Zprávy

Česko podporuje politickou orientaci nového vedení Ukrajiny

Česká vláda podporuje směr politiky, kterou prezentuje současné vedení Ukrajiny. Zároveň podporuje i její orientaci na euroatlantické vztahy. O konkrétních formách je ovšem v této chvíli předčasné hovořit. ČTK to řekl premiér Stanislav Gross po jednání s předsedou ukrajinského parlamentu Volodymyrem Lytvynem. "Ukrajina je velká země a pro nás, jako pro členskou zemi Evropské unie je nejen jedním z klíčových politických partnerů, ale má velký význam také z hlediska obchodních zájmů. Musí nám přitom záležet na evropské orientaci Ukrajiny. Nestabilní Ukrajina by byla něco, co ohrozí stabilitu celé Evropy," zdůraznil Gross. Upozornil, že Ukrajina znamená také velký trh, na němž se mohou prosadit české produkty. "Máme obrovské příležitosti vzhledem k historickým vazbám. Máme i určitou konkurenční výhodu, kterou bychom měli umět využít," konstatoval.

Na jednání, které bylo prvním setkáním českého premiéra s oficiální ukrajinskou delegací po loňské krizi vyvolané zfalšováním výsledků voleb ukrajinského prezidenta, byl nastolen mimo jiné problém nelegální migrace. "Je to problém pro českou ekonomiku i pro ekonomiku Ukrajiny. Možná ještě důležitější je ale problém lidské důstojnosti a podmínek, ve kterých ukrajinští občané, kteří zde pracují nelegálně, musí pobývat a pracovat. Je to věc, která nás nemůže nechat lhostejnými. To jsou klíčové důvody, proč se budeme snažit s novou ukrajinskou administrativou spolupracovat, abychom postupně odstraňovali tento problém," řekl.

Česká republika podporuje návrh ukrajinské strany na zjednodušení vízového režimu mezi oběma státy a bude na něm pracovat. Zároveň ale musí v této záležitosti respektovat pravidla Evropské unie. Po jednání s předsedou ukrajinského parlamentu Volodymyrem Lytvynem to řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Pro Čechy by se podle něj mohla víza zrušit a Ukrajinci by je získávali bezplatně a zároveň by se zjednodušil režim jejich vydávání. "Chceme udělat všechno pro to, aby se mohlo bez překážek cestovat z jedné země do druhé. Je ale třeba respektovat dohodnutí pravidla Evropské unie. Až vstoupíme do Schengenu, pak ten režim bude odpovídat schengenskému systému," uvedl. O termínu zjednodušení vízového režimu podle Svobody zatím mluvit nelze. "Společná politická vůle tady je, ale experti to musí připravit," poznamenal.

Gross: Nehodlám odstupovat na základě uměle vyvolané kauzy

Předseda vlády Stanislav Gross nehodlá kvůli kauze svého pražského bytu odstupovat z funkce. Před poslanci při čtvrtečních interpelacích prohlásil, že kauza koupě jeho bytu a spekulací o finančních zdrojích pro podnikání jeho ženy Šárky je uměle vyvolaná. Zopakoval, že si nechá udělat bezpečnostní prověrku na nejpřísnější stupeň, což zahrnuje i prověření osob žijících v domácnosti. Znovu také uvedl, že společnost jeho manželky požádala o prověření svého hospodaření finanční úřad.

V odpovědích na interpelace Gross ve čtvrtek znovu odmítl i spekulace ohledně původu šesti milionů korun, za které firma Denna Production, kterou vlastní jeho manželka Šárka, koupila v Praze dům. Nákup byl podle něj hrazen bankovním úvěrem, což je doložitelné. Ani koruna podle něj v tomto obchodě nešla hotovostně a celá transakce na koupi domu, ale i na složení jistiny při založení společnosti s ručením omezeným, byla realizována bankovními převody. Peníze jsou, řekl, křišťálově čisté.

Odmítl rovněž obvinění ohledně původu peněz, za které jeho žena koupila v červenci 2001 pozemek o rozloze deset tisíc metrů čtverečních u Velkých Popovic za Prahou. Cena byla 400.000 korun. Gross zdůraznil, že koupi nijak netajil, protože ji uvedl do soupisu přiznání majetku, který poslanci předkládají senátnímu mandátovému a imunitnímu výboru. Zemědělské pozemky, jak řekl, kupoval ze spekulativních důvodů, protože věřil, že po vstupu do EU ceny porostou.

