Zprávy
Gross zrušil jednání koalice, sejde se s Kalouskem a Němcem
Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross zrušil čtvrteční jednání koaličních stran. Po návratu z Francie se chce sejít nejdříve s předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem a zvlášť s lídrem unionistů Pavlem Němcem. Koaliční schůzku iniciovali lidovci, podle nichž důsledky nejasných majetkových poměrů Grossovy rodiny ohrožují akceschopnost vlády. Pro politiky ČSSD bylo zrušení schůzky signálem, že Gross se nemíní nechat lidovci zahnat do defenzívy. Kalousek uvedl, že nezná důvody zrušení schůzky. Premiér už v úterý lidovcům vzkázal, že se bez nich obejde.
Po schůzce vládních stran chtěli lidovci k jednacímu stolu přizvat i předáka ODS Mirka Topolánka, který volá po předčasných volbách. S takovým řešením ale většina vládních politiků nesouhlasí.
Belgický politolog Jean-Michel De Waele považuje neschopnost Grosse vyjasnit aféru okolo financování svého bytu a podnikání své manželky za nepochopitelnou. Možná v Česku ještě nedozrál čas na vypěstování zkušených politiků schopných čelit podobným útokům, soudí. Čeští politologové se domnívají, že aféra kolem Grossova bytu pravděpodobně vyzní do ztracena. Je to podle nich dáno právě nepříliš vysokou politickou kulturou v České republice a také tím, že současná vládní koalice zatím ostatním politikům vyhovuje. Podle odborníků politické aféry posledních týdnů zatím české ekonomice téměř neubližují. Investoři by se prý od ČR odvrátili pouze v případě, pokud by bezprostředně hrozil pád vlády nebo zastavení privatizací. Někteří analytici se však domnívají, že politická krize může dočasně oslabit kurz koruny a akcie privatizovaného Českého Telecomu.
KDU-ČSL vybízí ČSSD, aby navrhla místo Grosse jiného premiéra
Lidovci soudí, že pokud sama ČSSD navrhne změnu ve funkci premiéra místo svého úřadujícího šéfa Stanislava Grosse, nebude to znamenat konec současné koalice ani politickou nestabilitu. "Pokud ČSSD, která je politicky odpovědná za personální obsazení pozice předsedy vlády, navrhne změnu na této pozici, je KDU-ČSL připravena ke vstřícným dohodám tak, aby tato změna neznamenala politickou destabilizaci," řekl ve středu odpoledne předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. K ochraně dobrého jména republiky podle lidovců přispějí tři kroky - Gross věrohodně uspořádá své finanční závazky, jeho manželka se vzdá všech svých podnikatelských aktivit - což už premiér avizoval - a koaliční strany se zaváží, že vznikne-li kterékoliv z ní finanční závazek přesahující 30 milionů korun, příslušná strana to zveřejní včetně průhledného způsobu vypořádání. Dodal, že kdyby se v podobné situaci jako Gross ocitl jakýkoliv ministr, každý "příčetný" premiér by okamžitě navrhl jeho odvolání. "Nikdo nevyšetřuje, nikdo nemoralizuje, pouze konstatujeme, že vznikl problém. To není kritika, ale snaha ho vyřešit," uvedl. "KDU-ČSL je pevně odhodlána dodržet své závazky a setrvat ve stávající koalici do konce řádného volebního období," prohlásil Kalousek. Reakce, které způsobila úterní výzva KDU-ČSL, označil za hysterické. "Koaliční smlouva je dohodnuta a platí. KDU-ČSL neudělala nic jiného, než zveřejnila krotký návrh na slušné jednání. Dočkala se hysterických reakcí," řekl šéf lidovců.
