Tvrdík: Cisterny z Kuvajtu poslouží vojenské nemocnici v Iráku

Cisterny na vodu z vybavení česko- slovenského protichemického kontingentu v Kuvajtu budou přemístěny do Iráku, kde poslouží české vojenské nemocnici. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík to řekl v rozhovoru pro české vysílání BBC. Vybavení protichemické jednotky se původně mělo vrátit do České republiky spolu s vojáky do konce června.

Současně s 12 cisternami zůstanou v Iráku také vojenské automobily na přepravu vody. "Rozhodl jsem se přehodnotit stažení části kapacity chemického kontingentu pro přepravu vody," uvedl ministr. Dodal, že při příležitosti stažení dalších českých vojáků z Kuvajtu navštíví příští víkend opět Irák. Při této příležitosti vojenské nemocnici předá humanitární pomoc, léky a techniku. "Po návratu do republiky jsem se rozhodl uvolnit dalších 10 milionů korun na humanitární potřeby," konstatoval Tvrdík, který se z návštěvy Kuvajtu a Iráku vrátil ve středu.

V sedmé polní nemocnici v irácké Basře má působit celkem 283 českých vojáků. Podle Tvrdíka by v Iráku mělo celkem pracovat 320 příslušníků české armády. Kromě zdravotníků zde má fungovat také humanitární odřad s četou pro úpravu a přepravu vody, asi 50 specialistů pro civilně-vojenskou spolupráci a dalších asi 50 příslušníků vojenské policie. Víc prostoru Česku podle Tvrdíka ekonomické možnosti nedávají. "Nepočítáme z žádným dalším zvýšením," uvedl v rozhlasovém rozhovoru.

Prvních 30 vojáků z česko-slovenského protichemického kontingentu, který působí v misi Trvalá svoboda v Kuvajtu, se vrátilo ke svým rodinám. Vojáci přiletěli ve středu spolu s Tvrdíkem, který byl od pondělí v oblasti na návštěvě.

Ve společném česko-slovenském protichemickém praporu pod velením generála Dušana Lupuljeva působí v Perském zálivu 400 českých a 70 slovenských mužů a žen. Dosud pomáhali při poskytování humanitární pomoci v jižním Iráku, například při rozvozu vody. Všichni by se do vlasti měli vrátit počátkem června.