Zprávy
V Česku zvonily zvony, ale běžný život úmrtí papeže nezasáhlo
Zvony katolických kostelů v Česku se v neděli v poledne na pět minut rozezněly a uctily tak památku papeže Jana Pavla II., který zemřel v Římě v sobotu večer. Ve srovnání s Polskem, Itálií a dalšími zeměmi zasáhlo však úmrtí hlavy katolické církve běžný veřejný život viditelně méně. V českých zemích chodí do kostela pravidelně jen asi čtyři procenta lidí. V Česku byly papežově památce věnovány pravidelné ranní mše. Někteří lidé při nich měli slzy v očích. V Česku zvonily zvony, ale běžný život úmrtí papeže nezasáhlo
Klaus: Papež jednou z nejvýznamnějších osobností soudobého světa
Po více než čtvrtstoletí považoval prezident Václav Klaus zesnulého papeže Jana Pavla II. za jednu z nejvýznamnějších osobností soudobého světa. Prezident to uvedl v prohlášení, které vydal k sobotnímu úmrtí hlavy římskokatolické církve. "Byl to moudrý a citlivý člověk, který celý svůj život obětoval ideálům lásky k člověku, ideálům lidské dobroty, pokory a pomoci slabším, ideálům lidské svobody, důstojnosti a odpovědnosti," napsal český prezident. Připomněl rovněž, že papež Jan Pavel II. zásadním způsobem ovlivnil boj za demokracii v zemích komunistického bloku a že je i jeho zásluhou, že tyto země už 15 let žijí svobodně. Václav Klaus poukázal také na to, že v době rostoucí relativizace hodnot papež pevně stál na straně základních principů křesťanské víry, jež jsou podle Klause jedním z pilířů současné civilizace. Podle Klause byl Jan Pavel II. i velmi lidskou osobností, zajímal se o problémy prostých lidí a žil v kontaktu s moderním světem. "Jako první slovanský papež měl velmi blízký vztah k naší zemi a ke všem jejím občanům bez rozdílu jejich světového názoru. Jeho osobní zkušenost byla s tou naší velmi podobná," uvedl prezident Klaus krátce poté, co Vatikán v sobotu večer oznámil papežovo úmrtí.
Gross a česká diplomacie ocenili papežovu roli v boji s totalitou
Předseda vlády Stanislav Gross a ministerstvo zahraničí v reakci na úmrtí papeže Jana Pavla II. ocenili zejména jeho roli v boji s totalitou a důraz, který kladl na dodržování lidských práv. "Svět nezapomene na jeho nesmiřitelný postoj k diktátorským režimům. Důslednost a osobní zaujetí Jana Pavla II. v tomto směru představovaly a představují morální podporu všem, kdo věří v principy svobody a demokracie," napsal v kondolenčním dopisu zaslaném do Vatikánu premiér Gross. Odstupující ministr zahraničí Cyril Svoboda v soustrastném telegramu vyjádřil přesvědčení, že v osobě Jana Pavla II. svět ztrácí nejen hlavu katolické církve, ale i člověka, který ani v nejtěžších chvílích neopustil své pevné morální postoje.
Vlk a Graubner: Za papeže jsme vděčni, byl to velký člověk
Za papeže jsme vděčni, byl to velký člověk, shodují se v reakci na úmrtí Jana Pavla II. církevní hodnostáři Miloslav Vlk a Jan Graubner, katoličtí arcibiskupové z Prahy a Olomouce. "Zemřel především velký člověk, velký křesťan," reagoval český katolický primas kardinál Miloslav Vlk. Podle předsedy České biskupské konference Jana Graubnera se papež zapsal do dějin jako ten, kdo svým vlivem stál vždy na straně lidských práv, svobody a míru, jako ten, kdo přispěl k pádu komunistické totality, hájil kulturu života a budoval civilizaci lásky. "Tato chvíle prožívaná ve víře a lásce není tragická. Naše srdce je plné vděčnosti, že Bůh dal dnešní církvi tak velikého papeže, a plni naděje se díváme do budoucnosti," uvedl Vlk. Také moravský metropolita Graubner cítí lidský smutek a bolest z odchodu člověka blízkého a milovaného, ale především vděčnost Bohu. "Za veliký dar, který jsme v osobě Jana Pavla II. dostali. A také vděčnost papeži za vše, co vykonal pro církev i svět, ale také konkrétně pro naši vlast, kterou třikrát navštívil," uvedl ve svém prohlášení. Jan Pavel II. podle něj dovedl ukazovat správný směr, strhnout mladé a zaujmout i vzdálené a v závěru svého života významně ukázal na hodnotu života i ve stáří a nemoci. Podle kardinála Vlka byl "velkým člověkem, plným Ducha svatého, z jehož moci jednal". Projevem tohoto vztahu byla láska k chudým, trpícím a pronásledovaným, k mládeži a ke všem lidem. "Zapsal se do dějin jako papež hluboce zakotvený v Bohu a plně žijící pro člověka, jako věrný tradici a zároveň odvážně otevřený pro potřeby doby, pro dialog s lidmi jiných církví a náboženství," uvedl Graubner. "Nyní je na nás, abychom jeho odkaz nesli dál," dodal.
