Týden v ČR

Taťána Fischerová, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Volba prezidenta nadále zůstane doménou poslanců a senátorů. Návrh na zavedení přímé volby hlavy státu zamítlo ve středu 99 ze 183 přítomných poslanců. A to i přesto, že podle lednového průzkumu CVVM si tři čtvrtiny dotázaných občanů přímou volbu prezidenta přejí. Návrh zpracovala Hana Marvanová, která ale ve Sněmovně už dávno není. Proto se předlohy ujala poslankyně z klubu US-DEU Taťána Fischerová.

Foto: ČTK
Poslanecká sněmovna v pátek vyjádřila důvěru vládě Jiřího Paroubka. Ta se podle svého programového prohlášení hodlá, na rozdíl od svých předchůdců, soustředit více na ekonomiku. Mnozí experti však dodávají, že body uvedené v programovém prohlášení by vláda nedokázala splnit ani během čtyřletého funkčního období. Do voleb však zbývá zhruba 14 měsíců. Má program šanci na úspěch? Premiér Jiří Paroubek chce zvýšit podporu podnikatelů, snížit daně občanům s nízkými a středními příjmy, snížit schodek veřejných rozpočtů a snížit nezaměstnanost až o jedno procento do příštího roku. Jak uvedla ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová, nelze tvrdit, že by v programovém prohlášení něco chybělo.

"Problémem toho prohlášení naopak je, že obsahuje příliš mnoho bodů a kdyby vláda chtěla stihnout všechno, potom by jí pravděpodobně nestačilo ani standardní čtyřleté období, natož ten čas, který jí ještě zbývá."

Premiér Paroubek odmítá v rozpočtu plošné škrty. Ty dosud prosazoval ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle původních plánů měl stát v příštím roce ušetřit více než 30 miliard korun, premiér ale očekává úspory mezi 10 až 15 miliardami korun.


 Taťána Fischerová,  foto: ČTK
Volba prezidenta nadále zůstane doménou poslanců a senátorů. Návrh na zavedení přímé volby hlavy státu zamítlo ve středu 99 ze 183 přítomných poslanců. A to i přesto, že podle lednového průzkumu CVVM si tři čtvrtiny dotázaných občanů přímou volbu prezidenta přejí. Návrh zpracovala Hana Marvanová, která ale ve Sněmovně už dávno není. Proto se předlohy ujala poslankyně z klubu US-DEU Taťána Fischerová. Proč se s návrhem ztotožnila?

"Já si myslím, že posílení prvku přímé demokracie a moci občanů je dobré, protože to samozřejmě nutí lidi k tomu, aby víc přemýšleli, aby víc rozhodovali a vážili věci."

Podle odborníků by přímá volba prezidenta mohla pomoci vyřešit problém s nízkou volební účastí. A kde vidí důvody nepřijetí návrhu jeho předkladatelka Taťána Fischerová?

"Těch důvodů bude několik. Jednak samozřejmě všichni vychladli, protože nejvíce nakloněni tomu byli v okamžiku, kdy jsme se trápili s volbou prezidenta a kdy se ukazovalo, že je to opravdu problém. A další důvod je ten, že část našich zákonodárců je přesvědčena, že v našem systému se do toho nemá sahat, že to je prvek, který je nestandardní a jsou prostě pro klasický zastupitelský systém. A není tu ani ochota se vzdávat svých pravomocí - to je ale určitě menší část poslanců."

Podle premiéra Jiřího Paroubka je možné na prosazení přímé volby prezidenta ještě pracovat. Odborníci jsou ale k tomu, že by návrh prošel ještě touto Poslaneckou sněmovnou, skeptičtí.


Český prezident Václav Klaus kritizoval při oslavách konce druhé světové války v Moskvě skutečnost, že mezi vyznamenanými je i bývalý polský prezident Wojciech Jaruzelski. Podle Klause je pro občany naší země i symbolem vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa a symbolem potlačení demokratického hnutí v Polsku. Václav Klaus řekl, že své výhrady k Jaruzelskému osobně sdělil ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi. Klaus vůbec nezpochybňuje zásluhy Jaruzelského o porážku nacismu. Připomíná ale, že jeho jméno je přece pro Čechy i Poláky také jiným symbolem. To, že prezident takto v Moskvě vystoupil, ocenil například v úterních Lidových novinách novinář a spisovatel Ondřej Neff. Podle něj se Klaus v Moskvě překvapivě postavil na správnou stranu, protože jinak - jak píše Neff - bývá k otázkám lidských práv velmi obezřetný. Politolog Bohumil Doležal to vidí poněkud jinak.

"Především je to záležitost mezi Poláky a Rusy. A aby se Česká republika takto brala za polské zájmy, to mi připadá trochu zvláštní. Je otázka, jestli o to vůbec někdo stojí."

Uvedl Bohumil Doležal.


V Praze začal 60. ročník festivalu Pražské jaro. Zatímco loňský ročník byl ve znamení výročí tří českých hudebních velikánů Smetany, Dvořáka a Janáčka, na letošním ročníku bude českou hudbu reprezentovat především Josef Suk. Co dalšího přinese jubilejní festival Pražské jaro? To je otázka pro ředitele festivalu Romana Bělora.

"Šedesátka nás inspirovala k tomu, že v dramaturgii jsme se snažili trochu více rozmáchnout. Zahajovací i závěrečný koncert hrají světovými orchestry. Zahajovací Mou vlast bude hrát London Symphony Orchestra, závěrečný koncert bude patřit Symfonickému orchestru Bavorského rozhlasu, festival hostí i významné maďarské těleso, Festivalový orchestr z Budapešti, už tradičně se účastní všechny tři významné pražské symfonické orchestry a stálým hostem je Janáčkova filharmonie Ostrava a vystoupí i Staatzkapelle Dresden."

I když letošní ročník festivalu je jubilejní, šedesátý, hlavní oslavy festivalového výročí připravují organizátoři na příští rok.