Zprávy

Z Asie se ozvali další Češi, Česko pohřešuje 15 občanů

Z Asie se ve středu ozvali další Češi, počet pohřešovaných občanů tak klesl na 15. U sedmi z nich - jednoho na Srí Lance a šesti v Thajsku - zůstávají vážné obavy, že zemřeli. Ve středu to po jednání krizového štábu oznámil ministr zahraničí Cyril Svoboda. Vyzval zároveň rodiny nezvěstných lidí, aby souhlasily se zveřejněním jmen svých blízkých. Díky tomu by totiž ministerstvo zahraničí mohlo získat nová svědectví o osudu a pohybu těchto lidí. "Zveřejnit jména bez souhlasu nemůžeme," zdůraznil Svoboda. Ministerstvo chce vyčerpat veškeré možnosti k nalezení lidí dříve, než případně započne právní jednoroční proces prohlášení za zemřelého.

Svoboda zároveň zopakoval, že se nezměnil počet potvrzených českých obětí ničivého zemětřesení v jihovýchodní Asii. Stále zůstává jedna oběť. V Thajsku je nyní pohřešováno celkem 12 lidí, na Srí Lance dva, z toho jeden je český buddhistický mnich, a v Barmě jeden, který je rovněž mnich. U obou je snad naděje, že žijí. Náměstek ministra Pavel Svoboda doplnil, že i když počet pohřešovaných klesá, seznam nemusí být úplný. "Mohou být osoby, které nekomunikují," podotkl náměstek.

K pomoci regionu postiženému katastrofou šéf české diplomacie uvedl, že nejlepší postup pro lidi, kteří chtějí vyjádřit solidaritu, je zaslat peněžní obnos na některou ze sbírek. Ministerstvo rozhodně nedoporučuje, aby se lidé vydávali pomáhat sami na vlastní pěst. "Měli jsme jeden případ, kdy odcestovali dva dobrovolníci, kteří neuměli ani anglicky. Tak takhle určitě ne," dodal náměstek.

Česká republika uctila oběti přírodní katastrofy v Asii

Česká republika ve středu spolu s dalšími evropskými zeměmi uctila oběti přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii. Na úřadech visely vlajky na půl žerdi, zvonily zvony, rozezněly se také sirény, které však měly na středeční poledne naplánovánu pravidelnou zkoušku. Někteří lidé drželi tři minuty ticha, jiní však o pietě vůbec nevěděli. V ulicích měst se akce nijak podstatně neprojevila.

Například v centru Prahy znění sirén za oběti neštěstí téměř nikoho nezaujalo. Na Václavském v náměstí proudily davy cizinců, kteří vesměs o akci nevěděli. Podobně tomu bylo i v dalších městech, třeba v Plzni, v Českých Budějovicích a v Brně. Brňané sirénám a zvonům nevěnovali pozornost, dál kráčeli po pěší zóně, bavili se mezi sebou, hovořili do mobilních telefonů. Jana Hradecká z Českých Budějovic o akci vůbec nevěděla. "Určitě bych se k tomu připojila. Už jsme poslali několik SMS zpráv," řekla ČTK. V Hradci Králové v poledne na minutu zastavily všechny autobusy a trolejbusy. Na krátkou dobu byl přerušen provoz hromadné dopravy také v Ústí nad Labem. V Olomouci uctili památku mrtvých i hasiči. Před centrální budovu požární stanice vyjeli s výjezdovou technikou se zapnutými majáky.

Ve školách přerušili učitelé na tři minuty výuku. "S dětmi jsme o tragédii hovořili i v hodinách. Velmi to prožívají, mají o události řadu informací," řekla ČTK ředitelka olomoucké základní školy Hálkova Božena Vítková.

Obětem katastrofy vzdali hold rovněž zaměstnanci některých firem, například jaderné elektrárny Dukovany. Zmlkli i pracovníci turistických informačních center v Harrachově. "Klienti nás pochopili," řekla provozovatelka středisek Eva Zbrojová. Některé společnosti se k této akci připojily symbolicky, jiné vůbec. "My musíme pracovat bez přestání," řekl ČTK pracovník jednoho z pražských podniků rychlého občerstvení. Část firem s nepřetržitým provozem argumentovala tím, že přerušení práce není technicky možné, neúměrně by prý vzrostly náklady.

