Zprávy
Prezident Václav Klaus jmenoval vládu premiéra Jiřího Paroubka
Prezident Václav Klaus jmenoval novou vládu ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. V osmnáctičlenném týmu premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), který v čele kabinetu nahradil Stanislava Grosse, jsou pouze čtyři noví ministři. Jedním z nováčků je žena, Paroubkův kabinet tak má v historii českých vlád nejvíce žen. Klaus vyjádřil naději, že vláda, která byla několik měsíců paralyzována krizí, začne okamžitě pracovat a nebude vyžadovat sto dnů hájení. Paroubek odpověděl, že jeho tým bude dělný a co nejdříve požádá sněmovnu o důvěru.
Vláda musí do třiceti dnů předstoupit před Poslaneckou sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry. Teprve potom zahájí plnohodnotnou činnost. Kabinet chce pokračovat v plnění programu bývalé vlády.
Někteří poslanci sociální demokracie ještě se slibem podpory novému kabinetu váhají. Paroubek je však optimista a věří, že všech 101 koaličních poslanců jeho vládu podpoří. K vyslovení důvěry je zapotřebí jen nadpoloviční většina hlasujících. Sněmovna by mohla o důvěře hlasovat příští nebo přespříští týden.
Nový kabinet se od Grossova týmu příliš neliší. Ke dvojici ministryň školství a zdravotnictví Petře Buzkové a Miladě Emmerové (obě ČSSD) přibyla další žena. Za odstoupivšího ministra informatiky Vladimíra Mlynáře totiž unionisté do kabinetu nominovali jeho dosavadní náměstkyni Danu Bérovou.
Vedle Grosse a Mlynáře v nové vládě nezasednou ani nestranický ministr bez portfeje Jaroslav Bureš, kterého nahradil také bezpartijní právník Pavel Zářecký. Chybět bude i ministr Jaroslav Palas (ČSSD), místo něhož bude zemědělství řídit dosavadní poslanec sociální demokracie Petr Zgarba. Čtveřici nových tváří doplnil Paroubkův nástupce v čele ministerstva pro místní rozvoj poslanec ČSSD Radko Martínek.
Oproti Grossově vládě je v novém kabinetu o jednoho místopředsedu víc. Vicepremiéry zůstávají lidovecký ministr dopravy Milan Šimonovský, předseda unionistů Pavel Němec, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) a nestraník Martin Jahn, který má nadále na starosti ekonomiku. Po půl roce se vicepremiérem znovu stal ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Paroubkova vláda zestárla o dva roky, má nejvíce žen v historii
Kabinet Jiřího Paroubka je zhruba o dva roky starší než vláda Stanislava Grosse, která nastupovala loni v srpnu. Průměrný věk členů nové vlády lehce přesahuje 47 let, Grossovým ministrům bylo v průměru 45 let a členům kabinetu Vladimíra Špidly bylo ještě o dva roky méně. Nejstarším členem vlády už nebude ministr kultury Pavel Dostál (62), ale nástupce Jaroslava Bureše ve funkci ministra bez portfeje, pětašedesátiletý Pavel Zářecký. Nejmladším členem vlády bude stejně jako před devíti měsíci ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), kterému je 33 let; jen o tři měsíce starší je staronový ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU). Nejmladším členem kabinetu v české historii i nadále zůstává Karel Březina, tehdy sedmadvacetiletý ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana. Premiéru Paroubkovi je 52 let, je starší než 12 členů jeho vlády. Jeho předchůdce Gross přitom ve 34 letech patřil k nejmladším členům kabinetu. V Paroubkově vládě zasedne nejvíce žen v historii ČR. Vedle ministryně školství Petry Buzkové a šéfky resortu zdravotnictví Milady Emmerové, které zasedaly i v Grossově kabinetu, se v čele ministerstva informatiky objeví Dana Bérová. V českých vládách bude Bérová teprve šestou ženou.