Gross také nevidí důvod, proč by měl zveřejňovat obsahy smluv o půjčce mezi jím a jeho strýcem Františkem Vikem a Vikem a dalším z věřitelů Rostislavem Rodem. "Každý ví, že podle právních předpisů se mohou půjčky sjednávat ústně, nevidím tedy důvod, že bych měl něco nyní dokladovat," řekl premiér. Dodal, že mezi ním a jeho strýcem písemná smlouva nebyla, což je podle něj v rodinách běžné. Podotkl, že rodina je mu přednější než jeho politická kariéra.

Opoziční ODS vysvětlení premiéra Grosse při interpelacích neuspokojilo. ODS nicméně neplánuje vyvolat parlamentní hlasování o nedůvěře Grossově vládě. "Pan premiér vyloženě neodpovídal na otázky, které mu byly položeny. Odváděl pozornost úplně někam jinam," řekl novinářům po interpelacích místopředseda ODS Ivan Langer. Přiznal, že nedokáže říct, co bude ODS v kauze Grossova bytu dál podnikat.

Rod prý prodal směnku od Grossova strýce předsedovi České pravice

Rostislav Rod, kterému Grossův strýc František Vik dluží 900.000 korun, údajně prodal směnku za tutéž cenu předsedovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi. Peníze ale zatím Rod nedostal - podle Simkaniče se dohodli na odložené splatnosti do doby, než bude mít Česká pravice dost finančních prostředků. "Mediální štvanice na mě a moji rodinu mě přinutila směnky se skutečně zbavit. Prodával jsem sice jako osoba dobrovolně, ale jako podnikatel pod novinářským tlakem. Proto jsem bohužel také nic nevydělal," sdělil ČTK Rod. Uvedl také, že celou záležitost předá k posouzení právnímu zástupci. Informaci o obchodu oznámil Simkanič v prohlášení, které médiím zaslal z e-mailové adresy s Rodovým jménem. Simkanič ČTK řekl, že směnku od Roda koupil, protože mu vadí přístup médií k případu nákupu Grossova bytu. "Rozhodl jsem se pokusit ukončit tuto štvanici a dohodl se s panem Rodem na odkoupení směnky, a to za stejnou sumu, která byla původním předmětem půjčky - tedy za 900.000 korun," uvedl Simkanič v prohlášení. Směnku prý ihned poté roztrhal. Soudí, že tedy "premiér od tohoto okamžiku na základě strýcovy směnky nikomu nic nedluží de iure".

Simkanič odmítl naznačované úvahy, že v kauze sehrály roli jeho úzké vazby k ODS. "To je moje osobní iniciativa," řekl Simkanič. "Dal jsem tímto krokem premiérovi prostor a možná poslední šanci, aby relativně důstojně odstoupil z funkce. Teprve pokud to neudělá, tak jsem připraven ho požádat o slyšení a vysvětlit mu, proč by to udělat měl," uvedl Simkanič.

Koupi Grossova bytu začne zřejmě brzy prověřovat policie

Aférou spjatou s bytem premiéra Stanislava Grosse na pražském Barrandově se zřejmě brzy začne zabývat policie. První podnět k prověření nejasností kolem koupě bytu podal jeden z občanů. Pražské městské státní zastupitelství ve středu obdrželo trestní oznámení. Další trestní oznámení připravuje také předseda spolku Šalamoun John Bok.

Oznamovatel z řad občanů podezírá premiéra, jeho manželku Šárku Grossovou a strýce Františka Vika z trestných činů přijímání úplatku, krácení daní a nadržování. "Trestní oznámení je nyní zapisováno do rejstříku a bude přiděleno referentovi k dalšímu postupu," dodala náměstkyně zastupitelství Štěpánka Láznová.

Trestní oznámení pro podezření z krácení daní a podvodu chystá i Bok. "Podám i podnět na finanční úřady, aby prověřily daňová přiznání Grosse, strýčka a bývalého novináře (Rostislava Roda)," řekl ČTK. "Jestli to v daňovém přiznání není, tak je to podvod a 900.000 korun buď nebylo vypůjčeno, nebo nebyly daňově přiznány," uvedl. Vyjádřil podiv nad tím, že státní zastupitelství nezahájilo prověřování případu samo. "V médiích je dostatek informací, které by v jiných případech už vedly k obvinění nebo k zahájení šetření," míní. Celý skandál navíc podle Boka zavání i podezřením z korupce. Byty v dané lokalitě jsou prý mnohem dražší než cena, kterou uvedl Gross. "Bylo mi sděleno, že firma, která prodala byt Grossovi, má zájem o různé zakázky," naznačil Bok.