Česká televize a televize Nova odvysílaly spot připomínající katastrofu s čísly kont na pomoc postiženým. Na 20 vteřin v poledne utichl Český rozhlas.

K uctění památky obětí řádění přírodního živlu v jihovýchodní Asii vyzvala občany v úterý vláda. Některé úřady poukazovaly na to, že se o pietní akci dozvěděly pouze z médií. Jiné dostaly oficiální informace.

Češi už na pomoc jihovýchodní Asii vybrali přes 90 milionů korun

Na kontech veřejných sbírek na pomoc katastrofou postižené jihovýchodní Asii už se shromáždilo přes 90 milionů korun. Humanitární organizace, které sbírky vyhlásily, část prostředků ještě využijí na materiální pomoc. Připravují už i projekty na obnovu zasažených oblastí. Český stát uvolnil na pomoc Asii 15 milionů korun, dalších 200 milionů chce poslat na dlouhodobé rozvojové programy.

Nejvíce zatím ve sbírce shromáždila nadace ADRA, především díky velkému zájmu veřejnosti o možnost zasílat drobné částky prostřednictvím mobilních telefonů. Ke středeční desáté hodině dopolední evidovala ADRA přes 880.000 došlých dárcovských zpráv. "I s vrácenou daní z přidané hodnoty to znamená částku 28,8 milionu korun," řekl ČTK ředitel nadace Vítězslav Vurst. Státní správa se v úterý po jednání s operátory rozhodla zvýšit pomoc regionu i o tuto daň - prozatím podle dostupných informací činí částka zhruba pět milionů korun. Přímo na konto sbírky lidé už nadaci poslali 9,2 milionu korun.

Na kontech sbírky společnosti Člověk v tísni se doposud sešlo 32,5 milionu korun, Česká katolická charita má na účtu už téměř 12 milionů. Český výbor pro Dětský fond OSN (UNICEF), který pomáhá především malým obětem katastrofy, zatím shromáždil 4,7 milionu korun. Do fondu humanity Českého červeného kříže lidé přispěli téměř třemi miliony korun. Senátní sbírku vyhlásil i předseda horní komory Přemysl Sobotka, sbírku nově organizuje například i společnost Maltézská pomoc. Podporu a spolupráci postižené oblasti nabízí vedle jednotlivců také řada obcí a firem.

Prezidentský pár dal na pomoc jihovýchodní Asii 150 000 korun

Prezident Václav Klaus s manželkou Livií přispěli na pomoc jihovýchodní Asii postižené katastrofálním zemětřesením částkou 150 000 korun. Prezident předal indonéskému velvyslanectví v Praze 100 000 korun, první dáma zaslala thajskému zastupitelskému úřadu 50 000 korun. Oznámil to mluvčí Hradu Petr Hájek. Klaus spolu s finančním darem poslal indonéskému velvyslanci dopis, v němž vyjádřil hluboké pohnutí nad následky přírodní pohromy a vyjádřil soustrast indonéskému prezidentovi a vládě. "Mohu Vás ujistit, že lidé v České republice stojí v této tragické chvíli Vaší historie za Vámi a jsou připraveni pomoci," uvedl český prezident.

Předseda Senátu: Pomozme těm, kteří katastrofu v Asii přežili

K pomoci těm, kteří přežili přírodní katastrofu v jihovýchodní Asii, senátory vyzval předseda horní komory Přemysl Sobotka. "Nezapomeňme na nejméně 150.000 obětí. Těm však bohužel nikdo nemůže pomoci. Pomozme těm, kteří přežili. Pomoc nutně potřebují," uvedl Sobotka v úvodu středeční schůze Senátu. Katastrofa podle něj změnila "náš pohled na svět, hlavně na přírodní zákony". "Ty totiž nikdy nebudeme ovládat, těm se musíme přizpůsobit," konstatoval. Sobotka uvedl, že Senát se rozhodl jako jeden z prvních založit konto na pomoc postiženým zemím. Vybrané peníze mají sloužit k financování mobilní dětské nemocnice, kterou chce obecně prospěšná společnost Hand for help vyslat mezi 10. až 15. lednem na Srí Lanku. Tento ostrovní stát patří k nejpostiženějším zemím, zahynulo zde přes 46.000 lidí. Pomoc je podle Sobotky koordinována s ministerstvem zahraničí. Šéf české diplomacie Cyril Svoboda senátorům za jejich pomoc poděkoval.