Paroubek vystudoval stejně jako další dva členové jeho kabinetu pražskou vysokou školu ekonomickou. V nové vládě zasedne i jeden teolog, ministr vnitra František Bublan. Řada ministrů pak absolvovala obory příbuzné jejich resortům (ministři životního prostředí, zdravotnictví, dopravy či zemědělství), dva členové kabinetu jsou absolventy technických vysokých škol, jeden vystudoval filozofickou fakultu.
Klaus předpokládá, že sněmovna rozhodne o vládě co nejdříve
Prezident Václav Klaus předpokládá, že sněmovna v co nejkratší době rozhodne o důvěře, či nedůvěře kabinetu premiéra Jiřího Paroubka. Po jmenování předsedy vlády Klaus novinářům řekl, že Paroubek spolu se svým kabinetem by měl čas, který zbývá do řádných voleb, využít k normální práci. Paroubek je optimista a věří, že všech 101 poslanců vládních stran kabinet podpoří. Za nejvyšší cíl své vlády označil ochranu a rozvíjení demokracie. Svou roli ve vládní krizi považuje Klaus za uzavřenou. "Završila se má úloha v této téměř čtyři měsíce trvající vládní krizi, která určitě nebude patřit mezi období, na která budeme rádi, s hrdostí a s pýchou vzpomínat," řekl prezident.
S výsledkem vládní krize je spokojen jen v tom smyslu, že se podařilo vytvořit většinový kabinet na základě výsledků voleb v roce 2002. Vláda založená na dohodě o spolupráci ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU má podle něj šanci být většinovou. "Předpokládám, že Poslanecká sněmovna během krátké doby o důvěře, či nedůvěře této vládě rozhodne, tím budou vytvořeny podmínky, abychom se v obou případech vrátili ke standardním ústavním postupům," konstatoval.
Nový premiér chce "vládu politicky i odborně zralou, akceschopnou a pracovitou". "I když to bude vláda koaliční, musí sloužit všem občanům bez ohledu politického zaměření," řekl. Za nejvyšší cíl své vlády označil ochranu a rozvíjení demokracie a naplňování jejího obsahu, jímž je veřejné blaho. Podle něj nejde jen o ekonomický, vzdělanostní a kulturní vzestup, ale i rozhodné vystupování proti nešvarům, jež ohrožují občany. Zmínil se o boji proti zločinnosti, korupci a porušování dobrých mravů. V této souvislosti poznamenal, že vláda má k dispozici "mohutné prostředky", mimo jiné rozpočtové.
Podle Paroubka je třeba se opírat také o příslušnost Česka k EU a NATO. "Sjednocená Evropa a Spojené státy jsou rozhodujícím motorem soudobých dějin," dodal.
Katarský princ stanul před soudem
Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání obžalovaný ze sexuálních kontaktů s nezletilými dívkami stanul před soudem. Spolu s ním jsou obžalovány tři ženy, které mu podle policie mladičké dívky obstarávaly. Drobný muž s brýlemi a knírkem si soudu postěžoval, že během více než půlroční vazby ztratil na váze 21 kilogramů. Uvedl, že musí brát léky a každý den chodit k lékaři. Navíc nemá prý v soud a žalobce důvěru. Požádal proto, aby se líčení konalo v jeho nepřítomnosti. "Cítím, že jsem vnímán jako nepřítel, a cítím zášť vůči své osobě," uvedl Sání. Je přesvědčen o tom, že soud měl poté, co ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl o předání případu do Kataru, řízení přerušit a pustit jej z vazby. "Na žádné otázky tohoto soudu neodpovím a nechci o tom mluvit," řekl. Sání podle obžaloby ve svém bytě zneužíval 16 dívek, čtyřem ještě nebylo 15 let. S ním jsou obžalovány tři mladé ženy, které mu dívky údajně dodávaly.
