Petr Ibl. "Každý má právo na své vlastní rozhodnutí, já jsem je učinil," řekl novinářům po více než čtyřhodinovém jednání vedení klubu. Místopředsedové chtějí své další působení ve funkci odvodit od toho, zda poslanci ČSSD v lednu přijmou jejich návrh nové koncepce práce klubu. Sám Ibl přitom soudí, že místopředsedové by měli dát funkce k dispozici, ale o tom je nepřesvědčil. Ibl již před Vánocemi pohrozil odchodem z funkce a zároveň kritizoval styl práce klubu, ale i vedení strany a ministry za ČSSD a jejich údajně špatnou komunikaci s vlastními zákonodárci. Práci klubu na prosincovém zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD kritizoval úřadující předseda strany a premiér Stanislav Gross. Není spokojen s vedením poslanecké frakce. Vadí mu, že ze 70 poslanců ČSSD je aktivní jen malá část. Ibl ale popřel, že by za současnou špatnou situaci strany mohl poslanecký klub. Naopak vyčetl některé chyby vedení ČSSD a vládě. Nejen on, ale i někteří další poslanci si dlouhodobě stěžují na váznoucí komunikaci mezi klubem a vládou.

Klaus a Gross v Krkonoších společně podepsali tři zákony

Prezident Václav Klaus a premiér Stanislav Gross se setkali na neformální schůzce ve Špindlerově Mlýně. Oba ústavní činitelé společně podepsali tři zákony, což se podle Hradu stalo poprvé v historii. Ve známém krkonošském středisku prezident i ministerský předseda shodou okolností tráví několik dnů volna mezi vánočními a novoročními svátky. Prezident podepsal zákon o rozpočtovém určení daní, které významně ovlivní hospodaření krajů. Klausův podpis je také na novelách měnících zákon o odpadech a zákon o právu na informace o životním prostředí. Mluvčí Hradu Petr Hájek ČTK informoval, že Klaus pozval premiéra k historicky prvnímu společnému podpisu zákonů, aby mohly normy bez zbytečného odkladu nabýt účinnosti. Nyní už tedy nic nebrání tomu, aby zákony vstoupily v platnost otištěním ve Sbírce zákonů.

Čeští příslušníci mírové mise EUFOR odletěli z Pardubic do Bosny

Dva vojenské letouny An-26 se 47 vojáky na palubě odstartovaly odpoledne z pardubického letiště. Cílem jejich cesty je bosenská Tuzla, kde se čeští vojáci zapojí do mezinárodní mírové operace Althea armád EU (EUFOR). Vojáci budou v příštích šesti měsících součástí rakousko-české jednotky, jejímž úkolem je chránit základnu mírových sil v Tuzle. Je to první společný úkol obou armád. Českou jednotku tvoří z 90 procent příslušníci 14. brigády logistické podpory. Bosenská mise je první, které se tato brigáda účastní v tak velkém počtu. Zastoupena však byla ve všech dosavadních mírových misích. "Předpokládám, že nejhorších bude prvních 14 dní. Jsme totiž první Češi, kteří budou v Tuzle působit. Znamená to, že musíme vybudovat zázemí jak pro sebe, tak pro naše nástupce," řekl velitel českého kontingentu Radim Řehulka. Mise EU na počátku prosince nahradila jednotky SFOR pod velením NATO. Česko plánuje, že do operace Althea vyšle až 90 vojáků. Hlavní část kontingentu má tvořit strážní četa, která odjela, a pětadvacetičlenná osádka dvou vrtulníků Mi-17, se kterými se počítá od příštího dubna. Kromě hlavních sil bude mít Česko v zemi nadále sedm důstojníků ve štábu velitelství mise v Sarajevu. Kontingenty se mají střídat po šesti měsících.