Také Sobotka poděkoval těm, kteří již přispěli na senátní konto i na jiná konta. Například 14 senátorů KDU-ČSL kromě individuálních příspěvků mezi sebou vybralo 42 000 korun a poslalo je na konto České katolické charity. Předseda sedmi senátorů ČSSD Jan Rakušan oznámil, že jeho klub kromě jiných peněžních darů přispěje na senátní konto částkou 35 000 korun. Členové dalších frakcí zvolili individuální přístup.

Meziříčská škola upeče zákusky; výtěžek z prodeje věnuje Asii

Nejméně osm stovek malých zákusků z ořechového těsta upečou během tohoto týdne kuchařky v základní škole v Šafaříkově ulici ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Žáci je poté zabalí a prodají v ulicích města. Výtěžek z prodeje škola věnuje ve prospěch obětí nedávné přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii. Sladkosti bude prodávat asi 40 skupinek školáků. Lidé si jeden kus budou moci zakoupit nejméně za deset korun. Malí prodejci vyjdou do ulic od pátku až do neděle. "Kdyby jim zásoby došly, můžeme příští týden upéct další," uvedl ředitel školy Jiří Hruška. Prodej zákusků ale není jedinou pomocí, kterou žáci zorganizovali. Ředitel školy se sešel s předsedy třídních samospráv a společně se dohodli, že žáci obyvatelům v postižených oblastech věnují 1200 korun z dobrovolného vstupného na předvánoční besídku. K nim také přidají 400 korun, které získali sběrem starého papíru. Školáci i učitelé se také v pravé poledne přidali k pietním třem minutám ticha.

ČSÚ: Listopadová bilance obchodu má poprvé za deset let přebytek

Zahraniční obchod skončil v listopadu přebytkem 5,2 miliardy korun. Analytici přitom počítali se schodkem šest miliard. Jde o první kladnou listopadovou bilanci za poslední desetiletí, oznámil Český statistický úřad. Za rekordním výsledkem stojí výrazný růst vývozu elektrotechniky a automobilů. Vývoz byl již šestkrát v tomto roce vyšší než dovoz, listopadový přebytek obchodu je ale nejvýraznější. V říjnu skončil obchod s cizinou schodkem 4,1 miliardy korun a loni v listopadu činil deficit 8,4 miliardy korun. Exportérům se v listopadu opět dařilo uplatnit zejména na trzích Evropské unie, vzájemná bilance s těmito státy vykázala přebytek 25,5 miliardy korun. Vývozci našli své odběratele především na Slovensku a v Německu. Se zeměmi mimo EU skončilo saldo schodkem 20,3 miliardy korun.

Marek: Za překvapivým obchodním přebytkem je nízký růst dovozů

Za překvapivým přebytkem listopadové obchodní bilance stojí zejména nečekaně nízký růst dovozů, řekl ČTK hlavní ekonom Patria Online David Marek. Obchodní přebytek tak podle něj nemusí být až tak příznivou zprávou, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mohl by totiž naznačovat, že investiční aktivita v Česku zpomaluje. "Výsledek je překvapivý, ale nemusí být interpretován jako příznivá zpráva," komentoval údaje Marek. Dovozy se meziročně zvýšily pouze o 20 procent, zatímco vývozy vzrostly o 33 procent. V předchozích měsících přitom šly většinou dovozy a vývozy ruku v ruce. "Disproporce je největší ve skupině stroje a dopravní prostředky, což může indikovat zpomalení investiční aktivity v Česku," řekl. Přebytek tak může být spojen nejen s excelentním výkonem vývozů, ale také se zpomalením růstu ekonomiky. Teprve další měsíce podle něj ukážou, která z těchto dvou interpretací je správná.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec má ochranku

Ministra spravedlnosti Pavla Němce na základě rozhodnutí vlády opět hlídá policejní ochranná služba. Kvůli obavám o jeho život to před Vánocemi navrhl ministr vnitra František Bublan. Návrh vzešel z vyhodnocení bezpečnostní situace spojené s funkcí ministra spravedlnosti a vláda znovu zařadila jeho funkci na seznam takzvaných chráněných osob, uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Vláda před rokem rozhodla, že ministr spravedlnosti nebude mít nárok na stálou policejní ochranu. Ztotožnila se tehdy s názorem ministerstva vnitra, že šéfovi justice nehrozí takové nebezpečí, aby musel být trvale střežen. Ministru spravedlnosti byla ochranka přidělena v roce 2001. Tehdy úřad zastával Jaroslav Bureš, který v té době dostával velké množství anonymních výhrůžek. Burešovi nástupci v ministerském křesle však již ochranku nepoužívali.