Obviněné ženy podle policie školačky oslovovaly na ulici s nabídkou výdělku 2000 korun. Dívky byly pak muži po vůli. Kuplířky za ně inkasovaly každá po tisícikoruně. Některé nabídku odmítly, v jednom případě prý nabízenou dívku odmítl Sání. Předsedkyně senátu Monika Křikavová se na počátku jednání musela vypořádat s námitkami obhájce Josefa Lžičaře. Tvrdí, že Křikavová i senát jsou podjatí, protože nerespektovali ministrovo rozhodnutí a trestní řád. "Je plné právo soudu zaujmout právní názor," vysvětlila Křikavová, proč se senát necítí být podjatý. Lžičař podal stížnost, kterou přezkoumá Městský soud v Praze.
Ve sporu jde o to, zda ministr je, či není oprávněn bez předchozího návrhu soudu předat případ cizímu státu. Ministerstvo tvrdí, že ano, a odvolává se na výklad soudce Nejvyššího soudu Pavla Šámala. "Zákonem je ministerstvu dána pravomoc předat trestní řízení jinému státu. Tento úkon je možné učinit přímo na základě rozhodnutí ministra. K rozhodnutí ministr žádný návrh ani předběžný souhlas jiného orgánu nepotřebuje," uvedl Šámal. Podle Křikavové je však Němcovo rozhodnutí bezprecedentní a neexistuje žádný judikát, o nějž by se soud mohl opřít. Dosud se totiž podle ní vždy postupovalo tak, že předání věci navrhoval soud a ministerstvo fungovalo jen jako servisní organizace, která zprostředkuje komunikaci se zahraničím. Postup ministra Němce překvapil i nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou, která dala policii pokyn, aby okolnosti verdiktu prověřila. Objevují se také spekulace, že katarská strana nabízela tomu, kdo dostane Sáního z vazby, milion dolarů.
Les u Suchdolu nad Odrou ukrýval 60 let skladiště munice
Skladiště nevybuchlé munice Rudé armády ukrýval 60 let les nedaleko Suchdolu nad Odrou na Novojičínsku. Třicet plně funkčních minometných granátů našel s přáteli v neděli vojenský amatérský historik Petr Bartošík z nedalekého Kunína. Nález už převzal policejní pyrotechnik a bude zlikvidován. "V místě skladu byla v noci z 5. na 6. května 1945 před útokem na Suchdol umístěna minometná baterie, která ale rychlým postupem jednotek ztratila význam a vojáci už asi nestihli při přesunu v centru města munici vzít se sebou," řekl Bartošík. Skladiště neodhalil náhodou. O umístění baterie se členové Klubu přátel Suchdolu nad Odrou, kteří se věnují vojenské historii, dočetli v bojových denících Rudé armády. "Získali jsme je z archivu v Moskvě. Pomocí detektoru kovů jsme pak sklady našli. Byly tři nedaleko od sebe a v každém bylo deset granátů. Byly zakopány v zemi asi metr hluboko," popsal Bartošík s tím, že nevybuchlá munice byla velmi nebezpečná. "Jeden granát mohl zničit i tank," vysvětlil.