Havel nazval Jana Pavla II. skvělým člověkem s velkým charismatem
Bývalý český prezident Václav Havel nazval papeže Jana Pavla II. "skvělým člověkem s velkým charismatem", jenž zásadním způsobem ovlivnil budoucí osud a politický řád dnešního světa. Papeže pocítil "jako svého moudrého a chápajícího zpovědníka", z něhož čerpal naději, že život má smysl. S hlubokou úctou se vyslovil o tom, jak Jan Pavel II. zápasil se svojí dlouhou nemocí, "protože život je největší dar, jaký nám byl dán". "Bylo velkým štěstím ocitat se v jeho blízkosti a čerpat z něj naději, vůli k životu a jistotu, že život má smysl," napsal.
Gross se rozhodl, že vláda požádá sněmovnu o vyslovení důvěry
Premiér Stanislav Gross v neděli vpodvečer oznámil, že jeho vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Zároveň vyzval prezidenta Václava Klause, aby podle jeho návrhů urychleně obměnil vládu. Gross novinářům řekl, že kabinet bude plnit svůj program a nebude dělat personální ani programové ústupky komunistům.
Vicepremiér Martin Jahn krátce před Grossovým oznámením prohlásil, že zůstane v rekonstruované vládě jen tehdy, pokud kabinet požádá o důvěru. Hlasování o důvěře požaduje také prezident Václav Klaus a některé strany, hlavně lidovci. Klaus v pátek řekl, že nepřijme demisi lidoveckých ministrů a nejmenuje jejich nástupce dříve, než Gross veřejně slíbí, že s rekonstruovanou vládou předstoupí před parlament a požádá o důvěru.
Rozložení politických sil v parlamentu ukazuje, že stejně jako při pátečním hlasování o nedůvěře rozhodne i tentokrát o osudu vlády především postoj 41 opozičních komunistů. Oslabený Grossův kabinet však už nemá ve sněmovně nadpoloviční většinu hlasů.
K žádosti o vyslovení důvěry Grosse a vládu nic nezavazovalo, jde o politické rozhodnutí, k němuž se vlády obvykle uchylují ve chvíli, kdy si potřebují ověřit svou sílu. Například předchozí vláda Vladimíra Špidly požádala parlament o důvěru, když koalice prohrála boj o obsazení křesla prezidenta. Sněmovna vysloví vládě důvěru tehdy, když kabinet podpoří nadpoloviční většina hlasujících poslanců. Záleží proto vždy na tom, kolik poslanců se hlasování účastní. To umožňuje různé taktizování a politické obchody.
Kdyby zůstala vláda ČSSD a US-DEU, opírala by se ve sněmovně o 80 hlasů z celkem 200. Její odpůrci, tedy ODS, KDU-ČSL a nezařazený poslanec Tomáš Vrbík, by jich dali dohromady 79. Kdyby všech 41 poslanců KSČM opustilo při hlasování jednací sál, poměr sil mezi vládou a opozicí by byl 80 ku 79 a vláda by důvěru získala. Dostala by ji i tehdy, kdyby se KSČM účastnila hlasování a podpořila kabinet. Když by se ale hlasování zdržela, nebo byla proti důvěře, vláda by ji nezískala.