Gross nevylučuje menšinovou vládu, ani výměnu předsedy vlády
Premiér Stanislav Gross ve středu nevyloučil rekonstrukci koaliční vlády. Z jeho vyjádření vyplynulo, že by mohla pokračovat bez lidovců, nebo by ji dále tvořily ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, ale premiérem by byl někdo jiný. Gross současně zdůraznil, že změna v křesle premiéra záleží na sociální demokracii, od níž má mandát. Zdůraznil však, že podobné úvahy jsou nyní "opravdu spekulace". Gross to řekl chvíli předtím, než lidovci oznámili, že navrhne-li sama ČSSD výměnu premiéra, nebude to znamenat konec současné koalice ani politickou nestabilitu. "Nepovažuji nic za vyloučené," řekl Gross v Lyonu, kde ukončil dvoudenní návštěvu Francie. "Ale to jsou věci, které budou rozhodně vyplývat z rozhodnutí sociální demokracie, a sociální demokracie je ta síla, od které já mám mandát," dodal.
"Pokud se někdo rozhodne z vlády odejít, nechť odejde, nic se neděje, nic nemění," odpověděl na otázku, jak si představuje řešení situace. Vyhnul se odpovědi na dotaz, o koho by se vláda bez lidovců opírala. "Předpokládám, že zákony se podporují podle toho, jestli jsou dobré, nebo špatné," řekl. Na otázku, zda z jeho slov vyplývá, že připouští menšinovou vládu, odpověděl: "Ne, nevyplývá z mých slov nic, jenom říkám, že pokud někdo nechce ve vládě být, nikdo ho tam držet nebude."
"Mě samozřejmě zajímá, proč zrovna v době mé nepřítomnosti najednou někdo destabilizuje politickou situaci v České republice. To není standardní chování, není to zodpovědné a to jsou věci, které je asi zapotřebí si vyříkat," řekl. Naznačil, že "časování" událostí "asi vůbec není náhodné". "Každý si volí metody, jaké chce, ten scénář není nový," řekl v narážce na události známé jako "sarajevský atentát", kdy v roce 1997 odpůrci tehdejšího šéfa ODS Václava Klause využili jeho pobytu v Sarajevu k tomu, aby ho doma vyzvali k demisi. Klausovu vládu tehdy definitivně položil odchod koaličních partnerů, tedy lidovců a ODA, z kabinetu. Důvodem bylo falšování sponzorů ODS.
Premiér Gross řekl, že jeho žena Šárka přeruší podnikání
Premiérova manželka Šárka Grossová přeruší podnikání, a dokud bude Stanislav Gross ve vysoké funkci, svěří obchody renomované advokátní kanceláři. "Myslím, že to prospěje řadě věcí," řekl Gross při návštěvě Francie.
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach reagoval na rozhodnutí manželky premiéra zdrženlivě. "Je to její rozhodnutí. Není to moje žena," uvedl. "Moje rodiče byli jedináčci, takže nemám ani žádného strýčka nebo tetičku," dodal druhý muž sociální demokracie v narážce na původ peněz, které si Gross půjčil na pořízení bytu. "Je to velmi moudré rozhodnutí, které může přispět k odstranění pochybností kvůli tomu, že žena premiéra podniká. Myslím, že bude dobré, když žena premiéra podnikat nebude a bude se třeba věnovat charitě," řekl novinářům předseda poslanců ČSSD Michal Kraus. I když už odpoledne doporučil, aby Šárka Grossová přerušila své podnikání, Grossovi to prý neradil.
Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý zvolené řešení považuje jen za pokus o úhybný manévr, který nic neřeší. ODS teď nechystá žádné kroky. "Taktovku v této vládní krizi převzal předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Dokud se neukáže, kam to povede - já mám čím dál větší strach, že nikam - tak my do té chvíle ani žádné kroky chystat nemůžeme," dodal.
"Pan premiér by si ušetřil hodně starostí, kdyby před pár lety splnil svůj slib a nechal si udělat bezpečnostní prověrku. Stejně by měli postupovat všichni, kteří mu něco vyčítají," soudí místopředseda US-DEU, ministr obrany Karel Kühnl.