Kostelečtí Romové by mohli jít do Trutnova, část jich spí venku
Radnice v Kostelci nad Orlicí několika desítkám Romů, které v neděli vystěhovala z městské ubytovny, nabídla bydlení v soukromé ubytovně v Trutnově. Romům se takový krok nelíbí a několik z nich zřejmě bude dál přebývat na ulici. Ostatní jsou zatím většinou u příbuzných. Varianta s přestěhováním Romů do nedaleké Rokytnice nad Orlicí zkrachovala na tvrdém odporu tamní radnice i místních obyvatel. Město Romům nabídlo, že je do Trutnova odveze a zaplatí jim ubytování do konce dubna, řekl ČTK kostelecký místostarosta Jiří Bartoš. Cena jednoho pokoje je 4600 korun na měsíc a podle Bartoše by ji měli být Romové schopní ze sociálních dávek zaplatit. "Kostelci jsme nabídli asi 20 pokojů pro 40 lidí. Nyní u nás bez potíží žije přes 300 Romů," řekl ČTK majitel ubytovny Tomáš Karnet. Romové do Trutnova nechtějí. Krajský romský koordinátor František Kolář označil přestěhování Romů do Trutnova za schůdné řešení, i když Romové budou za ubytování platit víc než v Kostelci. Kostelecká radnice se v neděli Romy pokusila přestěhovat do prázdné soukromé ubytovny v Rokytnici. Stěhovací auta se však před ubytovnou musela otočit, protože cestu jim zablokovalo asi 500 protestujících rokytnických občanů. Silnici Rokytničtí zatarasili auty. Vedení Rokytnice dnes označilo jednání vedení Kostelec za skandální. Romy nechalo město Kostelec vystěhovat kvůli rekonstrukci objektu. Radnice s opravami začala ve středu, přestože v ní stále přebývalo několik desítek Romů. Všem skončily ke konci března nájemní smlouvy, ale odstěhovat se odmítli. Ubytovna je odpojená od přívodu vody, elektřiny a plynu, pracovníci stavební firmy již demontovali společné sociální zázemí včetně toalet. Prázdnou ubytovnu střeží městem najatá bezpečnostní agentura.
Zadržovaný ázerbájdžánský uprchlík se vrací do České republiky
Profesor Sadaj Nazarov, který má v ČR politický azyl, se po třech měsících zadržování v Ázerbájdžánu vrátí v úterý ráno do Prahy. Nazarov se hned po svém příletu setká s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou. Ázerbájdžánský profesor byl zadržen 20. ledna při návštěvě své vlasti, kde byl obviněn z vlastizrady. Poté byl nějakou dobu ve vězení. V polovině dubna ázerbájdžánské úřady trestní stíhání zastavily. Nazarovovi rovněž vrátily český uprchlický pas. Díky tomu se nyní může vrátit do Česka, kde žije. V minulosti působil Nazarov jako poradce bývalého ázerbájdžánského premiéra Sureta Husejnova. V roce 1994 kvůli pronásledování režimem prezidenta Hejdara Alijeva vlast opustil. O tři roky později získal v Česku azyl. Do své domovské země cestoval letos profesor navzdory varování českých úřadů, které mu cestu nedoporučovaly. Nazarov ale chtěl vidět svého nemocného otce. Poté, co byl Nazarov zadržen, požádal o jeho okamžité propuštění šéf české diplomacie Svoboda. O zlom v případu se vedle české diplomacie zasloužili mimo jiné i představitelé Rady Evropy ve Štrasburku.
Česko naléhalo na razantnější postup EK proti čínskému textilu
Česká republika požadovala spolu s tuctem dalších členských zemí od Evropské komise razantnější postup proti přílivu čínského textilu. Komise chce ale nejprve prozkoumat, zda zvýšené dovozy laciného čínského zboží skutečně narušují evropský trh a mají zničující dopad na evropské textilní firmy. ČTK to dnes řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa, který se v Lucemburku zúčastnil neformálního jednání s komisařem pro obchod Peterem Mandelsonem. Komise se chystá zahájit prověrku devíti kategorií textilního a oděvního dovozu z Číny poté, co v prvním čtvrtletí tento import vzrostl o 51 až 534 procent. Brusel tak udělal první krok ke znovuzavedení bariér textilního dovozu, jež byly odstraněny na počátku roku. Vyšetřování má rovněž přimět čínskou stranu k tomu, aby svůj export sama omezila. "Byli jsme mezi tuctem zemí, které požadovaly razantnější postup Evropské komise. Šetření má totiž trvat dva měsíce, ale žádali jsme spuštění rychlejší procedury, jednat okamžitě," uvedl Tlapa o požadavku skupiny států v čele s Francií a Itálií. Země argumentují dopadem přílivu laciného čínského zboží na pokles rentability evropských textilek, ohrožením pracovních míst i pracovními podmínkami v Číně. Ty umožňují lacinou produkci. Naopak další skupina členských států jako Německo, Británie, Nizozemsko a Švédsko obhajovala liberalizaci obchodu; evropské textilky měly podle nich deset let, aby se na zrušení dovozních kvót nachystaly. Ve hře jsou ovšem i zájmy evropských firem, které investovaly do čínských textilek. Mandelson podle Tlapy neupřesnil, kdy by EK mohla uplatnit ochranná opatření, vyplývající z dohody o vstupu Číny do Světové obchodní organizace (WTO). Naopak upozornil, že vyšetřování nemusí automaticky vyústit v restrikce, pokud členské země neprokáží, že dovozem z Číny opravdu trpí. "Šetření může dopadnout i tak, že se žádná ochranná opatření nezavedou. Nestačí argumentovat jen čísly o zvýšeném dovozu, ale je třeba doložit i způsobenou újmu, třeba na zaměstnanosti," připustil Tlapa. Počítá s tím, že tyto důkazy se Praha bude snažit opatřit ve spolupráci s Asociací textilního, oděvního a kožedělného průmyslu.