Jiné by to bylo v případě, že by US-DEU vládu opustila a kabinet by se opíral jen o 70 poslanců ČSSD. Proti by stálo 89 hlasů ODS, KDU-ČSL, US-DEU a Vrbíka. Tady by neúčast komunistů při hlasování nic nevyřešila - i kdyby se hlasování neúčastnili, poměr sil mezi vládním táborem a opozicí by byl 70 ku 89. Převahu opozice by ještě umocnilo, kdyby se k ní komunisté přidali. Vláda by v této situaci získala důvěru jen tehdy, kdyby poslanci KSČM hlasovali spolu s ČSSD, čímž by dohromady měli 111 hlasů proti 89 opozičním.
Kraus: ČSSD nemá důvod tlačit na rezignaci Stanislava Grosse
Sociální demokracie nemá důvod tlačit na rezignaci svého předsedy a premiéra Stanislava Grosse. V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl předseda poslanců ČSSD Michal Kraus. Gross podle něj bude dále premiérem a současně i předsedou ČSSD. Kraus dále uvedl, že za ministry, kteří se rozhodli podat demisi, nastoupí ministři noví.
Kraus rovněž zpochybnil představu US-DEU, že celá vláda by měla podat demisi a pak by politici jednali, jaký bude další postup. Podle Krause je to obtížné v okamžiku, kdy "KDU-ČSL zradila koalici" a začala vyjednávat s ODS.
Vláda možná spojí svou důvěru s určitým zákonem, KSČM to podpoří
Otřesená vláda premiéra Stanislava Grosse možná spojí svou důvěru se schválením některého zákona. V nedělní Sedmičce na Nově to řekl místopředseda ČSSD a ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. S takovým postupem by zřejmě souhlasili i komunisté. "Je možné, že můžeme o této věci debatovat - spojit důvěru s určitým zákonem, já to nevylučuji," prohlásil Paroubek. Pokud by navržený zákon byl součástí komunistického programu, KSČM by ho podpořila, řekl v televizi europoslanec Miloslav Ransdorf. Zmínil se například o otázce majetkových přiznání. Šéf komunistů Miroslav Grebeníček později novinářům řekl, že přijatelný by byl také zákon o střetu zájmů. Komunisté by podle něj ale ještě před hlasováním svolali ústřední výbor své strany.
ČT: Klaus je nakloněn tomu, aby případný přechodný kabinet vedl Bureš
Prezident Václav Klaus je podle sobotních informací České televize (ČT) nakloněn tomu, aby se předsedou případné přechodné vlády, která by nahradila současný kabinet Stanislava Grosse, stal současný ministr a šéf vládní Legislativní rady Jaroslav Bureš. ČT uvedla, že dalším jménem, jež se v této souvislosti objevilo, je exministr zahraničí Jan Kavan. Bureš řekl, že se s ním o jeho příchodu do čela případné přechodné vlády nikdo nebavil a že se nepovažuje za premiérský typ, uvedla ČT. Předseda poslanců ČSSD Michal Kraus řekl, že jména Bureše a Kavana se sněmovnou potulují již týden. Kraus to hodnotí tak, že jsou určité dohody mimo oficiální reprezentaci ČSSD. To je zarážející, dodal.
Paroubek a Kalousek pro rychlý prodej Telecomu, Grebeníček proti
Ministr pro místní rozvoj a zároveň místopředseda ČSSD Jiří Paroubek i předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek jsou pro rychlé dokončení prodeje státního podílu v Českém Telecomu. Naopak předseda komunistů Miroslav Grebeníček míní, že vláda by o transakci neměla rozhodovat již příští týden. "Myslím si, že těch 51 procent (státních akcií v Telecomu) můžeme prodat," řekl Paroubek v diskusní pořadu TV Nova Sedmička. "Já v tuhle chvíli neznám žádný důvod, proč by to nemělo být schváleno," přidal se jeho protivník v debatě Kalousek. Oba politici příznivě hodnotili cenovou nabídku 83 miliard korun, kterou za 51procentní státní podíl dala španělská Telefónica. Vláda by měla o odstátnění Telecomu zřejmě jednat ve středu 6. dubna. "Myslím, že vláda se tím bude zabývat ve středu," uvedl dále Paroubek. Privatizaci telekomunikačního operátora chce však vládní ČSSD podle něho konzultovat i s opozicí. "Myslím, že je to nezbytné, protože situace se změnila, my jsme minoritní vládou v této chvíli," vysvětlil Paroubek.