Policejní ochranná služba poskytuje trvalou ochranu prezidentovi, předsedům obou parlamentních komor, premiérovi a ministrům vnitra, zahraničí a nyní znovu i spravedlnosti. Ochranku má i ministr obrany, toho však podle standardů NATO hlídá vojenská policie. Podle zákona o zabezpečení bývalých prezidentů má na policejní ochranu nárok také bývalá hlava státu po dobu pěti let po skončení mandátu. Ministr vnitra navíc může přidělit ochranku komukoliv, například důležitým svědkům, politikům nebo podnikatelům, kteří se cítí být ohroženi.

Ministerstvo financí: Stát loni vybral na daních o 38 miliard více než v roce 2003

Stát loni vybral na daních 558 miliard korun, což je o 38 miliard korun více než v roce 2003. Daně i přesto nebyly hlavní příčinou, proč byl schodek rozpočtu proti očekávání nižší o 21 miliard korun. Na poklesu schodku se daně podílely částkou 1,4 miliardy korun, zbytek tvořily vyšší kapitálové příjmy, dotace a nižší výdaje státu. Vyplývá z informací ministerstva financí.

Vláda loni hospodařila se schodkem 93,5 miliardy korun, zatímco deficit schválený Poslaneckou sněmovnou činil 115 miliard korun. Příjmy státu dosáhly 769,3 miliardy korun a proti plánu byly o 15,3 miliardy korun vyšší. Naopak výdaje byly 862,8 miliardy korun a vláda tak ušetřila 6,2 miliardy Kč.

Nejlépe se dařilo vybírat daň z přidané hodnoty, ze které do státní pokladny přišlo přes 140 miliard korun. To je meziročně o 14 miliard korun více a o 7 miliard Kč více, než vláda doufala. Pomohlo jí především loňské přeřazení telefonování, internetu, restaurací, kadeřníků a většiny ostatních služeb do vyšší sazby DPH. Společnosti na dani z příjmu odvedly 85,5 miliardy korun a lidé 95,2 miliardy korun. Obě částky jsou proti plánu nepatrně vyšší. Kvůli loňskému zvýšení spotřebních daní stát vybral meziročně o deset miliard korun více, ale o 1,3 miliardy Kč méně, než očekával. Nejhůře skončil výběr majetkových daní. Stát na nich získal 10,4 miliardy Kč, tedy proti plánu o čtyři miliardy korun méně. Při sestavování rozpočtu totiž experti počítali se zrušením některých osvobození u daně z převodu nemovitostí, ke kterým nakonec nedošlo. Samotná sazba daně se navíc snížila z pěti na tři procenta.

Velvyslanectví v Bagdádu budou dál hlídat policisté jednotky URNA

České velvyslanectví v Bagdádu budou i letos chránit policisté z Útvaru rychlého nasazení (URNA). Důvodem je špatná bezpečnostní situace v Iráku, která se podle odhadu diplomatů bude nadále zhoršovat. Počet policistů, kteří by měli v Bagdádu být, odmítlo vnitro z bezpečnostních důvodů zveřejnit.

Příslušníci speciální policejní jednotky v Bagdádu chrání velvyslance Martina Klepetka, diplomaty i budovu českého zastupitelského úřadu. Vláda by měla na ochranu pracovníků českého zastoupení v Bagdádu vyčlenit téměř 24 milionů korun. Irák patří k zahraničněpolitickým prioritám České republiky, a proto je nutné zde udržet diplomatické zastoupení v co největším rozsahu.