Pražané možná získají připojení k internetu z elektrické zásuvky
Pražská energetika úspěšně otestovala šíření internetu přes elektrickou síť, informovala televize Prima. O pronájem sítě k poskytování internetových služeb v Praze se zajímají dvě soukromé firmy. Připojení se zatím zkouší, pokrok by podle Primy mohl nastat již letos. Nová technologie využívá běžné sítě. Data skrze ni proudí, aniž by to ovlivňovalo dodávku energie. K připojení k síti by lidem stačila elektrická zásuvka. "Ověřili jsme si, že internet přenášet po elektrické síti lze. Projde všemi transformátory, všemi zařízeními, dokonce i přes elektroměry," řekl Primě mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. "Zhruba v září, pokud všechno dopadne v pořádku, jak z naší strany, tak ze strany PRE, tak bychom chtěli zahájit komerční provoz," řekl Primě Martin Šejvl, podle zjištění ČTK manažer internetové firmy Therms, která je jedním ze zájemců. Mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec ČTK řekl, že obě firmy nyní připravují pilotní projekty, bližší informace budou zveřejněny po jejich vyhodnocení. Přenos dat je relativně rychlý, a navíc by technologie umožňovala přes elektrické vedení i telefonovat. Kolik si chtějí firmy za neobvyklé připojení účtovat, zatím tají, dodala Prima. Evropská komise nedávno členské státy vyzvala, aby šíření internetu po elektrických sítích nekladly překážky. Komise chce, aby se technologie co nejrychleji rozšířila, podnítila inovaci a usnadnila přístup k širokopásmovému internetovému spojení i lidem v nejodlehlejších oblastech. Nejvíce je tato technologie rozšířena ve Spojených státech, ale i v Německu, Rakousku a Španělsku už přináší elektrická síť internetové spojení do desetitisíců domácností.
Přerov se se změnou vlády opět pouští do boje za zachování armády
Přerovská radnice se znovu rozhodla pustit do boje za zachování vrtulníkové základny v Bochoři na Přerovsku, kterou chce armáda přemístit do Náměště nad Oslavou. Úsilí města podle starosty souvisí se změnou vlády, ale i s novými podněty odborníků. Město již odeslalo představitelům státu dopis s novými argumenty. Vláda před dvěma lety rozhodla o přemístění jednotky v rámci reformy armády především kvůli úsporným opatřením. "Přes branně bezpečnostní výbor hodláme naše materiály prosadit až na jednání vlády. Reorganizace armády není dogma. Je to proces, v jehož průběhu se může ukázat, co je dobré a co špatné," řekl dnes novinářům starosta Přerova Jindřich Valouchelitní jednotky chce město prosadit i přes politické reprezentanty regionu.