Podle prezidenta Václava Klause je aféra kolem Grosse záležitostí politických stran
Aféru kolem financování bytu premiéra a úřadujícího předsedy ČSSD Stanislava Grosse považuje prezident Václav Klaus zatím za problém v rovině politických stran. Nenastal čas, aby do této věci zasahoval prezident, řekl Klaus ČTK v Ammánu, kde zahájil čtyřdenní návštěvu Jordánska. Prezident dodal, že je informován o tom, že si premiér dovede představit vládu s jinou podporou než lidovců nebo vládu stejné koalice s jiným premiérem.
Prezident Václav Klaus je v Jordánsku
Český prezident Václav Klaus ve středu přiletěl do Ammánu na čtyřdenní návštěvu Jordánska, během níž se setká s jordánským králem Abdalláhem II. Oznámil to jordánský královský palác. Program zahajuje návštěvou hrobů prvních tří jordánských králů Abdalláha I., Talála I. a Husajna. Podle českého velvyslanectví v Ammánu by Klaus a Abdalláh II. měli hovořit o bilaterálních vztazích, stejně jako o vývoji palestinské otázky a situaci v Iráku. Klaus se s jordánským králem sešel již loni v květnu při jeho krátké návštěvě Prahy. S prezidentem na blízkovýchodní cestu odjeli také podnikatelé, kteří se v Ammánu setkají s jordánskými kolegy. Klaus se na této schůzce sejde také s Čechy, kteří žijí v Jordánsku.
V sobotu Klaus provázený manželkou Livií odletí do Saúdské Arábie. V přístavu Džidda se zúčastní tradičního ekonomického fóra, v neděli dopoledne na něm promluví.
STEM: Volby by vyhrála ODS, ČSSD by za komunisty skončila třetí
Největší podporu voličů má i nadále ODS. Občanští demokraté by nyní se ziskem 35 procent hlasů s převahou vyhráli parlamentní volby. Druzí by skončili komunisté se zhruba 16 procenty hlasů, třetí ČSSD by volilo 14 procent lidí. Lidovci by získali asi osm procent hlasů. Vyplývá to z únorového průzkumu agentury STEM. ODS, komunisté a lidovci si ve srovnání s lednovým průzkumem mírně pohoršili. Preference ČSSD se v zásadě nezměnily. Výzkum se uskutečnil teprve v počátcích aféry kolem nejasných majetkových poměrů premiéra a úřadujícího šéfa ČSSD Stanislava Grosse.
CVVM: Nejdůvěryhodnější politik je Klaus, důvěra v Grosse klesá
Nejdůvěryhodnějším českým politikem zůstává prezident Václav Klaus, premiér Stanislav Gross zaznamenal v porovnání s výsledky předchozího šetření ze všech politiků největší propad důvěryhodnosti - o 12 procent. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle Daniela Kunštáta z CVVM už průzkum zachycuje začátek aféry kolem nejasného financování bytu Stanislava Grosse. "Kdyby to šetření proběhlo teď, dovolím si předpokládat, že ten propad by byl mnohem větší," uvedl Kunštát. K nejdůvěryhodnějším politikům patří kromě Klause ještě ministr kultury Pavel Dostál a ombudsman Otakar Motejl. Mezi osobnosti se silně převažující nedůvěrou se řadí ministr práce Zdeněk Škromach, eurokomisař Vladimír Špidla, ministr vnitra Karel Kühnl, šéf komunistů Miroslav Grebeníček a ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.
Sněmovní komise: Za škodu CME stát nemohl, arbitráž ČR poškodila
V arbitráži s firmou CME se Česká republika dopustila několika chyb. Na škodě, kterou CME utrpěla v souvislosti s investicí do Novy, ale vinu nemá. Rozhodnutí stockholmské arbitráže, která ČR nařídila zaplatit CME deset miliard korun, bylo nespravedlivé. Také k těmto závěrům dospěla sněmovní vyšetřovací komise, která od roku 2003 okolnosti prohrané arbitráže zkoumala. Dolní komora její závěrečnou zprávu ve středu schválila, a to především hlasy opozice. Poslanci podle zprávy mimo jiné dospěli k názoru, že už sama licence na vysílání televize Nova byla udělena způsobem a za okolností, které založily budoucí problémy. Mediální rada počátkem 90. let udělila licenci na vysílání společnosti CET 21, rozjezd televize Nova ale financovali zahraniční investoři prostřednictvím firmy ČNTS.
Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší ředitel Novy Vladimír Železný ve zlém rozešel se svými partnery ze CME, kteří většinově vlastnili ČNTS. Pře vyústila ve tři arbitráže. Výsledkem jedné z nich je, že stát musel zaplatit CME přes deset miliard korun za znehodnocení její investice do Novy. Závěr této arbitráže ale podepsali jen dva ze tří rozhodců. Jaroslav Hándl, kterého nominovala ČR, to tehdy odmítl a prohlásil, že tribunál jednal v neprospěch české strany. "Stockholmská arbitráž založila své rozhodnutí na dvou dokumentech, které by před žádným soudem vyspělé země jako důkaz nemohly sloužit," prohlásil ve středu také šéf poslaneckého týmu Stanislav Křeček. Arbitráž kladla důraz například na údajný zápis z vysílací rady, v němž jedna z vět naznačovala možnou dohodu Železného a radních o postupu proti zahraničním vlastníkům Novy. Bývalá vedoucí úřadu rady Helena Havlíková ale již dříve před komisí prohlásila, že dokument nebyl oficiálním zápisem z rady, ale maximálně jejími osobními poznámkami. Inkriminovaná věta v nich navíc prý vůbec nebyla. Podle lidovecké poslankyně Vlasty Parkanové však z arbitrážního zápisu nevyplývá, že by stockholmští arbitři tomuto dokumentu přikládali "osudovou váhu".
Závěrečná zpráva také konstatuje, že ČR porušila své závazky v oblasti ochrany zahraničních investic, "a to prostřednictvím svého správního orgánu", tedy rady pro vysílání. Toto porušení ale podle poslanců nesouviselo s újmou, která CME vznikla. Poslanci současně upozornili, že postavení rady je problematické a volá po legislativní úpravě. Zpráva rovněž potvrzuje některé závěry, které již dříve pronikly do médií. Poslanci soudí, že stát podcenil výběr právního zástupce ČR, tedy kanceláře Clifford Chance. Komise proto doporučila ministerstvu financí, aby okolnosti výběru i postup právní kanceláře prověřil audit. Poslanci rovněž žádají Nejvyšší státní zastupitelství, aby se se závěry komise a získanými důkazy seznámilo a posoudilo, zda na jejich základě lze odvodit odpovědnost konkrétních lidí. Ze závěrů komise také vyplývá, že stát celý spor podcenil a do budoucna by se měl snažit řešit podobné pře jinak než arbitráží. Poslanci rovněž doporučili, aby vláda přezkoumala, zda nejsou nynější smlouvy o ochraně investic pro ČR nevýhodné. Členové komise uvedli, že přes opakované žádosti jim nebyl přidělen vyšetřovatel, což jim prý zkomplikovalo práci.
První dohoda Francie a ČR o ochraně utajovaných skutečností
Mezi Českem a Francií byla uzavřena smlouva o vzájemném předávání a ochraně utajovaných skutečností. Tuto první podobnou dohodu v historii česko- francouzských vztahů po roce 1989 podepsali v úterý v Paříži ředitel českého Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš a jeho francouzský protějšek Francis Delon. Dohodou se Praha a Paříž hlavně zavázaly chránit a uchovávat utajované skutečnosti druhé strany. Dokument rovněž počítá se spoluprací obou států ve věcech kontroly ochrany předaných utajovaných skutečností a při řešení všech sporů a incidentů v této oblasti. Smlouva vstoupí v platnost dva měsíce po podpisu. Umožnění výměny utajovaných informací je podle NBÚ přínosem pro spolupráci obou států v oblasti bezpečnostní i ekonomické. Obdobné dohody Česko již uzavřelo s dalšími státy, například Slovenskem, Německem, Británií, Itálií, Ukrajinou a Ruskem.