Syndikát novinářů: Útoky politiků na novináře jsou znepokojující

Záměr premiéra Stanislava Grosse žalovat Mladou frontu Dnes a Respekt, ale také snaha ministra kultury Pavla Dostála zpřísnit tiskový zákon znepokojily Syndikát novinářů. Hrozby žalobami a novelizacemi nepatří podle něj do korektního vztahu mezi oběma profesemi. "Povinností politiků je řádně vysvětlit původ jejich majetku. Pokud novináři upozorňují na nejasnosti, je to jejich legitimní práce," uvedl syndikát ve svém stanovisku. Podle syndikátu české zákony dostatečně umožňují všem občanům ochranu osobnosti a její soudní vymáhání. Stejný názor ve středu ČTK potvrdili také oslovení mediální odborníci. Syndikát navíc připomněl, že Gross měl v současné aféře možnost plně využít práva na odpověď, ale neučinil tak.

Myšlenku novely tiskového zákona, která by zohlednila právo lidí hájit své dobré jméno, vznesl Dostál ve sněmovně hned poté, co Gross před poslanci odmítl zpochybňování původu peněz na pořízení svého bytu. "Je smutné, že se k volání po omezení podmínek novinářské práce připojil i ministr kultury jako bývalý novinář," uvedl syndikát. Také mnozí politici jsou ale k Dostálovu návrhu přinejmenším zdrženliví. Obavu, aby aféry kolem nejasného financování Grossova luxusního pražského bytu nevyužili sociální demokraté a komunisté ke zpřísnění tiskového zákona, vyjádřil i politolog Bohumil Doležal. "To by byl vrchol," uvedl.

Česko v březnu posílí o 40 vojáků svůj kontingent v Afghánistánu

Česká republika v březnu posílí o 40 vojáků svůj kontingent v Afghánistánu. Nový útvar má působit v okolí Fajzabádu na severu země v takzvaných provinčních rekonstrukčních týmech pod hlavičkou NATO. "Tým je veden Němci, s nimi a Čechy tam budou také Dánové," řekl ve čtvrtek ministr obrany Karel Kühnl. Rekonstrukční útvar bude mít v provincii Badakšan na starosti hlavně zajištění bezpečnosti oblasti, ochranu mezinárodních jednotek a spolupráci s místními obyvateli.

Od loňského března má Česko v Afghánistánu jen tým vojenských specialistů, kteří v rámci alianční mise ISAF pracují v Kábulu. Mají na starosti vyhledávání a zneškodňování výbušnin a munice a také meteorologická a geografická pozorování. Současný patnáctičlenný 2. kontingent odletěl z Prahy loni v září. V průběhu letošního roku bude i tato jednotka rozšířena, počítá se s dalšími několika desítkami vojáků. Posílení účasti v Afghánistánu pro letošní rok již v prosinci schválil parlament. Na přelomu let 2006 a 2007 se Češi navíc možná ujmou hlídání kábulského letiště, k čemuž bude potřeba další stovka vojáků.

Emmerová: Vláda projedná koncepci zdravotní péče za dva až tři týdny

Vláda projedná koncepci zdravotní péče za dva až tři týdny, kdy skončí schůze Poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek to řekla ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Ministři se jejím materiálem na středečním večerním zasedání vůbec nezabývali a odložili ho bez určení data, kdy přijde opět na program. "Po předchozí domluvě to doporučil premiér Stanislav Gross," vysvětlila ministryně. Také podle ní bude vhodnější věnovat tak zásadnímu materiálu spíše dopolední či odpolední hodiny. "Večerní jednání nebylo shledáno jako příznivé, vedlo by to k omezení diskuse; je na ni třeba čas, kdy jsou všichni čerství a nespěchají domů už si konečně lehnout," řekla a dodala, že ona svůj slib splnila a text do konce ledna odevzdala.

Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka však vláda spíše hledala společenský důvod, jak koncepci "odložit k ledu". ČTK řekl, že pojišťovnám v materiálu chybělo jakékoliv ekonomické srovnání, dopady návrhů a návod, jak bilanci systému narovnat. Pojišťovny jsou připraveny poskytnout své podklady a výpočty, které k doplnění budou potřeba.

Poslanci dali šanci návrhům na zvýšení poplatků za TV a rozhlas

Návrhy na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dostaly od sněmovny šanci, vyhráno ale nemají. Poslanci je na čtvrteční schůzi nezamítli, což znamená, že je projednají ve výborech a za několik měsíců by o nich mohli rozhodnout. V minulosti podporovala zvýšení poplatků koalice, opozice byla proti. Názory na to, zda veřejnoprávním médiím přidat, nebo ne, se ale různí i v rámci jednotlivých politických klubů.