Šéf komunistů Miroslav Grebeníček se však v pořadu České televize Otázky Václava Moravce postavil proti rychlému prodeji Telecomu. "My se obecně držíme zásady zastavit výprodej prosperujících podniků, usilovat o snížení vlivu zahraničního rozhodování v ekonomice ČR," řekl. Z hlediska reálného stavu je podle něho nyní především důležité, kam půjdou peníze za Český Telecom. "Vláda by však neměla o prodeji Telecomu příští týden rozhodovat, protože v tak hektické době je to zkratovité," řekl dále s tím, že pokud bude zájem, hodlá KSČM o situaci jednat.
Paroubek: Úředníci spojení s KDU-ČSL budou muset odejít
Někteří úředníci spojení s KDU-ČSL budou muset ze svých funkcí odejít. V nedělní Sedmičce na Nově to řekl místopředseda ČSSD a ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Odmítl však spekulace, že by se sociální demokraté chystali vybrat jejich nástupce na základě konzultací s KSČM. O možné výměně až několika set státních zaměstnanců, které na úřady nominovali lidovci, média psala již před středečním odchodem tří křesťanskodemokratických ministrů z koaličního kabinetu. Vládu opustili ministr zahraničí Cyril Svoboda, ministr dopravy Milan Šimonovský a ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Sociální demokraté lidovce varovali, že s ministry budou muset odejít i další státní úředníci, kteří jsou členy jejich strany nebo jí byli nominováni.
Předseda lidovců Miroslav Kalousek řekl, že o výměně lidí spojených s KDU-ČSL na nižších ministerských funkcích a dalších úřadech nic neví. "Pokud chce ČSSD udělat zásadní změny ve státní správě, tak je to možné, ale já jsem to oficiálně neslyšel," uvedl. Podle něj nelze vyloučit, že sociální demokracie ve státní správě a úřadech přislíbila výrazné personální ústupky komunistům. Byla by to podle něj odměna za to, že KSČM podržela ČSSD při pátečním hlasování o nedůvěře vládě. S tím ovšem Paroubek nesouhlasí. "Neznáme žádné personální nároky pana Grebeníčka. Budou (lidovečtí úředníci) vyměněni za odborníky," prohlásil. Europoslanec Miloslav Ransdorf ho v televizní debatě ubezpečoval, že komunisté by "určitě nabídli lepší odborníky než ty, které nabízí lidová strana."
Kalousek ještě ve středu prohlásil, že nepočítá s tím, že by spolu s ministry opustili svoje funkce náměstci ministrů či další vysocí úředníci nominovaní KDU-ČSL. "Politické funkce jsou ministři, ostatní místa na ministerstvech jsou odborné pozice," řekl.
US-DEU chce poloviční daně a dvojnásobek peněz pro vysoké školy
Poloviční daně zaměstnanců, dvojnásobek financí pro vysoké školy a podpora neziskového sektoru a občanské společnosti patří mezi programové zásady dosud vládní Unie svobody-DEU. Součástí zásad je i jednoznačný souhlas s evropskou ústavou. Po sobotní programové konferenci US-DEU to řekl její předseda Pavel Němec.
ČT: Větrovec chtěl vstupem do ČSSD ovlivnit své vyšetřování
Vladislav Větrovec, údajná hlava obviněné skupiny okolo ústeckého soudce Jiřího Berky, se pokoušel ovlivnit vyšetřování případu kontaktem na politické strany. Větrovec chtěl krátce před svým zatčením účelově vstoupit do ČSSD. Informovala o tom Česká televize. Berka a další lidé jsou podezřelí ze zmanipulovaných konkurzů sedmi společností včetně Union banky. Větrovec chtěl na počátku roku 2004, kdy policie chystala jeho zatčení za údajné organizování podvodných konkurzů, vstoupit do ČSSD v Lovosicích. Větrovec svému obchodnímu partnerovi údajně řekl: "Ty budou mít zamotaný šišky, postavila se za mě celá členská základna. Napiš premiérovi." Přepis rozhovoru má k dispozici ČT i policie. Než však stačil Větrovec do strany vstoupit, policie ho zatkla. Jeho snahy potvrzuje i šéf lovosické ČSSD. "Dokonce bylo na spadnutí podepsání přihlášky, protože my jsme nevěděli, o co běží," řekl televizi předseda ČSSD v Lovosicích Arpád Gebůr. Podle státního zástupce Jaroslava Dolejšího, který má případ Berka na starost, nebyla Větrovcova snaha skrýt se pod ochranu politické strany ojedinělá. Nechtěl však dodat nic bližšího.