Špidla se chce v roce 2005 soustředit na problém stárnutí Evropy

Stárnutí Evropy a problémy s tím spojené považuje český komisař Vladimír Špidla za stěžejní výzvu svého pětiletého mandátu. Chce na ni odpovědět komplexním způsobem, zanechat po sobě koncepci přístupu k tomuto jevu, který se během příštích desetiletí stane nejen sociálním, ale stěžejním ekonomickým a politickým faktorem. Špidla, který má v EK na starosti sociální politiku, hodlá v roce 2005 předložit členským státům a veřejnosti tzv. zelenou knihu, jež shrne problémy spojené se stárnutím a naznačí možná řešení. Z debaty o nich by se měla zrodit "bílá kniha", která už zahrne návrhy politik, konkrétních postupů. Na jejím základě si pak Špidla představuje cílené kroky - legislativní či koordinační. "Výsledkem má být souhrnná představa o reakci EU na demografické stárnutí. Bude se týkat nejen trhu práce a důchodových systémů, ale také zdravotní a sociální péče, urbanismu, veřejné dopravy, bytové politiky, organizace obchodu a služeb," vyložil ČTK Špidla. Jako příklad uvedl tendenci budovat hypermarkety na okrajích měst, zatímco v centrech obchody mizí. "Staří lidé, kteří tam žijí, obvykle nemají možnost použít auto, aby jeli deset kilometrů koupit si máslo. Znamená to, že budeme muset dopravit jídlo k lidem, kteří ztrácejí mobilitu. To je jedna o oněch velkých výzev." Podle prognóz EU bude v roce 2050 každému třetímu člověku v unii přes 60 let a každému dvanáctému přes 80 let. ČR se vzhledem k mimořádně nízké porodnosti do té doby dostane do skupiny čtyř zemí, ve kterých budou lidé starší 60 let tvořit více než 40 procent obyvatelstva (spolu s Řeckem, Itálií a Španělskem). Vedle péče o staré lidi je podle Špidly správné usilovat o zvyšování věku odchodu do důchodu. Nesouhlasí s tím, aby důchodové systémy řešily problémy nezaměstnanosti, a předčasný odchod do důchodu považuje za anachronismus. Pokud mají systémy předčasných důchodů pokračovat, pak by měly být penze odstupňovány podle počtu odpracovaných let. EU podle něj bude působit tak, aby se starším lidem umožnilo pracovat.

Doklady k odškodnění pomůže politickým vězňům najít i konfederace

Bývalým politickým vězňům z dob socialismu je připravena pomoci se zajištěním chybějících dokladů k žádosti "o odškodnění" i Konfederace politických vězňů ČR. Na poskytování potřebných informací se s ní dohodla Česká správa sociálního zabezpečení, která začne v roce 2005 politickým vězňům či vdovám a vdovcům po nich vyplácet příspěvky k důchodu. Bývalí političtí vězni komunistického režimu za každý započatý měsíc, který museli mezi roky 1948 až 1989 strávit za mřížemi, dostanou ke starobní či invalidní penzi 50 korun. Vdovy či vdovci po vězněných si k důchodu podobně připočtou 25 korun. Příplatek by měl být pravidelně valorizován. Lidé o něj musejí požádat příslušnou instituci, která jim penze vyplácí. Obrátí se tedy na správu sociálního zabezpečení či ministerstva obrany, vnitra a spravedlnosti. Správa odhaduje, že obdrží asi 10.000 žádostí, upřesnila Mikešová. Mluvčí dodala, že příspěvky by mohli lidé začít dostávat v dubnu. O peníze za leden a další měsíce ale žadatelé nepřijdou, dostanou je doplaceny později. O příplatky lze žádat již nyní, doba není omezena.

Čtyři speleologové se dostali z jeskyně ven, jsou v pořádku

Čtyři jeskyňáři, které v noci na úterý uvěznila voda v jeskyni Nová Rasovna v Moravském krasu, se dostali ven. Po 14:00 vyšli mokří, ale bez zranění na povrch. Hasiči ukončili záchrannou akci, během níž řadu hodin odčerpávali vodu ze zatopené vstupní chodby. Říčka Bílá voda ze rozvodnila po přívalovém dešti. "Zastavili jsme přečerpávání vody do vzdáleného koryta potoka a do blízkého vypuštěného rybníku v okamžiku, kdy byli na žebříku, který vedl ze zatopené chodby na denní světlo," řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Hasiči a Speleologická záchranná služby na místě zasahovali od pondělního večera, kdy hladina spodních vod v jeskyni stoupla.