Poplatky nerostly od roku 1997. Ve hře jsou nyní hned dvě poslanecké novely. První počítá se zvýšením televizních poplatků ze 75 na 100 a rozhlasových z 37 na 45 korun měsíčně. V budoucnu by je měla vláda automaticky zvyšovat v závislosti na inflaci. Za poplatníka návrh považuje každou domácnost, která odebírá elektřinu. Povinnosti platit by se lidé mohli zbavit čestným prohlášením, že nemají rozhlasový či televizní přijímač. Novelu předložila skupina vládních poslanců. Druhá novela předpokládá pouze jednorázové zvýšení poplatků za rozhlas. Vypracovali ji tři sociální demokraté v čele s Ladislavem Skopalem a je pojistkou pro případ, kdy by návrh na zvýšení obou poplatků opět zkrachoval. Skopal věří, že by se pak našlo dost hlasů aspoň pro zvýšení rozhlasových odvodů. Spory vždy vyvolávala především otázka, zda zvýšit televizní poplatky.

Nemocnice špatně třídí odpady

Česká inspekce životního prostředí při loňských kontrolách odhalila, že nemocnice špatně třídí své odpady. Hlavním zjištěním je, že zdravotnická zařízení nedbají na třídění hned v ordinacích. Mezi nemocnicemi, kterým už inspektoři vyměřili pokuty od 30.000 do 200.000 korun, jsou například nemocnice v pražských Střešovicích, Prostějově, Jindřichově Hradci, Jihlavě, Havlíčkově Brodě a Pelhřimově. Z 29 kontrolovaných zařízení jich porušilo zákon o odpadech šestnáct, řekl novinářům ředitel inspekce Jan Slanec. Další téměř stovka zdravotnických zařízení porušila zákon, když si neověřila, jestli má jejich smluvní partner povolení pro nakládání s nebezpečnými odpady. Odpad z 96 poliklinik a nemocnic pak zpracovávala dva měsíce firma Idos v likvidaci, kdy k tomu neměla oprávnění. Protože společnost byla pod kontrolou inspektorů, odpad neskončil na černé skládce, ale nemocnice porušily zákon. Za to jim ve správním řízení hrozí pokuty.

ČSA loni přepravily rekordních 4,34 milionu cestujících

České aerolinie loni přepravily rekordních 4,34 milionu cestujících, zatímco v roce 2003 to bylo 3,6 milionu a o rok dříve tři miliony osob. ČTK to sdělila mluvčí ČSA Jitka Novotná. Podle předběžných finančních výsledků by dopravce za loňský rok měl vykázat zisk přes 250 milionů korun. Proti plánu je tak zisk nižší. Původně podnik očekával zisk 622 milionů korun po zisku 70 milionů v předchozím roce. Vzhledem k razantnímu zvýšení cen ropy a leteckého paliva však ČSA avizovaly růst nákladů až o 900 milionů korun. Objevovaly se také informace, že by dopravce mohl být kvůli drahému palivu ve ztrátě i za loňský rok. Podle Novotné však ČSA kromě zvýšení počtu cestujících o více než pětinu a stejně rychlého nárůstu počtu letů, stouply také výnosy z charterové dopravy a zvýšily se výnosy za přepravu zboží a pošty.

Za podvody s LTO stráví podnikatel definitivně 10 let ve vězení

Za machinace s lehkými topnými oleji (LTO) si podnikatel Luděk Havránek odpyká ve vězení definitivně 10 let. Ve čtvrtek o tom rozhodl Vrchní soud v Olomouci, který tak zamítl Havránkovo odvolání. Podle obžaloby muž krácením daně stát připravil společně s druhým podnikatelem Jaroslavem Málkem zhruba o 160 milionů korun. Případ Málka, který dostal osm let, bude vrchní soud projednávat samostatně. Podle rozsudku byl Havránek jedním z organizátorů transakcí, při kterých překupníci využívali mezer v zákonech. Jeho společník Málek pak stál na samém konci řetězce.

Janíček měl na těle 29 ran, nebyly ale příčinou smrti

Zástupce ředitele pražské policie Zdeněk Janíček, který v pondělí tragicky zemřel, měl na těle 29 bodnořezných ran. "Rány nebyly hluboké a nebyly příčinou smrti, tou bylo jednoznačně oběšení," řekl ve čtvrtek ČTK státní zástupce Michal Zachystal. Potvrdil, že z pitvy nevyplynulo cizí zavinění Janíčkovy smrti. Janíček byl nalezen mrtev v pondělí ve svém bydlišti v Praze 4. Oběsil se ve sklepě domu. Policie nyní ale prověřuje, zda ho k sebevraždě někdo nepřiměl, či zda se na jeho dobrovolném odchodu ze světa někdo nějakým způsobem nepodílel. "Tyto verze se prověřují," uvedl Zachystal. K možným důvodům Janíčkovy sebevraždy se zatím odmítl vyjádřit. Uvedl, že ještě nemá k dispozici celou pitevní zprávu a čeká i na výsledky toxikologických testů.