Skinheadi ukončili koncert po kontrole policejních těžkooděnců
Koncert skinheadských kapel, který se v sobotu večer konal v Petrovicích na Kutnohorsku, se jeho organizátoři rozhodli předčasně ukončit. Stalo se tak poté, co do restaurace vstoupili policejní těžkooděnci a začali kontrolovat hosty, řekl ČTK mluvčí středočeské policie Pavel Truxa. Dva skinheady policie zadržela. Koncertu se podle odhadu ČTK účastnilo asi 50 lidí. Aktivní přístup policie je neobvyklý, v podobných případech policisté uzavřené koncerty extremistů většinou nenarušovali a nezasahovali. Podle Truxy policie zasáhla, protože měla indicie, že by mohl být narušen veřejný pořádek.
Do Petrovic vedle desítek policistů v uniformách dorazilo asi třicet policejních těžkooděnců. Část z nich po 21:00 vešla dovnitř a začala kontrolovat hosty ve výčepu a později i v koncertním sále. Během kontroly sálu se organizátoři akce sami rozhodli produkci ukončit. Policie použila donucovacích prostředků a dva agresivní účastníky zadržela, uvedl Truxa. Muži při kontrole občanských průkazů napadli policisty a jsou podezřelí z útoku na veřejného činitele.
Český horolezec spadl v Tatrách, poranil si hlavu a hrudník
Se zraněním hlavy a hrudníku, ale při vědomí, byl transportován do popradské nemocnice dvaačtyřicetiletý český horolezec, který v sobotu odpoledne spadl ve Vysokých Tatrách v Červeném žlebu směrem do Mengusovské doliny. ČTK to řekl Bohuslav Štofan z Horské záchranné služby pro oblast Vysokých Tater. Podle Štofana alpinista pravděpodobně vylezl Červeným žlebem a při sestupu mu zřejmě selhalo vázání na lyžích, což způsobilo jeho pád.
Sochař Oliva považoval práci pro papeže za velkou čest a milost
Hned několikrát se v 90. letech setkal s papežem Janem Pavlem II. sochař Otmar Oliva z Velehradu. Podílel se na výzdobě papežovy soukromé kaple a vyrobil i papežský trůn v Apoštolském paláci ve Vatikánu. "Bylo pro mě obrovskou ctí a milostí nejenom to, že jsem pro papeže mohl pracovat, ale i skutečnost, že valnou část svého života jsem prožil za jeho pontifikátu," řekl Oliva s tím, že když byl Jan Pavel II. zvolen, byl za šíření Charty 77 zrovna ve vězení. "Jeho zvolení pro mne znamenalo obrovskou naději," poznamenal. Přestože Oliva považuje papeže za jednu z největších osobností světa posledních několika desetiletí, jeho skon za tragédii nepokládá. "Po tak záslužném životě může být i smrt radostná," poznamenal s tím, že za pontifikátu Jana Pavla II. se svět výrazně změnil k lepšímu. "Jeho přínos je již nyní obrovský a dějiny ho ještě více zhodnotí," poznamenal.
Sochařova díla jsou zastoupena ve sbírkách řady galerií. Obsáhlý je i výčet jeho děl pro Vatikán. Vytvořil relikviář sv. Jana Sarkandra, pro kapli Redemptoris Mater v Apoštolském paláci vyrobil oltář, kropenku, papežský trůn a procesní kříž. Je rovněž autorem medaile k 20 letům pontifikátu Jana Pavla II.
Ceny TýTý získala Pojišťovna štěstí, Kotek, Gott a Langerová
Nejpopulárnějším televizním seriálem roku 2004 se v divácké anketě TýTý stala Pojišťovna štěstí, kterou vysílá Televize Nova. Seriál byl s nejvyšším počtem získaných hlasů zároveň absolutním vítězem. Pořadem roku je zábavný pořad České televize s Vladimírem Hronem nazvaný Jsou hvězdy, které nehasnou. Za objev roku vybrali diváci, hlasující ještě během finálového večera, herce Vojtu Kotka. Sedmnáctiletý student je populární nejen díky Pojišťovně štěstí, ale také díky filmu Snowboarďáci nebo díky tomu, že namluvil kouzelnického učně Harryho Pottera. Další ceny Týtý získali zpěváci Karel Gott a Aneta Langerová, herci Miroslav Donutil, Ivana Chýlková a Marek Eben a televizní moderátoři Vladimír Hron, Pavel Zuna a Robert Záruba.