Rakousko chce urychlit modernizaci železničního koridoru do Česka
Rakousko plánuje s finanční podporou Evropské unie a investorů urychlit výstavbu dopravní infrastruktury včetně tranzitních tahů do Česka. Vedle dálnice A5 k hraničnímu přechodu Drasenhofen/Mikulov počítá vídeňská vláda s kombinací veřejného a soukromého kapitálu také při modernizaci železničního koridoru od hornorakouského Summerau u hranic s Českem dále na jih alpské republiky. "Stávající plán předpokládá, že stavební práce na summerauské železnici začnou již v příštím roce a projekt by měl být dokončen v roce 2012," uvedl státní tajemník ministerstva dopravy Helmut Kukacka. Bez zapojení soukromého kapitálu by se modernizace tohoto železničního koridoru dokončila až v roce 2017, dodal. Železniční koridor od Prahy po hornorakouský Linec byl zařazen do projektu evropské dopravní sítě TEN. EU tak může uhradit až polovinu nákladů na přípravné práce a pětinu stavebních nákladů, což pro rakouský úsek koridoru znamená částku zhruba 40 milionů eur. Podle Kukacky se představitelé Česka a Rakouska již dohodli, že do léta vypracují společný materiál, aby se oba státy mohly ucházet o finanční podporu Bruselu. Úsek Summerau-Linec je součástí modernizace železniční tratě od severu alpské republiky po Spielfeld na hranicích se Slovinskem. Uskutečnění celého projektu si vyžádá náklady ve výši 950 milionů eur. S kombinací veřejného a soukromého kapitálu počítá Vídeň i při výstavbě dálnice A5 k českým hranicím, jejíž dokončení se očekává koncem roku 2009.
Sněmovna schválila novelu, která má zrychlit adopce
Zrychlit adopce by měla novela, kterou ve středu velkou většinou hlasů schválila Poslanecká sněmovna. Soudům ukládá, aby přednostně a co nejrychleji rozhodovaly, zda je k osvojení dítěte nutný souhlas biologických rodičů. Předlohu nyní posoudí Senát a prezident. Rychlejší práce soudů má přispět k tomu, aby se malé děti dřív dostaly do náhradních rodin, a nemusely tedy prožít mládí v ústavech. Lidovečtí autoři novely již dříve uvedli, že například v roce 2001 bylo osvojeno 545 dětí a žádostí o adopci bylo 2100. V tomtéž roce přitom rozhodnutí soudů poslalo do ústavů 2130 dětí.
Sněmovna je pro větší právní ochranu lidí zbavených způsobilosti
Pro větší právní ochranu lidí, v jejichž případě soudy rozhodují o zbavení právní způsobilosti, se ve středu vyslovila sněmovna. Schválila novelu, která například člověku, o kterém soud rozhoduje, umožňuje vybrat si svého zástupce při tomto řízení. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky. Předlohu vypracovaly poslankyně Zuzka Rujbrová, Marie Rusová a Hana Orgoníková. Navrhly také zkrátit maximální dobu, na kterou může soud nařídit vyšetřování duševně chorého člověka ve zdravotnickém zařízení. Nyní jsou to až tři měsíce, schválená novela počítá s dobou šesti týdnů. Ze tří let na jeden rok navrhli rovněž zkrátit lhůtu, po které mohou lidé žádat o vrácení způsobilosti k právním úkonům. Poslankyně chtějí dosáhnout toho, aby i člověk, který je duševně nemocný a není schopen sám hájit svá práva, měl tato práva zajištěna kvalifikovaným zastoupením. Lidé za současného stavu nemusejí být podle Rujbrové o takovém řízení ani vyrozuměni. Opatrovníka pro řízení jim vybírá soudce. "Nemyslím si, že by docházelo k zneužívání této právní úpravy. Ale zneklidňuje mě už samotná možnost," řekla již dříve Rujbrová.