Nádoba s údajným yperitem, nalezená v Luhačovicích, byla prázdná

Nádoba s označením yperit, kterou v pondělí objevila policie v Luhačovicích na Zlínsku, byla prázdná. ČTK to řekl mluvčí hasičů Ivo Mitáček s tím, že nádoba je však originální. Kovovou nádobu zkoumali experti v laboratoři ve Frenštátě pod Radhoštěm, nebezpečnou chemikálii v ní ale nenašli. Nádoba ležela v telefonní budce poblíž vlakového a autobusového nádraží. Po nálezu ji hasiči uzavřeli do speciálního kontejneru a odvezli na expertizu. Policie ve vyšetřování stále pokračuje a pátrá po osobě nebo osobách, které mohly nádobu do telefonní budky odložit. Mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková dnes ČTK řekla, že policisté v dalších dnech vyslechnou například svědky pondělní události nebo lidi, kteří s takovou látkou pracují.

V Brně se od Nového roku bude konat další Tříkrálová sbírka

V Brně se stejně jako v dalších městech uskuteční od Nového roku do 9. ledna další Tříkrálová sbírka České katolické charity. Loni se jí v krajském městě zúčastnilo přes 600 dobrovolníků, kteří vybrali přes 1,03 milionu korun. Letos se bude v jihomoravské metropoli pohybovat na 650 dobrovolníků jako skupinek Tří králů, sdělila novinářům Michaela Cyprová z brněnské Oblastní charity. "Loňský výtěžek nám umožnil podpořit farní charity, humanitární pomoc a zlepšení péče v zařízeních Oblastní charity Brno," popsala Cyprová. Koledníci zazvoní u dveří, zazpívají koledu, předají malý dárek a nad dveře napíší posvěcenou křídou letopočet a písmena "K(C)+M+B". Tato písmena nejsou jen iniciálami Tří králů, ale latinsky znamenají Christus Mansionem Benedicat, tedy Kristus žehná tomuto domu, popsala Cyprová.

Lidé si posílají novoročenky mailem, firmy jsou věrné klasice

Přestože s koncem roku ubývá pracovních povinností téměř v každé kanceláři, elektronická pošta dostává zabrat snad více než v jiných částech roku. Na posílání vánočních a novoročních přání touto cestou si lidé již zvykli a volí je častěji než klasické pohlednice. Tradiční novoročenky ale stále věnují svým obchodním a pracovním partnerům firmy a instituce, včetně těch státních. I když pošta každým rokem odbaví v prosinci o pětinu více listovních zásilek než v jiných měsících, lidé přáníčka opatřují známkou a vkládají do obálky stále méně často. Každým rokem také pošlou Češi více krátkých textových zpráv přes mobilní telefon - letos na Štědrý den poslali rekordních 53,1 milionu zpráv, o 7,3 milionu více než před rokem. Každý občan České republiky jich tak v průměru zaslal zhruba pět. Klasická "péefka" jsou výsadou sběratelů, záležet si na nich stále dávají lidé s kreativním duchem. Většina lidí také přemýšlí o tom, že poslat esemesku je levnější a jednodušší než zakoupit pohlednici, známku a obálku, či dokonce přání vyrobit a jít s ním na poštu. Úbytek poštovních zásilek v této oblasti však nahrazuje větší zájem o posílání zásilek mezi firmami. Zástupci těchto společností se shodují na tom, že klasické papírové přání je reprezentativnější. Adresátovi také zůstane déle na očích, pokud si kartičku vyvedenou na luxusním papíře, zlatým písmem či technologicky netradičně zpracovanou vystaví na svém pracovním stole. Několika tisíc korun na výrobu a rozeslání firmy nelitují, za udržení povědomí o podniku to prý stojí. Peněz ale nelitují ani státní instituce, přestože jde o prostředky daňových poplatníků.

Počasí

Noc bude zatažená až oblačná, místy se objeví sněhové přeháňky. Teploty klesnou na nulu až -4 stupně.

Ve středu čekáme zataženo a místy sněžení, teploty -1 až +3 stupně.