V Brně měl premiéru nový muzikál Uhdeho a Štědroně Nana
V brněnském Městském divadle proběhla v sobotu premiéra zcela nového muzikálu Nana podle novely francouzského spisovatele Emila Zoly. Scénář vytvořil dramatik Milan Uhde, hudbu složil Miloš Štědroň. Režie představení se ujal ředitel pražského Divadla pod Palmovkou Petr Kracik. Hlavní ženskou hrdinku ztvárnila Alena Antalová, známá z televizních seriálů Četnické humoresky a Pojišťovna štěstí, v alternaci s Jitkou Čvančarovou. Zolova Nana vyšla tiskem poprvé roku 1880 a přinesla drsný portrét pařížské společnosti. Zola popisuje příběh dívky, která dokázala ze spodiny společnosti vystoupat přes bohaté muže až do nejvyšších vrstev. Prostitutka Nana je hvězdou pařížských varieté. Uhdeho v ději zaujala postava Abbého, kněze, který Naně udělí před smrtí rozhřešení. Dramatik postavu Abbého rozepsal a věnoval jí několikanásobně více prostoru než Zola. Do děje slavného románu také ironicky připsal postavy novinářů - "hyen". Nanu na rozdíl od originálu pojal velmi cudně, na jevišti se neobjevují nazí herci ani otevřený sex.
Choreografii vytvořil David Strnad. Scénu navrhl Jaroslav Milfajt, kostýmy Tomáš Kypta, dirigentské taktovky před živým orchestrem se ujal Karel Cón. Hlavní role dále ztvárňují Ladislav Kolář, Igor Ondříček, Jan Apolenář, Petr Gazdík, Radka Coufalová, Helena Dvořáková, Zdeněk Junák, Zdena Herfortová, Karel Janský, Erik Pardus, Ján Jackuliak či Libuše Billová. Uhde se Štědroněm stáli před řadou let v brněnském Divadle na provázku i u zrodu muzikálů Balada pro banditu (1975) a Pohádka máje (1976), které režíroval již zesnulý Zdeněk Pospíšil.
Příběh Pražského hradu vidělo 180.000 návštěvníků
Stálou expozici Příběh Pražského hradu vidělo za rok její existence 180.000 návštěvníků. Nová expozice byla ve Starém královském paláci otevřena před rokem 5. dubna. Pro začátek druhého roku existence připravují pořadatelé některé změny, mezi něž patří například výměna Příběhu katastrof za nový Příběh tepla. Nově instalována bude také kopie pohřebního šatu Karla IV. Expozice Příběh Pražského hradu seznamuje návštěvníky s 5000 let dlouhou historií místa, na kterém stojí sídlo českých králů a představitelů státu. Autorský tým expozice dostal za její vytvoření v březnu Cenu Akademie věd.
Expozice začíná pravěkem a pokračuje až do současnosti. Návštěvníkům zpřístupňuje některá místa v královském paláci, jež dosud sloužila jako technické zázemí. Unikátní jsou i mnohé exponáty. Výstavu z 90 procent tvoří originály, kopií je minimum, maximálně jde o umělecké repliky staré 100 let. Klasické vitríny tvoří většinu prohlídkové trasy, doplňují ji videa, modely, dokumentární film a publikace. Speciální program je připraven pro děti - měly by se podle něj samy zorientovat v expozici a nechat se vést po speciální trase.
Skončil jubilejní 40. ročník festivalu Skupovy Strakonice
Pohádkou Budulínek v podání divadla Jiskra Praha skončil jubilejní 40. ročník loutkářského festivalu Skupovy Strakonice. Na přehlídce se od 30. března představilo šest amatérských a čtyři profesionální soubory. Představení vidělo přibližně 1500 návštěvníků. Skupovy Strakonice jsou jednou z nejstarších přehlídek v Česku. U zrodu festivalu stál domácí soubor Radost, o jehož existenci se zasloužil rod strakonických divadelníků Křešničkových. Autor světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka Josef Skupa se narodil ve Strakonicích v roce 1892.
Počasí
V pondělí čekáme slunečno, odpolední teploty 14 až 18 stupňů, na horách kolem 11 stupňů. Povane mírný jihovýchodní vítr.