Přehled tisku

Premiér Stanislav Gross, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Premiér Gross si chce ověřit, zda má "jasný mandát"ČSSD k vedení vlády, píší Lidové noviny ve svém sloupku nazvaném Jasná zpráva. Pro toto gesto se rozhodl ve chvíli, kdy ho strana jako jeden muž podpořila bez ohledu na pochybné obchody jeho rodiny, jimiž se dětinsky chlubil i z tribuny Poslanecké sněmovny. Požadavek, aby mu přísahu věrnosti stvrdilo širší vedení strany, Gross nespojil s žádným dalším návrhem. Jeho krok tak má jedinou logiku: schovat vlastní problémy a selhání za co nejširší sukni.

Premiér Stanislav Gross,  foto: ČTK
Premiér Gross si chce ověřit, zda má "jasný mandát" ČSSD k vedení vlády, píší Lidové noviny ve svém sloupku nazvaném Jasná zpráva. Pro toto gesto se rozhodl ve chvíli, kdy ho strana jako jeden muž podpořila bez ohledu na pochybné obchody jeho rodiny, jimiž se dětinsky chlubil i z tribuny Poslanecké sněmovny. Požadavek, aby mu přísahu věrnosti stvrdilo širší vedení strany, Gross nespojil s žádným dalším návrhem. Jeho krok tak má jedinou logiku: schovat vlastní problémy a selhání za co nejširší sukni.


Foto: ČTK
Kdyby se autor v úterý vydané knihy "Jak jsem se mýlil v politice" nejmenoval Miloš Zeman, tak by nebylo moc důvodů toto dílko číst, komentuje MF Dnes vydání memoárů bývalého premiéra. I když je občas expremiér skutečně vtipný, celkově je kniha průměrná a nepřináší tolik nového. Čtenář se nedočká zevrubné analýzy politické scény. Kdo očekával přiznání jeho chyb, bude zklamán. Kdo chtěl novinky, odejde s nepořízenou. Naproti tomu se již posté dozvíme, že Stanislav Gross je neschopný a nevzdělaný. Že Vladimír Špidla je sice vzdělaný, ale neschopný. A že je Petra Buzková "coura". Slovo "coura" však vložil expremiér do Špidlových úst a obvinění, že se prosadila v politice přes postel, přidělil Karlu Krylovi. Politikům i části veřejnosti se však zřejmě zavděčí tvrzením, že novináři jsou "špinavé kurvičky" a soudci "líná a neschopná banda". Kniha vycházející před sjezdem ČSSD, je tak určena hlavně členům sociální demokracie a je jen dalším vyrovnáváním se Zemana s oponenty. Očekávání, jež vyvolává její název a známost autora, se nenaplňují. Prodávat se však bude jistě dobře.


České firmy pomáhaly udržovat napětí ve válčícím Kongu. HN získaly detaily dalšího podezřelého vývozu zbraní do neklidné části Afriky. Pět tisíc samopalů se do embargem zatíženého Konga pokoušela v roce 2000 vyvézt Česká zbrojovka Uherský Brod. Je to už druhá firma. Jak už HN napsaly, do válčící časti Afriky dodala stovky zbraní i ostravská firma Arms Moravia. Příběhy obou firem jsou k nerozeznání. Začátkem roku 2000 Česká zbrojovka požádala o povolení vývozu samopalů vzor 58 za deset miliónů korun do embargovaného Konga. Tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) dal vývozu zelenou, přestože jej podřízení upozorňovali, že se na zemi vztahuje embargo EU. Česká zbrojovka nakonec Kavanův podpis nevyužila. Krátce poté, co s obchodem souhlasil, žádost stáhla a podala novou. Žádala o dovolení vývozu těch samých zbraní do Zimbabwe, která v té době otevřeně spolupracovala s vládním režimem v Kongu.


Jaroslav Hašek
Pomník světoznámého spisovatele Jaroslava Haška, který ozdobí Prokopovo náměstí na Žižkově, bude odhalen nejpozději 5. října, píše Právo. Dílo je posledním projektem výtvarníka Karla Nepraše, těsně před dokončením v roce 2002 však umělec zemřel. Hlavu tedy doplnila Neprašova dcera, která ji také připravila pro odlití z bronzu. Bronzový kůň, jehož tělo má tvar barového pultu s dírou, kterou prochází kamenný sokl se spisovatelovou bustou, stojí na třech nohách. Haškovo jméno je se Žižkovem spjato poměrně úzce. Spisovatel, který umřel roku 1923, žil nedaleko Prokopova náměstí a v místních hospodách se zrodil první díl světoznámých Osudů dobrého vojáka Švejka.