Zasedání parlamentních vyšetřovacích komisí budou možná veřejná
Zasedání parlamentních vyšetřovacích komisí budou možná v budoucnu přístupná veřejnosti. Počítá s tím předloha, kterou ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Pokud ji podpoří i Senát a podepíše prezident Václav Klaus, občané by mohli chodit přímo na schůze komisí a sledovat, co se tam děje. Předloha počítá s tím, že vyšetřovací komise by mohla ze svého jednání vykázat veřejnost tehdy, pokud by jednala o tajných věcech souvisejících s obranou či bezpečností státu nebo jinou závažnou utajovanou věcí. Pak by komise mohla celé své jednání nebo jeho část uzavřít. Nyní se občané zasedání komisí nemohou účastnit vůbec. Veřejnosti jsou k dispozici jen průběžné a závěrečné zprávy komisí shrnující výsledky jejich práce a kusé neoficiální informace, jež proniknou do médií.
Vyšetřovací komise zřizuje v každém funkčním období především Poslanecká sněmovna. Třeba po posledních volbách v roce 2002 vznikly tři s cílem posoudit okolnosti výstavby dálnice D47 na severní Moravě, prohrané arbitráže se společností CME a kauzy společnosti Diag Human, která se týká obchodu s krevní plazmou. Minulý týden sněmovna neschválila návrh KSČM zřídit komisi, která by zjišťovala osobní odpovědnost za škody způsobené povodněmi před dvěma lety.
"Protikuřácký" zákon zatím nebude, sněmovna ho znovu odložila
Česká republika se zatím nezařadí k zemím, kde je kouření, ale i prodej tabáku a alkoholu výrazně omezen. Návrh zákona, který s tím počítal, sněmovna po zhruba dvou letech projednávání opět vrátila do druhého čtení. V praxi to znamená, že jeho schválení se přinejmenším o několik měsíců odkládá. Hlasování o této normě již dolní komora odložila několikrát a širší shoda na její podobě stále není na obzoru. Proti je hlavně ODS. Místopředsedkyně zdravotního výboru Lucie Talmanová soudí, že zákon je špatně připraven a spotřebu tabáku a alkoholu stejně nesníží. Někteří zastánci předlohy ale tvrdí, že za nechutí přijmout ji stojí hlavně tlak lobbistických skupin. Ve hře jsou například návrhy, které by kouření výrazně omezily i v restauracích, kde by mohli lidé tabáku holdovat jen v prostorách "stavebně oddělených" a řádně odvětraných. Takové požadavky se ale vůbec nelíbí hostinským, kteří se obávají, že podmínky zákona nebudou schopni splnit, a ztratí tak zákazníky.
Konzumace alkoholu v ČR v roce 2003 vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 1997. Spotřeba cigaret se předloni meziročně zvýšila o 15,8 procenta. Údaje se různí, uvádí se ale, že v ČR denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí.
Návrhu zákona ve středu hrozilo i zamítnutí. Předseda legislativní rady vlády Jaroslav Bureš totiž poslancům řekl, že v současné podobě je nepřehledný a byl by jen obtížně vymahatelný. Na návrh komunistky Kateřiny Konečné se nakonec sněmovna přiklonila k opakování druhého čtení. Bureš by podle ní mohl zdravotnímu výboru předložit do dvou měsíců představu, jak má zákon vypadat.
Havel se vrátil z Alp, politickou situaci v ČR zatím komentovat nechce
Bývalý prezident Václav Havel se ve středu vrátil do Prahy z rakouských Alp, kde s manželkou Dagmar strávil dva týdny. Politickou situaci v zemi, která se vyhrotila kvůli nejasnostem kolem financování bytu premiéra Stanislava Grosse, bývalá hlava státu zatím komentovat nechce. "Teď na to není vhodná doba, protože pan exprezident byl pryč a nemá detailní informace o událostech v České republice," řekl ČTK Martin Vidlák z Havlovy kanceláře.
Manželé Havlovi chtěli z Rakouska odjet již v pondělí. Sněhová kalamita ale jejich návrat oddálila. Podle Vidláka se na základě zpráv o špatné sjízdnosti rakouských silnic rozhodli vydat se na cestu zpátky později, až se podmínky zlepší.