Město nyní argumentuje novými připomínkami odborníků, podle nichž není dobré, aby na jednom letišti v Náměšti nad Oslavou byly dva typy letadel. "Podle nich je obtížné například i z počtu letových hodin zajistit provoz letiště, kde jsou proudové a vrtulníkové letadla," míní starosta. Podporu hledá město napříč všemi politickými stranami. Zastání našlo například u stínového ministra obrany ODS Petra Nečase. "V rámci jeho verze reformy armády mluví o potřebě zachování vrtulníkové základny v Přerově. Na našich setkáních tvrdí, že by bylo škoda, aby armáda odsud odešla," uvedl přerovský místostarosta Zdeněk Boháč (ODS).
Do karet radnici hraje také nedávné hodnocení britských vojáků, které bochořské letiště hostilo v minulých dnech v rámci letošního největšího tuzemského leteckého cvičení s názvem Létající nosorožec. "Angličané byli natolik spokojeni, že pokud bude cvičení i příští rok, chtějí opět létat ze zdejšího letiště," tvrdí starosta Přerova.
Kbelské muzeum má nový exponát - předchůdce gripenů Jas-37 Viggen
Letecké muzeum v pražských Kbelích získalo darem od Švédska nový exponát - předchůdce gripenů Jas-37 Viggen. Veřejnost letoun uvidí poprvé v sobotu, kdy muzeum zahájí letní sezonu. Ve sbírkách je již o generaci starší letoun Saab-35 Draken z 50. let. Na obě letadla navazuje stíhačka Jas-39 Gripen, kterou nyní začne používat i české vojenské letectvo. Fanoušci letectví tak budou mít možnost spatřit část vývojové řady nejmodernějších strojů české armády. V muzeu letos přibudou i sovětské stroje. Podle ředitele armádního historického ústavu Aleše Knížka by jako exponát v muzeu mohl skončit některý z dosluhujících nadzvukových strojů MiG-21. U armády definitivně dolétají letos v létě.
Sport
Tři roky nezískali čeští hokejisté medaili na mistrovství světa. Ukončit sérii nezdarů se pokusí tým vedený koučem Vladimírem Růžičkou ve Vídni, kde před devíti lety začalo zlaté období českého hokeje. Celý realizační tým si je vědom toho, že do Rakouska odjede díky výluce zámořské NHL nezvykle silný tým, a hodlá toho využít. "Máme nejsilnější tým v historii, srovnatelný s Naganem. Proto jsou i cíle vysoké a návrat bez medaile by byl neúspěchem," řekl předseda Českého svazu ledního hokeje Vratislav Kulhánek na tiskové konferenci v Praze.
Čeští hokejisté jsou před nadcházejícím mistrovstvím světa řazeni v Rakousku mezi největší favority. Osmistránkové příloze deníku Kurier věnované šampionátu vévodí obří fotografie Jaromíra Jágra s popiskem: "Ten nejlepší z nejlepších se jmenuje Jaromír Jágr a povede českým tým v honbě za titulem." V rakouské metropoli nezapomněli, že to byl právě celek Luďka Bukače, který triumfoval na zatím posledním světovém šampionátu konaném ve Vídni v roce 1996. Letošní MS se uskuteční v alpské republice popáté v historii, hrát se bude od 30. dubna do 15. května.
Tenista Radek Štěpánek prožívá životní sezonu. S radami Petra Kordy v zádech vše obětuje své kariéře a po víkendovém semifinále v Barceloně se poprvé posunul do elitní dvacítky světového žebříčku. Štěpánek se s tím ale nechce spokojit, hodlá na sobě pracovat, aby to dotáhl ještě výš. Od konce února je Štěpánek českou jedničkou, tehdy poprvé předstihl Jiřího Nováka. Za necelé čtyři měsíce stihl finále v Milánu a semifinále v Barceloně a v Sydney.
Počasí
V noci bude zataženo až oblačno s občasným deštěm nebo přeháňkami. Během úterka mají srážky slábnout. Noční teploty 10 až 6 stupňů, denní 10 až 14.