Martin Šperla z Litomyšle se před několika dny dozvěděl, že definitivně stráví ve vězení sedm let. Soudci jej potrestali za to, že loni jeho vinou zemřelo při dopravní nehodě šest lidí, píše MF Dnes. Je to dostatečný trest za tolik mrtvých? Rozhodnutí v podobných případech ukazují, že soudci se v hodnocení tragických nehod různí a spíše se přiklánějí k nižším trestů. Zákon pro havárie, při nichž zemřou minimálně tři lidé, stanovuje trestní sazbu od tří do deseti let. I verdikt nad Šperlou je tedy jen v její polovině. Ještě s nižším trestem odešel od soudu Zdeněk Bulawa, kvůli němuž zemřeli předloni v Českém Těšíně tři policisté. Rozsudek zněl čtyři roky vězení. Soudci totiž řekli, že za nehodu mohli částečně i policisté. Trest se zdál nízký i nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové. Nejvyšší soud však její dovolání koncem února zamítl jako nedůvodné.


Začátkem léta by mělo být jasné, kam se Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) z centra Prahy přestěhuje, píše MF Dnes. "Konečné rozhodnutí o novém sídle by mělo padnout nejpozději koncem června," řekla mluvčí rádia Anna Rausová. Výběr lokality pro americkou rozhlasovou stanici se zpozdil. Vedení rádia mělo původně místo nového sídla zveřejnit do konce února, to se však nestalo. Mluvčí Rausová uvedla, že vedení rádia hodnotí návrhy několika společností. Jedna z nich by měla zbrusu novou budovu postavit. Objekt by měl být připraven k nastěhování v roce 2008. Rozhlasové stanice sídlí v bývalém Federálním shromáždění u Václavského náměstí v centru Prahy. Úvahy o přestěhování začaly být aktuální po teroristických útocích na USA v roce 2001. Důvodem je právě bezpečnost zaměstnanců i Pražanů.


Dnes ještě náměstek ministra životního prostředí Ladislav Miko přijímá úkoly od ministra Libora Ambrozka. Zanedlouho se však jejich role otočí a bude to naopak Miko, kdo bude moci úkolovat Ambrozka a další evropské ministry životního prostředí., píší HN. Miko odchází do Bruselu, kde bude od května vést ředitelství ochrany přírodních zdrojů. Po Karlu Kovandovi, který se stal zástupcem generálního ředitele pro zahraniční vztahy, a místopředsedkyni unijního statistického úřadu Eurostat Marii Bohaté se Miko stane třetím nejvýše postaveným Čechem v úřadech Evropské unie. Do Mikovy kompetence bude patřit i evropská soustava chráněných oblastí Natura 2000. Může se tedy stát, že bude po Ambrozkovi nebo po jeho nástupci v čele Ministerstva životního prostředí požadovat, aby Česko doplnilo do této evropské soustavy další významné oblasti. Součástí Mikovy agendy ovšem budou například i geneticky modifikované organismy a ochrana před jejich možným šířením do volné přírody anebo soulad mezi ochranou přírody, zemědělstvím a lesnictvím.


Poslanci se znovuzmrazením svých platů nespěchají, píše Právo. Ačkoli ČSSD, lidovci a komunisté slibovali, že udělají vše, aby zvýšení příjmů ústavních činitelů netrvalo příliš dlouho, je ohroženo i projednání zákona na nejbližší březnové schůzi. Sněmovní rozpočtový výbor totiž včera přerušil projednávání návrhu vlády, která chce zmrazit příjmy poslanců, senátorů, prezidenta a europoslanců na loňské úrovni, zatímco u soudců a žalobců na letošní úrovni po zvýšení. Poslancům vadí, že zmrazení by mělo trvat až do roku 2007, tedy o rok déle, než se plánovalo. A hlavně to, že se netýká stejnou měrou všech ústavních činitelů, včetně soudců a státních zástupců.