Česká obchodní inspekce loni zabavila padělky za rekordních 944 milionů korun

Padělané zboží v rekordní hodnotě 943,6 milionu korun zabavili loni na tuzemských tržnicích a v obchodech pracovníci České obchodní inspekce. V roce 2003 skončily v sítech inspektorů padělané výrobky za 353,2 milionu korun. Loni výrazně vzrostl také počet kontrol, při kterých byly zajištěny padělky. Zatímco v roce 2003 jich bylo 1342, loni se počet kontrol zvýšil na 2007. Hlavní část zabaveného zboží tvořily falzifikáty audio a video nosičů, za kterými v těsném závěsu následovaly padělky oděvů a textilu. Menší podíl zabavených falzifikátů v loňském roce připadl na obuv, počítačové hry či klenoty. Trhovci i v loňském roce nejčastěji prodávali padělané zboží světoznámých značek Nike, Adidas, Puma či Hugo Boss. Podle odborníků zejména trhovci připraví každoročně státní pokladnu o několik miliard korun, a citelné finanční ztráty způsobují také výrobcům audiovizuální techniky či značkového textilu. Ministerstvo průmyslu a obchodu se proto pustilo do návrhu novely zákona o ochraně spotřebitele. Slibuje si od ní účinnější boj s prodejci padělaného či zdravotně závadného zboží na tržištích.

Jiří Pavlica je na turné po USA, s Hradišťanem tam pojede v září

Duchovní dílo Missa brevis Jiřího Pavlici, skladatele a primáše Hradišťanu, bude mít v neděli americkou premiéru. Skladba zazní za autorovy přítomnosti při katolické mši v kostele Polského střediska v Los Angeles. Cimbálová skupina Hradišťan s Pavlicou má na letošní podzim pozvání od organizátorů kalifornského Festivalu duchovní hudby. V Los Angeles bude účinkovat při zahajovacím koncertu této prestižní mezinárodní akce 17. září a dále ve dvou samostatných festivalových koncertech. Pavlica, který je nyní na turné v USA, bude v dalších dnech hostovat v San Francisku a ve Washingtonu a od 24. do 26. února v New Yorku. V úterý 15. února pořádá losangeleský český konzulát večer věnovaný básníku Janu Skácelovi. Bude při něm promítnut film Slunovrat a Pavlica vystoupí s ukázkami svého zhudebnění Skácelových veršů.

Ankety Největší Čech se zúčastnilo přes 135.000 lidí

Ankety České televize (ČT) Největší Čech se zúčastnilo přes 135.000 lidí. V projektu, v němž lidé vybírají nejvýznamnější osobnost českých zemí, se sešlo více než 380.000 hlasů. Počet hlasujících je několikanásobně vyšší než ve Velké Británii, kde projekt vymysleli, informoval ve čtvrtek mluvčí ČT Martin Krafl. Lidé v prvním kole ankety, které se konalo v lednu, zaslali celkem 380.611 hlasů. Přes 80 procent z nich přijala televize prostřednictvím internetu.

Řada lidí hlasovala pro fiktivního génia Járu Cimrmana. Hlasy s jeho jménem však byly vyřazeny. Lidé teď v petici ČT žádají, aby jim hlasovat pro smyšleného všeuměla umožnila. Petici začátkem února podepsalo asi 3500 lidí.

Televize zatím drží jména nominovaných osobností v tajnosti. Koncem února začne zveřejňovat jména, která skončila mimo stovku osobností s největším počtem hlasů. Osobnost, která obsadila 101. příčku, pak ČT odhalí na zábavném večeru začátkem května. V květnu televize odhalí rovněž přesné pořadí první stovky. Deset postav, které získají vůbec nejvíce hlasů, se dočká svých filmových medailónů. Na jejich základě pak budou lidé moci opět hlasovat. Vítěz bude znám 11. června na konci velkého finále.

Počasí

V pátek čekáme zpočátku zataženo, občas déšť se sněhem nebo déšť, místy, zejména na Moravě a ve Slezsku, mrznoucí. Od vyšších poloh sněžení. Odpoledne mají od severu srážky slábnout a oblačnost se bude protrhávat. Teploty vystoupí na 1 až 5 stupňů a čerstvý západní vítr bude odpoledne slábnout.