A jaký bude další Havlův program? "V plánu má teď například řadu rozhovorů spíše dokumentačního charakteru," uvedl Vidlák. Na počátku dubna chce Havel podniknout cestu do Spojených států, kam pozvala Kongresová knihovna ve Washingtonu. V USA zůstane dva měsíce.
Praha 2 vítá plán na zklidnění dopravy v okolí Národního muzea
Vinohradská radnice vítá plány hlavního města, jejichž cílem je zklidnit dopravu v horní části Václavského náměstí. Podle studie, o níž v úterý jednala městská rada, by byla před Národním muzeem zrušena takzvaná severojižní magistrála. Náměstí by bylo propojeno s muzeem a pěším bulvárem také s Vinohradskou třídou. Řidiči by jezdili ve dvou pruzích v obou směrech za budovou muzea. Praha 2 by dala přednost tomu, aby byla magistrála převedena za muzeum a vedla po povrchu. Soudí, že křižovatka se semafory zbrzdí dopravu a odradí mnohé řidiče spíš než tunel. Zásadní námitky ale nemá ani proti zahloubení ulice pod zem, kterému dává přednost město, řekl ve středu novinářům starosta Michal Basch. "Chceme vytvořit z magistrály ulici městského typu, která nebude lákat řidiče," uvedl starosta. Radnici záleží na tom, aby Vinohradská třída byla propojena s Václavským náměstím hlavně pro pěší a tramvaje a teprve pak pro auta. "Chceme vrátit život do těchto míst," shrnul starosta. Studie předpokládá, že kapacita severojižní magistrály by se snížila ze současných 85.000 na zhruba 50.000 automobilů denně. Přestavba bude možná až potom, co bude hotova severozápadní část vnitřního automobilového okruhu z Prahy 6 pod Letnou do osmé městské části. Podle odhadů to bude za pět až šest let.
Patrně nejsilnější sněžení letošní zimy způsobilo v ČR dopravní kolaps
Patrně nejsilnější sněžení tuto zimu vytvořilo na mnoha místech republiky kalamitní situaci a způsobilo dopravní kolaps. Řada silnic musela být uzavřena, počasí komplikovalo dopravu i na dálnicích. Kalamitní stav vyhlásili silničáři v šesti okresech Olomouckého a Královéhradeckého kraje. Noční příval sněhu uzavřel na celý den letiště v Ruzyni. Všechny železniční tratě v České republice jsou i po nočním sněžení průjezdné, mnohde ale cestující museli počítat se zpožděním.
Hromadná nehoda více automobilů ve středu zcela zablokovala provoz na dálnici D5 na Rokycansku ve směru z Prahy do Plzně. Dálnice byla asi dvě hodiny neprůjezdná, před polednem se ji podle policistů podařilo částečně zprůjezdnit. Podle Jolany Číhové ze západočeské policie havarovaly dva kamiony, tři osobní a jedno dodávkové auto. Nehoda se obešla bez zranění, havarovaná auta byla ale rozeseta po delším úseku dálnice.
Pražské letiště se po deseti hodinách otevřelo v 15:30
Pražské letiště se po deseti hodinách bez provozu znovu v 15:30 otevřelo. Provoz se zastavil v pět hodin ráno kvůli sněhové bouři, která ustala před polednem, až do odpoledních hodin však pokračovaly práce s odstraňováním přívalu sněhu. Provoz byl ještě několik hodin omezen na deset vzletů a deset přistání letadel za hodinu. Bylo zrušeno 71 letů. Jen České aerolinie podle mluvčí Jitky Novotné musely zrušit 36 spojů. Letadla, která nemohla v Praze přistát letěla do Ostravy, Frankfurtu nebo například Budapešti a nyní se budou postupně vracet.
Sněhová bouře zastavila některé vleky a lanovky v Krkonoších
Sněhová bouře o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu ve středu zastavila lanovky a vleky v řadě středisek v Krkonoších. Nejvíce byl postižen Špindlerův Mlýn, kde stála všechna přepravní zařízení. Krkonošská horská služba vyhlásila čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí a turistům nedoporučuje hřebenové túry.