Ombudsman navrhuje zvážit vedení D8 přes České středohoří dlouhým tunelem

Ombudsman Otakar Motejl dal za pravdu ekologům, kteří tvrdí, že úřady postupovaly nezákonně při prosazování trasy dálnice D8 z Čech do Drážďan přes České středohoří. Ve stanovisku z konce prosince, které sdružení Děti Země ve středu předalo novinářům, ombudsman tvrdí, že byl porušen zákon o posuzování vlivu na životní prostředí a doporučuje znovu zvážit variantu, podle které by dálnice chráněným územím vedla 3,35 kilometru dlouhým tunelem Kubačka namísto dvěma kratšími. Motejl tak podpořil ekology na cestě ke kompromisu, který se po dlouhých letech sporů sdružení s ministerstvem dopravy o dálnici rýsuje. Před Vánoci sdružení v jednání s Ústeckým krajem a ministerstvem slíbilo, že pokud úsek dálnice přes nejcennější část středohoří povede tunelem Kubačka, stáhne všech šest žalob, které podalo v souvislosti se schvalováním tohoto úseku dálnice. O změně trasy bude 26. ledna hlasovat zastupitelstvo Ústeckého kraje.

Výjimku pro vedení dálnice chráněným územím vydal exministr životního prostředí Miloš Kužvart, podmínil ji splněním mnoha požadavků, z nichž některé už nyní ministerstvo dopravy neplní. Podle ombudsmana měla být koncepce rozvoje dálniční sítě do roku 2005, do které D8 spadala, posouzena podle zákona o vlivech na životní prostředí, což se nestalo. Stanovisko zaslal Motejl soudům, které mají na stole žaloby ekologů. Sdružení ho chce zaslat i nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové. V stanovisku ombudsman doporučuje účinně prosazovat takové úpravy stavby, které zmírní její vliv na krajinný ráz. Kritizuje také skutečnost, že vláda na severu Čech nepodporuje přepravu kamionů po železnici, jak slíbila v roce 2000. Tehdy se zavázala posílit systém přepravy kamionů z Lovosic do Drážďan po železnici, ten však naopak přestal existovat.

Senát: Česká pošta nezíská monopol na doručování adresné reklamy

Česká pošta nemůže kvůli legislativě Evropské unie získat jednoznačnější monopol na doručování adresných reklamních nebo propagačních zásilek, takzvaných direct-mailů. Shodl se na tom Senát, který proto příslušnou novelu zákona o poštovních službách vrátil k novému projednání poslancům.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář přiznal, že podle směrnice Evropské komise "dosažený stupeň liberalizace na poštovním trhu již nemůže být žádným způsobem členskou zemí snížen". Pokud by byla přijata úprava schválená sněmovnou, je vysoce pravděpodobné, že by Česká republika čelila sankcím ze strany Evropské komise, dodal Mlynář, který byl původně pro zavedení jasnějšího monopolu České pošty na direct-maily.

Tato oblast reklamního trhu je považovaná za velmi lukrativní. Direct-maily tvoří poměrně významnou část příjmů České pošty, uvedl ministr. Senátor Miroslav Škaloud z evropského výboru k tomu uvedl, že Česká pošta dosahuje na reklamních zásilkách obratu 800 milionů korun, avšak konkurenti ji určitě o celou částku nepřipraví. Senátor podotkl, že EU počítá s úplnou liberalizací poštovního trhu do roku 2009.

Na Šumavě vzniká přeshraniční spolupráce

Šumavský národní park rozšíří spolupráci se sousedním národním parkem Bavorský les. Na konci loňského roku se na tom dohodli ředitelé správ obou parků. Jedním z hlavních cílů nové spolupráce je sjednocení systému ochrany přírody. Spolupráce parků byla dosud spíše formální. V Bavorském lese dostávala přednost příroda, zatímco na Šumavě se prosazovala takzvaná aktivní ochrana lesa, která byla trnem v oku mnoha ekologických aktivistů. V budoucnu by podle něj mohla dokonce vzniknout přeshraniční biosférická rezervace. Šumavský a bavorský park nyní navíc ustaví několik pracovních týmů pro projekty k ochraně přírody, vzdělávání a pro styk s veřejností.

Sport

Roman Šebrle je třetím nejlepším atletem Evropy. V anketě Evropské atletické federace předstihli olympijského vítěze pouze švédský trojskokan Christian Olsson, který obhájil titul, a jeho krajan výškař Stefan Holm. V ženské kategorii zvítězila Britka Kelly Holmesová, která v Aténách vybojovala dvě zlaté medaile.

Počasí

Ve čtvrtek bude zataženo s občasným deštěm, ve vyšších polohách se sněžením. Během dne se bude oblačnost protrhávat. Teploty 4 až 8 stupňů, na horách kolem nuly. Vítr bude mít v nárazech rychlost až 50 kilometrů za hodinu.