Na Labské boudě na hřebenech Krkonoš měl vítr v noci na středu dokonce sílu orkánu, když foukal rychlostí až 140 kilometrů v hodině. Hranice orkánu je 118 kilometrů v hodině a podle údajů ČTK byl poslední orkán v Krkonoších loni v listopadu.
Při čtvrtém lavinovém stupni hrozí v lavinových katastrech střední a větší samovolné laviny. "Napadlo až půl metru sněhu a vytvořily se velké převěje," řekl člen špindlerovské horské služby Karel Novák. Lavinovými lokalitami jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Sjezdovkám, značeným cestám a obydlím nebezpečí lavin nehrozí. "Silný vítr nafoukal až třímetrové závěje a některé vleky jsou zaváty. Pamětníci říkají, že takovou situaci nepamatují," řekl ČTK ředitel špindlerovského Skiareálu Jiří Beran. Mimo provoz byl od rána také horní úsek lanovky na Sněžku a nejezdila ani kabinková lanovka na Černou horu. Ve Špindlerově Mlýně radnice vyhlásila kvůli přívalům sněhu kalamitní stav. "Turisté se po městě pohybují pěšky. Auta na parkovištích vánice mnohde úplně zavála," řekl ČTK špindlerovský starosta Oldřich Šimek. Zavátou silnici na Špindlerovu boudu na hřebenech podle něj budou muset v nadcházejících dnech prorazit frézy.
V lednu na českém internetu surfovalo rekordních 5,15 mil. lidí
Návštěvnost tuzemských internetových serverů v lednu poprvé v historii překročila pětimilionovou hranici. Na internetu surfovalo 5,15 milionu lidí, což je zhruba o 200.000 více než dosavadní rekord z loňského listopadu. Celková doba, kterou uživatelé v průměru měsíčně na internetu strávili, se protáhla zhruba o 23 minut na tři hodiny a 49 minut. Návštěvníci si v průměru prohlédli 239 stránek, tedy o 23 stran více než v prosinci.
Telecom po předloňské ztrátě loni vytvořil zisk 5,6 miliardy Kč
Český Telecom vytvořil za loňský rok čistý zisk 5,6 miliardy korun. Rok předtím přitom společnost skončila kvůli desetimiliardovému účetnímu odpisu se ztrátou 1,8 miliardy korun. Díky úplné konsolidaci s výsledky dceřiného mobilního operátora Eurotel vykázal Telecom růst výnosů o 20 procent na rekordních 62,1 miliardy korun. Výše čistého zisku překonala odhady analytiků a řadí Telecom mezi nejziskovější tuzemské firmy. Ekonomové očekávali zisk kolem 5,4 miliardy korun. Vykázané výnosy se s jejich očekáváním shodují. Podle analytika Wood&Company Tobora Bokora by se výše dividend za loňský rok mohla pohybovat minimálně kolem 16 korun na akcii.
Policisté rozprášili mezinárodní gang převaděčů
Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu rozprášili mezinárodní gang převáděčů. Osmičlenná skupina převážela hlavně Čečence z Polska přes Českou republiku do Rakouska. Od loňského října umožnila nelegální přechod českých hranic asi 250 cizincům, informovala ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Převáděči si podle mluvčí vydělali 2,5 milionu korun. "Signálem k zahájení celé operace bylo zadržení tří převáděčů s osmi běženci u obce Nýdek na Frýdecko-Místecku. Dalších pět podezřelých osob bylo zadrženo bezprostředně poté," uvedla. Při domovních prohlídkách policisté zajistili také nelegálně držené zbraně, finanční hotovost v korunách, eurech a dolarech a vozidla, v nichž převáděči běžence převáželi, dodala Kosinová.
Počasí
Ve čtvrtek čekáme zamračeno se sněžením. Odpolední teploty -3 až +1, na horách kolem -4 stupňů. Severozápadní vítr ve vyšších polohách zesílí až na 70 kilometrů za hodinu. Znovu hrozí sněhové jazyky, na horách i závěje.